Slovenija

Kriminologi: 'Država se trudi, da bi bil volk sit in koza cela'

Ljubljana, 17. 04. 2013 14.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Policija mora ljudem dati občutek, da dela za skupno dobro, pravijo slovenski kriminologi, ki so na konferenci ugotavljali vplive ekonomske krize na kriminaliteto. Motijo jih notranja protislovja kazenskopravnega odzivanja na gospodarsko kriminaliteto.

Od leve proti desni: Zoran Kanduč, profesor na ljubljanski pravni fakulteti in raziskovalec Inštituta za kriminologijo, Alenka Šelih s FVV, kriminolog in moderator konference Gorazd Meško in kriminolog Matjaž Jager
Od leve proti desni: Zoran Kanduč, profesor na ljubljanski pravni fakulteti in raziskovalec Inštituta za kriminologijo, Alenka Šelih s FVV, kriminolog in moderator konference Gorazd Meško in kriminolog Matjaž Jager FOTO: Blaž Garbajs

Kriminaliteta je od sredine 90. let strmo narasla. Tedaj je policija letno obravnavala približno 30.000 kaznivih dejanj, številka pa se je do danes kar potrojila, pravijo udeleženci nacionalne kriminološke konference v Ljubljani, na kateri so ugotavljali, kako je ekonomska kriza vplivala na področje kriminalitete in delovanje pristojnih organov.

Alenka Šelih s fakultete za varnostne vede trdi, da je zgornja številka v primerjavi z drugimi vzhodnoevropskimi državami pravzaprav relativno majhna, a da je problem v tem, da policija večinoma ulovi le tako imenovane 'kurje tatove'. "To je najlažje in za to je tudi naša policija najbolj usposobljena,“ meni. Medtem je kriminal belih ovratnikov mnogo težje obravnavati, saj imajo ti ljudje veliko moč in velika sredstva, pravi. Rešitev vidi v delovanju sposobnega policijskega in tožilskega aparata, ki da smo ga komaj dobili.

Tatvina
Tatvina FOTO: Thinkstock

'Ni dovolj, da organi delujejo zakonito!'

Kriminolog Gorazd Meško je dejal, da se za razliko od obravnavanih primerov število policistov ni povečalo, kar kaže na veliko prožnost in dobro delo policije. A kot pravi, zakonito delovanje tega organa v času krize ni dovolj. "Evropske študije pravijo, da v času krize ni dovolj, da organi delujejo zakonito, pač pa morajo delovati tudi legitimno,'' meni in dodaja, da bi morala policija ljudem dajati občutek, da dela za skupno dobro. Raziskava s študenti prava je sicer pokazala, da je zaupanje v policijo pri nas nizko, avtoriteta policije in sodstva pa je nekje v sredini, pravi. Najnižje je morala nosilcev oblasti.

Država se trudi, da bi bil 'volk sit in koza cela'

Kriminolog Matjaž Jager je ob tem opozoril na notranja protislovja kazenskopravnega odzivanja na gospodarsko kriminaliteto. Kot pravi, je namreč zelo dobro, da se slovenska kriminologija relativno hitro odziva na aktualne dogodke, ki smo jim priča v času krize. S tem se kaže vitalnost slovenske kriminologije, pravi, a opozarja, da se vidi, da imamo po eni strani državo, ki poskuša umikati ovire gospodarstvu in išče ter vabi tuje vlagatelje, po drugi strani pa ga mora po zakonu ovirati. Kot pravi, se je ta nelagodnost politike zelo lepo pokazala v primeru Zemonskega kartela. Tedaj so po njegovih besedah za dogovarjanje gradbincev glede izgradnje avtocest vedeli praktično vsi. "Na ravni kazenske zakonodaje so bila kazniva dejanja pripisana, a po drugi strani ni prišlo do reakcije,“ pravi. Drugi takšen primer je bilo neplačevanje prispevkov. "Šele na pritisk medijev in javnosti se je država zganila in začela uveljavljati lastne zakone. Mislim, da se na teh primerih vidi ta ambivalenca, kjer se postmoderna država trudi, da bi bil volk sit in koza cela,“ pravi in dodaja, da država tukaj praviloma izpodkopava lastno zakonodajo, da ustvarja vtis gospodarstvu prijazne entitete.

Nacionalna kriminološka konferenca Kriminaliteta, nered in družbeno nadzorstvo v času ekonomske krize – kriminološke refleksije je konferenca, ki jo je letos organizirala Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru. Pri izbiri tematike so v programsko-organizacijskem odboru želeli zbrati prispevke, ki obravnavajo tematiko ekonomske krize v Evropi in Sloveniji ter njen vpliv na kriminaliteto, nered in družbeno nadzorstvo.

 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Huey
17. 04. 2013 18.03
+3
Policija obvlada šopat solzivec nad ljudi, kateri jih hranijo!!!
wolfterier
18. 04. 2013 11.43
+2
luckyss
17. 04. 2013 17.16
+7
"Policija mora ljudem dati občutek, da dela za skupno dobro" V tem stavku ste povedali bistvo, trudijo se za občutek in ne za dejansko skupno dobro...
I G N O R A N T
17. 04. 2013 16.14
+3
To so lisice v kurniku
Levibedaki5
17. 04. 2013 15.35
+8
Napačna ugotovitev: Tle bo vovk poču od debelosti, koze bodo pa shirane in oglodane do kosti.
windmaster
17. 04. 2013 15.13
+10
Država se trudi, da bi bil volk sit, za koze jih pa briga tolk kot za lanski sneg!