"Smo druga stranka po moči, nikoli nismo bili na tem mestu v relativnem razporedu," je rezultate lokalnih volitev komentiral predsednik vlade in SD Borut Pahor, ki izkupiček stranke ocenjuje kot uspeh. Stranka, ki vodi vlado v času krize, bi jo po njegovih besedah lahko odnesla precej slabše.
Presenetljivo se mu namreč zdi, da ni prišlo do "nekega strašnega preobrata v javnem mnenju", ki bi pokazal, da skrajno nepopularni ukrepi vlade, ker želi utrditi gospodarsko okrevanje, niso prizadejali politični večini skoraj nobene politične škode.
"Že pred letom in pol sem dejal, da ko boste slišali prve resnejše zahteve po spremembi oblasti, vedite, da se je končno začelo izboljševati gospodarsko in socialno stanje v državi, ker sicer noben pameten človek ne bi sredi mandata prevzel odgovornosti za situacijo, ki bi bila finančno, gospodarsko in socialno nevzdržna," odgovarja Pahor na pozive k predčasnim volitvam. Kot napoveduje, se bodo tovrstni pozivi toliko bolj vrstili, kolikor boljše bo.
Med drugim je še pojasnil, da socialna demokracija tradicionalno ni bila močna na lokalni ravni in so bili potrebni ogromni napori, tudi njega osebno kot predsednika stranke, da so se prebili do odstotka, kakršnega so dosegli pred štirimi leti.
Meni pa, da bi mu letos lahko vsak državljan zameril, če bi aktivnosti, ki jih je dolžan voditi kot predsednik vlade, podredil interesom stranke in delu v kampanji. To bi bila "škandalozna odločitev", pravi in dodaja, da je že ob začetku mandata napovedal, da bo vse svoje resurse podredil vlogi predsednika.
Prelomili s tradicijo
V SDS medtem ugotavljajo, da so kot prva opozicijska stranka prelomili s tradicijo, po kateri je na lokalnih volitvah vedno zmagala stranka vladajoče koalicije. Rezultati po njihovem mnenju kažejo, da so volivci "poslali jasen signal vladi, da v teh kriznih časih potrebujemo sodelovanje in ne izključevanja ter dialog in ne oblastniške arogance".
Kot so v SDS zapisali v sporočilu za javnost, so na letošnjih lokalnih volitvah nastopili z več kot 3000 svetniškimi in 185 županskimi kandidati. Po prvem krogu županskih volitev kaže, da je zadostno podporo volivk in volivcev prejelo 52 kandidatov, kar pomeni, da bodo eno četrtino slovenskih občin že po prvem krogu vodili župani, ki imajo podporo SDS. Poleg tega se bo 35 njihovih kandidatov potegovalo za zmago v drugem krogu.
Primerjava med strankami in listami, ki so sodelovale na teh volitvah, kaže, da je SDS povečala delež volivcev, ki so jo podprli, glede na zadnje lokalne volitve s 17,29 na 18,73 odstotka. V mestnih in občinskih svetih bo sedelo preko 700 svetnic in svetnikov iz vrst SDS, kar pomeni, da bo vsak peti svetnik predstavnik največje opozicijske stranke.
"Če seštejemo rezultate strank slovenske pomladi, smo le-te povečale število volivcev oziroma okrepile svoj položaj glede na zadnje lokalne volitve," še navajajo v SDS. "Volivke in volivci so s tem vladi pokazali rdeči karton ter dali priložnost programom strank opozicije," še menijo.
LDS: Janković si zasluži še en mandat
V LDS pa so zadovoljni, da je že v prvem krogu večina njihovih županov ubranila svoj mandat ter da je devet kandidatov in še pet, kjer so sopredlagatelji kandidature, prišlo v drugi krog, je zapisala predsednica LDS Katarina Kresal. Kot meni, so lokalne volitve pokazale, da ima LDS stabilno podporo, ki počasi, a zanesljivo narašča.
Stranka je z osmimi župani na četrtem mestu med političnimi strankami, v povprečju je dosegla 7,39 odstotka glasov, kar je več, kot ji kažejo mesečne javnomnenjske raziskave, pojasnjuje Kresalova.
Pri rezultatih svetniških list pa so, kot dodaja, še posebej zadovoljni z izidom v Hrastniku, kjer je lista zbrala 34,98 odstotka glasov. To je po njenih navedbah najboljši posamični rezultat list LDS na letošnjih volitvah.
Kot še pojasnjuje, je bil izid v Ljubljani slabši, kot bi si želeli, saj je očitno lista župana Zorana Jankovića "krepko posegla v glasove na levi sredini". Sicer v LDS menijo, da je bila njihova odločitev o podpori županskemu kandidatu Jankoviću prava, saj dobro opravlja svoje delo in si zasluži še en mandat.
"Glede na celotno sliko volitev smo lahko tako zadovoljni, rezultat pa nam je dal še dodatnega zagona za priprave na naslednje državnozborske volitve, ki so že čez dve leti," je še zapisala Kresalova.
Tekavčič: Rumeni karton za koalicijo
Županska kandidatka SD Metka Tekavčič za župansko mesto v Ljubljani pravi, da je rezultat nekakšen rumeni karton za koalicijo. "Ampak ta koalicija rdečega kartona ne bo dobila, saj se bodo igralci na terenu zbrali in odigrali tekmo, tako kot si država in ljudje zaslužijo," je dejala. Po njenem mnenju koalicija namreč plačuje ceno na lokalnih volitvah tudi zaradi vladnih ukrepov, ki so pač nujni za premagovanje krize.
Žerjav: Rezultat je signal vladi
Predsednik SLS Radovan Žerjav je prepričan, da je rezultat koalicije signal vladi, predvsem pa njeni aktivnosti na področju gospodarstva, kjer po njegovih besedah ni bilo nič storjenega.
Meni celo, da so mogoče tudi predčasne volitve. Kot pravi, bi njegovi poslanci v tem primeru glasovali za predčasne volitve. "Tako preprosto ne gre več naprej. Ljudje imajo tega dovolj," je dejal in ob tem izrazil tudi nestrinjanje z novim rebalansom proračuna za obdobje 2011–12, ki ga SLS ne bo podprl. Glavni razlog za to naj bi bili podatki, da namerava vlada v tem obdobju od 10 milijard gospodarstvu nameniti le 300 milijonov.
"V Ljubljani bodo seje še hitrejše"
Tekavčičeva, ki je na nedeljskih volitvah za županjo Ljubljane po delnih neuradnih podatkih prejela 2,22 odstotka glasov, bo sicer kot ena od štirih izvoljenih svetnikov v mestnem svetu zastopala barve SD. Po volitvah je zaskrbljena predvsem zaradi nizke volilne udeležbe v prestolnici. Ta je bila 44,49-odstotna.
Kot je dejala, so namreč vsi kandidati dobili manj glasov kot pred štirimi leti. Še posebej jo skrbi, ker so se volitev udeležili predvsem starejši, saj to pomeni, da imajo mladi občutek, "da v tej družbi nimajo izhoda".
"Nikoli nisem skrivala, da pričakujem, da bo na letošnjih lokalnih volitvah volilno telo v Ljubljani izglasovalo mestni svet, ki bo vsebinsko presojal posamezne županove odločitve in na podlagi vsebine pregledno in odgovorno odločal o razvoju mesta in porabi denarja," je dejala Tekavčičeva.
Rezultati po njenem mnenju kažejo, da sprememb ni mogoče pričakovati. Ob absolutni zmagi Liste Zorana Jankovića, ki je imela premoč v mestnem svetu tudi do zdaj, Tekavčičeva pričakuje še hitrejše seje in še manj vsebinskih razgovorov.
Žerjav pa je dejal, da je presenečen nad veliko podporo Listi Zorana Jankovića. "Projekt Stožice je tukaj gotovo odigral veliko vlogo. Če tega ne bi bilo, bi bilo precej drugače," je dejal in dodal, da je vprašanje, kako dolgo bo Ljubljano zaradi tega projekta bolela glava.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.