Pop in

Mostra: poltena pri 60-tih

Benetke, 26. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Beneški mednarodni filmski festival, ki letos praznuje 60. obletnico, se bo s svetovno premiero komedije <em>Anything Else</em> Woodyja Allena, v kateri igrajo Christina Ricci, Jason Biggs in Danny de Vito, začel v sredo, 27. avgusta. Na Lidu na premieri pričakujejo samega Allena.

Po rdečem festivalskem tepihu se bodo od hotela Excelsior na Lidu do tradicionalne kinodvorane Art Deco sicer sprehodili mnogi znani zvezdniki in zvezdnice, kot so Nicole Kidman, Sean Penn, Antonio Banderas in Catherine Zeta Jones, poročajo svetovne tiskovne agencije. Za zlatega leva, ki ga bodo zmagovalcu izročili na slovesnosti 6. septembra, se bo potegovalo dvajset filmov. V eksperimentalni sekciji "Upstream" bo prikazanih 18 filmov, vsega skupaj pa več kot 140 filmov.

Prizor iz Bertoluccijevega filma <em>The Dreamers</em>
Prizor iz Bertoluccijevega filma <em>The Dreamers</em> FOTO:

Direktor Mostre, 63-letni Moritz de Hadeln, je že drugo leto, odkar je na čelu festivala, prireditvi priskrbel novo podobo: na Lidu bo namreč prikazanih veliko hollywoodskih filmov. Robert Benton bo predstavil ekranizacijo romana Philipa Rotha The Human Strain z Nicole Kidman in Anthonyjem Hopkinsom, brata Joel in Ethan Coen pa srhljivko Intolerable Cruelty z Georgeom Cloonyjem in Catherine Zeta Jones. Robert Rodriguez je uspel v filmu Once upon a Time in Mexico zbrati vrsto zvezdnikov, kot so Antonio Banderas, Salma Hayek, Johnny Depp, Willem Dafoe in Mickey Rourke.

Toliko hollywoodskih zvezd v Benetkah še ni bilo, menijo opazovalci. Da pa jubilejni festival, na katerem se je v minulih izdajah vrtelo tudi mnogo ne preveč lahko prebavljivih uspešnic, ne bi izgubil svojega značaja, se bodo hollywoodski velikani predstavili izven konkurence. Dvajset filmov v tekmovalnem programu je, nasprotno, povsem v znaku Evrope, je na predstavitvi festivala ob koncu minulega tedna poudaril direktor de Hadeln. De Hadeln, ki je dve desetletji vodil Berlinale, je še pristavil, češ da se "Američani bojijo nastopiti v konkurenci". Vendar je to le polovična resnica. Ko je namreč lani prevzemal Mostro, je de Hadeln menil, da "zlati lev nima več vrednosti".

Ema Thompson v filmu <em>Imagining Argentina</em>
Ema Thompson v filmu <em>Imagining Argentina</em> FOTO:

Na 60. festivalu v Benetkah bo za zlatega leva tekmovalo 20 filmov. To so, kot je znano, filmi Buongiorno notte Marca Bellocchia, Segreti di Stato Paola Benvenutija, Le cerf-volant Rande Chahal Sabbag, Raja Jacquesa Doillona, Twentynine Palms Bruna Dumonta, Alila Amosa Gitaija, 21 Grams Alejandra Gonzalesa Inarrituja, Imagining Argentina Christopherja Hamptona, Baram-Nan Gajok (Žena dobrega odvetnika) Ima Sangsooja, Sjaj u očima Srdjana Karanovića, "Zatoichi" Takešija Kitana, Pornografia Jana Jakoba Kolskega, Floating Landscape Carol Lai Miu Suet, Les sentiments Noemie Lvovsky, Un filme falado Manoela de Oliveire, Rosenstrasse Margarethe von Trotta, Ru San Tsai Ming-Lianga, Il Miracolo Edoarda Winspeareja, Code 46 Michaela Winterbottoma in Vozvraščenie Andreja Zvjaginceva.

Med vrhunci jubilejne Mostre poznavalci že zdaj omenjajo Hamptonov film Imagining Argentina, v katerem igrata Antonio Banderas in Emma Thompson, pripoveduje pa o časih, ko je v Argentini vladala vojaška hunta. Zanimiv bo tudi Michael Winterbottom, ki je že februarja letos v Berlinu prejel zlatega medveda za film In this World; v Benetke prihaja s filmom Code 46, zgodbo o izjemni zvezi med moškim in žensko - ljubljena ženska je klon ljubimčeve matere. Stari portugalski mojster Manoel de Oliveira (94) bo pokazal svojo novo stvaritev, Un filme falado z Johnom Malkovichem.

Največ zanimanja pa vlada prav za filme, ki jih bodo prikazali izven uradnega programa. James Ivory, veliki mojster ekranizacij literarnih predlog bo, denimo, v filmu Le Divorce, v katerem igrata Kate Hudson in Naomi Watts, prikazal ljubezenske podvige dveh sester Američank v Parizu, tokrat brez opore na literaturo. Bernardo Bertolucci v delu The Dreamers pripoveduje zgodbo o študentih v času študentskih nemirov leta 1968 v Parizu. Francoz Francois Dupeyron bo predstavil film Monsieur Ibrahim et les Fleurs du Coran, pripoved, postavljeno prav tako v Pariz, o prijateljstvu mladega Juda in ostarelega arabskega trgovca z zelenjavo. Glavni igralec v tem filmu Omar Sharif bo letos prejel zlatega leva za življenjsko delo.

filmski plakat
filmski plakat FOTO: Reuters

Glavni festivalski žiriji, ki bo odločala o zlatem levu, bo predsedoval 88-letni italijanski režiser Mario Monicelli, dobitnik zlatega leva leta 1959 za Veliko vojno in leta 1991 za življenjsko delo. Žiriji, ki bo izbirala nagrajenca v sekciji Proti toku, bo predsedovala Francozinja Laure Adler. Na čelu žirije za dodelitev nagrade, poimenovane po Luigiju de Laurentiisu, namenjene pa filmskih prvencem, bo direktorica filmskega festivala v Jeruzalemu in ustanoviteljica Izraelske kinoteke Lia van Leer.

Zlatega beneškega leva je lani prejel film Sestre Magdalenke Petra Mullana.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja