Gospodarstvo

Luksemburg bi povečal transparentnost bančnega sektorja

Berlin, 07. 04. 2013 17.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Luksemburg ne nasprotuje več avtomatski izmenjavi podatkov o bančnih depozitih in razmišlja, da bi v svojem bančnem sektorju povečal transparentnost ter omogočil učinkovitejši boj proti davčnim utajam.

Podkupnina
Podkupnina FOTO: Thinkstock

Luksemburg, ki je znan po svojem zelo skrivnostnem bančnem sektorju, razmišlja, da bi v njem povečal transparentnost in tako omogočil učinkovitejši boj proti davčnim utajam v drugih državah, pravi finančni minister Luc Frieden.

Luksemburg velja za davčno oazo v središču Evrope, Frieden pa je dejal, da številne države pritiskajo na Luksemburg, naj objavi podatke o tem, kaj njihovi državljani počnejo s svojim denarjem v Luksemburgu. Ob tem je Frieden dejal, da Luksemburg ne nasprotuje več avtomatski izmenjavi podatkov o bančnih vlogah.

V petek je Nemčija s Švico podpisala dogovor, ki bo Berlinu omogočal, da bo tistim državljanom, ki v tujini skrivajo svoje premoženje, lahko stopil na prste.

Luksemburg ima le pol milijona prebivalcev, bančni sektor in druge finančne institucije pa razpolagajo s sredstvi, ki so 20-krat višja od bruto domačega proizvoda.

Pozivi k bolj transparentnemu bančništvu so v zadnjih letih v Evropi postali vse glasnejši, saj želijo številne vlade v času globalne recesije povečevati davke.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bplese1
08. 04. 2013 13.42
Imam občutek da je ta izjava bolj načelne narave, da pomirijo Bruselj. Nihče jih ne more prisiliti da objavijo sezname varčevalcev. Se bo že našla luknja v zakonih.
big_foot
08. 04. 2013 10.48
+1
Če to naredijo pomeni to potop Luxemburga. Dvomim da bo tako in bojo že našli kako luknjo da ostane vse po starem ali pa vsaj čimbolj po starem.
Martina66
08. 04. 2013 01.40
+2
Zoki bo jezn!
BrezZavor
07. 04. 2013 23.09
+2
Najverjetneje je vzrok denar. Ce to naredijo ga bo več. Dolgoročno seveda. Zakaj in kako pa... opcij je verjetno več. Mogoče si želijo da se jim ne zgodi beg kapitala čez noč.
suckers
07. 04. 2013 23.01
+1
cudn da sami seb pluvajo v skledo