Rastline, ki se jih ljudje naučijo uporabljati, vplivajo na njihovo življenje, vključno z dojemanjem sveta, zdravjem in smermi, v katerih se razvijajo njihove tehnologije in gospodarstvo. Današnja konoplja izhaja iz ene od starodavnih rastlin, ki so omogočile prehod v civilizacijo. Najzgodnejši kulturni dokaz prisotnosti konoplje prihaja iz najstarejše znane neolitske kulture na Kitajskem, Yang-shao, ki se je pojavila ob Rumeni reki pred približno 6500 leti. To dragoceno vlakno se loči od stebla konoplje, ko to strohni.
Obleke, ki so jih nosili ljudje, mreže, s katerimi so lovili in vrvi, ki so jih uporabljali v najzgodnejših strojih, so bile vse izdelane iz dolgih, močnih in vzdržljivih vlaken konoplje.
Marihuana kot magično zelišče
Marihuana, rastlina z močnim vplivom na psiho, je verjetno igrala vlogo magičnega zelišča, ko so se medicinski koncepti šele oblikovali. Pen-tsao Ching, ko govori v imenu legendarnega cesarja Shen-nunga (cca. 2000 p.n.š.), predpisuje preparate iz marihuane za malarijo, beriberi, zaprtje, revmatične bolečine, miselno odsotnost in ženske težave.
Celo korenina konoplje je našla svoje mesto v zgodnji medicini. Zdrobljeno v pasto, so jo uporabljali za zmanjšanje bolečin pri zlomih kosti in kirurških operacijah.
Konoplja še ni ubila
V zgodovini človeštva še ni bilo zabeležene smrti zaradi predoziranja s konopljo. Varnost uporabe konoplje izvira predvsem iz tega, da v delu možganov, ki nadzira dihalne in kardiovaskularne funkcije, ni oziroma je zelo malo receptorjev, ki reagirajo na kanabinoide.
Konoplja je zelo varna. DEA (Drug Enforcment Agency) je v svojem poročilu, v katerem priporočajo legalizacijo konoplje v medicinske namene, zapisala: "Konoplja, v svoji naravni obliki, je ena najbolj varnih terapevtskih substanc, poznana človeštvu." V nasprotju z drugimi psihoaktivnimi drogami, vključno z alkoholom, aspirinom, opiati, nikotinom in kofeinom ne povzroča smrtnih predoziranj. S poskusi na živalih so ocenili, da bi bila smrtna doza enaka 40.000-kratni normalni dozi: to je približno 18 kg.
Drogo lahko definiramo kot katerokoli kemično substanco, ki vpliva na način razmišljanja ali delovanja telesa. Med droge spadajo prepovedane substance kot so heroin, kokain ali marihuana, hkrati pa sem prištevamo tudi legalne, dovoljene substance, kot so alkohol, tobak, zdravila, ki jih je mogoče dobiti na recept, ter tista zdravila, ki jih lahko v lekarni kupimo brez recepta (npr.tablete proti glavobolu).
Zakaj uporabljamo droge?
Mladostniki uporabljajo droge iz enakih nagibov kot odrasli: za zabavo, sprostitev, zaradi občutka pripadnosti skupini, za premagovanje stresa (slabe družinske razmere, neuspehi, ...), iz dolgočasja ali za lajšanje bolečine.
Iskren odnos do vloge, ki jo droge igrajo v vašem življenju, in do vaših lastnih razlogov za uporabo alkohola, tobaka, zdravil in ostalih substanc, vam lahko pomaga razumeti vaše in otrokovo obnašanje in omogoči, da se boste o teh stvareh pogovarjali odkrito.
Do danes tehtni dokazi, iz katerih bi lahko sklepali, da uporaba marihuane vodi k uporabi drugih, trših drog, ne obstajajo. Večina strokovnjakov je mnenja, da je uporaba prepovedanih drog prej povezana s stopnjo v razvoju mladostnika, ko se pri njemu pojavita želja po uporu in pripravljenost na tveganje. V kombinaciji s široko dostopnostjo drog lahko te prehodne osebnostne lastnosti pripeljejo do (prav tako prehodnega) eksperimentiranja z drogami, ki je ob primerni osveščenosti o 'pravilnem' načinu uporabe in nevarnostih, povezanih s samo uporabo, veliko bolj 'varno'.
Starši naj spoznajo droge za dobrobit svojih otrok
Starši, ki so v zadostni meri poučeni o marihuani in ostalih drogah lažje odgovarjajo na vprašanja svojih otrok. Najstniki pač radi iščejo informacije pri zanesljivem viru in če se izkaže, da so starši bolje poučeni od njihovih prijateljev, se bodo na pogovor raje zatekali k njim.
Lastnosti marihuane so že stoletja znane v številnih kulturah po svetu. Marihuana oziroma konoplja je v Sloveniji nelegalna droga. Učinek marihuane traja od dve do štiri ure. Kot pri vseh ostalih drogah lahko tudi pri marihuani pride do zlorabe. Uporaba marihuane ni neškodljiva, a večina uporabnikov zaradi njene uporabe nima problemov.
Članek sem se odločil napisati prav iz tega razloga, ker veliko ljudi meni, da je konoplja trda droga in imajo o njej negativno mnenje, čeprav rastline sploh ne poznajo oz. o njej ne vedo nič.
Mislim, da pri nas še dolgo ne bo legalizacije oziroma dekriminalizacije konoplje, ker naši politiki, ne morejo, niti ne upajo s čim takim stopiti na plano, predvsem zaradi toliko ˝osveščenih˝ ljudi, na prvem mestu so tu starejše generacije in pa seveda zaradi moči/politike drugih držav EU.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.