Slovenija

Kupujte varne in otroku primerne igrače

Ljubljana, 04. 12. 2013 14.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predpraznične dni so igrače pogosteje na nakupovalnem seznamu. Ni vseeno, kakšno igračo boste kupili svojemu otroku. Poskrbite, da bo kupljena igrača varna ter starosti in razvoju primerna. Igrače so namreč med najpogosteje odpoklicanimi nevarnimi izdelki.

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) opozarja, da si je treba za nakup igrač vzeti čas. Premalo se namreč zavedamo, kako pomembna je varnost igrač. Ko je pred leti prišla v javnost novica, da je bilo s trga umaknjenih več milijonov igrač svetovno znanega proizvajalca, ker so vsebovale zdravju škodljiv svinec, smo se vsaj nekoliko zavedli tega problema. V teh predprazničnih dneh je prav, da se zavemo, da ni vsaka igrača varna in primerna. Prav igrače so namreč med najpogosteje odpoklicanimi nevarnimi izdelki.

Premalo se zavedamo, kako pomembna je varnost igrač, opozarjajo na ZPS.
Premalo se zavedamo, kako pomembna je varnost igrač, opozarjajo na ZPS. FOTO: Reuters
Za tiste, ki si nakupa novih igrač ne morete privoščiti, obstaja kar nekaj možnosti, kako vendarle lahko pridete do daril za svoje najdražje. Pozanimajte se, kdaj in kje so dobrodelni bazarji igrač, igrače pa lahko izdelate tudi sami ali organizirate izmenjavo igrač. Ne pozabite pogledati tudi ponudbe rabljenih in obnovljenih igrač v centrih ponovne uporabe.

Med igračami, ki so odpoklicane, prevladujejo tiste, namenjene najmlajšim – torej do 3 let. Prevladuje tveganje zadušitve zaradi majhnih delov igrače, mnoge vsebujejo zdravju škodljive kemikalije, prosto dostopne magnete, so prehrupne, vnetljive ali drugače varnostno neustrezne, opozarjajo na ZPS. Odpoklicane igrače so večinoma uvožene, največ jih prihaja iz Kitajske, a so med njimi tudi take, ki so izdelane v državah Evropske unije.

V ZPS svetujejo pri izbiri igrač za najmlajše: ne kupujte igrač z majhnimi odstranljivimi deli za otroke, stare manj kot tri leta. Igrače majhnih dimenzij in majhni deli igrač so najpogosteje vzrok za nevarnost. Tveganju, da otroci majhne dele pogoltnejo in se zadušijo, so najbolj izpostavljeni malčki v prvem starostnem obdobju, saj vse, kar dosežejo, radi vtikajo v usta; pa tudi večji otroci, če z igračo ali delom igrače v ustih govorijo, skačejo ali tečejo.

Igrača naj ustreza otrokovi starosti in sposobnostim.
Igrača naj ustreza otrokovi starosti in sposobnostim. FOTO: Thinkstock

Tako so nevarne mehke igrače s slabo prišitimi ali nalepljenimi deli, kot so nosek, oči, gumbi. Slabo sešite igrače omogočajo dostop do polnila. Nevarne so igrače s prisesalnimi kapicami, če jih lahko otrok loči od igrače, in obeski z obroči premajhnih dimenzij; igrače, ki se zaradi slabe trdnosti materiala razletijo na manjše dele in omogočijo dostop do majhnih delov (na primer v ropotulji). Otroci se lahko tudi porežejo.

Igrače s trakovi in vrvicami so nevarne, če so ti predolgi. Vrvice in elastike, ki so daljše od 22 cm, predstavljajo nevarnost, da se otrok zaduši.

Med igračami, ki so odpoklicane, prevladujejo tiste, namenjene najmlajšim – torej do 3 let.
Med igračami, ki so odpoklicane, prevladujejo tiste, namenjene najmlajšim – torej do 3 let. FOTO: Reuters
Posebno nevarne so igrače, ki vsebujejo slabo pritrjene magnete ali dele z magneti, ki so dostopni in jih otroci lahko pogoltnejo. Magneti se lahko v telesu združijo in povzročijo perforacijo črevesja ali zaporo, ki je lahko smrtna.

Preglasne igrače ogrožajo otrokov sluh. Zdravniki opozarjajo na okvare sluha, ki so posledica preglasne glasbe, ki jo posluša današnja mladina, a tudi preglasnih igrač v mlajših letih. Tveganje za okvare sluha se povečuje z bližino vira hrupa, jakostjo hrupa in časom izpostavljenosti.

Nevarne so tudi kemikalije. Otroci prihajajo v stik s kemikalijami v igrači prek kože (z dotikanjem), sline (z lizanjem, grizenjem), sluznice (vdihavanje) ali ob zaužitju. Škodljive snovi tako prehajajo v otrokov organizem in povzročajo alergije, se v njem nalagajo in trajno vplivajo na zdravje in življenje otroka. Uporaba nekaterih nevarnih kemikalij je v igračah že dolgo prepovedana ali količinsko omejena, Evropska unija je letos poleti sprejela še strožje ukrepe, a kljub temu jih še vedno najdemo v igračah.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ferencz 1
04. 12. 2013 18.22
+4
Sploh ne kupujte te ameriške-kitajske robe otrokom! kakšen slovenski izdelek iz lesa!
Bolha Velikanka
04. 12. 2013 21.21
+1
ietsspesiaals
04. 12. 2013 18.02
+6
isto bi loh za risnke rekl da delajte normalne ko nj bojo otroci normalni če pa gledajo take bedarije po tv
moelmol
04. 12. 2013 16.58
+5
darujte ne kopujte
Bolha Velikanka
04. 12. 2013 21.21
YugoJanša
04. 12. 2013 16.53
+1
kupi še men eno stanovane :)
xmp125
04. 12. 2013 16.41
"Igrače so namreč med najpogosteje odpoklicanimi nevarnimi izdelki." Ja, zato ker tako proizvajalci kot inspekcija ravno igracam posvecajo najvec pozornosti. Ne pa zato, ker bi kot skupina izdelkov bile najbolj zanic od vseh.
Red_October
04. 12. 2013 16.40
-4
Jaz malemu ne bom letos nič kupil, ker kupujem stanovanje...
Ezekiell
04. 12. 2013 15.47
-1
Hvala za opozorilo, ampak ... imamo organe, ki zato skrbijo preko RAPEX. ZPS je priložnost izkoristila zgolj i nsamo kot del SPIN samopromocije!
yaks
04. 12. 2013 15.20
+1
Tiste, ki jih imajo v Mullerju in so zelo podobne Tommyjevim in ostalim dokaj kvalitetnim igračam so čisto zanič iz poceni plastike.