Ob današnjem svetovnem dnevu brez tobaka so strokovnjaki z Nacionalnega inštituta za javno zdravje predstavili nekaj dejstev o tobaku in kajenju. "Veste, koliko ljudi vsako leto umre v Sloveniji zaradi bolezni, ki jih povzroči kajenje tobaka? Kar 3.600 ali skoraj 10 vsak dan!" pravijo in dodajajo, da med temi niso le starejši. Med 30. in 44. letom vsak teden zaradi kajenja umreta dva Slovenca, kažejo statistike.
Anketa je pokazala, da v Sloveniji še vedno kadi vsak četrti odrasel in vsak peti 15-letnik. Delež kadilcev je najnižji med najvišje izobraženimi in znaša okoli 15 odstotkov. Nekaj manj kot 80 odstotkov kadilcev kadi redno, to je vsak dan, v povprečju pa vsak slovenski kadilec skadi 16 cigaret na dan.
Ob tem na inštitutu poudarjajo, da lahko do zasvojenosti z nikotinom pride zelo hitro, tudi že v nekaj dneh in po nekaj pokajenih cigaretah. "Vsak peti mladostnik kadilec je močno zasvojen. Zato sploh ne sezite po tobaku!" pravijo.
Kajenje slabo vpliva tudi na zunanji videz!
Kajenje ima številne negativne kratkoročne učinke, lahko že kmalu po začetku kajenja. To ni le smrad ali zadah po tobaku, to je zmanjšana telesna zmogljivost, tudi pri treniranih športnikih, pogost kašelj in izkašljevanje sluzi, pogostejše nalezljive bolezni dihal, astma ali njeno poslabšanje. Kajenje tudi ne vpliva na telesno težo pri mladih dekletih, kot so le-te pogosto zmotno prepričane, pomembno pa vpliva na njihovo zdravje in zunanji videz.
"Tobačni izdelki so edini potrošniški izdelki, ki ubijajo, če jih uporabljate, kot je namenjeno," pravijo in nadaljujejo, da tobačna industrija pogosto kajenje povezuje z veseljem, mladostjo, lepoto, glamurjem, modnostjo, ženstvenostjo. "Ne slepite se, kajenje je vse prej kot to," odgovarjajo na inštitutu. Kot pravijo, kajenje v dejanskem življenju namreč predstavlja resne težave z zdravjem, slabšo kvaliteto življenja, odvisnost, velike finančne izdatke, prezgodnje smrti, starikav zunanji videz, pogostejše odsotnosti iz šole ali z dela, pogoste obiske pri zdravniku in še marsikaj. "A tobačna industrija živi od prodaje teh izdelkov in naredi vse, da jih bi kupovali. Še posebej se trudijo, da bi pridobili nove in nove kupce, to pa ste vi mladi, s tem pa si tobačna industija povečuje prodajo in dobiček. Država trenutno zaostaja z ukrepi. Zato v zadnjih letih kajenje spet narašča," pravijo predstavniki inštituta, ki si želijo, da bi "dan brez cigarete postal življenje brez cigarete".
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.