Slovenija

'Kdo je bolj zaprt, pravosodni policisti ali obsojenci?'

Ljubljana, 01. 10. 2012 15.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sindikat uprave za izvrševanje kazenskih sankcij opozarja na veliko pomanjkanje pravosodnih policistov, vodstvu generalnega urada pa očita slabo reševanje kadrovske politike. Sindikat meni, da bi vodstvo moralo odstopiti, če bo nadaljevalo tako prakso.

Konferenca sindikata Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) vodstvu generalnega urada očita slabo reševanje kadrovske problematike ter slabo izvajanje izobraževanja in usposabljanja pravosodnih policistov. V primeru, da namerava vodstvo tako prakso nadaljevati, ga sindikat poziva k odstopu.

Ena največjih težav, ki pestijo URSIKS, je zagotovo pomanjkanje pravosodnih policistov. Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije in tudi sam pravosodni policist Frančišek Verk meni, da bi samo za izpolnitev najbolj nujnih kadrovskih potreb morali zaposliti 40 ali 50 pravosodnih policistov.

Verk je sicer dobil informacijo, da naj bi v okviru URSIKS odpustili med 10 in 15 odstotki zaposlenih – med njimi naj ne bi bilo pravosodnih policistov – vendar je po njegovih besedah zaporniški sistem kadrovsko podhranjen v vseh segmentih in na leto pridela med 65.00 in 75.000 nadur. Samo pravosodni policisti z Doba so po besedah njihovega sindikalnega predstavnika Mitje Jerasa od januarja do avgusta letos opravili 17.400 nadur, kar ustreza rednemu delu dodatnih 11 pravosodnih policistov.

Kadrovska situacija se je na Dobu še poslabšala po odprtju dveh novih oddelkov.
Kadrovska situacija se je na Dobu še poslabšala po odprtju dveh novih oddelkov. FOTO: Miro Majcen

Obsojenci na odprtem oddelku gredo lahko za 48 ur domov. "Zaposleni so redko prosti 48 ur."

Pravosodni policisti lahko delajo tudi več kot deset dni nepretrgoma, je dodal Verk in se vprašal, "kdo je bolj zaprt, pravosodni policisti ali obsojenci". Obsojeni, ki so na odprtem oddelku, gredo lahko štirikrat na mesec za 48 ur domov, zaposleni v zavodih za prestajanje kazni zapora pa so redko prosti 48 ur, je dejal Verk.

Kadrovska situacija se je na Dobu še poslabšala po lanskem odprtju dveh novih oddelkov, kar obsojencem sicer omogoča boljše življenje, kadrovske okrepitve pa so bile po Jerasovi oceni preskromne. Zaposleni so zato preobremenjeni in dela preprosto ne dohajajo. Za dodatne zaposlitve so sicer zaprosili, a niso bile odobrene, je dodal.

Za 30 bolnikov dodeljenih le pet pravosodnih policistov

Kamil Fras iz mariborskega zavoda pa je spomnil na nedavno ustanovitev enote za forenzično psihiatrijo v sklopu UKC Maribor. Omenjeni zavod je že zagotovil potrebno medicinsko osebje, uprava URSIKS pa ni pripravila nobenega ukrepa, tako varnostnega načrta kot sistemizacije delovnih mest ne, je dodal Fras.

Zdaj je za 30 bolnikov dodeljenih le pet pravosodnih policistov, potrebovali pa bi jih 22. Ob tem je Fras spomnil, da pravosodni policisti nimajo pooblastil za delo na forenzičnem oddelku, ampak za delo v zaporu. Fras je zato pristojnega ministra in generalnega direktorja URSIKS pozval, naj se to vprašanje uredi.

Ena največjih težav, ki pestijo URSIKS, je zagotovo pomanjkanje pravosodnih policistov.
Ena največjih težav, ki pestijo URSIKS, je zagotovo pomanjkanje pravosodnih policistov. FOTO: Miro Majcen

Priporniku sodijo v Ljubljani, zaprt je v Mariboru, ponj morajo koprski pravosodni policisti

Verk je omenil tudi negospodarno ravnanje v primeru pripornika, ki je bil najprej nameščen v Kopru, nato so ga preselili v mariborski forenzični oddelek. Priporniku sodijo v Ljubljani, vendar morajo ponj v Maribor koprski pravosodni policisti, ga odpeljati v Ljubljano, nato nazaj v Maribor ter se pozneje vrniti v Koper. Da pripornika odpeljejo na sodišče, morajo tako pravosodni policisti prevoziti 730 kilometrov.

Predsednik sindikata celjskih pravosodnih policistov Igor Skok pa je po drugi strani omenil veliko pomanjkanje sredstev, ki jim onemogoča, da bi imeli strelske vaje in tečaje samoobrambe, na popravilo pa ne morejo poslati osnovnih naprav, denimo tetrapostaj za medsebojno komuniciranje.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
02. 10. 2012 13.22
-5
Novi izraz za varnostnika ali kaj.
Tom Jones 1
01. 10. 2012 21.20
-2
'Kdo je bolj zaprt, pravosodni policisti ali obsojenci?' Malo toplega Donata Mg pa bo....
povrsniste24kur
01. 10. 2012 22.28
+5
godhead
02. 10. 2012 07.41
+3
meni je pomagalo že to, da sem na 24ur zagledal sliko čelavega ivana
povrsniste24kur
01. 10. 2012 21.16
+3
750km da zapornika spravijo pred sodišče.. kolikšen je že premer slovenije? idiotizem brez primere.
TRUMPP
01. 10. 2012 20.32
-7
Če komu ni kaj všeč naj menja službo. Enostavno.
ian00
01. 10. 2012 22.11
+2
TRUMPP
01. 10. 2012 22.55
+0
Službe se ne dajejo, boljšo službo si moraš poiskati. Enostavno!
zmago56
01. 10. 2012 20.03
+12
V dobrih starih časi, ko so bile na prvem mestu dolžnosti in šele nato pravice so lopovi v kamnolomih kamenje razbijal in so jih policisti iz sence nadzirali, danes pa so lopovi ( če slučajno koga zaprejo ) v klimatiziranih celicah pa še pritožujejo se nad pazniki, ki nimajo klime, pa še v zapetih uniformah morejo biti.
krasotniji
01. 10. 2012 18.32
-13
Podatki sindikalista (simpatizerja trenutno vladajoče opcije) Frančiška Verka so seveda spet izmišljeni. Nič novega zanj. Kar se tiče privilegijev, ki jih imajo zaporniki... Določa jih EU.