Slovenija

FOTO: Velika noč po besedah Glavana in Lipovška prinaša novo upanje

Ljubljana, 20. 04. 2014 07.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ob veliki noči, največjem krščanskem prazniku, so po cerkvah potekale procesije in maše. Glavan je v nagovoru vernikom poudaril, da velika noč prinaša upanje, Lipovšek pa, da vstajenje prinaša novo obdobje človeške zgodovine.

Kristjani po vsem svetu danes praznujejo veliko noč, največji krščanski praznik, ko se verniki spominjajo Jezusovega vstajenja.

Na velikonočno jutro, ki ga verniki pričakajo po 40-dnevnem postu, se po tradicionalnem običaju mnogi v krogu družine zberejo ob velikonočnem zajtrku. Po katoliških cerkvah pred tem pripravijo jutranje vstajenjske procesije in maše. Slednje sicer potekajo ves dan.

Apostolski administrator ljubljanske nadškofije Andrej Glavan je v svojem nagovoru pred verniki v novomeški stolnici dejal, da je velika noč dan, ko je Jezus vstal. Pisci evangelijev po njegovih besedah ne dajo naravoslovnih dokazov niti ne zgodovinskih pojasnil, kako se je to zgodilo, zato je po besedah Glavana za dojemanje tistega, kar se je zgodilo, potrebna predvsem vera. Škof je pri tem izrazil blagor vsem tistim, ki verujejo v velikonočno sporočilo. "Kdor namreč lahko veruje, da smrt nima zadnje besede, se njegovo življenje dejansko spremeni: ni več podvrženo strahovom, temveč ga napolnjuje upanje," je dejal.

Kritsjani na veliko nedeljo tradicionalno jedo blagoslovljeno hrano.
Kritsjani na veliko nedeljo tradicionalno jedo blagoslovljeno hrano. FOTO: Damjan Žibert

Za apostolskega administratorja mariborske nadškofije Stanislava Lipovška pa velika noč predstavlja osrednjo resnico kristjanov in vrhunec odrešenja. Ob tem je opozoril, da če kdaj, potem smo prav v tem času potrebni luči in moči, ki jo prinaša vsebina velikonočnega praznika. To je radostno in upanja polno sporočilo, da vse stiske in negotovosti sedanjega časa niso zadnja beseda, ampak je odločilno, da je Kristus vstal od mrtvih in živi ter s svojim vstajenje začenja novo obdobje človeške zgodovine, je v svojem nagovoru vernikom v stolnici celjske škofije dejal škof.

Zahvalil se je vsem, ki pomagajo ljudem v stiski, posebej tistim, ki so ostali brez službe ali so se znašli na robu preživetja. Kot je dejal, bodo problemi sicer ostali tudi po praznikih, a "nekaj se vendarle dogaja". "Po srečanju s Kristusom, upam, mi postajamo drugačni. V nas in okrog nas naj bo več luči, več miru, več upanja, veselja, več dobrote, potrpežljivosti, medsebojne povezanosti, soodgovornosti in solidarnosti ...," je dejal in vsem zaželel vesele, srečne in blagoslovljene praznike.

V ljubljanski stolnici je velikonočno procesijo z mašo vodil ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, v mariborski stolnici pa generalni vikar mariborske nadškofije Janez Lesnika.

V svojem nagovoru je Jamnik spomnil, da Jezus na cvetno nedeljo ni prijezdil s konjenico, ampak na skromnem osliču. Takšen Jezus je po njegovem kritika vsakršne oblike totalitarizma, to je ravnanja, ki gradi na moči določene skupine ljudi, obvladovanju, izključevanju in zatiranju vsake drugačnosti.

Dejal je, da se moč nemoči kaže v odpuščanju in ne v obsojanju ter v temeljnem spoštovanju drugačnosti in različnosti. Poudaril je tudi, da kristjan nima nobene moralne pravice obsojati drugih ali se imeti za boljšega. Hkrati pa mora zaupati tudi takrat, ko se zdi, da je Bog daleč, je še dejal.

Filo: Nekje globoko v srcu še vedno živi upanje

Evangeličanski škof Geza Filo je bogoslužje vodil v evangeličanski cerkvi Primoža Trubarja v Ljubljani. V svojem nagovoru vernikom je poudaril, da je Jezus s svojim vstajenjem omajal gotovost smrti. "Od Jezusa naprej prazen grob pomeni tudi mesto neizmerno velikega upanja, da se človeško življenje vendarle ne končuje v tej skrivnostni, nekaj centimetrov široki in globoki zastrašujoči jami," je dejal. Prazen grob po njegovih besedah prinaša upanje tudi za tiste, ki v krizi ne vedo, kako bodo preživeli sebe in svoje bližnje, kajti kljub temu "nekje globoko v srcu še vedno živi upanje, da bo tudi tega nekoč konec in se bo vse spremenilo na bolje".

Celjski paroh in namestnik zagrebško-ljubljanskega metropolita za Slovenijo Milan Duduković pa je maševal v cerkvi sv. Maksimiljana v Celju. Pravoslavni verniki namreč letos veliko noč praznujejo na isti dan kot katoliki in evangeličani.

Velika noč je praznik veselja in upanja. Katoličani namreč verjamejo, da je Jezus s svojim vstajenjem premagal telesno in duhovno smrt ter za vse prinesel novo upanje.

Poskrbljeno tudi za brezdomce

Človekoljubne organizacije praznovanje velike noči omogočajo tudi brezdomcem. Na velikonočni zajtrk so jih povabili v Nadškofijski karitas Maribor, v Ljubljani pa društvo prostovoljcev Vincencijeva zveza dobrote velikonočni zajtrk zanje pripravlja na velikonočni ponedeljek.

"Na velikonočnem zajtrku za brezdomce v Nadškofijski karitas Maribor pričakujemo do 30 ljudi, ki bodo prišli tako iz zavetišča kot sprejemališča," je dejal generalni tajnik Nadškofijske karitas Maribor Božidar Bračun. V zavetišču je po njegovih besedah sicer do 20 brezdomcev, približno 40 pa jih prihaja v sprejemališče oz. dnevni center.

V Vincencijevi zvezi dobrote v Ljubljani pripravljajo velikonočni zajtrk za brezdomce na velikonočni ponedeljek. Pričakujejo približno 20 ljudi, prišli pa bodo tako iz zavetišča kot tisti, ki prihajajo v dnevni center, je povedala vodja dnevnega centra in prostovoljnega dela pri Vincencijevi zvezi dobrote Simona Stegne. Postregli jim bodo velikonočne jedi, ki so jih darovali verniki, pravi.

Sedem brezdomcev, ki bivajo v njihovem zavetišču, pa je po besedah Ane Nuše Zavašnik iz društva v soboto barvalo pirhe in velikonočne jedi neslo k blagoslovu.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (619)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Brundo
23. 04. 2014 09.47
Zakaj potem kri in teror povsod?
Fika Armel
22. 04. 2014 15.39
Kaj naj če se zbriše..
Fika Armel
22. 04. 2014 15.36
Izbriši komentar drugi pod mano..
Fika Armel
22. 04. 2014 15.35
Zakaj brišeš če sem prepisal neki že prejšnji komentar si dvoličen..
Fika Armel
22. 04. 2014 15.34
He,he,upanje umre zadnje.
Fika Armel
22. 04. 2014 15.33
Upanje umre zadnje...
Fika Armel
22. 04. 2014 15.32
A si zbrisal resnico ti bog..
Fika Armel
22. 04. 2014 15.31
Saj bodo vrnili vse ukradeno a se z svojem bogu nemorejo zmeniti na kakšen način se vse povrne če pravijo pomagaj si in bog ti bo pomagal, torej parlament bogov je ogromen pa lp.
josip1
21. 04. 2014 14.47
+2
Meni vzbuja upanje, da cerkev vrne pokradene milijarde.
prašekk
21. 04. 2014 17.32
+2
Gaja Bobek
21. 04. 2014 12.06
+4
ja res upanje, slabo jim gre, ko jim mora murko pet. Mi pa upamo, da vrnejo pokradene miljarde in pošljejo svojo čredo lumpov za zapahe
Transformerji
21. 04. 2014 11.46
+1
Upanje umre zadnje - pa naj bo to upanje v lepšo prihodnost v cerkvi ali parlamentu!
obiskovalecsmetisca
21. 04. 2014 09.13
+0
....ne budite me....za te ljudi se mi ne da vstati...J.K.
Alojz Železnik 1
21. 04. 2014 07.41
-1
Zgodba tvojega suženjstva Tako, kot vse živali, ljudje želijo prevlado nad viri okoli njih. Sprva smo večinoma lovili, ribarili ter živeli od zemlje … potem pa se je zgodilo nekaj čarobnega in strašnega v naših glavah. Med vsemi živali smo se začeli bati smrti in bodoče izgube. To je bila velika tragedija in še večja možnost. Vidite, ko se začnemo bati smrti, poškodb in zapora, postanemo obvladljivi in tako … dragoceni na način, kot noben drug vir ne more biti. Največji vir za vsako človeštvo ni nadzor naravnih virov, orodij, živali ali zemlje ampak druga človeška bitja. Lahko prestrašiš žival, ker se živali za trenutek bojijo bolečine. Toda ne moreš prestrašiti živali z izgubo svobode, mučenjem ali zaporom v prihodnosti, ker živali nimajo občutka za »jutri«. Ne moreš kravi groziti z mučenjem ali ovci s smrtjo. Brez učinka je zamahniti z mečem v drevo in kričati, naj obrodi več sadja. Brez učinka je z gorečo baklo zahtevati od polja naj proizvede več žita. Ne moreš dobiti več jajc z grožnjo kokoši. Vendar pa lahko dobite jajca od človeka z grožnjo. To »človeško kmetovanje« je bil najbolj donosen in uničujoč poklic skozi zgodovino in sedaj dosega svoj uničujoč vrhunec. Človeške družbe ni moč razumeti, dokler se ta ne vidi takšno, kot je. Kot vrsto farm, kjer so človeški kmetovalci lastijo človeško živino. Nekateri ljudje so zmedeni, ker vlada zagotavlja zdravstveno varstvo in vodo in izobrazbo in ceste in si predstavljajo, da gre za nekakšno »dobronamernost« pri delu. To je daleč od resničnosti. Kmetje poskrbijo za »zdravstveno varstvo« in »namakanje« in »usposabljanje« svoji »živini«. Nekateri ljudje so zmedeni, ker so nam dovoljene nekatere svoboščine in si predstavljajo, da naše vlade »ščitijo« naše svoboščine. Toda! Tudi kmetje sadijo svoje pridelke na določeni razdaljo, da povečajo donos. Nekaterim živalim dovolijo večje »štale« ali »polja«, če to pomeni, da bodo proizvedle več mesa in mleka. V vaši državi, vaši »davčni farmi« vam vaš kmet zagotovi določene svoboščine ne zato, ker ga skrbijo vaše svoboščine, temveč zato ker si želi povečati svoje dobičke. Ali že vidite naravo kletke, v kateri ste bili rojeni? Ali mogoče vidite kje in kdo razglaša nauk: "Kdor namreč lahko veruje, da smrt nima zadnje besede, se njegovo življenje dejansko spremeni: ni več podvrženo strahovom, temveč ga napolnjuje upanje,"
Jebiga009
21. 04. 2014 06.57
+4
Na dan čaščenja Jezusa Kristusa so mize polne trupel zaklanih živali in alkohola, četudi je Jezus z zgledom učil ljubezen do Boga in vseh živih bitij. Le predstavljajte si Jezusa na kolinah, v klavnici ali na veselici, če le lahko ... kmalu boste uvideli veliko zmoto in varanje sodobnega človeka in vatikanske cerkve; poneverili so svete spise in uvedli ubijanje živali in pitje alkohola ter na Nicejskem konciliju leta 325 brisali karmo in reinkarnacijo, ter popolnoma izpridili Jezusova sveta učenja ... Zavajanje se veselo nadaljuje in stopnjuje ... kako dolgo še?
GAYPROPAGANDA
21. 04. 2014 07.08
-1
Alojz Železnik 1
21. 04. 2014 06.15
-3
Jezus opozarja: "Tat prihaja samo zato, da krade, kolje in uničuje. Jaz sem prišel, da bi imeli življenje in ga imeli v obilju." (Jn 10, 10) Je še kdo, ki noče vedeti, po kaj so prišli komunisti in po kaj prihajajo njihovi otroci? Je pa res, da so njihovi otroci zelo pisano oblečeni: celo oblačila demokratov in škofov so si nadeli!
TvojPrijatelj
20. 04. 2014 23.27
+2
eat, sleep, rave, repeat
Jezus Kristus
20. 04. 2014 23.24
+19
Velika noč po besedah Glavana in Lipovška prinaša novo upanje ....... novo upanje bi prinesel kakšen škof za zapahi. Gradbeni tajkuni so vsi po vrsti že bili obsojeni, pa sploh niso bili najhujši ........
RožLLee
21. 04. 2014 00.57
-4
RožLLee
21. 04. 2014 01.23
-4
Žiga...žaga....minuske pa še zmer tala......
TheGrayMask
20. 04. 2014 23.06
+7
Sej to je lep običaj sm so mi pa smešni eni k ga tako resno vzamejo mater so numni...
novak.novak
21. 04. 2014 00.31
-5
novak.novak
21. 04. 2014 00.31
-5
novak.novak
21. 04. 2014 00.31
-4
AndrejPaTo
20. 04. 2014 22.21
+22
Jaz sem tako ponosen na naše pastirje. Sem opazil danes, da se bolj svetijo v zlatu kot papež v Vatikanu.
kolbek460
20. 04. 2014 22.34
+4
Gaja Bobek
20. 04. 2014 22.20
+19
O ve maškare, mi zelo močno verujemo, da boste vrnili pokradene miljarde
novak.novak
21. 04. 2014 00.32
-6