Slovenija

Iz slovenske občine v hrvaški vrtec

Ljubljana, 08. 09. 2010 14.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Špela Zupan
Komentarji
21

V Solčavi res ni gneče. Najbolj plodni so v Gorenji vasi – Poljane, največ pameti imajo v Mislinji. Največ zaslužijo v Cerkljah na Gorenjskem, največ starejših pa je v Osilnici.

Največ prebivalcev ima (po pričakovanju) Ljubljana z 276.091, sledi ji Maribor s 113.113 prebivalci. Med najbolj poseljenimi so še Kranj, Koper in Celje. Najmanj, 322, ljudi živi v Hodošu, ki meri 18 kvadratnih kilometrov. Samo 82 več občanov je v Osilnici, ki ji med najbolj redko poseljenimi po vrsti, sledijo še Solčava, Kobilje in Kostel. Vse naštete imajo manj kot tisoč prebivalcev.

Največ prebivalcev je v Ljubljani, ki je tudi najbolj poseljena.
Največ prebivalcev je v Ljubljani, ki je tudi najbolj poseljena. FOTO: Mateja Klavs

V Sloveniji na kvadratnem kilometru površine živi povprečno približno 100 prebivalcev. Najbolj gosto poseljena je Ljubljana, kjer na kvadratnem kilometru živi čez tisoč ljudi, sledijo Maribor, Izola, Celje in Miklavž na Dravskem polju. Najredkeje poseljena je Solčava, s komaj petimi prebivalci na kvadratni kilometer. Sledijo ji Bovec, Jezersko, Osilnica in Kostel.

V treh občinah nimajo vrtca

Največ rojstev je bilo v Gorenji vasi – Poljane, sledijo Dol pri Ljubljani, Lukovica, Komenda in Mokronog – Trebelno. Najmanj dojenčkov imajo v Šalovcih, Gornjem Gradu, Gornjih Petrovcih, Osilnici in Jezerskem.

Ob možnosti zaposlitve bi se celotna pokrajina ohranila, mladi bi ostajali doma, tukaj bi imeli družine in občina bi se pomladila. Župan Osilnice Antun Volf

Največ vrtcev je v velikih občinah, kot so Ljubljana, Maribor, Kranj, Koper in Novo mesto. Brez vrtca so še vedno tri občine Osilnica, Podlehnik in Žetale. Po besedah osilniškega župana Antuna Volfa vrtca ne nameravajo odpreti, saj starši otroke vozijo v okoliške, na hrvaške Plešce, na Faro, v Kočevje in tudi v Ljubljano. Prepričan je namreč, da se njegova občina tudi ob odprtju vrtca ne bi pomladila. Ključnega pomena za razvoj in "pomladitev" se mu zdi odpiranje novih delovnih mest.

Žetalski župan Anton Butolen je potožil, da je bila izgradnja vrtca prioritetna naloga v tem mandatu, ''vendar je žal ni bilo mogoče uresničiti, kar je dolga zgodba''. Pojasnil je, da se je občina pred tremi leti prijavila na razpis šolskega ministrstva, vendar niso dobili dovolj točk zaradi premajhnega števila otok. Leta 2008 so se znova prijavili, a brez uspeha, lani razpisa ni bilo.

Največ vrtcev je v Ljubljani, Mariboru, Kranju, Kopru in Novem mestu.
Največ vrtcev je v Ljubljani, Mariboru, Kranju, Kopru in Novem mestu. FOTO: iStockphoto

Letos so videli možnost izgradnje nizkoenergetskega vrtca na razpisu Službe vlade za lokalno samoupravo iz sredstev za Razvoj regij. ''Pridobili smo vso dokumentacijo, odkupili zemljišče in se prijavili na peti javni poziv že februarja. Najprej smo morali vlogo umakniti, spet smo se prijavili v marcu. Junija smo dobili vlogo zavrnjeno iz nejasnih razlogov. Vnovič smo se prijavili v juniju. Takrat se je zapletlo s hitro pošto. Po dveh mesecih dopisov na relaciji služba vlade–občina–Pošta Slovenije zaplet še ni rešen. Opisovanje podrobnosti šikaniranja s strani službe vlade bi zavzelo preveč prostora, presega pa že vse meje zdravega razuma. Imamo pa že izbranega izvajalca in zagotovljena svoja sredstva v proračunu,'' je pojasnil. Upa, da bo gradnja "prepotrebnega vrtca" vseeno stekla v naslednjem letu.

Največji odstotek dijakov je v Šentjerneju

Eno izmed meril za ustanovitev občine je, da ima občina osnovno šolo. A v eni je kljub temu ni: osnovnošolci iz Zavrča morajo obiskovati Osnovno šolo Cirkulane-Zavrč v sosednjih Cirkulanah. Največ učencev na osnovno šolo, v povprečju nad 400, je bilo sicer v Mengšu, Žireh, Rušah in Jesenicah. V povprečju najmanj učencev na osnovno šolo, manj kot 50, imajo šole v Osilnici, Hodošu, Solčavi, Šalovcih, Jezerskem, Kostelu in Podvelki.

Največ dijakov na tisoč prebivalcev imajo v Šentjerneju, Mirni Peči, Žužemberku, Lučah in Sveti Trojici v Slovenskih goricah. Najmanj dijakov na 1000 prebivalcev je bilo v Osilnici, Kostelu, Razkrižju, Staršah, Hrpelju–Kozini in Hočah–Slivnici.

Glede na stalno prebivališče so imele največ študentov občine Bloke, Jezersko, Trzin, Slovenj Gradec, Železniki in Žetale. Najmanj študentov je v Osilnici, Zavrču, Šalovcih, Svetem Andražu v Slovenskih goricah, Gornjih Petrovcih, Sveti Ani in Benediktu.

V Mislinji je navječ diplomantov.
V Mislinji je navječ diplomantov. FOTO: iStockphoto

Največ diplomantov je v Mislinji, Sodražici, Blokah, Trzinu, Slovenj Gradcu, Jezerskem in Loški dolini, najmanj pa v Šalovcih, Svetem Juriju v Slovenskih goricah, Kobiljah, Dobjah, Kuzmi, Sveti Ani, Benediktu, Cerkvenjaku, Juršincih, Dobrovniku in Taboru.

Najvišje plače so na območju Cerkelj na Gorenjskem

Največ brezposelnih je v Rogašovcih, Kuzmi, Cankovi, Turnišču, Dobrovniku, Veliki Polani in Lendavi, najmanj pa v Cerknem, Idriji, Železnikih, Šmarjeških Toplicah, Bohinju, Žireh, Gorenji vasi – Poljanah, Horjulu, Velikih Laščah in Gorjah.

Od visokih plač imajo tiste občine, iz katerih prihajajo zaposleni na letališču. Župan Cerkelj na Gorenjskem Franc Čebulj

Najvišje plače so v občinah Cerkljah na Gorenjskem, sledijo Dol pri Ljubljani, Ljubljana, Sveti Tomaž, Dobje in Novo mesto. Najnižje plače imajo v Osilnici, Kostanjevici na Krki, Gornjih Petrovcih in Rečici ob Savinji.

Cerkljanski župan Franc Čebulj trdi, da so davčno podhranjeni, zato dobijo izravnavo od države. Meni, da so prvo mesto v plačah zasedli zaradi letališča Jožeta Pučnika, kjer imajo zaposleni razmeroma visoke plače. Še višje bodo po njegovem mnenju ob selitvi Kontrole zračnega prometa. A po njegovih besedah občina nič ne pridobi, saj je na letališču zaposlenih manj kot 10 odstotkov občanov.

Tudi od smučišča Krvavec gredo davki državi, čeprav si župan Čebulj že več let prizadeva za uvedbo lokalnega davka, s katerimi bi pokrili stroške, nastale zaradi večjega obiska in posledično večjega onesnaževanja. Kljub temu so veseli, če jim rečejo, da so bogati, ker občina glede infrastrukture res ni podhranjena, je dodal.

Osilnica je "najstarejša občina"

Najstarejši prebivalci so v Osilnici, s povprečno starostjo 49 let, sledijo jim prebivalci občin Kostel (48 let), Gornji Petrovci in Šalovci (v vsaki 46 let). V povprečju najmlajši so prebivalci Gorenje vasi – Poljane, Benediktu in Moravčah, s povprečno starostjo 37 let.

Nova cesta proti Osilnici
Nova cesta proti Osilnici FOTO: Špela Zupan

Po besedah župana Osilnice Antuna Volfa je življenje v ''najstarejši občini'' v prvi vrsti nadvse zanimivo. ''Gre predvsem za ljudi, ki so v svoji mladosti preživeli obdobje vojn in preseljevanje.'' Zato imajo Osilničani veliko življenjskih izkušenj, je ponosno dejal. Žal mu je le, ker pri njih ne ostane več mladih domačinov, ''ki zaradi šolanja odidejo v večja mesta in se zaradi služb, ki jih v našem okolju ni, ne vrnejo v domači kraj''.

Pohvalil se je, da za starejše lepo skrbijo. Občina ima vsak četrtek organiziran prevoz, ki v več turah starostnike pripelje v Osilnico, če morajo k zdravniku ali po nakupih. Med božičem in novim letom jih tudi bogato obdarijo, lahko dobijo enkratno denarno pomoč, če si ne morejo plačati doma za ostarele, jim ga plača občina. Pomagajo jim tudi ob morebitnih težavah pri izpolnjevanju različnih obrazcev ali pisanju dopisov.

Na vprašanje, zakaj ima Osilnica najstarejše prebivalstvo, je župan Volf odgovoril, da dejanskega razloga ne pozna. ''Dejstvo je, da je Osilnica odmaknjena od velikih središč, je o meji s Hrvaško (gre za schengensko mejo in na maloobmejnem prehodu ni prostega prometa) in je mnogim neznana občina. Zato dolina ob vseh lepotah, ki jih premore, preprosto ne zaživi.''

(Podatkih o občinah v številkah so s Statističnega urada iz leta 2008.)