Slovenija

Pacienti k zdravnikom na UKC mimo čakalne vrste. UKC pravi, da se je problema 'že' lotil

Ljubljana, 13. 02. 2014 09.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Računsko sodišče je ugotovilo, da UKC Ljubljana ni zagotovil enakopravne obravnave pacientov. Klinični center se tega zveda in zagotavlja, da upošteva vsa priporočila, od ministra pa pričakuje spremembo pravilnika o najdaljših dopustnih čakalnih dobah.

Klinični center
Klinični center FOTO: Damjan Žibert

Računsko sodišče, ki je pregledalo poslovanje petih klinik in kliničnih oddelkov Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKC), je ugotovilo neupoštevanje čakalnih seznamov. Velik del pacientov je bilo pregledanih ali operiranih brez upoštevanja čakalne dobe, kar pomeni, da so bili pacienti pri dostopu do zdravstvenih storitev neenakopravno obravnavani.

"To, da v zavodu kar trideset odstotkov bolnikov preskoči vrsto, pomeni, da imajo organizacijski kaos, da nimajo nobenega nadzora," pravi generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Samo Fakin in dodaja, da je nad tem zelo zaskrbljen.

Čakalni seznami se v različnih enotah UKC Ljubljana vodijo na izrazito različne načine, v nobeni od pregledanih organizacijskih enot pa ni bila v celoti zagotovljena sledljivost, kdo je spreminjal vrstni red pacientov, kdaj in iz kakšnih razlogov, navaja sodišče.

Ugotavlja, da je od 15,2 odstotka do 29 odstotkov nenujnih pacientov prišlo na specialistični pregled takoj, brez vpisa na čakalni seznam, od 3,2 odstotka do 27,7 odstotka pacientov pa je bilo vpisanih na čakalni seznam, a so prišli na vrsto prej kot večina ostalih pacientov z isto stopnjo nujnosti.

Dodatnih 3,7 odstotka do 24,8 odstotka pacientov so v pregledanih organizacijskih enotah obravnavali, kot da so prišli na kontrolni pregled, čeprav bi jih morali obravnavati kot paciente, ki čakajo na prvi specialistični pregled in jih vpisati na čakalni seznam.

Pri operativnih posegih je računsko sodišče ugotovilo, da je od 13,9 odstotka do 31,3 odstotka nenujnih pacientov prišlo na operacijo brez predhodnega vpisa na čakalni seznam oziroma so bili na vrsti prej kot večina drugih pacientov.

Delež pacientov, ki so bili prednostno obravnavani, se sicer med posameznimi organizacijskimi enotami razlikuje.

Presenečeni so bili tudi na računskem sodišču

Tako velik obseg preskakovanj čakalnih vrst pa je presenetil tudi računsko sodišče, je ob predstavitvi revizije povedal predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel.

Včasih se verjetno bolnikom uspe dogovoriti za hitrejšo obravnavo, ker so preprosto vztrajni in verjamejo, da je njihov problem večji, kot je diagnosticiran, pravi Vesel. Del gre po njegovih besedah pripisati temu, da zdravniki niso dosledno spreminjali stopnje nujnosti tudi v primerih, ko bi to lahko storili.

Na podlagi pregledane dokumentacije pa na računskem sodišče prepoznavajo tudi druge razloge, da je do hitrejše obravnave prišlo na podlagi neposrednih dogovorov z zdravniki, ker je bila napotnica poslana neposredno zdravniku, ali je šlo za zaposlene v zavodu in njihove družinske člane.

Posebej je Vesel izpostavil, da nekateri zdravniki delajo tudi v samoplačniških ambulantah in so nekatere v teh ambulantah pregledane paciente naročili v UKC Ljubljana na dodatno diagnostiko z napotnico, vendar izven čakalnih vrst in kar v sistem kontrolnih pregledov, kljub temu da niso opravili prvega specialističnega pregleda. Tudi zaradi prepoznanih tveganj so že izdali prvi sklep o reviziji pri zdravniku zasebniku s koncesijo, ki delujejo na sekundarni ravni. Verjetno pa je, da bodo tovrstnih revizij v prihodnje izvedli še več.

A glede na zelo neurejeno dokumentacijo je po Veselovih besedah zelo težko rekonstruirati, zakaj je prišlo do preskoka čakalne dobe in kdo je to omogočil. O primerih, ki bi morebiti lahko pomenili večjo stopnjo tveganj tudi za korupcijo, so obvestili vodstva zavoda in posameznih oddelkov. V nobenem primeru pa dokumentacija ne omogoča, da bi lahko pokazali "s prstom na točno določen razlog in ceno preskakovanja čakalnih vrst".

Vesel je sicer pohvalil dobro sodelovanje vodstev vseh klinik in oddelkov ter tudi celotnega kliničnega centra. Verjame, da bodo resno pristopili k odpravi pomanjkljivosti. Računsko sodišče sicer od UKC Ljubljana v roku 90 dni zahteva izvedbo popravljalnih ukrepov, vključno z jasno opredeljeno odgovornostjo udeleženih pri vodenju seznama in zagotovitvijo sledljivosti.

UKC: Priporočila računskega sodišča že upoštevamo

Na poročilo se je odzvalo tudi vodstvo UKC, ki zagotavlja, da UKC že upošteva priporočila in popravljalne ukrepe računskega sodišča in bo to počel tudi v prihodnje.

Zatrjujejo, da so že v času revizije dopolnili interna navodila za vodenje čakalnih seznamov in jih objavili na spletu. Pristopili so tudi k izpopolnjevanju računalniških programov za elektronsko vodenje čakalnih seznamov.

Direktor UKC Ljubljana Simon Vrhunec
Direktor UKC Ljubljana Simon Vrhunec FOTO: Aljoša Kravanja

"V UKCL se zavedamo pomembnosti enakopravne obravnave pacientov pri dostopu do zdravstvenih storitev, zato bomo v izvajanju popravljalnih ukrepov izvedli dodatne pričakovane izboljšave (izboljšana organizacija dela, izvajanje internih kontrol) z namenom, da bo lahko pacientom v celoti zagotovljena enakopravna dostopnost do zdravstvenih storitev," so zapisali.

Tako kot računsko sodišče, tudi sami ugotavljajo, da je na področju vodenja čakalnih seznamov treba spremeniti zakon o pacientovih pravicah, še posebej pravilnik o najdaljših dopustnih čakalnih dobah za posamezne zdravstvene storitve.

Konec lanskega leta prek 55.000 čakajočih bolnikov

Leta 2013 je v UKC opravilo pregled v specialistično ambulantni dejavnosti 767.508 pacientov.

Trenutno imajo v UKC 335 čakalnih seznamov, na katerih je bilo konec lanskega leta 56.200 čakajočih bolnikov za specialistične ambulantne storitve, storitve funkcionalne diagnostike in hospitalne storitve.

Zagotavljajo, da na ravni kliničnih oddelkov že dosledno upoštevajo in izvajajo določene postopke pri vodenju čakalnih seznamov, vzpostavljajo notranje kontrole poročanja in odpravljanja ugotovljenih odklonov glede pravilnosti vodenja čakalnih seznamov. Služba za pogodbene odnose z ZZZS bo po napovedih povečala število internih nadzorov o pravilnosti vodenja čakalnih seznamov, ugotovitve podala vodstvu nadzorovanih klinik in oddelkov ter po potrebi zagotovila dodatna izobraževanja.

Od novega ministra za zdravstvo pa pričakujejo, da bo čim prej prisluhnil njihovim pripombam in navedeni pravilnik spremenil tako, da bodo upoštevani strokovni argumenti in posebnosti pri odločanju o prioritetah, pomembnih za zdravstveno stanje bolnika.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (61)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KungFuPanda
14. 02. 2014 12.21
+3
Vsi šimfate zdravnike in medicinske sestre, ker je to najenostavneje. Bistvo problema pa je v miselnosti slovencev samih. Čisto vsak, ki ima koga poznanega kjerkoli, pa magari je to samo čistilka v ustanovi, bo poskušal priti preko vrste. In če nas tisti znanec/sorodnik ne bo spravil not, bomo šimfali še njega. To je tradicija, to imamo vsi v glavi. In dokler se ne bo to spremenilo, bo kdaj kaka afera, vendar bo situacija ostala ista.
25letluzerjev
14. 02. 2014 10.48
+1
Tega direktorja Vrhunca je potrebno takoj odstranit in kaznovat. Vsak dan nova zdravstvena afera prav v njegovi bolnici on pa nič ne ve. Če ima tako slabe spominske celice potem je vprašanje če so tud ostale funkcije v glavi normalne.Za tako funkcijo , predobro plačano pa že moraš nekaj vedeti. Verjetno ve samo koliko je njegova plača in datum kdaj bo nakazana. Za druge stvari ni odgovoren.
alexslovenia
14. 02. 2014 09.31
Problem ni preskakovanje čakalnih vrst, ampak čakalne vrste. Ljudje predolgo čakajo na preiskave/storitve. Za zmanjšanje čakalnih vrst sta dve opciji: več zdravnikov ali pa zdravnikom ponuditi dodatno plačilo za dodatno delo in upati, da se bodo strinjali. Oboje bi si država lahko privoščila, ker ni velik strošek. Ne more si pa privoščit posledično večji obseg opravljenih zdravstvenih storitev. Strošek zdravnikov je relativno majhen v primerjavi z drugimi stroški, ki se obračunajo v zdravstvenih storitvah. Rešitve problema s strani države: 1. Prepoved zaposlovanja v javnem sektorju (ni zdravnikov - ni zdravstvenih storitev) 2. Če kateri zdravnik povzroča preveč stroškov, ker preveč dela ga pa dajo v medije, tako da izgubi voljo za dodatno delo. 3. Vso krivico potisniti na zdravnike, da noben ne krivi države ali pa na drug način odvrniti pozornost. Kar pa država ne upošteva je, da bi več zdravnikov pomenilo tudi več preventivnega zdravstva in znižanje stroškov zdravljenja v dolgem roku. (Dva primera: I. 50 letnik dobi možgansko kap, preživi in je invalid. Država do smrti plačuje invalidnino. II. 40 letnica ima raka dojke. Zaradi čakanja tumor napreduje in se razširi po telesu. Pacientka izven operacije, dodatno potrebuje kemoterapijo, ki bo stala nekaj 10.000€). Mogoče je pa vse le reševanje pokojninske blagajne, da vsi čim prej umremo.
Sputnik84
14. 02. 2014 08.35
Vsi vemo kako veze in poznanstva v bolnicah krajšajo čakalno vrsto. Poznanstva so podobna tekmi. kDOR ZMAGA PAČ ZMAGA.
VSEZNALECno1
14. 02. 2014 08.26
+1
BananaBolnica v BananaDrzavi, kjer noben direktor nic ne ve
malec
14. 02. 2014 00.27
+1
Kaj se sploh greste? V boleni ni enakopravnosti, so samo bolj ali manj nujna stanja, ki jih presodni zdravnik.
malec
14. 02. 2014 00.26
+1
Kaj se sploh greste? V bolezni ni enakopravnosti, so samo bolj ali manj nujna stanja.
gizdalinka
13. 02. 2014 20.52
+3
kako lepo, ti zdravnikiin sestre in zaposleni so svoje žlahtnike in prijatelje in po mojem tudi tiste, ki so jim plačali hitro spravili na operacijo, drugi pa itak lahko čakajo. Sedaj jim bo virant pa še odpustil vračilo preveč plačanih plač. Lepo je v tej naši deželi, tisti ki več pokasirajo, jim tudi ni treba kaj vračat. A mislite, da so preko reda ljudje kar tako zastonj prišli.
nicor
14. 02. 2014 11.19
niso ne. Pred leti je prijatelj plačal 500 mark, da so ženo sprejeli na operacijo srca v tej bolnišnici. Žena je še pred operacijo umrla, 500 mark pa se nikoli ni vrnilo iz bele Ljubljane......
nicor
14. 02. 2014 11.33
Hej admin, je bilo preveč konkretno? No, bom pa še enkrat. Ta mož je čez leta sam hudo zbolel. V bolnišnico ga niso sprejeli, kar domov so ga poslali (z neurgentnim prevozom, ki ga je priskrbela druga žena), pa k svojemu zdravniku pa aspirini pa veliko tekočine, ker da je dehidriran pa take finte. Ko so ga končno sprejeli, je bila diagnoza rak in "ja, kje ste pa bili tako dolgo?" Zdaj tudi njga že dve leti ni več
nicor
14. 02. 2014 12.11
čisto na kratko- tudi ta mož je zbolel čez leta, ni in ni mogel do ustreznega zdravljenja v smiselnem času, že dve leti ga ni več, je rak dokončal zadevo
nicor
14. 02. 2014 12.13
in kje se je zdaj vzel predhodni komentar?
Sara Rebek
13. 02. 2014 20.52
+2
no mi pa smo lovili zdravstveno osebje kako bi se sploh naročili.kadarkoli smo prišli ordinacija zaprta. Prideš 40 minut pred koncem delovnega časa snažilka pospravlja ordinacijo. Osebje že doma.
Sara Rebek
13. 02. 2014 20.45
+3
če mene nekdo vpraša bi moral Vrhunc ob teh ugotovitvah odstopiti. On češ ni vedel kako zadeve potekajo. Pa kaj počne tam?
nicor
14. 02. 2014 11.19
nicor
14. 02. 2014 11.20
vdolinitihi
13. 02. 2014 20.23
+8
Saj ne vem, morda so bile krive tudi te nenormalne umetne čakalne vrste, morda izgorelost sester, morda izgorelost zdravnikov (javno-zasebno), ne vem ... vem le, da moje mami ni več in ne upam na glas niti pomisliti, kaj pa, če je bilo vse prepozno, kaj pa če je niso dobro pregledali, dobro operirali? Čakala in čakala je, nič sitnarila, zaupala je v to slovensko zdravstvo. Samo še gnusi se mi vse to, kar se dogaja v državi.
scar_face
14. 02. 2014 10.27
+1
Ni ti treba dolgo razmišljati. Tvoje mami ni več zaradi slovenskega skorumpiranega zdravstva (oz. bolj določno, zaradi lopovskih zdravnikov). Jaz sem poznal ljudi, ki so imeli raka pa so jih pošiljali na preglede v mesečnih razmakih itd. Verjetno ni treba omeniti, kako se je končalo vse skupajv (ne gre zgolj za en primer)...
Kritik19
13. 02. 2014 19.38
+4
Dobro da imamo po 5k evrov težke strokovnjake, da ugotovijo to, kar že vsi vemo.
Roman Hren
13. 02. 2014 19.18
+4
Do kdaj bo še možno opravljanje zasebne prakse in obenem službovati v javnem zavodu!?
dajno
13. 02. 2014 17.00
+8
Včasih je bil pregovor da vse lahko kupiš, samo zdravja ne.. no, to več ne velja!
Leonardo09
13. 02. 2014 16.50
+14
predlagam revizijo za 10 let nazaj za odobrene invalidske pokoje,vidim da napol mrtvi izvrstno smučajo na pohorju in v tujini zraven tega delajo na črno,to gre v stotine
.jest
13. 02. 2014 19.37
+2
Tudi napol mrtvi oziroma po "sodno zapriseženih" mnenjih grozno bolani in pravnomočno obsojeni lopovi bi morali biti tudi obravnavani enakopravno v tem primeru. Za odsedet kazen v zaporu nesposoben zaradi slabega zdravja, za krast, šteti denar, goljufanje pa še nadpovprečno sposoben. Kajne ivan zidar.
Leonardo09
13. 02. 2014 16.46
+4
če nimaš poznanstev si gotof, po domače v riti ,na nevrološki pregled v ukc maribor naročujejo 2016 za pregled kolen pa mislim še dlje
rajak
13. 02. 2014 16.00
+9
ULTRA ZVOK ČAKALNA DOBA 3 MESECE ČE PLAČAŠ SAM PA 3DNI SUPER NO PA SE ZAMISLIMO
dajno
13. 02. 2014 16.57
+10
In to v isti ambulati z istimi aparaturami! Lo po vi!
User112003
13. 02. 2014 15.51
+7
elik del pacientov je bilo pregledanih ali operiranih brez upoštevanja čakalne dobe, kar pomeni, da so bili pacienti pri dostopu do zdravstvenih storitev neenakopravno obravnavani. pa koga vi slepite pa to narod ve že skos da un k ma denar pride takoj mem vrste brez problema direkt v žep kirurgom itd!! djdj buce Splošno jasno je tudi da majo prevlke plače pa še več hočjo, plačana dežurstva 5x a spi notri v pisarni, medtem ko pa sestre garajo za miimalca! To vemo vsi!
MavritoGazarinni
13. 02. 2014 15.14
+11
ˇ"nimaš veze?!? si brez veze!!".. novi slogan druge švice.
mak0521
13. 02. 2014 15.09
+11
Ahhhhhhhhhhhh, če bi bilo samo v UKC-ju tako... pa je v celotnem zdravstvu. Sploh ni važno, kako si bolan in kaj nujno potrebuješ, ampak koga poznaš :/ gorje tistim, ki so zares bolni