V Slovenij danes poteka drugi krog županskih volitev. Medtem ko so v 134 občinah župane izvolili že v prvem krogu pred 14 dnevi, se volivke in volivci v 74 občinah danes vnovič udeležujejo volitev. Izbirajo med kandidatoma, ki sta bila v njihovi občini v prvem krogu najuspešnejša.
10. oktobra so volivke in volivci na lokalnih volitvah odločali tako o županih kot o sestavi občinskih svetov. Volitev se je udeležilo slabih 51 odstotkov volilnih upravičencev. Izvolili pa so nekaj več kot 3300 občinskih svetnikov ter večino županov.
V 74 občinah pa v prvem krogu nobenemu od županskih kandidatov ni uspelo zbrati večine glasov, zato sta se za župansko mesto v drugem krogu pomerila kandidata, ki sta dobila največ glasov. Za svojega favorita so volivke in volivci svoj glas lahko oddali med 7. in 19. uro. Uradna poročila o izidu volitev bodo morale občinske volilne komisije sestaviti najpozneje 30. oktobra ter ga poslati sedanjim županom in Državni volilni komisiji.
Tako bo nova vodstva z mandatom za prihodnja štiri leta dobilo 208 občin, medtem ko je v dveh, Kopru in Trebnjem, ustavno sodišče volitve zadržalo. Med občinami, kjer bo o zmagovalcu odločil drugi krog, so tudi štiri mestne občine, in sicer Kranj, Nova Gorica, Novo mesto in Ptuj. V Ljubljani, Mariboru, Slovenj Gradcu, Celju in Murski Soboti so bili vnovič izvoljeni dosedanji župani, v Velenju pa so dobili novega župana.
Volilna udeležba
Do 21.40 je po zbranih podatkih državne volilne komisije od 624.213 volilnih upravičencev glasovalo 304.126 ljudi, kar predstavlja 48,72-odstotno udeležbo. Najvišjo udeležbo so zabeležili v občini Hodoš, in sicer 87,33-odstotno.
Med mestnimi občinami so do 21.40 ure najvišjo volilno udeležbo zabeležili na Ptuju, in sicer 49,80-odstotno. V Novem mestu je bila volilna udeležba 43,29-odstotna, v Novi Gorici pa 40,35-odstotna. V Kranju je do 21.40 ure volilo 36,22-odstotka volilnih upravičencev.
Kršitve volilnega molka
Dežurna služba Ministrstva za notranje zadeve je prejela 43 prijav domnevnih kršitev volilnega molka. Največ, enajst prijav je bilo iz Gorenjske regije, sledi ji Obalno-kraška regija z devetimi prijavami. Sedem prijav je iz Podravske regije, šest pa iz Savinjske regije. Štiri prijave so iz Pomurske regije, tri iz Jugovzhodne Slovenije. Dvakrat so zaradi domnevnih kršitev poklicali iz Osrednjeslovenske regije, enkrat pa iz Zasavske regije.
18 prijav se je nanašalo na plakatiranje, devet pa na razdeljevanje letakov. Šest prijav se je nanašalo na internet in komunikacije, po pet prijav pa na objave v medijih in agitiranje.
Prijave o kršitvah volilnega molka bo dežurna služba inšpektorata za notranje zadeve zbirala vse do zaprtja volišč, in sicer na telefonski številki 080 21 13.
Inšpektorat Republike Slovenije za notranje zadeve bo obravnaval kršitve volilnega molka in določb Zakona o volilni in referendumski kampanji na osnovi prejetih prijav in po uradni dolžnosti, če kršitve zazna sam. Na podlagi prejetih prijav Inšpektorat RS za notranje zadeve najprej preveri, ali so izpolnjeni pogoji za uvedbo postopka. Če so izpolnjeni pogoji po Zakonu o prekrških, mora začeti postopek in izdati odločbo, s katero kršitelju izreče globo, ki znaša od 120 do 1. 200 evrov, ali opomin.