Tujina

Mobilniki, prenosniki in druge elektronske igračke odslej tudi med letom

Frankfurt, 16. 02. 2014 09.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Največja nemška letalska družba Lufthansa bo potnikom z naslednjim mesecem dovolila uporabo mobilnih telefonov, računalnikov in drugih elektronskih naprav med letom. Toda klici ostajajo prepovedani.

Že od januarja so lahko potniki Lufthanse elektronske naprave uporabljali na letalih Boeing 747-8, z marcem pa bo uporaba dovoljena na vseh letalih Airbus, so dejali v nemški letalski družbi. Prizadevajo si še, da bi nemški zvezni organ, pristojen za letalstvo (LBA) rabo elektronskih naprav dovolil tudi na drugih tipih letal.

elektronika na letalu
elektronika na letalu FOTO: Thinkstock

Temelje za rabo prenosnih elektronskih naprav je lani sprejela Evropska komisija, ko je sprejela nov pravilnik, ki potnikom med leti v EU omogočajo uporabo najnovejše brezžične komunikacijske tehnologije. Od leta 2008 pravila EU dovoljujejo uporabo tehnologije 2G (GSM) med leti, zdaj pa sta dovoljeni tudi tehnologiji UMTS (3G) in LTE (4G).

Prav tako pa je dovoljenje za rabo elektronskih naprav dala Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA). Slednja je novembra lani dovolila rabo osebnih elektronskih naprav, kot so tablice, pametni telefoni, e-bralniki in mp3-predvajalniki, v vseh fazah leta, vendar zgolj z vklopom t.i. načina letenja. Pred tem uporaba teh naprav med vzletom, pristankom in med vožnjo po tleh ni bila dovoljena.

Letalske družbe bodo še vedno same odločale, s katerimi storitvami bodo opremile svoja letala. To pomeni, da nova pravila zgolj omogočajo letalskim družbam, da to storijo, ne zagotavljajo pa pravice potnikom do teh storitev. Potniki se lahko z boljšimi satelitskimi internetnimi storitvami sicer povežejo, ko letalo preseže 3000 metrov višine.

Nova pravila bodo veljala na letalih, ki jih upravljajo evropski letalski prevozniki.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
16. 02. 2014 11.48
-8
Seveda ostajajo prepovedani, če bodo ljudje lahko klicarili, bodo v primeru težav in nesreč, težko prikrili dejstva, ...'dovoljeni' so sami klici, ki jih scenirajo sami, kot denimo v primeru 11/9. To je samo domneva, čemu sicer taka omejitev, ni jasno, ob tako naprednih letalih, ki jih to ne bi smelo motiti.
KungFuPanda
16. 02. 2014 12.26
+1
Daj prosim ne komentiraj, ker nimaš pojma. Če ni kaj hujšega, lahko interferenca ob klicu po mobitelu zelo moti radijsko komunikacijo pilotov s kontrolo letenja. Tisti neprijetni zvoki, ki jih slišiš, ko mobitel med klicom približaš radijskemu sprejemniku. Daj slušalke gor, pa boš videl, kako je fajn.
Ramzess
16. 02. 2014 11.45
-3
Nič novega, bolj zanimiva je novica, da bodo, začetek, v Kaliforniji uvedli zakon, da bodo telefoni, pametni telefoni morali imeti 'stikalo smrti'. Naprej so to trdili za vojsko, zdaj že civiliste, zelo se jim mudi. Izgovor za to je malce nenavaden, preprečevanje kraje, kot da to že ne bi bilo mogoče. S tako 'trapastim' imenom človek dobi določeno asociacijo, na uničenje, smrt, ne le telefona, ... Že tako smo povsod nadzorovani, ali je treba še neželjene osebke, oz. osebke, ki po njihovem mnenju prestopijo od njih določeno mejo, pod nadzor spraviti še kako drugače, ali celo eliminirati. Ena od asociacij, je nedvomno, raba podkožnih čipov, tudi s takim stikalom, v kombinaciji s kemičnim sredstvom, ki stikalo spusti v telo. Nekam prevelik pritisk se izvaja, glede na slab izgovor na preprečevanje kraj, proti čemur je že sicer z določenimi aplikacijami mogoče ukrepati. Tudi v primeru brisanja pomnilnih enot, diskov, to ne popolno, policijski forenziki in drćavni agenti še preradi brskajo po vsebini mobilnikov. Kdove kakšna je resnična narava takšnega stikala, ki se ne more meriti z aplikacijo, slednjo lahko tudi zbrišete. Človek se vpraša, ali res ni mogoče stikala (elektronskega stikala) imenovati drugače, če gre samo za onemogočanje rabe telefona, z eventuelnim brisanjem pomnilnilniških enot, diskov, ...ča verjamete temu, namreč kaj to pomeni za forenzike, ... Če gre samo za nekomplicirano elektronsko stikalo, zakaj taka sila in grožnje proti proizvajalcem telefona.