VIDEO in FOTO: Hokejisti Švedske devetič svetovni prvaki

Stockholm, 19. 05. 2013 17.39 |

Na hokejskem svetovnem prvenstvu elitne skupine so podelili odličja. V velikem finalu je Švedska s 5:1 premagala veliko presenečenje SP Švico in osvojila zlato. V borbi za tretje mesto je reprezentanca ZDA po kazenskih strelih premagala Finsko s 3:2 in osvojila bron. Najboljši igralec SP je branilec Švice Josi.

V velikem finalu svetovnega hokejskega prvenstva sta se pomerili reprezentanci Švedske in Švice. Precej presenetljiv finale, vsaj glede na napovedi pred začetkom prvenstva, saj Švicarjev ni nihče pričakoval tako visoko, po uvodnih tekmah pa so bili tudi Švedi v precej slabi formi. A Švicarji so nanizali devet zaporednih zmag in vse hokejske navdušence in tudi strokovnjake navdušili z izjemnimi igrami ter so si zaslužili odličje. Švicarji so dobili vseh sedem tekem v predtekmovanju, četrtfinale s Češko, polfinale proti ZDA, a so izgubili v finalu, čeprav so Švede v predtekmovanju premagali s 3:2. Na drugi strani so Švedi povsem drugačen obraz pokazali, ko sta se jim iz NHL pridružila brata Henrik in Daniel Sedin in krivulja iger in rezultatov se je strmo dvignila, vse do velikega finala in naslova prvakov.

Zlato odličje in zlate čelade za švedske hokejiste.
Zlato odličje in zlate čelade za švedske hokejiste. FOTO: Reuters

Finalno tekmo so bolje začeli hokejisti v rdečih dresih in zasluženo povedli v 5. minuti, ko je gol spretno dosegel branilec Nashvilla Roman Josi. Švedi so v nadaljevanju vzpostavili ravnotežje in iz gneče pred golom je še en branilec NHL Erik Gustafsson (Philadelphia) izid v 9. minuti izenačil na 1:1. Nato pa je sledila igra z igralcem več za Švedsko in brata Sedin sta poskrbela za vodstvo moštva treh kron, gol je dosegel Henrik v 12. minuti (2:1). V strelih je bilo po prvih dvajsetih minutah 10:7 za Švicarje, ki pa so si prislužili tudi preveč kazni, kar 14 minut (4 + 10), tako da so imeli Švedi dva "power playa" in enega so izkoristili. Druga tretjina je ponudila prav tako energično in dinamično igro kot v prvem delu, le da ni bilo golov. V strelih so bili za odtenek v prednosti Švedi, v zrelih priložnostih pa Švicarji, ki so ob drugi izključitvi Švedov v prvih dveh tretjinah imeli nekaj izjemnih priložnosti, a je vratar Jhonas Enroth branil izvrstno.

Navijači Švedske slavijo naslov svetovnega prvaka.
Navijači Švedske slavijo naslov svetovnega prvaka. FOTO: Reuters
V zadnji tretjini so padli še trije goli, vsi so končali v švicarski mreži. Najprej je v 48. minuti je Landeskog ukradel plošček branilcu Vauclairju in streljal, a je Gerber strel še ubranil, Simon Hjalmarsson pa je potisnil plošček v mrežo za vodstvo s 3:1, v 56. minuti je vodstvo povišal Loui Eriksson, končni izid pa je s strelom v prazna vrata postavil Henrik Sedin v 57. minuti, ko so Švicarji ob igralcu več poizkušali brez vratarja. Švedi so tako osvojili skupno že deveti naslov svetovnega prvaka, prvega po letu 2006, Švicarji pa so z uvrstitvijo v finale izenačili največji uspeh v zgodovini reprezentančnega hokeja na SP, imajo bron iz leta 1953 in srebro iz davnega leta 1935, kar jim je uspelo tudi letos.

MVP branilec Švice Roman Josi
Za najkoristnejšega igralca SP (MVP) je bil izbran branilec Švice in NHL moštva Nashville Predators Roman Josi. Mednarodna hokejska zveza (IIHF) je izbrala najboljšega branilca, kar je postal Josi, najboljši golman je Šved Enroth, najboljši napadalec pa je Finec Petri Kontiola. Novinarji so izbrali zasedbo All Star: vratar Enroth, švicarska branilca Josi in Julien Vauclair, napadalci Kontiola, Američan Paul Stastny in Šved Henrik Sedin.

Reprezentanca ZDA je osvojila tretje mesto.
Reprezentanca ZDA je osvojila tretje mesto. FOTO: Reuters

Tretje mesto Američanom
Za tretje mesto na hokejskem SP sta se v Stockholmu pomerili reprezentanci, ki sta izgubili polfinalna obračuna. Dvoboj ZDA in Finske so v svojo korist odločili Američani, ki so tako osvojili odličje po dolgih devetih letih premora. Jenkiji so po dveh tretjinah vodili z 2:0, oba ameriška gola sta padla že v prvi tretjini, strelca sta bila Craig Smith in kapetan Jan Stastny. V drugi tretjini golov ni bilo, v zadnjem delu pa so Finci pritisnili proti golu odličnega vratarja Johna Gibsona in v 49. minuti je izid znižal Lauri Korpikoski, po hudem pritisku v ameriški obrambni tretjini je gol za izenačenje v 53. minuti dosegel isti igralec. Do konca rednega dela gola ni bilo več, tudi v desetminutnem podaljšku ne, o zmagovalcu so odločili izvajalci kazenskih strelov. V tem elementu so bili Američani boljši s 2:1 in so osvojili odličje, odločilni gol je dosegel Alex Galchenyuk. V strelih je bilo kar 38:26 za Fince.