Tujina

Kapitan Coste Concordie stopil pred sodnika

Rim, 15. 04. 2013 11.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Začelo se je zaslišanje šesterice v procesu zaradi nasedle ladje Coste Concordie, v nesreči katere je umrlo 32 ljudi. Kapitan ladje Schettino je obtožen več ubojev, povzročitve brodoloma, neustreznega informiranja obalne straže ter prehitre zapustitve ladje.

Kapitan ladje Francesco Schettino
Kapitan ladje Francesco Schettino FOTO: Reuters

V toskanskem mestu Grosseto se je danes začelo zaslišanje šesterice v procesu zaradi nasedle ladje za križarjenje Coste Concordie. V spremstvu odvetnikov se je na sodišču pojavil tudi kapitan ladje Francesco Schettino.

Obtožen je več ubojev, povzročitve brodoloma, neustreznega informiranja obalne straže po nesreči ter zapustitve ladje med reševanjem. Kapitan vztraja, da ladje ni zapustil, ampak je z nje padel, potem ko se je nagnila na bok.

Poleg njega se morajo na sodišču zagovarjati še krmar ladje Jacob Rusli Bin, ki naj bi k tragediji prispeval z nerazumevanjem ključnih povelj v trenutkih pred nesrečo, pa krizni menedžer družbe Coste Crociere Roberto Ferrarini ter še trije častniki.

Crosta Crociere, ki je lastnica ponesrečene ladje, v sodnem postopku sodeluje tudi v vlogi civilne tožnice.

"Poleg žrtev je družba Costa Crociere tista, ki je zaradi nesreče utrpela največjo škodo. Izgubili smo ladjo, vredno 500 milijonov evrov, zaradi tega želimo nastopiti kot civilni tožnik," je dejal odvetnik družbe Marco De Luca.

V nesreči je umrlo 32 ljudi.
V nesreči je umrlo 32 ljudi. FOTO: Reuters

Odškodnino zahtevajo tudi prebivalci Giglia

Tožniki so tudi oblasti otoka Giglio, pred katerim še vedno leži ponesrečena ladja. Otok zahteva več kot 80 milijonov evrov za kompenzacijo škode. Skupina potnikov, ki se je poimenovala Pravica za Concordio, zahteva odškodnino 500.000 evrov po osebi.

"Moji klienti želijo razumeti, kaj se je resnično zgodilo, zakaj se je zgodilo in čigava krivda je to," je povedal dejal odvetnik družine ene od francoskih žrtev Massimiliano Valcada. "To ne bo spremenilo tega, kar se je zgodilo tiste grozljive noči, a morajo poznati resnico – zakaj je njihova ljubljena oseba tisto noč umrla," je še dodal.

Costa Concordia je 13. maja lani z več kot 4200 ljudmi na krovu nasedla pred italijanskim otokom Giglio in potonila. Umrlo je 32 ljudi, med njimi tudi petletna deklica.

Večina preživelih, ki se v nesreči niso poškodovali in niso izgubili svojih bližnjih, je sprejela ponujeno kompenzacijo s strani Coste v vrednosti okoli 11.000 evrov. Strokovnjaki poudarjajo, da bi se morala nad nesrečo globoko zamisliti vsa ladijska industrija, ki v želji po povečevanju dobička pogosto zanemarja varnost.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dragicat
16. 04. 2013 07.23
+4
Žal ljudi, ki so umrli ni več, za nesrečo pa prav gotovo ni kriv samo eden, tudi če bi Francesko takrat spal, je nekdo drugi odgovoren za plovbo, in vsi tisti, ki so odgovorni za to bi mogli vedeti, četudi je Francsko drugače odloči, da se približajo obali bolj, kot je to predpisano, bi mogli reči N E,,,ne! Tako da sedaj kriviti samo enega je brezpredmetno. Ker če je skupina določena za neko stvar so vsi sokrivi, čeprav imajo seveda vodjo projekta, če stvar niso izpeljali po načrtu. Če bodo denar v trezor prenašali po ustaljeni poti, torej so za to vsi odgovorni, tudi če imajo vodjo, in če ta vodja reče ne, danes pa bomo denar prenašali po džungli, med levi pa vse do trezorja se bodo prav gotovo drugi uprli in preprečili taki prenos, če pa sodelujejo, so pa žal sokrivi, tako da bi tudi tukaj v tem primeru mogel nekdo drugi to videti, in seveda preprečiti. Krivcev je več, ne zagovarjam Franceska, vendar on ima ekipo, ki enako sodeluje v plovbi, kot on.
Tone 12345
20. 07. 2013 19.34
se strinjam!Ne vem za kaj so samo njega na križ pribil!!!kOt da je edini v posadki!!
Grizzly04
15. 04. 2013 12.15
+6
To bo se veselo