Gospodarstvo

Nad Vinagom obupuje tudi prisilna upraviteljica

Maribor, 03. 03. 2014 10.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Za mariborsko podjetje Vinag očitno ni rešitve. Zdaj obupuje tudi prisilna upraviteljica, ki opozarja, da bi bilo za uspešno izvedbo finančnega prestrukturiranja in za zagotovitev dobičkonosnosti potrebnega bistveno več truda lastnikov.

V rešitev mariborskega vinskega podjetja Vinaga, kot kaže, zdaj ne verjame več niti prisilna upraviteljica Brigita Kraljič. Kot je po sedmih mesecih vodenja postopka zapisala v zadnjem poročilu sodišču, bi bilo za uspešno izvedbo finančnega prestrukturiranja in za zagotovitev dobičkonosnosti potrebnega bistveno več truda lastnikov.

Kot ugotavlja Kraljičeva, skupni znesek neplačanih obveznosti do dobaviteljev iz meseca v mesec narašča, neplačanih je še vedno precej obveznosti, ki so zapadle v plačilo že avgusta lani. Družba je v januarju beležila vsega 10.188 evrov prihodkov, kar je več kot trikrat manj kot decembra in kar šestkrat manj kot novembra lani.

Ali za Vinag res ni več rešitve?
Ali za Vinag res ni več rešitve? FOTO: Kanal A

Prodaje na tujih trgih v tem času sploh ni bilo, kljub temu, da je uprava nedavno napovedala nova naročila tujih kupcev, slaba prodaja pa je povzročila več kot 17.000 evrov izgube in negativen denarni tok.

Uprava, za katero se še vedno ne ve natančno, kdo jo sploh vodi, ji je menda pojasnila, da so januarja opravili pogovore z vsemi velikimi kupci v Sloveniji, na tej osnovi pa pripravili nabor aktivnosti in ukrepov, ki bodo pomembno vplivali na izboljšanje prodaje v naslednjih mesecih. Kakšne aktivnosti na področju prodaje nameravajo izvesti v naslednjih mesecih, Kraljičevi ni znano, saj ji kljub zavezi še vedno niso predložil projekcije poslovanja.

Žal pa je konec januarja pogodbo odpovedala, saj je ugotovila, da prodajnih ciljev ne bo mogla doseči zaradi nezaupanja posameznih akterjev na trgu do obstoječe odločevalske strukture v Vinagu. Prisilna upraviteljica Brigita Kraljič

Po vsega mesecu in pol je sodelovanje z Vinagom prekinila zunanja sodelavka Andreja Komel, od katere so si obetali pospešitev prodaje. Nekdanja direktorica ormoške kleti je v dogovoru z Markom Klemenčičem, ta naj bi Vinag vodil kar hkrati s prav tako obubožanim Pinusom, opravila nekaj konkretnih prodajnih aktivnosti, ki jih je tudi prisilna upraviteljica ocenila kot nujno potrebne za oživitev prodaje.

Kdo vodi podjetje, še vedno ni jasno

Po več kot petih mesecih od prošnje sodišču za soglasje k imenovanju Klemenčiča za novega predsednika uprave namreč še vedno ni jasno, kdo vodi podjetje. Nadzorni svet ni ustrezno oblikovan, partnerica lastnika družbe Lea Ivanjka Klementina Ihanec pa ima še vedno mandat predsednice uprave, čeprav je sama zagotovila, da naj bi konec januarja odšla iz podjetja.

Ne glede na vse navedeno pa Kraljičeva ugovora proti vodenju postopka prisilne poravnave ne more vložiti, saj ji veljavna zakonodaja to dovoljuje le v prvih treh mesecih po objavi oklica o začetku postopka prisilne poravnave, ta rok pa se je iztekel že oktobra lani. Sodišče je sicer prejšnji teden objavilo poziv upnikom k glasovanju o predlagani prisilni poravnavi.

Kraljičeva se je v poročilu dotaknila medijskega poročanja o uničenju vinskih sodov v Vinagovi kleti, ki je bila leta 2006 vpisana v register kulturne dediščine. Od vodstva podjetja je zahtevala vrsto pojasnil in dokumentacije, na podlagi pridobljenega pa nepravilnosti od začetka postopka prisilne poravnave ni ugotovila. Informacije bo sicer še preverila na Zavodu za varstvo kulturne dediščine.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nauders
03. 03. 2014 15.09
+3
samo životarjenje je še ostalo v SLO
Bojan Rajh 1
03. 03. 2014 14.13
+2
Komelova itak samo "luta" od firme do firme in ko zavoha, da ni denarje gre, ali jo pa naženejo, vsaj tako se mi zdi
Mb128
03. 03. 2014 11.18
+6
Ja, tako se zgodi z podjetjem, če denar od podjetja, ki je sicer tvoje vtakneš v neko drugo podjetje, ki se na koncu izkaže da ni tako profitabilno kot si pričakoval, posluje celo z izgubo, del denarja, ki si ga vzel podjetju, ki je sicer tvoja last pa vtakneš v sumljive posle v državo, ki smo jo vsi spoznali pred kratkim po socialnih nemirih. Dejstvo je tudi to, da nekdo, ki si privošči kaj takšnega v normalnem svetu nikoli več ne bi mogel ustanoviti podjetja, niti ne bi mogel biti na vodilnih funkcijah bilokaterega podjetja. In zakaj temu ni tako tudi tukaj? Recimo da ima sin, ki je pretežni lasnik tega podjetja prominentnega očeta, ki pa ni in niti ne želi biti medijsko eksponiran in zaradi ene funkcije, ki jo opravlja uživa vsaj delno diplomatsko zaščito.
Leonardo09
03. 03. 2014 10.48
+11
ivanjkoti so dobro firmo izsesali, sedaj pa bi z nekimi pravnimi triki uničili firmo do konca
izdelanc
03. 03. 2014 15.39
+2
KUPIŠ SODIŠČE, V SLOVENIJI PREVIRJENA PRAKSA! ITAK TI KR EN KLOŠAR SODI!!!