Tomaž Gantar, ki je danes nepreklicno odstopil z mesta ministra za zdravje, pravi, da ima zdravstveni minister v vladi absolutno premajhno politično moč. "Če bi tako vodili občino, ne bi nobenega pločnika naredili," je na današnji novinarski konferenci dejal Gantar.
Gantar pravi, da ni nihče pričakoval njegovega odstopa, niti premierka Alenka Bratušek niti predsednik DeSUS Karl Erjavec. Za odstop pa se je, kot pravi, odločil, ko je "začel seštevati, koliko je sploh možnosti, da naredim korak naprej, sicer bi prišli v situacijo, ki bi bila neobvladljiva". Pri tem je spomnil na dolgotrajnost usklajevanja interventnega zakona za zdravstvo znotraj koalicije in njegov končni izkupiček. "Na takšen način zdravstvene reforme ne moremo sprejemati," je poudaril minister v odstopu.
Dejal je, da bi se slej ko prej znašel v položaju, ko bi poslušal očitke, kje je zdravstvena zakonodaja, ki je ne bi mogel sprejeti, po drugi strani bi bil strelovod za vse težave v zdravstvu. "S svojim odstop dajem tudi prost teren, če sem jaz ta ovira, da se naredi korak naprej," je dejal.
Dodal je, da je predsednica vlade v pogovoru omenila, da bo sedaj res zdravstvo prioriteta na nivoju vlade. "Če je to res, je že s tem narejeno veliko," je dejal.
Glede izbire njegovega naslednika ni želel ugibati. Dejal pa je, da je zagotovo še nekaj ljudi, ki so sposobni voditi zdravstvo. Vprašanje pa po njegovem mnenju je, kdo bi ga lahko prevzel.
V oddaji Svet je Gantar na vprašanje, kateri so tisti gradbeni lobiji, ki odnašajo milijone iz zdravstvene blagajne, povedal, da so po tem, ko je bil imenovan na položaj, odredili preiskavo gradnje onkološkega inštituta in mariborskega kliničnega centra. Pri prvem so po njegovih besedah ugotovili, da se je na desetine milijonov evrov zlilo v zasebne žepe in upa, da bo nekoč, tako kot zadeva Čista lopata, epilog zadeve na sodišču.
Odstopil, ker mu ni uspelo izpeljati nujnih sprememb
Gantar je danes dopoldne predsednici vlade posredoval odstopno izjavo. V obrazložitvi je dejal, da je že pred manj kot šestimi meseci napovedal odstop z mesta ministra za zdravje, če mu ne bo uspelo izpeljati nujnih sprememb, ki bi zagotovile uspešen, še vedno dostopen, kakovosten in finančno vzdržen zdravstveni sistem.
Pravi, da so imeli isti namen vsi dosedanji ministri, a so vsi naleteli na ovire, ki so posodobitev zdravstvene zakonodaje onemogočale. "Rešitve, ki bi bila učinkovita in bi hkrati zadovoljila vse, preprosto ni," pojasnjuje Gantar.
Meni, da je zmotno prepričanje, da bi lahko z zdravstveno reformo "preko noči" rešili probleme, ki se v zdravstvu kopičijo vrsto let. Gantar meni, da različni "poznavalci zdravstva" v imenu javnega zdravstva zavirajo učinkovito spremembo.
Preveč različni pogledi na ureditev zdravstva
Gantar v nadaljevanju še pravi, da so tudi znotraj sedanje vladne koalicije pogledi na ureditev zdravstva preveč različni, da bi zakonodajo sploh lahko sprejeli. Prepričan je, da med najnujnejše ukrepe sodi avtonomija in z njo tesno povezana odgovornost vodenja javnih zavodov. Pravi, da sam zagovarja 100-odstotno lastništvo države, "vendar bo nujno upoštevati načela korporativnega upravljanja sodobnih sistemov, z jasno opredeljeno odgovornostjo in jasno ločitvijo med upravljanjem in nadzorom". Pri tem pa opozarja, da to še zdaleč ne pomeni privatizacije.
Nesodoben zakon o javnih zavodih in slab ter nestimulativen plačni sistem
Kot veliko oviro Gantar vidi zastarel in nesodoben zakon o javnih zavodih in opozarja, da zakona ni uspelo spremeniti nobenemu ministru za javno upravo v zadnjih letih.
Gantar med razlogi za svoj odstop in hkrati nepremostljivo oviro k večji učinkovitosti zdravstva omenja tudi slab in nestimulativen plačni sistem po sprejetem zakonu o javnih uslužbencih.
Gantar se dotakne tudi vprašanja koncesij. Pravi, da je zagovornik javnega zdravstva, a meni, da je "bitka mnogih politikov znotraj stranke SD, večine sindikatov, pa številnih civilnih gibanj, ki bi želeli koncesionarje z zakonom onemogočiti, prešla vse razumne meje".
Zdravstvo ob 300 milijonov evrov
Opozarja, da je obvladovanje naraščajočih stroškov v zdravstvu ob gospodarski in finančni krizi, ki je zajela tudi večino EU držav, postalo ena poglavitnejših tem na mednarodnih zdravstvenih konferencah in srečanjih. Poudarja pa, da smo v Sloveniji krizo dočakali nepripravljeni. "Zaradi nujnega varčevanja in vedno manj denarja v zdravstveni blagajni so se cene zdravstvenih storitev v zadnjih štirih letih bistveno znižale in s tem je bilo zdravstvo ob več kot 300 milijonov evrov. Tako naprej ne bo šlo," opozarja.
Meni, da je nadaljnje omejevanje števila zaposlenih v zdravstvu dolgoročno škodljivo in da jih ne gre metati v isti koš z drugimi področji, kjer po številu zaposlenih daleč presegamo povprečje
Odzivi na Gantarjev odstop se vrstijo.
Ni sredstev za učinkovit boj proti korupciji v zdravstvu
Čeprav v koaliciji velja prepričanje, da lahko z odpravo korupcije rešimo finančne težave v zdravstvu, pa Gantar meni, da marsikatera težava izvira tudi iz omejevanja močnega gradbenega lobija v zdravstvu. Vendar pa ministrstvo za zdravje preprosto nima ne usposobljenega osebja in ne sredstev, da bi se lahko učinkovito borilo proti korupciji, dodaja.
Gantar za zaključek še pravi, da je postalo jasno, da "praktično nimam možnosti z reformo zagotoviti dodatnih, nujno potrebnih sredstev za zdravstvo, kateremu že vrsto let namenjamo bistveno manj denarja od držav, s katerimi se radi primerjamo".
Ob tem še pravi, da ga v resnici skrbi, "kje se bodo naši državljani v bodoče zdravili". "Sam odgovornosti za vse to vsekakor ne morem prevzeti," še pravi in dodaja, da nepreklicno odstopa z mesta ministra za zdravje.
Kdo bo nasledil Gantarja?
Predsednica vlade Alenka Bratušek mora predsednika državnega zbora Janka Vebra o odstopu ministra, kakor to predvideva poslovnik DZ, pisno obvestiti najkasneje v sedmih dneh po prejemu pisne odstopne izjave.
Obvestilo o odstopu se bo uvrstilo na dnevni red seje državnega zbora najkasneje v sedmih dneh po prejemu obvestila. Gantarju bo funkcija prenehala, ko bo državni zbor na seji obveščen o odstopu.
Bratuškova bo morala v desetih dneh po prenehanju funkcije Gantarju predlagati novega ministra ali obvestiti državni zbor, da bo funkcijo tega ministra začasno opravljala sama oziroma drug minister.
Njegovo odstopno izjavo si lahko v celoti preberete tukaj.
KOMENTARJI (488)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.