Pet županskih kandidatov, ki se potegujejo za štiriletni mandat v občini, je odgovorilo na naslednja vprašanja:
1. Kateri so po njihovem mnenju glavni problemi v mestu?
2. Katere so tri ključne točke njihovega programa?
3. Ali podpirajo združljivost županske in poslanske funkcije?
Kandidate smo razvrstili po vrstnem redu na glasovnicah.
Miran Šic (Humana Slovenija), rojen leta 1961
1. Socialna stiska, premalo kruha in zaposlitev, preveč nočnega nemira ob koncih tedna in ob različnih prireditvah v mestnem jedru, premalo spoštljiv odnos do starejših, premalo zdrave kulture v smislu organiziranih prireditev, smrad na Ptuju in okolici, ki se širi od Perutnine Ptuj - Kafilerije, smrad iz Centra za predelavo Gajke, sortiranje komunalnih odpadkov.
2. Treba je uvesti univerzalni temeljni dohodek, povečati prepoznavnost Ptuja in s tem več iztržiti od turizma, hkrati pa zapolniti na pol prazno staro mestno jedro z malo obrtjo, ki je del slovenske tradicije in kulture ter ki bo privlačna za domače in tuje turiste. Ljudem je potrebno zagotoviti delo, zaposlitev in s tem kruh, Ptuj pa preobraziti v prepoznavno turistično, poslovno in bivalno mesto.
3. Proti, ker mora biti župan stoodstotno pri stvari za svojo občino, za pa, ker lahko kot poslanec tudi bolje lobira za projekte.
Vlado Čuš (Zeleni Slovenije), rojen leta 1957
1. Gospodarska, okoljska in socialna slika Ptuja je porazna. Imamo eno najvišjih stopenj nezaposlenosti, na drugi strani pa za več kot 100 evrov nižjo neto plačo od povprečne slovenske. Imamo največ ljudi, ki prejemajo socialno pomoč. Sedanji župan s staromodnim, partijskim načinom vodenja mesta onemogoča razvoj kljub odličnim naravnim danostim Ptuja.
2. Z ekološkimi projekti bomo zamenjali azbestne vodovodne cevi, odpravili smrad, uredili odlagališče odpadkov in tako uredili mesto za Ptujčane in turiste. S stanovanjsko in štipendijsko politiko bomo pridobili mlade strokovnjake z družinami. Z obnovo cest in javnim prometom bomo prometno varni ter mobilni. Pospešeno bomo razvijali obrt in podjetništvo.
3. Dano besedo je treba držati. Če želiš izpolniti dano zavezo ljudem, ne moreš sedeti na dveh stolih.
Štefan Čelan (LDS), rojen leta 1957
1. Vse mestne občine imamo največji problem z neustanovitvijo pokrajin. Zaradi tega ne moremo učinkovito reševati problemov komunalnih odpadkov in čistilnih naprav. Neučinkoviti modeli upravljanja v muzejih, knjižnicah in ostalih zavodih ter neurejeno financiranje znatno otežujejo kakovostno izvajanje dejavnosti.
2. Na področju kulture je to projekt Evropske prestolnice kulture 2012. Na področju varovanja okolja (trdni odpadki, varovanje vodnih virov, obnovljivi viri energije idr.) želimo pridobiti certifikat zelene občine. Na področju cestne in ostale infrastrukture pa nameravamo v naslednjih osmih letih odpraviti večino pomanjkljivosti.
3. Nikoli nisem podpiral tovrstne rešitve. Dejstvo pa je, da smo občine, ki nimamo županov v poslanskih klopeh, mnogokrat prikrajšane.
Miroslav Luci (SDS), rojen leta 1946
1. Upadanje števila prebivalstva v Mestni občini Ptuj, kar dokazuje, da mesto ni prijazno do občanov, zlasti podjetnikov in mladih, ki se izseljujejo v sosednje občine. Velika zadolženost občine ob istočasni veliki brezposelnosti in nizkih povprečnih dohodkih; torej zadolževanje, lizingi in razprodaja zemljišč, ki niso bili porabljeni v pravo smer. Odmiranje starega mestnega jedra in nobenega ukrepanja v zadnjih osmih letih.
2. Enakomeren razvoj četrtnih skupnosti. Ureditev prometa v mestnem jedru in primestjih z izgradnjo parkirnih hiš ter uvajanjem mestnega javnega prevoza in sistema "vozi in parkiraj", uveljavljenega v številnih evropskih starih mestih. Obnova vodovodnega omrežja in intenzivna gradnja kanalizacije.
3. Ne, ker je diskriminatorna. Združljivost je koristna za občine z županom v parlamentu in krivična do tistih, ki tega ne morejo uveljaviti.
Peter Pribožič (NSi), rojen leta 1963
1. Zanemarjanje komunalnih potreb občanov znotraj primestnih in mestnih četrti zaradi prednosti urejanja infrastrukture za potrebe novih trgovskih centrov. Ti so postavljeni v neposredni bližini starega mestne jedra, ki razvojno propada. Zapostavljeno je malo gospodarstvo, posledično povečana brezposelnost, ni novih stanovanj in perspektive za mlade. Ptuj izgublja vlogo regijskega središča.
2. Skladen razvoj vseh primestnih in mestnih četrti na področju komunalne infrastrukture ter ureditev prometne infrastrukture z obvoznico in urejenimi vpadnimi cestami. Sledi reševanje starega mestnega jedra s prireditvenimi prostori, ureditvijo tržnice, ptujski kulturi pa dati nov zagon v okviru EPK 2012. Tretja stvar je razvoj malega gospodarstva in turistične ponudbe za reševanje brezposelnosti.
3. Ne podpiram združljivosti funkcij. To je velika anomalija slovenske demokracije.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.