Tujina

Na območju se širi neznosen smrad

Daka, 26. 04. 2013 13.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Izpod ruševin večnadstropne stavbe v Daki je še vedno mogoče slišati klice na pomoč, zato reševalci intenzivno nadaljujejo svoje delo. Protestniki na ulicah zahtevajo, da se odgovorne za tragedijo nemudoma aretira.

Reševalci tekmujejo s časom.
Reševalci tekmujejo s časom. FOTO: Reuters

Po sredinem zrušenju večnadstropne stavbe v Daki v Bangladešu je še vedno pogrešanih na stotine ljudi. Po zadnjih podatkih naj bi umrlo najmanj 307 ljudi, okoli 1000 pa je ranjenih.

Gasilci, vojaki in reševalci iščejo morebitne preživele, vsem, ki so jih že locirali in so ujeti med ruševinami, pa poskušajo na različne načine dostavljati hrano in vodo, poročajo tuji mediji. Reševanje postaja bitka s časom, saj človeški organizem brez vode le težko preživi več kot tri dni.

Izpod ruševin je mogoče slišati klice na pomoč, nekateri novinarji pa so se celo prebili do ujetih ljudi. Prav danes so pod ruševinami našli skupino 50 preživelih, do katerih morajo izkopati predore. Ujeti ljudje prosijo, naj se jim čim prej pomaga, saj so bolečine, ki jih trpijo, neznosne. Težava je v tem, da reševalci ne morejo varno odstraniti ruševin, vsak nepremišljen premik pa bi lahko vodil v novo katastrofo.

Poročila govorijo o smradu, ki se širi iz ruševin.
Poročila govorijo o smradu, ki se širi iz ruševin. FOTO: Reuters

Ljudje zahtevajo pravico

V porušeni stavbi so bile trgovine, pa tudi več tekstilnih tovarn. Med drugim so delavci šivali za britanskega nizkocenovnega prodajalca tekstila Primark in za španskega giganta Mango. Govori se še o številnih drugih znamkah, kot so Wal-Mart in Carrefour, katerih prisotnost pa še ni bila potrjena.

Preživeli so povedali, da so v zgradbi v torek odkrili razpoko, nakar so jo izpraznili, a so nadrejeni okoli 3000 tekstilnim delavcem naročili, naj se vrnejo na svoja delovna mesta.

Jezni protestniki so zdaj zavzeli ulice prestolnice in zahtevajo, da oblasti aretirajo odgovorne za tragedijo ter da izboljšajo pogoje, v katerih delajo tekstilni delavci. Policisti so sporočili, da se je na ulicah zbralo najmanj 10.000 protestnikov, ki so v določenem trenutku postali nasilni, zato so možje v modrem morali uporabiti solzivec in gumijaste naboje. Množica je zaprla ceste, zažigala avtobuse in vdirala v tekstilne tovarne.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

general_war
26. 04. 2013 14.42
+4
kmalu tudi pri nas...delavci so postali živina