Slovenija

KPK poziva vlado k transparentni in javni preiskavi Teš 6 in 'luknje' v bankah

Ljubljana, 03. 12. 2013 16.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Protikorupcijska komisija se je na široko odzvala na pozive politikov, da je na določenih področjih neaktivna. Vladi predlaga sprejetje ukrepov, s katerimi bi zmanjšala možnosti korupcije v državnih službah in povečala transparentnost.

Vodstvo KPK je v petek predsedniku države poslalo nepreklicno odstopno izjavo.
Vodstvo KPK je v petek predsedniku države poslalo nepreklicno odstopno izjavo. FOTO: J.B.

Danes se je vodstvo Komisije za preprečevanje korupcije, ki je pretekli teden podalo odstopno izjavo, odzvalo na poročilo organizacije Transparency International, ki kaže, da je Slovenija na lestvici po koruptivnosti med evropskimi državami najbolj nazadovala.

V obširnem odzivu so predsednik komisije Goran Klemenčič in podpredsednika Liljana Selinšek ter Rok Praprotnik zapisali, da so na to obširno opozarjali v letnih poročilih za leta 2010, 2011 in 2012, državni zbor pa, kot dodajajo, ni nobenega od teh poročil obravnaval na plenarnih zasedanjih.

Ob tem ugotavljajo, da je kljub temu "del medijskega in političnega prostora in velik del neobremenjene strokovne ter splošne javnosti" njihovo dejanje razumel pravilno. Menijo, da se je z njihovim odstopom odprlo majhno okno priložnosti za dejansko razpravo o vsebini in reševanju problemov, s katerimi so se srečevali in nanje opozarjali.

V tokratnem odzivu pa so politiki in slovenski javnosti ponudili nabor ukrepov in dejanj, ki bi po mnenju senata komisije pomenil korak od razpravljanja o sistemski korupciji h konkretnim aktivnostim zoper njo. "Odgovornost za vladavino prava se začne v politiki in administraciji. Poudarjamo, da odgovornosti za boj zoper tovrstno korupcijo ne smemo v celoti prenesti na nadzorne organe, na policijo, tožilstvo ali sodišča. Ti moramo/morajo svoje delo opraviti," so zapisali.

Javna in transparentna preiskava Teš 6

Pod prvo točko so predlagali ustanovitev javne in transparentne preiskava projekta Teš 6. Pri tem dodajajo, da je to po izgradnji avtocest daleč največja investicija v državi. Obremenjena je s številnimi sumi kaznivih dejanj, nasprotij interesov, nesmotrnosti in negospodarnosti porabe denarja, pojasnjuje senat KPK.

Gradnja šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj se je dražila z vsako menjavo vlade.
Gradnja šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj se je dražila z vsako menjavo vlade. FOTO: Miro Majcen

Teš 6 trenutno preiskujejo na policiji, tožilstvu, KPK in Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF). Zaradi zakonskih omejitev pa nobeden od omenjenih organov ne more celovito obdelati problematike in dati ključnega odgovora, zakaj se je to zgodilo, kdo je kaj storil in kaj je treba storiti, da se to ne bo ponovilo.

Vodstvo KPK ob tem dodaja, da se je zadeva ustavila že takoj. "Kljub izrecni podpori s strani predsednice vlade, finančnega ministra in predsednika uprave Soda smo naleteli na odklonilen odziv predsednika Računskega sodišča Tomaža Vesela do tega, da bi Računsko sodišče dobilo pristojnosti revizije nad Teš 6 in skupaj z drugimi neodvisnimi organi opravilo revizijo," so zapisali.

Na sestanku pri premierki Alenki Bratušek konec avgusta letos so se nato dogovorili, da Računsko sodišče zadevo ponovno premisli in da se poiščejo druge rešitve, a se to ni zgodilo.

Senat KPK predlaga izvedbo javne preiskave za revizijo z vidika smotrnosti in pravilnosti investicije ter izvedbo javne preiskave premoženjskega stanja vseh, ki so bili udeleženi v projektu, in njihovih družinskih članov. Preiskava mora imeti vse potrebne instrumente za pridobivanje podatkov ne glede na stopnjo tajnosti in za opravljanje razgovorov z osebami, predpisati pa je treba tudi primerno visoke kazni za neodzivanje na zahteve za izročitev dokumentacije, nekooperativnost odgovornih oseb in posredovanje podatkov.

Preiskava bi morala po mnenju KPK pokazati, zakaj se je vse skupaj zgodilo, kdo so ključni akterji, zoper koga je mogoče ukrepati (civilno/kazensko, odvzem nedovoljene premoženjske koristi) in kako preprečiti, da se podobne zgodbe ne bi ponovile. Če bi se izkazalo, da nečesa ni mogoče ugotoviti, bi morali ugotoviti tudi, kje so razlogi za to in kako v prihodnje preprečiti prikrivanje tovrstnih ravnanj. Preiskavo bi morali končati v enem letu, ugotovitve pa bi morale biti javne.

Po enakem postopku je treba preiskati tudi bančno luknjo

Poleg tega KPK predlaga tudi javno in transparentno preiskavo bančne luknje. Pri tem dodajajo, da bo "luknja" strošek davkoplačevalcev, kar pomeni, da so se izgube bank socializirale. "Iz tega razloga bodo stroški sanacije bank kriti iz davkoplačevalskega denarja, zato poraba tega denarja ne sme in ne more biti tajna, kot je to sicer običajno v bančnem poslovanju".

Kako velika je luknja v slovenskih bankah, še ni znano, je pa znano, da jo bodo pokrili davkoplačevalci.
Kako velika je luknja v slovenskih bankah, še ni znano, je pa znano, da jo bodo pokrili davkoplačevalci. FOTO: Reuters

V okviru preiskave bančne luknje bo morala država po mnenju KPK ustanoviti javno preiskavo po vzoru Islandije. Tudi pri tej preiskavi KPK priporoča primerne kazni za tiste, ki ne bodo želeli sodelovati, hkrati pa podaja podobne cilje preiskave kot pri Teš 6. Rok te preiskave bi moral biti eno leto, prav tako pa morajo biti po mnenju senata komisije izsledki preiskave javni.

Hkrati pa je KPK še zapisal, da je julija letos na pobudo finančnega ministra Uroša Čuferja opravil celovit pregled oziroma oceno korupcijskih tveganj pri uveljavljanju zakona o slabi banki in ugotovil je katastrofalno stanje. Poročila so poslali premierki, guvernerju Banke Slovenije, ministru za finance in drugim odgovornim osebam, dobil pa je le veliko moralne podpore in obljube, da bodo te stvari upoštevane v nadaljnjih zakonskih spremembah.

KPK pri tem opozarja, da je pri zadnjih spremembah zakona o bančništvu predlagal, da bi bile najbolj problematične naložbe javne, a v spremembah zakona tega niso sprejeli. V mnogo drugih državah, kjer je bila že pred desetletjem ali pred kratkim izpeljana sanacija bančnega sistema, so bili ključni podatki javni in enako mora biti tudi v Sloveniji, če "želimo doseči dolgoročno izboljšanje stanja". "Konec koncev je že dolgo znano, da je transparentnost najhujši sovražnik korupcije," dodajajo.

Bodo poslanci podprli razkritje svetovalnih in odvetniških pogodb?

Komisija tudi svetuje sprejetje novele zakona o dostopu informacij javnega značaja, ki bi omogočil razkritje odvetniških, svetovalnih, sponzorskih in donatorskih pogodb, ki jih sklepajo podjetja v posredni in neposredni lasti države in občin v aplikaciji Supervizor in s tem razkritje in posledično preventivno omejevanje – po mnogo raziskavah in ugotovitvah – enega najbolj škodljivih in razširjenih načinov lobistično-politično-medijsko-klientelističnega "rentništva" v tranzicijski Sloveniji.

Ob tem KPK pojasnjuje, da je bil predlog te novele ob sodelovanju KPK in informacijskega pooblaščenca že pripravljen na notranjem ministrstvu, trenutno pa je v obravnavi v državnem zboru, kjer je že naletel na precejšnje pritiske. "Vsak poslanec bo imel že v kratkem možnost izkazati, koliko je iskren pri podpori ukrepom za omejevanje sistemske korupcije," dodaja senat komisije.

Javno zdravstvo mora biti informatizirano in centralizirano

KPK tudi priporoča centralizacijo in informatizacijo javnega naročanja v javnem zdravstvu. Prav korupcija v zdravstvu je po mnenju KPK eden najresnejših problemov, ki ima sistemske korenine v prepletanju javnega in zasebnega, zato je potrebna celovita reforma zdravstvenega sistema, opozarja KPK.

Ministrstvu za zdravstvo zato predlagajo, da standardizira nabavo zdravil in medicinskih pripomočkov ter centralizira postopke javnega naročanja za potrebe javnega zdravstva, pri tem pa je treba organizacijsko zagotoviti ustrezno časovno rotacijo kadra, ki se ukvarja z javnim naročanjem, da se prepreči nedovoljena ali tvegana povezava med dobavitelji in javnimi uslužbenci, ki izvajajo postopke javnega naročanja. Hkrati bi morali ustrezno spremeniti zakonodajo, da bi slovenski naročniki v javnem zdravstvu lahko sodelovali pri javnih naročilih večjih javnih zdravstvenih sistemov v večjih članicah Evropske unije, ki po zdaj že potrjenih podatkih za isti material dosegajo bistveno nižje cene kot slovenski naročniki.

Pretekli teden je presenetljivo odstopil minister za zdravje Tomaž Gantar.
Pretekli teden je presenetljivo odstopil minister za zdravje Tomaž Gantar. FOTO: Miro Majcen

Pri državnem kadrovanju mora biti vnaprej znano tveganje nasprotja interesov

Prav tako v KPK predlagajo hitro sprejetje zakona o Slovenskem državnem holdingu, ki bo vključeval ukrepe za transparentnost imenovanja in odločanja nadzornikov ter uprav v podjetjih v posredni ali neposredni večinski lasti države. Zakon naj zahteva vnaprejšnje razkritje potencialnega ali obstoječega nasprotja interesov.

Za poslance, funkcionarje vlade in ministrstev komisija predlaga sprejetje etičnega kodeksa. Na lokalni ravni zagovarja sprejetje zakonodaje, ki bo "v določenih primerih omogočala odpoklic župana".

KPK meni, da bi moralo biti kadrovanje v državnih podjetjih bolj transparentno.
KPK meni, da bi moralo biti kadrovanje v državnih podjetjih bolj transparentno. FOTO: Miro Majcen

Potrebna je možnost za odpoklic javnih funkcionarjev

Zavzema se tudi za sprejetje zakonodaje, ki bi na podlagi sodne potrditve zlorabe položaja ali kršitve protikorupcijske zakonodaje ob zagotovljenem sodnem varstvu predvidevala sodno izvršljiv odpoklic posameznika z javne funkcije in prepoved opravljanja javne funkcije za določen čas.

Komisija predlaga vladi in DZ spremembe poslovnika, ki bodo okrepile transparentnost sprejemanja zakonskih in podzakonskih predpisov. Vsak predlog predpisa naj bi tako obvezno vseboval tudi podatke o tem, ali je pri pripravi določenega predpisa sodeloval zunanji svetovalec oz. kakšna je "zakonodajna sled".

Obenem predlaga ureditev in javno dostopnost ter transparentnost evidence Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov ter sprememb namembnosti zemljišč. Vzpostaviti pa želi tudi konkretno razpravo o sistemski reorganizaciji delovanja inšpekcijskih služb.

Prav tako predlaga sprejetje sistemskega zakona, ki bo stanovske organizacije, kot so odvetniška, zdravniška ali notarska zbornica, zavezal k vzpostavitvi učinkovite samoregulacije ter preglednega in javno dostopnega sistema za spremljanje delovanja njihovih razsodišč ter izrečenih sankcij.

Ne nazadnje pa KPK predlaga spremembo novega zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Ta bi med drugim okrepil pooblastila komisije na področju nadzora nad premoženjskim stanjem funkcionarjev in korupcijsko izpostavljenih kategorij javnih uslužbencev. Prav tako bi se okrepile pristojnosti KPK na področju omejitev poslovanja, nezdružljivosti funkcij in nadzora nad sprejemanjem daril. Zakon bi obenem vzpostavil svet komisije, ki bi ga imenoval DZ in bi predstavljal organ nadzora nad delom KPK z vidika integritete, objektivnosti in učinkovitosti njenega delovanja.

Javno pismo protikorupcijske komisije
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (52)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

azimuth001
06. 12. 2013 08.00
VČERAJ SO BILI PROTESTI IN ZBRALO SE JE 100-200 LJUDI. KJE STE BILI BREZJAJČARJI KATERI STE NEZAPOSLENI ( PREKO 100.000) IN VSI TISTI KATERI HODITE PRED RDEČI KRIŽ IN KARITAS PO LITER MLEKA IN KILO MOKE DA LAHKO PREŽIVITE ???? KJE STE VSI MLADI BREZ BILOKAKRŠNE PERESPEKTIVE V TEJ KORUPTIVNI DRŽAVI........................................................................................
obiskovalecsmetisca
04. 12. 2013 13.09
+0
...pa še::::Lukšič in njegovi v SD so vedno bolj živčni. Z žolčnimi odzivi na Erjavčeve obtožbe o Lukšičevi strahopetnosti prejšnji teden so znova pokazali, da se jim zelo tresejo gate. Še naprej uporabljajo taktiko »napad je najboljša obramba« in na veliko streljajo kozle. Bodrijo se z vodstvom stranke v različnih javnomnenjskih anketah in se z njim hvalijo po tvitih, čeprav bi se v resnici morali pošteno zamisliti nad seboj, saj so njihovemu kraljevanju na vrhu anket šteti dnevi.
obiskovalecsmetisca
04. 12. 2013 12.17
+1
V knjigi, ki je njena doktorska disertacija iz leta 2009 (napisana štiri leta potem, ko so jo prosili za mnenje o terminu »glasom mape majorja Mitje,« op. p.), je zapisala: »Major Mitja Ribičič je bil Mitja Ribičič, ki je kot eden od pomočnikov načelnika Ozne za Slovenije pregledoval zbrana zaslišanja in predlagal postopke z aretiranimi.« Ta zapis je seveda povsem drugačen od zapisa v odločilnem mnenju leta 2005, zaradi katerega Mitju Ribičiču, čeprav je dočakal 95 let, nikoli ni bilo treba sesti na zatožno klop.
obiskovalecsmetisca
04. 12. 2013 12.17
+1
Da bi se morda vsaj malo oprala krivde za to, da se proti Ribičiču ni nikoli začel sodni proces, ali zgolj zato, da bi ostala zapisana kot glavna strokovnjakinja za poznavanje delovanja Ozne, čeprav ni znala oziroma hotela pravilno pojasniti ključnega termina v dokumentu, je prav v dneh – kakšno neverjetno naključje – ko je umrl Mitja Ribičič, izšla njena knjiga Ozna in prevzem oblasti 1944–1946.
obiskovalecsmetisca
04. 12. 2013 12.16
+1
aaajjaaa.še tole:::Po osmih letih, kolikor jih je minilo od zavrnitve kazenske ovadbe, in po smrti Mitja Ribičiča, je težko priznati, da si »najbrž« napisal mnenje, na podlagi katerega Mitju Ribičiču na tem svetu nikoli ne bo sojeno za odločitve (»glasom mape majorja Mitje«), zaradi katerih je izginilo v neznano na tisoče človeških življenj, ostarelih, mož in žena, komaj rojenih otrok, najstniških fantov in deklet … vseh potomcev ene družine.
obiskovalecsmetisca
04. 12. 2013 11.56
+1
....TRALALA,HOPSASA.....NAROD SE ZA NORCA IMA....ZDEJ MORAM PA GRET...SEM SE PRESELIL NA DRUG PORTAL...
obiskovalecsmetisca
04. 12. 2013 11.52
+1
..in še::Blagor Ljubljančanom. Župan Zoki trdi in se hvali: Na Molu korupcije ni! ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ "Za vse moje sodelavce dam roko v ogenj. Na Mestni občini Ljubljana ... ... ni korupcije... ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Ljubljanski župan Zoran Janković tudi javno poziva vse člane senata Komisije za preprečevanje korupcije, dokler so še zaposleni in dobivajo plačo, naj pridejo na Magistrat, pregledajo katerikoli postopek in dokažejo, da obstaja koruptivno tveganje."
obiskovalecsmetisca
04. 12. 2013 11.49
+1
Liljana Selinšek pa se vrača nazaj na pravno fakulteto v Mariboru, kjer je, kot docentka, skupaj z mariborskim medijsko znanim okrožnim sodnikom Zlatkom Dežmanom nosilka katedre za kazensko pravo.
obiskovalecsmetisca
04. 12. 2013 11.49
+1
Mimogrede, na časniku Dnevnik so pravkar začeli intenzivno "nabijati" Gorana Klemenčiča zaradi "domnevno sporne prakse" njegove žene in odvetnice Nine Zidar Klemenčič, kjer naj bi njen soprog kot predsednik protikorupcijske komisije - gledal stran. Nina Zidar Klemenčič pa zatrjuje, da obseg njenih poslov z državnimi podjetji - trenutno naj bi delala le na posameznih pravnih spisih Slovenskih železnic in Petrola - obsega zgolj tri odstotke njenega odvetniškega poslovanja.
obiskovalecsmetisca
04. 12. 2013 11.49
+1
Rok Praprotnik se vrača v novinarske vode, predvidoma na časnik Delo. Po telefonu naj bi ga že poklicala nova odgovorna urednica Dela Mateja Babič Stermecki, ki te dni zbira svojo ekipo vodilnih urednikov. Praprotnik sicer pravi, da ni bilo še nobene konkretne ponudbe, "priznava" pa, da sta bila z Matejo Babič pred nekaj dnevi tudi na kosilu, ampak kot prijatelja. Roku Praprotniku sicer po veljavnem zakonu o javnih funkcionarjih teoretično "miruje" delovno mesto novinarja v časopisni hiši Dnevnik.
obiskovalecsmetisca
04. 12. 2013 11.48
+1
Ugibanj sicer še ne bo konec, ker gre za "nepotrjene" informacije, toda "nove službe" dveh članov ter članice minuli petek odstopljenega senata Komisije za preprečevanje korupcije so že bolj ali manj znane. Goran Klemenčič naj bi po prvem marcu postal svetovalec (konzultant) OECD, kjer je bil pred leti tudi član upravnega odbora delovne skupine za korupcijo v mednarodnem poslovanju. Klemenčič je takrat odstopil (to je bilo v času prve vlade Janeza Janše), menda iz protesta, ker je tedanja Janševa vlada hotela ukiniti Komisijo za preprečevanje korupcije.
obiskovalecsmetisca
04. 12. 2013 11.48
+1
česa na tem portalu sicer ne bi prebrali nikoli?? ::
VOCOVOCARE
04. 12. 2013 11.14
+1
ROKO NA SRCE...VEČINA LJUDI PRISPEVA ZA STANJE V DRŽAVI: *ENI KER DELAJO NA ČRNO, *ENI PREKO ŠTUDENTSKIH NAPOTNIC, PA NISO ŠTUDENTI, *ENI KUPUJEJO CENEJE -BRREZ RAČUNOV (SIVA EKONOMIJA), *ENI IZKORIŠČAJO SOCIALNE TRANSFERJE (NA BORZO, PA DELAT NA ČRNO, MLADI UPOKOJENCI, ENI IMAJO HIŠE, AVTE, PA PROSIJO ZA SOCIALNO POMOČ, CENEJŠI VRTEC...), * ENI SO TAJKUNI, *ENI NE BI NIČ DELALI, SAMO JAMRALI, IZKORIŠČALI DRŽAVO IN ŠIMFALI TISTE, KI DELAJO PA SE JIM ZALOMI *ENI SO DOKTORJI EKONOMIJE, PA SAMO FUFLAJO, PA NAS OČITNO VODIJO V NAPAČNO SMER, ČEPRAV SO DOBRO PLAČANI IN JE DRŽAVO NJIHOV ŠTUDIJ DOSTI STAL *ENI SO PRAVNIKI, PA LJUDI S PRAVOM OKOLI PRINAŠAJO *ENI IZKORIŠČAJO ZDRAVSTVENI SISTEM (KORUPCIJA, NEUPRAVIČENE BOLNIŠKE, ODMETAVANJE ZDRAVIL, HIPOHONDRI, KI DRAŽIJO SISTEM IN JEMLJEJO PROSTOR BOLNIM...), *ENI NE PLAČAJO DAVKOV IN BANČNIH KREDITOV, KER NIMAJO, ENI ZARADI KORUPCIJE, ENI KER JIM NISO PLAČALI (PODJETNIKI BREZ PLAČIL ZA OPRAVLJENO DELO, DELAVCI BREZ PLAČ), ENI KER NI DOVOLJ ZASLUŽKA IN PROPADAJO, ČEPRAV SE TRUDIJO, -BANČNA LUKNJA, *ENI IMAJO VELIKO IMETJA, PA NE VEJO POVEDAT OD KOD *ENI SO ŠTUDENTI , PA NIČ NE DOŠTUDIRAJO, TO TUDI STANE DRŽAVO, *ENI SE OKORIŠČAJO PRI DRŽAVNIH JASLIH -NEUČINKOVITA RAZBOHOTENA BIROKRACIJA, POGODBENE PRIJATELJSKE FIRME PRI DRŽAVNIH JASLIH, SOCIALIZEM V DRŽAVNIH FIRMAH, KI GA FINANCIRAMO VSI, NEPOTREBNE SLUŽBE ZA PRIJATELJE DRAŽIJO SISTEM ZA TISTE, KI USTVARJAJO IN NE MOREJO ZASLUŽITI DOVOLJ ZA DAVKE ZA POTRATNE JASLI * ENI SO DOBILI DRŽAVNO LASTNINO (STANOVANJA PO JAZBINŠKOVEM ZAKONU, FIRME PO ? ZAKONU SKORAJ ZASTONJ), *ENI SI VSE ZRIHTAJO PO VEZAH, *ENI MLADI BI ŠTUDIRALI FILOZOFIJO, ..LOGIJO, NEPOTREBNO.. LOGIJO, ZA RESNO DELO PA MNOGIM NI , POTEM PA NI SLUŽB ZA STOTINE ...LOGOV, MANJKA PA INŽENIRJEV, ELEKTRIČARJEV.. *ITD.............................................................................................................................................................. * ...VSAK SE ZNAJDE, KOLIKOR MU JE DOSEG...ENI DOSEŽEJO MALO , ENI PA DOSTI, .....NAJ VRŽE KAMEN KDOR NIMA GREHA....(PA JE IMEL PRILIKO GREŠITI)... ****KAJ PA KRIVDA? ***KRIVI PA SO TISTI, KI SO DRŽAVO VODILI IN SO VSE TO ZARADI SLABE ORGANIZACIJE DOPUŠČALI, PA SO BILI DOBRO PLAČANI, DA BI NAS VODILI IN DRŽAVO UREJALI! ****IN NE ZGRIZIMO SE MED SABO, SAJ JE TO PRAZNA ENERGIJA IN VELIKO STANE - ZAHTEVAJMO SAMO, DA SE NAREDI RED ZA PRIHODNOST, SICER SE BO VSE NADALJEVALO IN BO STANJE STALNO SLABŠE!! ZAPRLI IN OBLATILI BI NEKAJ GREŠNIH KOZLOV, DA SE POTEŠI MNOŽICE (IGER NAMESTO KRUHA), STANJE PA ISTO NAPREJ! NE!!! ******************************POTREBEN JE RED ZA PRIHODNOST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
obiskovalecsmetisca
04. 12. 2013 11.54
+0
..jah...red na makro nivoju ,posledično pomeni turi red na mikro nivoju.......tamal odnese državi jurja,tavelk pa nekaj 100 milijonov...kenede??
VOCOVOCARE
04. 12. 2013 12.25
+0
Ja, če jih milijon vzame jurja je tudi 100 milijonov. Onih, ki lahko vzamejo 100 milijonov pa menda v Slo glih ni ne vem kolk? Ali?
obiskovalecsmetisca
04. 12. 2013 13.10
...blagor ubogim na duhu......to je pa dobro za one,ki so nam ukradli državo spod ritke!!
25letluzerjev
04. 12. 2013 10.29
+1
Poštenos te vlade se bo kmalu videla po sprejetju predlogov, ki jih je dala protikorupcijska komisija. Če teh ukrepov vlada ne bo sprejela je JASNO IN GLASNO DA JE ZA ODSTREL IN SE S KORUPCIJO NOČE SPOPASTI.
zaenotnost
04. 12. 2013 10.06
+4
KPK je zame osebno opravila veliko delo, da se zbašemo z blata v katerem smo... Predlogi za ukrepe so pravi, udarijo na vse strani...še posebno mi je všeč tisti, ko se politik umaže nima več kaj iskati v politiki.....Vlada naj omogoči, da se začne to čistiti in potem nas čakajo lepši časi...Začelo se je in to je dober znak.... Pljuvalci, manipulatorji, minerji, zlonamerneži upam, da vam ne bo uspelo uničiti dela KPK, če ne nas čaka...?
NARAVNOODVAJALO
03. 12. 2013 19.40
+1
kakšen teš in banke----predlagaj,klemo,naj janši vzamejo 1000 evrov,ker je kriv----pa smo rešeni
morituri
04. 12. 2013 07.57
Saj samo to delajo. Če bi naši politiki bili pošteni kot Frančišek, bi stvari v bankah, TEŠ6, MOL, DARS, že prej saniraliin, pa nekaj ljudi poslali v rest, ker so nam vse pokradli!! Vso imetje do tretjega kolena pa odvzeti, ker je bilo pridobljeno s svinjarijo. Kot sem že rekel, politiki tega nočejo storiti, ker so sami zelo, zelo nepošteni. Narod jih začne spoznavati in ne se čudit, če bo tudi pri nas nastala Ukrajina!! Politiki, tožilstva in sodišča iščejo in urejajo stvari pri Janši, za katerega pa sploh ne vedo kaj je naredil ampak se ga samo strašno bojijo. Pa ne mislim, da je Janša nezmotljiv!
srebrnibreg
03. 12. 2013 19.30
+4
Golubič je glede TEŠ imel zelo prav in zato so ga na vse načine odstranjevali in ga odstranili.
jansa-arms
03. 12. 2013 19.43
+1
kaj je čvičkar vizjak mahal z nekimi (verjetno ponarejenimi) dokumenti v parlamentu.golubiču so še po žepih brskali da bi ga diskreditirali zaradi kakega zatajenega centa ker je opzarjal na teš
jansa-arms
03. 12. 2013 19.44
+4
jansa-arms
03. 12. 2013 19.46
+3
ker je takrat lahovnik na veliko lagal in zavajal v prid sds -a mu je majer za nagrado daj mesto glavnega nadzornika v mercatorju.
srebrnibreg
03. 12. 2013 20.03
SD bolj ne, Lahovnik pa ja, ker je iz tistih krajev pa je za svoje vlekel.
jansa-arms
03. 12. 2013 20.11
+3
velenjčana kontič in meh oba iz sd sta nekaj vmešana v teš.
JanezFrumen
03. 12. 2013 18.49
-1
Investicija, ki je v vsakem pogledu vredna svojega denarja. Ampak ali je TUDI tu zopet korupcija ali KPK samo izvaja nadzor z namenom preprečiti korupcijo?!
jakomasi
03. 12. 2013 18.29
-1
Za to luknjo v banki ste tudi vi treje kragulji krivi,,in še za marsikaj koruptivnega,,,<kaznovati vas treba,>!!
miha040
03. 12. 2013 18.26
+3
preiskovati sebe oz svojih je težko...lp