Volivke in volivci so na lokalnih volitvah izbirali nova vodstva slovenskih občin za prihodnji štiriletni mandat. Po neuradnih podatkih je bilo izvoljenih več kot 3000 občinskih svetnikov in 134 županov, v 74 občinah pa se bosta najuspešnejša kandidata pomerila v drugem krogu.
V Ljubljani vse hitro jasno
Letošnje volitve so prinesle dva velika zmagovalca. Kmalu po zaprtju volišč je bilo znano, da je v Ljubljani vnovičen veliki met uspel Zoranu Jankoviću, ki je spet osvojil županski stolček. Po novih podatkih, ki jih je državna volilna komisija obdelala do 16.05 ure, velja, da je Janković dobil 64,78 odstotka glasov. Najbolj se mu je približala Zofija Mazej Kukovič (SDS), ki je dobila 13,51 odstotka glasov.
Janković je sicer slavil tudi z listo za mestni svet, saj je ta dobila največ glasov. Volivci so jim podelili 25 svetniških mest oz. večino v 45-članskem mestnem svetu. Po neuradnih podatkih sledi SDS z devetimi svetniki.
V spodnji fotogaleriji si lahko ogledate, kako je Janković proslavljal zmago:
V Mariboru bolj napeto kot v Ljubljani
Zmaga Franca Kanglerja (SLS) v Mariboru je nekaj časa visela v zraku, saj je že kazalo na drugi krog, v katerem bi se Kangler moral pomeriti s Tomažem Kanclerjem (SDS). A nato se je izkazalo, da se je Kanglerju po delnih neuradnih izidih uspelo zadržati nad mejo 50 odstotkov in tako se je za las izognil drugemu krogu. Po podatkih, ki so jih pristojni obdelali do 16.05. ure, je Kangler namreč dobil 50,41 odstotka glasov, Kancler pa 15,62.
Kangler je slavil tudi zaradi liste za mestni svet, saj sta njegova Županova lista in SLS dobili največ glasov.
V spodnji fotogaleriji si lahko ogledate, kako je slavil Franc Kangler:
Velika zmaga Bojana Šrota v Celju
Velja omeniti še enega zmagovalca, ki se je zaradi prepričljive zmage znašel v središču pozornosti. To je Bojan Šrot (SLS), ki bo tako nadaljeval svoje delo celjskega župana. V Celju so do 14.05 ure prešteli dobrih 97 odstotkov glasov, ki kažejo, da je Šrot odnesel zmago s 67,63 odstotka. Kandidatka SD Andreja Rihter je dobila 12,73 odstotka glasov.
Na tokratnih lokalnih volitvah je Šrotovi SLS listi po neuradnih podatkih v 33-članskem celjskem mestnem svetu pripadlo osem sedežev. SDS bo imel sedem svetnikov, DeSUS šest, SD pet, LDS dva, Stranka za delovna mesta dva, po enega svetnika pa bodo imeli Zares, Zeleni Slovenije ter NSi.
V Murski Soboti slavi dosedanji župan
Svojega župana so v prvem krogu dobili tudi v mestni občini Murska Sobota. Stari župan Anton Štihec bo tako nadaljeval svoje delo župana, saj so mu volivci po podatkih, obdelanih do 9.10, namenili 54,80 odstotka glasov. Drugouvrščeni Mitja Slavinec (LDS) je dobil 26,28 odstotka glasov.
Svetniški glasovi so precej razpršeni. LDS ima po zadnjih podatkih šest svetnikov, SDS, SD in Modra lista Antona Štihca po štiri, Desus dva, po enega pa Zares, NSP (Neodvisna stranka Pomurja), SLS, NSi in SNS. Svojega predstavnika so izvolili tudi Romi, in to znova Darka Rudaša, predsednika Foruma romskih svetnikov.
Štihec je povedal, da se bodo začeli o koaliciji pogovarjati, ko bo seznam pravi. "Načeloma imamo glede na to, da sem bil skupni kandidat strank SLS, NSi, DeSUS in skupine volivcev, podprle pa so me tudi SNS, SMS - Zeleni in civilna iniciativa Modri zbor, gotovo kakšnih devet, deset ali enajst svetnikov, tako da se bo z nami potrebno pogovarjati in nas resno vzeti, kdor koli bo delal kakšne koalicije," je napovedal. Kot je pojasnil, si želi dobro sodelovati z vsemi, če pa bo nastala koalicija, ki bo samo nasprotovala njihovi skupini, potem bo zaradi političnih idej pač nekonstruktivna.
V Slovenj Gradcu zmagal Zanoškar, v mestnem svetu zmaga v roke SD
Tudi v Slovenj Gradcu ni sprememb, saj je stari župan Matjaž Zanoškar dobil večino glasov, in sicer 63,94 odstotka. Njegova zmaga je torej prepričljiva, saj je najbližji zasledovalec Jurij Šumečnik (SD) dobil 17,19 odstotka glasov.
Največ mandatov v mestnem svetu je dobila stranka SD, ki bo tako kot do zdaj zastopana z osmimi svetniki. Sledi DeSUS s petimi, kar je dva več kot do zdaj. SDS je dobila štiri svetnike, po dva mandata imajo v SLS in Slovenjegraški listi, po eno mesto pa pripada LDS, Zares, NSi in SNS.
Nov župan v mestni občini Velenje
Novega župana pa so dobili v mestni občini Velenje. S 57,17 odstotka glasov je zmago odnesel Bojan Kontič (SD), Franc Sever (SDS) pa je dobil 42,83 odstotka glasov.
SD si je zagotovila tudi največ sedežev v mestnem svetu. V 33-članskem mestnem svetu je tej stranki namreč pripadlo 11 sedežev. Sledi ji SDS z desetimi sedeži. DeSUS bo imel pet sedežev, po dva LDS in SNS, po enega pa SMS-Zeleni Evrope, NSi in Zares. V mestni svet se ni uspelo uvrstiti SLS, Slovenski uniji in Zelenim Slovenije. V Velenju so zabeležili 41,97-odstotno volilno udeležbo.
Neuradno je velenjska SD že pred volitvami sklenila dogovor o sodelovanju z LDS, Zares, DeSUS in Slovensko unijo, ki pa se ni uspela prebiti v mestni svet. Kontič sicer napoveduje, da bo pogovor o morebitni koaliciji opravil z vsemi strankami, ki imajo sedeže v mestnem svetu.
V Kranju drugi krog, v mestnem svetu najmočnejša SDS
V mestni občini Kranj se bosta v drugem krogu pomerila Mohor Bogataj (SZNKS) in Hermina Krt. Prvi je namreč dobil 30,22 odstotka glasov, druga pa 27,33 odstotka glasov.
V kranjskem mestnem svetu je najmočnejša stranka postala SDS, ki se ji obeta osem mandatov. Pet svetnikov bo iz vrst Liste Hermine Krt, prav toliko iz SD. Štiri svetnike naj bi imela Stranka za napredek krajevnih skupnosti, po tri DeSUS in Zares, dva NSi, po enega pa LDS, lista Mladi za Kranj in SLS.
Oba županska kandidata sta previdna glede napovedi koalicij, po lastnih besedah pa ostajata odprta za dogovore z vsemi, ki jim je do razvoja mesta. V strankah, ki bodo po neuradnih rezultatih volitev v kranjskem mestnem svetu najmočnejše, so povedali, da se bodo o podpori in koalicijah dogovorili v naslednjih dneh, v SD konkretno v četrtek.
Drugi krog tudi v Novi Gorici, SD ostaja najmočnejša stranka
V Novi Gorici po 98 odstotkih preštetih glasov kaže, da bosta v drugi krog vstopila Darinka Kozinc (SD) s 25,40 odstotka glasov in Matej Arčon (LDS) z 18,61 odstotka glasov. Kozinčeva in Arčon sta sicer aktualna profesionalna podžupana novogoriške občine.
Sicer pa so neuradni rezultati volitev v novogoriški mestni svet pokazali, da ima SD še vedno podporo skoraj petine vseh volivcev. Z 19,40 odstotka glasov so vodilna stranka tako kot v prejšnjem mandatu, kar jim prinaša sedem svetniških sedežev v 32-članskem mestnem svetu. Vendar pomeni to dva svetnika manj kot v tem mandatu. S petimi svetniki tudi v prihodnjih štirih letih ostaja SDS, Lista Roberta Goloba pa ima štiri mesta. Tri svetnike bo v novem mandatu imela LDS, po dva pa DeSUS in listi Trnovsko-Banjške planote ter Gregorja Veličkova. Po en svetniški mandat so neuradno dobile stranke Zares, NSi, SNS in ZZP ter liste za razvoj podjetništva, za kakovost bivanja in za razvoj podeželja.
Na Ptuju drugi krog, v mestnem svetu prepričljivo najmočnejša SDS
Tudi v mestni občini Ptuj se stari župan spušča v drugi krog volitev z novim kandidatom. Župan Štefan Čelan (LDS) je namreč dobil 46,69 odstotka glasov, Miroslav Luci (SDS) pa 38,77 odstotka glasov.
Precej se bo spremenilo razmerje moči v 29-članskem mestnem svetu. Prepričljivo najmočnejša bo v naslednjih letih SDS, ki bo imela kar deset svetnikov, doslej vodilna LDS pa je skoraj prepolovila svoj dosežek in bo poslej imela le še pet svetnikov. S po štirimi svetniki bosta v mestnem svetu SD in DeSUS, kar dosedanji levosredinski koaliciji s po še enim svetniškim mestom SMS in Zares kljub vsemu še vedno daje minimalno večino v mestnem svetu. Po enega svetnika bodo imele še SLS, NSi, Zeleni Slovenije ter lista Mladi in upokojenci za delovna mesta.
Novo mesto v drugi krog
V Novem mestu je največ glasov dobil stari župan Alojzij Muhič (ZZD, SLS), in sicer 33,28 odstotka glasov, a za župansko mesto se bo moral še boriti. Njegov protikandidat v drugem krogu bo Bojan Kekec (SDS), ki je dobil 23,35 odstotka glasov.
Na volitvah v novomeški občinski svet je največ sedežev, dva več kot leta 2006, dobila SDS, ki bo imela v 30-članskem svetu skupaj šest sedežev, s štirimi pa ji bo sledila Muhičeva Zveza za Dolenjsko, ki je glede na izid volitev leta 2006 en sedež izgubila. SLS bo zasedla tri sedeže, enega več kot leta 2006, DeSUS pa tri, kar je dve mesti več kot v minulem mandatu.
Listi Gremo gor! Gregorja Macedonija in novinki na volitvah bosta pripadli dve mesti, enako število pa še LDS, ki je glede na zadnji mandat tri sedeže izgubila. Zares sta ostali dve svetniški mesti, NSi je glede na izid izpred štirih let eno mesto izgubila. Po eno svetniško mesto je pripadlo še novinkama - Športni listi in Listi krščanskih demokratov Dolenjske -, SNS, lista Radi imamo Novo mesto in podeželje ter predstavnica romske skupnosti Dušica Balažek pa so svetniško mesto ohranile.
Zmaga neodvisnih kandidatov
Je pa tokratne volitve zaznamovala tudi nizka volilna udeležba, saj se je na volišča odpravilo dobrih 50 odstotkov tistih, ki lahko volijo. Dodatno si bomo te lokalne volitve zapomnili po tem, da so slavili neodvisni kandidati. Tako za župana kot za občinske svetnike so volivci raje izbirali ravno kandidate, ki so kandidirali kot neodvisni. Med strankami je bila na županskih volitvah najuspešnejša SLS, na volitvah v občinske svete pa SDS.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.