Manchester, 13. 01. 2013 16.22 |

Nogometaši Manchester Uniteda so v velikem derbiju 22. kroga angleške Premier League z 2:1 odpravili Liverpool. Gola za 18. zmago rdečih vragov v tej sezoni sta prispevala Robin van Persie in Patrice Evra.

Obračun na Old Traffordu sta obe moštvi začeli precej previdno, prvi pa so udarili gostitelji. Lepo sta na robu kazenskega prostora kombinirala Tom Cleverley in Patrice Evra, slednji je z ostro podajo našel Robina van Persieja, ki je mojstrsko ugnal Pepeja Reino za vodstvo rdečih vragov. Gostje iz Liverpoola se po prejetem golu niso najbolje pobrali, tako da so še naprej več od igre imeli varovanci sira Alexa Fergusona. Nevarno je bilo pred vrati gostov v zadnji minuti prvega polčasa, ko je po podaji Rafaela s peto poskušal van Persie, po odbiti žogi pa je Šindži Kagava trčil z vratarjem Reino. Po nekajminutnem posredovanju je bilo s španskim čuvajem mreže vse v najlepšem redu.

Obračun na Old Traffordu si je ogledal tudi trener madridskega Reala Jose Mourinho. FOTO: Reuters
V drugem polčasu se je gostujoči strateg Brandan Rodgers odločil zaigrati bolj napadalno in je namesto Lucasa Leive v igro poslal Daniela Sturridgea. V deveti minuti nadaljevanja je Manchester United podvojil prednost. Prosti strel je izvajal van Persie, najvišji v skoku je bil Evra, žoga je nato zadela Nemanjo Vidića in končala v mreži. Drugi prejeti gol je le prebudil goste, ki so zaigrali bolj agresivno, kar se jim je obrestovalo že tri minute pozneje. Kapetan Steven Gerrard je sprožil močan strel z razdalje, vratar David De Gea je žogo izbil zgolj do hitronogega Sturridgea, nekdanji član Chelseaja pa je brez večjih težav dosegel svoj prvi ligaški gol v majici Liverpoola. Sledil je odličen strel Kagave in še boljše posredovanje Reine, nato pa je dvakrat vrata Uniteda nevarno ogrozil razpoloženi Sturridge. Gostje so vse do konca lovili izenačenje, a so bili v zaključkih akcij neuspešni in ostalo je pri zmagi Fergusonove čete.

Mike Dean je tako pokazal rdeči karton Laurentu Koscielnyju.
Mike Dean je tako pokazal rdeči karton Laurentu Koscielnyju. FOTO: Reuters

Cityju vroči obračun na Emiratesu

V drugem nedeljskem derbiju je Manchester City na stadionu Emirates brez večjih težav odpravil Arsenal. Ključni trenutek tekme se je zgodil že v deveti minuti, ko je Laurent Koscielny v kazenskem prostoru s prijemom, ki morda bolj spada v ameriški nogomet, zrušil Edina Džeka, sodnik Mike Dean pa je dosodil enajstmetrovko in (morda nekoliko prestrogo) izključil francoskega branilca topničarjev. Najstrožjo kazen je izvedel kar Džeko, a vratar Londončanov Wojciech Szczesny je s pomočjo vratnice njegov strel ubranil. Gostje so številčno prednost kronali v 21. minuti. S strani je močno streljal James Milner in mojstrsko zadel za 1:0. Enajst minut pozneje so varovanci Roberta Mancinija prednost podvojili. Z desne strani je podal Milner, žoge se je pred golom dotaknil Carlos Tevez, čez črto pa jo je potisnil Džeko.

Arsenal je imel nekaj več od igre v drugem polčasu, a razen poskusa rezervista Olivierja Girouda vrat Joeja Harta niso resneje ogrozili. Četi trenerja Arsena Wengerja ni pomagala niti izključitev Vicenta Kompanyja, ki je videl rdeči karton po posredovanju nad Jackom Wilsherjem. Tudi tokrat je bila odločitev sodnika Deana precej stroga. Do konca tekme večjih priložnosti ni bilo, tako da je ostalo pri zmagi Manchester Cityja, ki s sedmimi točkami zaostanka za Unitedom ostaja na drugem mestu. Arsenal je s 34 zbranimi točkami šesti.