Vaše novice

Konoplja v medicini (3)

Ljubljana, 25. 10. 2006 08.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Klemen Molk
Komentarji
4

Predstavljenih je še nekaj področij, kjer se konoplja lahko uporablja kot učinkovito zdravilo.

Kljub študijam v zvezi s konopljo in astmo, pa večina raziskovalcev poudarja potencialno tveganje pri inhaliranju za astmatike
Kljub študijam v zvezi s konopljo in astmo, pa večina raziskovalcev poudarja potencialno tveganje pri inhaliranju za astmatike FOTO: Reuters

Astma

Astma je bolezen dihal, ki jo povzroča vnetje in zatekanje majhnih zračnih prehodov (bronhiolov). Ko se ti prehodi vnamejo, zatečejo in se napolnijo s sluzjo, se zožijo in pacient ima težave z dihanjem. Napadi astme se navadno zdravijo z bronhodilatorji, zdravili, ki odprejo zamašene zračne poti ali s protivnetnimi steroidi, ki zmanjšujejo zatekanje.

"Australian National Task Force on Cannabis" je ugotovila, da ima "kajenje konoplje in tudi oralno uživanje THCja akutni bronhodilatorični učnek tako za normalne osebe kot tiste, ki imajo astmo". Peščica študij prikazuje ta učinek, ena izmed študij celo kaže, da ima konoplja z nizko vsebnostjo THCja skorajda enak učinek kot klinična doza izoproterenola. "Deveto poročilo" (The House of Lords, 1998) ugotavlja, da kanabinoidi očitno delujejo prav tako učinkovito kot konvencionalna zdravila proti astmi.

Nekaj študij na živalih je pokazalo, da imajo kanabinoidi protivnetne značilnosti in potencial pri zdravljenju nekaterih vnetnih motenj. Ena izmed študij je simultano raziskala protivnetne in antiastmatične značilnosti konoplje.

Glede na dejstvo, da je raziskovalno delo o vlogi konoplje pri zdravljenju shizofrenije še vedno v povojih, razum zahteva, da pacienti, ki trpijo zaradi shizofrenije temeljito premislijo o zdravljenju z medicinsko konopljo.

Kljub študijam v zvezi s konopljo in astmo, pa večina raziskovalcev poudarja potencialno tveganje pri inhaliranju za astmatike. Izparevanje konoplje (vaporizacija), proces, pri katerem se sproščajo kanabinoidi in znatno manj neterapevtskih substanc, bi lahko bila možnost za paciente z astmo, ki iščejo konopljine protivnetne in bronhodilatorne učinke, a se želijo izogniti inhaliranju katrana in ostalih nečistoč, ki bi lahko razdražile zračne prehode.

Shizofrenija

Vpliv konoplje na paciente, ki trpijo za shizofrenijo, še ni dobro raziskan in je pogosto predmet razprav. The Australian National Task Force on Cannabis navaja anekdotične klinične dokaze, da "pacienti s shizofrenijo, ki uporabljajo konopljo in ostale droge, doživljajo poslabšanje simptomov in imajo slabši klinični potek bolezni, z bolj pogostimi psihotičnimi epizodami kot tisti pacienti, ki tega ne počno". Seveda pa raziskovalci priznavajo, da obstaja "zelo malo kontroliranih študij", ki govorijo o tem odnosu.

V svoji knjigi Marihuana The Forbidden Medicine, Dr. Lester Grinspoon (z Jamesom Bakalarjem) navaja par študij, iz katerih je razvidno, da se shizofrenični pacienti, ki so uporabljali konopljo, bolje odzivajo na bolezen kot neuporabniki. Ena študija poroča, da so pacienti, ki so kadili marihuano, imeli "manj halucinacij in manj tako imenovanih negativnih simptomov, ki vključujejo apatijo, omejen govor in čustveno neodzivnost."

Neka druga študija je zaključila, da so pacienti, ki so uporabljali marihuano, imeli "nižji nivo hospitalizacij kot tisti, ki zdravil sploh niso uporabljali. Anketirani so poročali, da jim je konoplja pomagala pri napadih strahu, depresiji in nespečnosti." Grinspoon prav tako navaja, da se je v njegovih lastnih kliničnih izkušnjah izkazalo, da shizofreniki, ki redno uporabljajo marihuano, pravijo, da jim pomaga.

Nastajajoča raziskava o endokanabinoidu anandamidu (konoplji podobna sestavina, ki jo naravno proizvajajo možgani) dovoljuje znanstvenikom, da bolje razumejo odnos med konopljo in shizofrenijo. Znanstveniki iz Univerze v Kaliforniji so na podganah odkrili, da se anandamid obnaša kot zavora za živčno aktivnost in bi se lahko uporabljal za zdravljenje stranskih učinkov bolezni, ki povzroča nekontrolirane gibe. Znanstveniki poročajo, da anandamid ovira efekte živčnih celic, ki prenašajo dopamin, kemične sestavine, ki prenašajo sporočila za stimulacijo gibanja in ostala motorična obnašanja v možganih. Znanstveniki domnevajo, da je nekontrolirana proizvodnja dopamina odgovorna za nekatere simptome shizofrenije.

"Pacienti s shizofrenijo in drugimi boleznimi so povedali, da marihuana olajšuje nekatere njihove simptome, toda znanstveniki zaenkrat še niso našli psihološkega razloga, zakaj je temu tako," razlaga glavni raziskovalec Daniele Piomelli. "Z razumevanjem, kako anandamidni sistem deluje podobno kot marihuana, lahko razišcemo nove načine zdravljenja te bolezni, ki bodo tudi bolj učinkoviti."

Piomellijeva raziskovalna skupina je delala raziskavo na desetih shizofreničnih pacientih in kontrolni skupini. Našla je dramatično povišane nivoje anandamida pri pacientih, ki trpijo zaradi te bolezni. Ta ugotovitev namiguje, da bi shizofreniki lahko proizvajali več anandamida, da bi zmanjšali obseg produkcije dopamina. "Če bi torej konoplja lahko stimulirala produkcijo anandamida, bi ta proces lahko bil bolj učinkovit kot zdravila, ki blokirajo produkcijo dopamina in se že 40 let uporabljajo za zdravljenje shizofrenije," je poročal časopis Orange County Register ob objavi Piomellijeve raziskave.

Izgleda, da medicinska konoplja zavira izgubo telesne teže, slabost in bolečine, povezane s HIVom in AIDSem
Izgleda, da medicinska konoplja zavira izgubo telesne teže, slabost in bolečine, povezane s HIVom in AIDSem FOTO: Reuters

Opustoševalni aids sindrom

Opustoševalni AIDS sindrom, pogosto usoden izid infekcije z virusom HIV, je definiran kot neprostovoljna izguba desetih procentov telesne teže ali več, ki ga ne moremo pripisati nobeni drugi bolezni. Za paciente z virusom HIV in AIDSem je najvažnejše, da ohranijo zdrav apetit in telesno težo in se tako izognejo priložnostnim infekcijam. Izgleda, da medicinska konoplja zavira izgubo telesne teže, slabost in bolečine, povezane s HIVom in AIDSem. V zadnjem času so medicinske organizacije, ki so se specializirale za raziskave AIDSa, najmočnejši zagovorniki legalizacije marihuane, ki je po njihovem "potencialno zdravilo, ki rešuje življenja".

Na delavnici o medicinskih koristih marihuane, ki je bila leta 1997 v okviru nacionalnega inštituta za zdravje (NIH), so prišli do naslednjih zaključkov: "Klinične študije in podatki raziskav med zdravo populacijo kažejo močan odnos med marihuano in povečanim hranjenjem. Poročajo, da marihuana poveča užitke pri hranjenju in število obrokov na dan." Serija raziskav na ljudeh, ki se je začela leta 1970, je pokazala, da marihuana lahko stimulira vnos hrane in pridobitev telesne teže pri zdravih posameznikih.

Zaenkrat pa ne obstajajo raziskave, ki bi se osredotočile na odnos med inhalirano marihuano in prehranjevanjem pri pacientih z AIDSem. Na kalifornijski univerzi v San Franciscu se sedaj izvaja pripravljalna varnostna raziskava, ki naj bi ugotovila ali se inhalirana marihuana vmešava v učinkovitost zaščitnih inhibitorjev pri pacientih, ki trpijo zaradi HIVa ali AIDSa. Raziskava, ki bo omenjeni sledila, bo verjetno raziskovala vpliv marihuane na vnos hrane pri pacientih. Lahko, da se bodo v Torontu v kratkem pričele dodatne raziskave o vplivu marihuane na paciente z AIDSem.

Učinkovitost marihuane kot antiemetičnega in analgetičnega sredstva so priznali: Inštitut za medicino (IOM), The House of Lords, britanski komite za znanost in tehnologijo, Australian National Task Force on Cannabis in ostali. Še vedno pa ne obstajajo specificni podatki ali marihuana učinkovito izboljšuje stanje pri pacientih s HIVom ali AIDSem.

Izgleda, da konopljin terapevtski potencial kot antiemetik, stimulant apetita in analgetik odlično zdravi številne simptome HIVa in AIDSa.

Dronabinol (imenovan tudi Marinol ali oralni THC) je odobrila ameriška organizacija FDA (Food and Drug Administration) kot antiemetično sredstvo in stimulant apetita za paciente, ki prestajajo kemoterapijo raka ali trpijo za AIDSem. Marinol je ena od samo dveh zdravil, ki jih FDA odobrava, da stimulirata apetit pri pacientih z virusom HIV in AIDSem. FDA je zdravilo za to uporabo odobrila leta 1992 po številnih kliničnih preskusih, ki so zagotovili pridobitev telesne teže pri pacientih okuženih z virusom HIV. V eni izmed študij je 70 % pacientov povečalo telesno težo s hkratnim uživanjem Marinola .

Čeprav Marinol ostaja legalna alternativa medicinski konoplji, številni pacienti s HIV virusom in AIDSem pravijo, da je manj učinkovit pri kontroliranju slabosti in stimuliranju apetita. Veliko ima ta pojav opraviti z zakasnelim učinkovanjem Marinola v primerjavi s pokajeno marihuano. Inhaliranje je za HIV in AIDS paciente bolj zaželeno, saj potrebujejo hitro olajšanje prihajajočih napadov slabosti. Inhaliranje je primernejše tudi za tiste paciente, ki ne morejo zadržati v sebi tablet.

Med strokovnjaki za AIDS obstaja manjša zaskrbljenost, saj Marinolu manjka anabolična sposobnost stimuliranja telesne teže pri pacientih s HIVom ali AIDSem. Raziskave kažejo, da velik delež HIV in AIDS pacientov izbere konopljo kljub njeni nelegalnosti.

Kljub ugodnim ugotovitvam, se nekateri zdravniki in pacienti sprašujejo, če lahko konoplja kompromitira zdravje pacientov s poškodovanim imunskim sistemom. Medicinske raziskave kažejo, da so te skrbi neutemeljene.

Visok krvni pritisk - hipertenzija

Visok krvni pritisk ali hipertenzija, prizadene med 10 in 20% odraslih v zahodni družbi. Stanje močno obremeni srce in ožilje in poveča tveganje kapi in srčnih bolezni.

Trenutno se izvaja raziskava na Medicinski Univerzi v Notthingamu, ki skuša ugotoviti efekte endokanabinoidov, kanabisu podobnih substanc, ki jih telo naravno proizvaja pri cirkulaciji. Znanstveniki so ugotovili, da endokanabinoid anandamid sprošča ožilje, kar lahko zmanjša krvni pritisk, tako da krvi dovoljuje, da teče bolj prosto, toda ne vedo še natančno, kako se te spremembe v telesu odvijajo.

Vodja raziskovalcev Dr. David Kendall iz medicinskega centra Queen pravi: "Raziskava bi nam morala povedati kaj več o tem, kako te substance vplivajo na našo cirkulacijo. Gre za novo, razburljivo področje, ki bi lahko končno vodilo k boljšim načinom zdravljenja za število kardiovaskularnih bolezni."

V svoji knjigi Marihuana the Forbidden Medicine, Dr. Lester Grinspoon (z Jamesom Bakalarjem) ponovno preučuje zgodbo pacienta, ki uspešno uporablja konopljo za zdravljenje hipertenzije. "Konoplja je prvo zdravilo, ki je bilo učinkovito pri kontroliranju mojega visokega krvnega pritiska," je zapisal pacient. "Vzel sem že toliko drugih zdravil, da ne vem niti njihovih imen, toda rezultat je bil vedno enak: ali niso delovala ali pa so imela tako grozne stranske učinke, da sem potreboval še več zdravil, ker je le še povečalo moj krvni pritisk. Odkar kadim kanabis, je moj krvni pritisk ostal nespremenjen, 130 skozi 80."

Nekdanji guvernerski kandidat iz Kalifornije Steve Kubby je podal močan anekdotični dokaz konopljine sposobnosti kontroliranja hipertenzije. Kubby je inhaliral marihuano, da bi tako kontroliral hipertenzijo, povezano z navadno smrtonosnim tipom raka, ki si ga je nakopal 15 let prej. Številni Kubbijevi zdravniki, vključno z Vincentom DeQuattro iz hipertenzicnega diagnostičnega laboratorija na Medicinski Univerzi v Južni Kaliforniji, so ugotovili, da bi mu njegova terapija z marihuano lahko podaljšala življenje. "Na nek nenavaden način konoplja ni samo kontrolirala simptomov bolezni, ampak je celo zavirala rast bolezni,« pravi DeQuattro. Dodaja še, da ne pozna nobenega drugega pacienta, ki je tako dolgo preživel s to boleznijo.

Trenutno je znano, da je lahko konoplja koristna pri zniževanju krvnega pritiska, vendar specificne študije, ki bi ugotovile, kako varna in učinkovita je konoplja pri kontroliranju tega stanja, še niso bile izvedene.

Poročilo o medicinski konoplji Komiteja za znanost in tehnologijo The House of Lords potrjuje, da lahko kajenje marihuane zniža krvni pritisk, toda opozarja, da lahko pri nekaterih uporabnikih tudi poviša srčni utrip. Zaključuje, da lahko zadnji efekt predstavlja zdravstveno tveganje za paciente, ki so preboleli angino ali katero drugo kardiovaskularno bolezen ter priporoča, da se ti pacienti izključijo iz vseh kliničnih poskusov z medicinsko konopljo.

Podobno pravi poročilo Inštituta za medicino iz leta 1982, "marihuana in zdravje", ki prav tako opozarja na akutne učinke konoplje na cirkulacijo. Raziskovalci so zapisali, da se "človeški krvni pritisk navadno zmerno poveča ob akutnem vnašanju delta - 9 - THCja, toda opazili tipično upočasnitev srčnega utripa pri drugih sesalcih.

Študije o anandamidu in hipertenziji bi morale posredovati ključne informacije, kako konoplja učinkuje na krvni pritisk. Vendar pa so te študije še v povojih, zato bi morali pacienti, ki trpijo zaradi visokega krvnega pritiska, idejo o medicinski konoplji jemati zelo previdno in raje razmisliti o alternativnih terapijah, dokler se ne izvršijo podrobnejše raziskave.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • visokotlacni cistilec
  • lounge relax
  • zar
  • set vijacev makita
  • kompostnik
  • lestev
  • kosilnica
  • paviljon
  • zemlja
  • sedezna garnitura
  • vrtna lopa