Tujina

Le malo bangladeških tovarn varnih za delo

Daka, 04. 07. 2013 17.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po tragediji ob zrušitvi tovarne v Bangladešu so inženirji temeljito pregledali več deset stavb, v katerih izdelujejo oblačila, a le malo jih je bilo ustreznih. Dva od pregledanih objektov sta tako slabo zgrajena, da bi se lahko vsak hip porušila.

Ruševine tovarne Rana Plaza
Ruševine tovarne Rana Plaza FOTO: Reuters

V Bangladešu je le slaba desetina tovarniških objektov, v katerih izdelujejo oblačila, ustrezna z vidika gradbene tehnike in izpolnjuje vse zahtevane standarde. Inženirji z ene glavnih bangladeških univerz so v minulih tednih temeljito preiskali več deset tovarn oblačil v tej državi in le desetini od njih namenili pozitivno oceno.

Bangladeš, ki je drugi največji proizvajalec oblačil na svetu, je aprila letos pretreslo zrušenje enega od številnih poslopij v državi, v katerih izdelujejo oblačila za različne zahodne multinacionalke. Zrušenje devetnadstropne zgradbe Rana Plaza je terjalo 1129 življenj in se je v zgodovino zapisalo kot najhujša industrijska nesreča v Bangladešu doslej.

Tragična nesreča je predvsem razkrila, da so varnostni standardi v kar 4500 tovarnah oblačil v Bangladešu nesprejemljivo nizki. Predvsem gre za na hitro zgrajene objekte, pogosto povsem brez gradbenih načrtov ali kakršnih koli posvetovanj z gradbenimi inženirji.

Zahodna podjetja so – tudi v strahu pred ogorčenimi kupci – zagrozila z umikom proizvodnje, če se varnost ne bo bistveno izboljšala, nakar je sledila vrsta gradbenih inšpekcij. Nekatere je zahtevala bangladeška vlada, za nekatere pa so zaprosili sami lastniki tovarn.

Inženirji z ugledne Bangladeške univerze za inženirstvo in tehnologijo (BUET) so na zahtevo lastnikov preiskali 102 objekta na območju prestolnice Daka, med njimi 66 poslopij, v katerih izdelujejo oblačila. Le šest jih je res dobro zgrajenih, medtem ko pri vseh drugih obstajajo določene napake, so ugotovili.
Na okoli 40 odstotkih poslopij so te napake resne, a ne predstavljajo neposredne nevarnosti, na okoli 60 odstotkih poslopij pa gre za manjše napake.

Dva od pregledanih objektov sta bila tako slabo zgrajena, da bi se lahko vsak hip porušila, zato so inženirji odredili njuno takojšnje zaprtje. Tam so med drugim odkrili razpoke, kakršne so pred zrušenjem nastale na objektu Rana Plaza. Lastnike še štirih objektov so pozvali, naj nemudoma – po možnosti že naslednji dan – izvedejo temeljito gradbeno analizo.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hondica
05. 07. 2013 14.11
"Inženirji z ugledne Bangladeške univerze" Kje pa ima ugled, v Novi Gvineji?
kjhjk
04. 07. 2013 18.10
+7
"Le malo bangladeških tovarn varnih za delo" kako prodoren članek. Lahko poveste kaj novega, ker dvomim, da na zemlji obstaja človek, ki tega ne ve. Opozarjanje je pa jalovo, ker bodo mične gospodične rekle "ohhh ne, ubogi otroci" nato pa po novo cunjo v H&M...
zemljemerec
06. 07. 2013 08.21
appollyon
06. 07. 2013 10.45
In kaj po tvoje so ženske krive ki kopujejo ta oblačila in ne tisti ki na črno postavljajo objekte in še to brez gradbenega znanja!
appollyon
06. 07. 2013 10.47
Kot bi po ropu krivili adidas in lotto, ker se večina lopovov pri nas oblači v ta oblačila!