Slovenija

Izbrisani predlagajo devetkrat višji znesek kot država

Ljubljana, 27. 05. 2013 06.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Predlagan pavšal 30 evrov mesečno za odškodnino izbrisanim je za njihove predstavnike sramoten, sami predlagajo devetkrat višji znesek. Virant pa je poudaril, da je za popravo krivic izbrisanim namenjenih 32 milijonov evrov.

Minister za notranje zadeve Gregor Virant je predstavnikom izbrisanih predstavil nedavno pripravljen osnutek zakona o povračilu škode izbrisanim. Po predlogu bi okoli 8000 upravičencev za vsak mesec izbrisa lahko dobilo po 30 evrov.

Gregor Virant
Gregor Virant FOTO: Blaž Garbajs

Besedilo osnutka predvideva rešitev vprašanja odškodnin s pavšalom v preprostem upravnem postopku. Pogoj za upravičenca bo, da si je uredil status oz. si prizadeval za urejevanje statusa.

Po trenutni shemi je država pripravljena posamezniku izplačati po 30 evrov za vsak mesec izbrisa. Največja odškodnina bi torej znašala dobrih 7500 evrov, če si je, denimo, posameznik status uredil šele letos. Ob tem bi bila odškodnina lahko višja, če bi imel izbrisani stroške z zdravljenji ali šolnino, a bo te stroške moral dokazati.

Predstavniki izbrisanih predlagajo višji znesek

Predlagan pavšal za odškodnino izbrisanim je za njihove predstavnike sramoten, sami predlagajo devetkrat višji znesek. Po mnenju Matevža Krivica je koncept zakona norčevanje iz prava.

Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je 26. junija lani Sloveniji naložilo, da mora v letu dni pripraviti celovit sistem izplačila odškodnin. Aprila letos je vlada sodišče zaprosila za podaljšanje roka, a ji prošnje niso odobrili. Virant priznava, da roka najverjetneje ne bodo ujeli in bi ob maksimalni naglici zakon lahko sprejeli kvečjemu septembra.

Virant je po srečanju pojasnil, da bodo na ministrstvu pripombe preučili, a izbrisanim danes ni ničesar obljubil.
Kot je dejal, je za popravo krivic izbrisanim namenjenih 32 milijonov evrov, po predlogu zakona pa bi do odškodnin bili upravičeni tisti, ki so izkazali aktivno prizadevanje za pridobitev državljanstva. Medtem izbrisani izrecno zahtevajo, da mora zakon zagotoviti ustrezne odškodnine vsem 25.000 izbrisanim.

Pavšalni znesek za popravo krivice, ki bi ga uveljavljali v upravnem postopku, je po mnenju vladnih predstavnikov zaradi izjemno različnih individualnih situacij edini mogoč koncept za poplačilo odškodnine. Individualne okoliščine bi namreč lahko po Virantovih besedah upoštevali le v pravdnem postopku. "Niso bili vsi enako prizadeti in ker je vzročno zvezo težko dokazovati, je pavšal edini način za to," je pojasnil Virant.

Določili so podobno, kot je pri žrtvah vojnega nasilja. Gre tudi za primerljiv znesek temu, ki ga prejemajo žrtve vojnega nasilja, je ob očitkih, da je 30 evrov mesečno sramoten pavšal, poudaril minister.

Izbrisani so nad osnutkom zakona o povračilu škode razočarani.
Izbrisani so nad osnutkom zakona o povračilu škode razočarani. FOTO: Dare Čekeliš

Izpostavil je, da bodo pavšalni znesek pridobili v preprostem upravnem postopku, v katerem upravna enota pridobi vse potrebne podatke. Posebne stroške, ki so nastali zaradi izbrisa, denimo stroške zdravstvenih storitev, bi v upravnem postopku vrnili na podlagi dokazil. Zakon predvideva še nekatere druge pravice, na primer plačilo prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje, olajšave pri uveljavljanju pravic iz javnih sredstev ...

Po mnenju izbrisanih bi moral zakon poleg pavšala v upravnem postopku omogočati tudi možnost, da posameznik dejansko škodo uveljavlja v pravdnem postopku, pri čemer bi veljale določene olajšave glede zastaralnih rokov in načina dokazovanja. Na ministrstvu bodo po Virantovih besedah o tem razmislili. Je pa pojasnil, da zakon ne predvideva izplačila odškodnin potomcem izbrisanih, če bi jih ti zahtevali za nazaj.

Virant bo predlog zakona v Strasbourgu predstavil že prihodnji teden. Medtem ko ne vedo, s kakšnim zneskom bi bilo "zadovoljno" Evropsko sodišče za človekove pravice, je ocena višine pavšala na strani zakonodajalca, pravi minister.

Izbrisani-9
Izbrisani-9 FOTO: Damjan Žibert

Predstavniki izbrisanih so sicer problematizirali že sam koncept zakona, ker je po ocenah Matevža Krivica norčevanje iz domačega in evropskega prava ter iz zdravega razuma.

Po oceni Krivica je Virant pokazal pripravljenost razmisliti o pripombah, zlasti o glavnih. "Videli bomo, ali bodo neke drobnarije od naših pripomb spet vključili v zakon, češ, saj smo vas poslušali, težava pa bo ostala nerešena," je v izjavi novinarjem dejal Krivic.

Poudaril je, da gre po eni strani za usodo izbrisanih, po drugi strani pa za usodo in za ugled Slovenije kot pravne države. Po njegovem prepričanju se bo Slovenija s takim zakonom, kot ga zdaj predlaga vlada, spet osramotila v Strasbourgu.

Kot izhodišče za izračun pavšalne odškodnine za tistih 10.000 izbrisanih, ki "so bili prisiljeni pretežno živeti v Sloveniji", predstavniki izbrisanih predlagajo znesek, ki ga država priznava vsakemu, ki se znajde v socialni stiski. To je 260 evrov.

Virant je kot osnovni namen zakona izpostavil, da z njim popravijo krivico, ki je bila storjena izbrisanim, kar je Sloveniji naložilo tudi Evropsko sodišče za človekove pravice. Sodišče je državi dalo leto dni časa, da pripravi odškodninsko shemo.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (383)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nisnjst
08. 10. 2014 18.39
Mislim,da nimate pojma o cem govorite in ce bi bili vi v njihovi kozi bi sigurno drugace komentirali vse skupaj.Slovenec tozi soseda ker je njegova macka srala v sosednjem vrtu....kaj bi sele naredil ,ce bi bil med izbrisanimi.....joj joj joj kako ste eni fovš,ker niste v priliki,da tudi vi koga za nekaj tozite....sej v tem uzivate ane dragi sod
ecnarf
28. 05. 2013 15.50
-1
če jim tu ni všeč naj gredo drugam magari na jug
cilemilebrate
28. 05. 2013 15.19
+1
Pri izbrisanih ne gre za državljanstvo, ampak za izbris iz registra stalnih prebivalcev. Če si državljanstva niso želeli urediti je to bila njihova zakonska pravica. Kršitev je bila v tem, da so bili izbrisani iz registra stalnih prebivalcev in obravnavani kot tujci, ki prvič vstopajo v državo (kar je sramno dejanje-med njimi so bili tudi otroci rojeni v Sloveniji). A je kdo sploh prebral odločbi Ustavnega sodišča (ker ste očitno toliko mladi in izpranih možganov, da ne veste, kaj se je dogajalo v tem času). Izbris je bil sramota. P.S. Ne mešajte pojmov državljanstvo in dovoljenje za stalno prebivališče, če nimate pojma o pravu. Hvala.
mat_**
30. 05. 2013 23.57
+3
Mene vlak ni čakal, ko sme ga zamudil! Za svoja dejanja bodo sami odgovarjal. Problem je v tem, da ne razumejao, kdo jim dejansko daje kruh. In ta ima tudi pravico, da jim ga VZAME!
qwaa
28. 05. 2013 10.11
+3
Slovencem ste ukinili socialno pomoč_sedaj se ji reče kredit,zmanjšali otroške doklade,porodniško,skratke udarili ste po revežih,ne briga vas,kako preživimo,kako si moremo iz meseca v mesec zategovat pas,a tistim,ki so pa 20 let-kolk dali v našo blagajno,:ničesar,ki sami niso hoteli državljanstva,ki ne znajo niti besede slovensko,a oni bodo še pa odškodnino dobivali?Slovenija pa tik pred bankrotom,če jim kaj ne paše,pa naj gredo tja,odkoder so prišli.
brsankovi 1
28. 05. 2013 10.11
-2
matevž krivic velepravnik in jože menciger naš veleekonomist sta podobna samodršca kot vladimir putin.
samuelka
28. 05. 2013 09.57
+4
Ljudje nimajo za hrano, izgubljajo stanovanja... njim pa je to premalo???? In to zato , ker -razen zelo redkih izjem- niso HOTELI urediti statusa pravočasno. Ker so imeli drugačne sanje... To je krivica, ki se bo zgodila vsakemu slovenskemu državljanu!!! Bodo tudi nam plačali odškodnine, ker smo stali za svojo narodnostjo in državljanstvom, pa so nas samo okradli? Če so zavrnili, naj ostanejo brez vsega.
gangsterist
28. 05. 2013 08.23
+8
admin zakaj brišeš resnico? aleksandar todorović je že dobil 17.000 eur odškodnine leta 2009
Raspunin777
28. 05. 2013 08.10
+8
A Kresalova Katarinca je pa kar tiho ? A ni ona zaslužna za pravice izbrisanih ?? Mogoče bi bilo pa pravično če bi tudi njej nakazali nekaj denarja??
robek35
28. 05. 2013 07.33
+6
Narobe svet,slovenskim državljanom ste v veliki meri ukinili socialno pomoč,kot da imajo preveliko premoženje kot svoje stanovanje ,svojo kmetiji.podedovano hišo itd Štiričlanska delavska družina ima ukinjeno socialno pomoč.ker živi v hiši ali stanovanju ki presega vrednost sociale glede na vrednost ali ima preveč prihrankov na banki ko je še delal, osebno poznam ljudi ki so si v večini uredili status državljanstva in to za borih 24 eu,ti so to naredili zaradi služb,kjer so ptridno delali da so lahko svoje delo opravljali naprej,ne vem mogoče se pa motim
Sandi Sterkuš
28. 05. 2013 06.56
+9
Jaz to nikakor ne tako pavšalno. Vsak primer bi bilo treba obravnavati posebej: zakaj je bil izbrisan, kako... Vsakemu je bila dana možnost pridobiti slovensko državljanstvo. Ali pa delovno vizo za tujce. Če pa ni hotel ne enega ne drugega... Res pa je, da kar izbris ni ravno legalno dejanje. Morali bi jim vročiti nalog o izselitvi zaradi neurejenega statusa. Niso pa vsi isti, dopuščam možnost, da so pa koga res po krivici izbrisali.
Pro75
28. 05. 2013 05.36
+13
Izmed vseh obrisanih, je peščica takšnih, ki jim je država z izbrisom res naredila krivico. Vsi ostali pa so bili špekulanti, ki so mislili, da bo juga zmagala in da bo vse po starem kot nekoč. Sicer so imeli možnost se preseliti, kar jih je veliko tudi storilo. Država jim je tisti čas ponujala državljanstvo za drobiž, ki pa ga niso hoteli . Morebitno odškodnino jim naj plača Kresalka in LDS, ne pa mi davkoplačevalci.
Sandi Sterkuš
28. 05. 2013 06.57
-1
sasko-1
28. 05. 2013 04.20
+9
Prav dam tistim,ki pravijo,da je treba reševati ta problem individualno za vsakega izbrisanega posebej,kajti je sigurno tudi nekaj takih kateri si naše državljanstvo zaslužijo, je pa takih zelo zelo malo! Večina je čakala do konca na razplet, misleč, da bo Jugoslovanska vojska zmagala pa ni bilo tako!
Gaja Bobek
28. 05. 2013 02.20
+0
kolikorkoli že jim bodo priznali, vemo, kdo je kriv za te napake, odgovarjajo naj in plačajo škodo, ki so jo z nepopolnimi zakoni (smo pozabili- kdo in kdaj) povzročili.Tu je jedro problema, kar z imeni na dan! Vse je lepo napisano. Vse.
M_teorija
28. 05. 2013 00.06
-8
Krivica je treba predlagat za Nobelovo nagrado!?
gappy666
27. 05. 2013 22.14
+11
Ne smemo jim dati odskodnino. Lahko se zmenimo da jim plačamo socialno pomoč za vsa leta ''izbrisanosti''. Ke jo bojo mogli vrnat tako al pa drugace...
raca123.123.
27. 05. 2013 22.06
-6
naj plača tisti ki jih je dal izbrisat?
vialli9
27. 05. 2013 19.59
+34
zdaj razpišimo referendum.pa da vidimo koliko nas je ,da damo denar,koliko pa nas je ,da jih natiramo iz države.
Rossi 46
28. 05. 2013 03.13
+1
saj pa je Agropop že nekoč zapel samo miljon nas živi na svoji zemljici,jaz pa dodajam pa še ta milijon životari ker tako ukaže Brusel.
Hilarij71
27. 05. 2013 19.40
-6
Počasi se bo treba sprijazniti, da nas bo tale fašistična eskapada Peterleta, Bavčarja in ostalih odgovornih v prvi vladi Slovenije koštala vsaj 1,5 milijarde €. Lahko da celo več. Zahvalite se Bavčarju in Peterletu.
PS-bleferji
27. 05. 2013 19.59
+6
danes si že toliko oslarij napisal je čas ,da se mal posloviš,kjer drugače boš preveliko mržnjo naredil z svojimi blodnjami.
MihaMo?nik
27. 05. 2013 19.25
+14
citiram Viranta "in največ bi dobili tisti, ki so si status uredili leta 2012" ... halo??? od leta 91 do leta 2012 si ga niso mogli urediti???? take bi, takoj ko se pojavijo na kakršnemkoli uradu, strpal v marice in takoj čez najbližjo mejo!
Hilarij71
27. 05. 2013 19.33
-11
Ja, ampak se Štrasburško sodišče ne strinja s tabo, tako da... : pripravi denar za odškodnine.
RKW
27. 05. 2013 18.42
-13
Koliko uničenih življenj... ... pa se eni še kar naslajate! OGABNO!