Poleg protesta v Ljubljani, ki je potekal na Kongresnem trgu, je "vseslovenska ljudska vstaja" proti političnim elitam potekala tudi v Kopru, Kranju in na Ptuju.
V Kopru se je protest na Titovem trgu začel ob 16.30. Ob začetku je bilo sprva nekaj deset protestnikov, pozneje pa že okoli 200. "Ne blišč, siti otroci" se je glasil transparent ene izmed udeleženk shoda. Vzdušje v Kopru je bilo zelo mirno, slišati ni bilo nobenih skandiranj, kljub vsemu pa je bila na trgu prisotna tudi policija, ki je z razdalje opazovala dogajanje. Opaziti je bilo mogoče tudi nekaj transparentov, med drugim "Svoboda in demokracija" in "Država za ljudi, država smo mi". Protestnikom so se pridružili tudi predstavniki Sindikata žerjavistov pomorskih dejavnosti Luke Koper. Po 18. uri se je večina udeležencev mirnega shoda razšla, slabih 100 pa se jih je odpravilo pred vhod v Luko Koper, kjer so skandirali gesla "Luke ne damo" in "Mi smo Luka" ter se nato vrnili na Titov trg.
Protestniki so poleg vzklikov, vezanih na problematiko koprskega pristanišča, skandirali kritična gesla na račun političnih elit, kot na primer "Vlado na grmado", "Odstopite vsi". Mimoidoče so pozdravljali z "Vsi na ulice", pred občinsko stavbo pa so vzklikali "Popo odstopi", kar naj bi se nanašalo na koprskega župana Borisa Popoviča.
Udeležbo na koprski vstaji, h kateri je pozivala skupina Obalna vstaja, je na družbenem omrežju Facebook sicer potrdilo nekaj manj kot 300 ljudi.
Okoli sto udeležencev shoda v Novi Gorici
V Novi Gorici pa je potekal shod, na katerem so udeleženci napovedali svoje ideje za boljšo prihodnost. Okoli 100 udeležencev je poudarjalo predvsem zahtevo po pravni in pravični državi. Sicer so danes začeli z branjem poezije Srečka Kosovela. "Zavedamo se, da sprememb ne bomo dosegli z nasilnimi protesti, zato gradimo civilno družbo, krepimo in razvijamo našo skupnost," je povedal eden izmed pobudnikov shoda Peter Szabo.
Na Bevkovem trgu so postavili tudi panoje, na katere so lahko udeleženci svoje ideje zapisali. Pomembno je poslušati in dati ljudem možnost, je povedal Szabo in nadaljeval: "Mi imamo vizijo, imamo ideje, ki jih naša politika nima!"
V Novi Gorici so decembra lani pripravili tri protestne shode, vendar so pobudniki ugotovili, da lahko s shodi pridobijo več zamisli kot ob protestih.
Ejga, konc je v Kranju
Protestni shod v prestolnici Gorenjske se je začel ob 17. uri na Slovenskem trgu. Tudi v Kranju je bila udeležba precej nizka, saj je protestiralo okoli 50 ljudi. Shod je potekal mirno, protestniki pa so prek megafona izražali svoje nezadovoljstvo z državno in občinsko oblastjo, transparentov pa niso imeli. Shod je varovalo tudi nekaj policistov, ki so z železno ogrado zavarovali bližnjo občinsko stavbo. Protestniki so se okoli 18.30 razšli.
"Odpor naroda, ki se kaže skozi mirne in nemirne demonstracije, je resen poziv slovenski politiki, naj se odloči, ali bo zakon veljal samo za druge ali tudi zanje," je izpostavil eden izmed protestnikov in dodal, da bi morali biti politiki vzor ljudem in kdor ni tako moralen, da se odpove elitnim pridobitvam, naj ne bo politik. "Če se tega ne zaveda, pa naj odstopi oziroma če tega ne želi, naj ga odstavi ljudstvo," je pozval.
Protestniki v Kranju so se usmerili tudi proti občinski oblasti. Izpostavili so kazensko ovadbo zoper župana Mohorja Bogataja zaradi sporne poravnave s Stanovanjsko zadrugo Gorenjske v vrednosti 600.000 evrov. Zahtevali so odstop tako lokalnih kot tudi državnih predstavnikov oblasti.
Skupina Gorenjska vstaja, ki je organizirala že minule protestne shode v Kranju in na Jesenicah, je tokrat gorenjske policiste prek družbenega omrežja Facebook pozvala, naj stavkajo in se pridružijo na protestnem shodu v Kranju. Na sam shod pa so ljudi vabili z geslom: "Ejga, konc je!"
So Ptujčanom grozili?
Že ob 16. uri pa so se protestniki zbrali na ptujskem Mestnem trgu. K udeležbi na protestu, na katerem so zahtevali takojšen odstop župana Štefana Čelana in mestnega sveta ter dostojnejše življenje, je pozivala Facebook stran Ptuj fstaja, vlada pada, a udeležilo se ga je vsega od 10 do 20 ljudi. Na shodu je bilo mogoče slišati pesmi slovenskih izvajalcev, nekaj pa je bilo tudi posamičnih govorov ljudi. Shod je varovalo več policistov.
Današnji shod pred ptujsko mestno hišo je bil prijavljen pri policiji, je povedal eden od pobudnikov shoda in predstavnik t. i. Osvobodilnega gibanja Ptuj Aleksander Rimele. Menil je, da so z neudeležbo na shodu prebivalci Ptuja in okolice pokazali, da jim gre dobro in da so zadovoljni s svojim življenjem, za razliko od prebivalcev drugih slovenskih mest. Možno pa je tudi, da se narod boji, je dejal in dodal, da so se na Ptujskem slišale celo grožnje, da če se nekdo udeleži protesta, bo ob službo. Rimele je sicer napovedal povezovanje s podobno mislečimi drugod po Sloveniji in ustanovitev stranke.
Če imate fotografije ali videoposnetke s katerega koli izmed dogodkov, vas prosimo, da nam jih pošljete prek spodnjega obrazca.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.