Nacionalni preiskovalni urad (NPU) je danes na območju ljubljanske in kranjske policijske uprave opravljal 21 hišnih preiskav na naslovih fizičnih in pravnih oseb.
Preiskovanih oseb je šest. Po poročanju oddaje SVET so med njimi nekdanja predsednica uprave Družbe za avtoceste v RS (Dars) Mateja Duhovnik, vodja službe za pravne zadeve na Mestni občini Ljubljana (MOL) Jasna Plazl, nekdanja članica Darsove uprave Gordana Boškovič, solastnik družbe Tridana in nekdanji glavni mestni urbanist MOL Igor Jurančič, nekdanji direktor kranjskega Gratela Drago Štrafela in ljubljanski župan Zoran Janković, ki je kot uradna oseba MOL tudi glavni osuljenec.
Preiskovalci so pridržali pet oseb, do večera so štiri že izpustili. Ob 19. uri je po poročanju oddaje 24UR tako potekala le še ena preiskava.
Uradna oseba na MOL v več primerih zahtevala koristi za občino
Kot je na novinarski konferenci pojasnil vodja NPU Darko Majhenič, kriminalisti v hišnih preiskavah iščejo dokaze za utemeljitev sumov več kaznivih dejanj, razdeljenih v dva sklopa.
Prvi poteka zoper uradno osebo ljubljanske mestne občine in tri druge osebe, ki so bile pri tem udeležene, in sicer zaradi suma storitve več kaznivih dejanj jemanje podkupnine, dajanje podkupnine, sprejemanje koristi za nezakonito posredovanje in zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic.
Uradna oseba z MOL je v letu 2007 od zastopnikov gospodarske družbe s Ptuja najprej zahtevala 500.000 evrov donacije občini, nato pa sprejela 250.000 evrov, da je kasneje družbi izdala ponovno dovoljenje za opravljanje gradbenih del. S tem je odpravila lastno odločbo, na podlagi katere je inšpektor prepovedal nadaljevanje izvajanja gradbenih del.
V drugem primeru je ista uradna oseba leta 2008 od zastopnika gospodarske družbe iz Ljubljane terjala, nato pa sprejela podkupnino v korist mestne občine v vrednosti 2,1 milijona evrov, da je mestna občina postala lastnik dveh zemljišč. "Ugotovili smo, da jih je družba prodala po bistveno nižji ceni kot kupila, razlika v cenah pa znaša en milijon evrov. V drugem primeru pa je šlo za brezplačno daritev, čeprav je družba za zemljišče plačala en milijon evrov," je dejal Majhenič. Pojasnil je, da je osumljena uradna oseba v zameno za to izdala objavo javnega zbiranja ponudb, namenjenega izgradnji potniškega centra, družbo pa izbrala kot kupca. "Izvršitve tega kaznivega dejanja je osumljena tudi delavka mestne občine," je poudaril direktor NPU. Zastopnik gospodarske družbe je osumljen storitve kaznivega dejanja dajanja podkupnine, še ena oseba pa je osumljena pomoči pri tem dejanju.
V tretjem primeru pa je ista uradna oseba od fizične osebe zahtevala darilo v znesku 300.000 evrov, da bi kot uradna oseba vplivala na mestne svetnike in dosegla spremembe občinskega prostorskega načrta.
Sum kaznivega dejanja pri preureditvi krožišča Tomačevo
Drugi sklop preiskave pa poteka zoper dve osebi iz nekdanje uprave gospodarske družbe s poslovnim sedežem v Domžalah, in sicer zaradi suma storitve dveh kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.
Ti osebi sta, kot je dejal Majhenič, pri vodenju gospodarske družbe v njeno škodo in z namenom, da bi mestni občini pridobili premoženjsko korist v vrednosti okoli 1,5 milijona evrov v času od februarja 2010 do oktobra 2011 izvedli investicijo rekonstrukcije krožišča kot delo v javno korist in na ta način mestni občini omogočili, da ji rekonstrukcije v navedenem znesku sploh ni bilo potrebno sofinancirati.
Prav tako sta isti osumljeni osebi brez izvedbe javnega naročila v času med februarjem 2011 in marcem 2012 sklenili pogodbo z javnim podjetjem iz Ljubljane o izvajanju storitev nadzornega centra semaforizacije v vrednosti okoli 150.000 evrov ter na ta način javnemu podjetju omogočili ugodnejši položaj v postopku javnega naročanja. "Osumljenca sta mestni občini omogočila, da ji rekonstrukcije krožišča ni bilo treba financirati," je še dejal Majhenič.
Duhovnikova, ki je bila med leti 2009 in 2012 predsednica uprave Darsa, naj bi 1,5 milijona evrov vredno izvedbo krožišča Tomačevo prikazala kot delo v javno korist, nato pa izvedbo semaforizacije brez javnega naročila dodelila občinskemu podjetju Ljubljanska parkirišča in tržnice (LPT).
V LPT so okoli 12.30 potrdili, da je pri njih potekala preiskava, ki pa se je že končala. Ob tem so dodali, da Duhovnikova, ki so jo preiskovalci odpeljali s seboj, ni pridržana. Postopkov, povezanih s preiskavo, pa niso želeli komentirati.
Na delu 85 kriminalistov in policistov
Preiskave sicer vodi specializirano državno tožilstvo, v njih pa je sodelovalo 85 kriminalistov iz NPU ter sektorjev kriminalistične policije PU Ljubljana, Maribor, Celje, Koper, Kranj, Novo mesto in Nova gorica. Pomagali so tudi policisti PU Ljubljana.
Zagrožena kazen za jemanje podkupnine, zlorabo uradnega položaja in zlorabo položaja pri gospodarski dejavnosti je od enega do osem let zapora. Za dajanje podkupnine je zagrožena kazen od enega do petih let zapora, za sprejemanje koristi za nezakonito posredovanje pa do treh let zapora.
KOMENTARJI (1236)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.