Mourinho: Letos je šest moštev v igri za naslov prvaka

London, 01. 12. 2013 21.44 |

Matjaž Ambrožič
11

V zadnjem obračunu 12. kroga v angleški Premier League, ki je bil odigran v prestolnici, je Chelsea na Stamford Bridgeu premagal Southampton s 3:1. Jose Mourinho je bil, kot je za njegove nastope na tiskovnih konferencah po zmagah značilno, zelo razpoložen ...

Tekma je bila zelo zanimiva, saj se je začela šokantno. Za domačine je bila usodna že 13.sekunda, ko je po ležerni podaji Michaela Essiena proti vratarju Petru Cechu žogo prestregel Jay Rodriquez in goste popeljal v vodstvo. Chelsea se je trudil zaostanek izničiti že v prvem delu, a mu to kljub nekaj nevarnim poskusom ni uspelo. Domačini so precej več odločnosti in zagnanosti prikazali takoj na začetku drugega dela tekme, ko je bil v igri tudi že njihov drugi napadalec Demba Ba. Prvi nocojšnji zadetek za Chelsea je iz bližine po gneči pred golom poljskega vratarja Arturja Boruca dosegel branilec Gary Cahill. Pred tem je Branislav Ivanović zadel vratnico. Sedem minut zatem je predložek s odličnim strelom z glavo v mrežo preusmeril kapetan John Terry. Terry je danes za Chelsea na prvenstvenih tekmah zaigral že 400-ič.

Southampton se tudi po zaostanku ni predal, vseeno pa je varovancem Mauricija Pochettina kot da zmanjkalo sape. V zelo podobnem položaju se je Southampton znašel tudi pred tednom, ko je z 2:0 izgubili na gostovanju pri vodilnem Arsenalu. Z vstopom Obija Mikela, ki je deset minut pred koncem zamenjal Fernanda Torresa, je se je strateg domačega Chelseaja Jose Mourinho odločil, da vodstvo 2:1 poskuša ohraniti. Vseeno je Demba Ba tik pred naznanilom 6 minutnega sodnikovega podaljška v slogu zadel po lepi podaji Brazilca Ramireza.

Chelsea zdaj na 2.mestu razpredelnice za Arsenalom zaostaja za 4 točke, a ima 2 oziroma 3 točke prednosti pred Manchester Cityjem in Liverpoolom, ki ga je današnji poraz proti Hullu potisnil na 4. mesto.

Jose Mourinho
Jose Mourinho FOTO: Matjaž Ambrožič
Jose Mourinho je bil, kot je za njegove nastope na tiskovnih konferencah po zmagah značilno, zelo razpoložen. Vseeno pa je najprej pohvali zbrano predstavo svojega moštva že v prvem delu tekme: “Vsi vi boste govorili, in navijači najbrž enako, da je bil Chelseajev drugi polčas odličen. Poudaril bi rad, da smo tudi v prvem delu izigrali zelo dobro, mirno, uravnoteženo, brez panike, preračunljivo, brez neumnosti, brez napak, brez pretiranega rizika. Tudi menjava Oscar-Lampard (v 42.minuti zaradi poškodbe prvega) je bila priprava za nadaljevanje, nikakor pa to ni pomenilo, da nasprotnika ne nameravamo napasti še bolj. Ko smo v drugem delu preklopili na sistem 4-4-2, smo Southampton presenetili in tu so se tudi začele njihove resne težave.”

Jose, kako ocenjujete predstavo povratnika v prvi postavi Juana Mate?
Bila je dobra, Juan je bil dober. Potrebovali smo ga. Moral je biti v dveh vloga izmenjaje, zdaj krilo, zdaj vezni na sredini. Izkazal se je, bil je dober. Zapiral je tudi nevarnega Lukea Shawa, ki se je pogosto vključeval v napade. Juanova predstava je bila dobra.”

Ste tretji gol, Jose, spet proslavljali na poseben način zato, ker je bil Bajev zadetek tako lep ali zato, ker je bilo jasno, da je z njim vprašanje zmagovalca dokončno odločeno?

(*Jose Mourinho je stekel kar na tribune pozdravit svojega sina)
Zato ker je bil to zmagovalni gol, to je bil gol, ki je odločil. Ko si v prednosti z 2:1 in še nisi izkoristil že nekaj zaključnih žog, ki bi jih lahko, pa jih nisi; in to se dogaja v obračunu z močno, fizično močno ekipo, ko nikoli ne veš, kaj se lahko pripeti, še posebej, če so pri tekmecih tako spretni kot so Osvaldo, ali pa sta nevarnost ob prekinitvah visoka Lovren in Fonte; ter še potem, ko mi je sodnik povedal, da bo njegovega podaljška kar 6 minut - potem te tak zadetek še posebej razveseli.”

Zdaj ste, Jose, drugi na lestvici, 4 točke za Arsenalom. Pričakujete, da boste do konca leta že na prvem mestu?
Niti ne. Zdi se mi, da moje moštvo nima takega značaja, da bi rekel, no, zdaj pa moramo zmagati petkrat zapored, zdaj pa moramo osvojiti to in to, in to se mora zgoditi takoj. Ne. Želim le delati z igralci, želim uvesti čim več mladih imen v ekipo. To je moštvo, v katerem so posamezniki, s katerim sodelujem komaj nekaj mesecev. Pomembno je, da smo za zdaj v dobrem položaju. Če bi za vodilnim zaostajali 12 točk, na primer, potem gradiš, a nisi med kandidati za naslov. Če zaostajaš 3, 4 ali 5 točk, potem gradiš, se razvijaš in obenem se boriš za končni naslov. In ena od stvari, ki se jo morajo fante naučiti je ta, da prevzamejo odgovornost za ohranitev visokega položaja, ki smo si ga priborili do sedaj. Letos je šest moštev v dirki za naslov prvaka, štiri mesta vodijo v Ligo prvakov. Torej. Naš prvi cilj je biti med štirimi pri vrhu. To je pomembno za prestiž kluba, za njegovo finančno stanje. In kot vemo vsi, v tej ligi, če izgubiš dve tekmi zapored, lahko nemudoma padeš na 7. mesto. Ni lahko.”