Vodja preiskave NPU Robert Slodej je dejal, da materialna korist, ki naj bi si jo pridobili vpleteni v sprejemanje daril v zdravstvu, znaša kar 1.180.000 evrov. V takšni višini je bila torej storjena škoda zdravstvenozavarovalnemu sistemu Slovenije. Več zdravnikov, ki so med osumljenimi, naj bi bilo ortopedov, pri katerih so čakalne dobe najdaljše. Na endoprotezo kolena, torej na protetično nadomestitev poškodovanih delov kolena, se povprečno čaka 468 dni, za 1,18 milijona evrov pa bi lahko opravili med 59 in 222 tovrstnih posegov, odvisno od zahtevnosti operacije in v kateri instituciji bi jo opravili.
Na ortopedsko operacijo rame se povprečno čaka 405 dni, za ta denar pa bi lahko opravili med 90 in 1740 tovrstnih operacij, spet odvisno od zahtevnosti operacije in v kateri instituciji bi jo opravili.
Čakalna doba za operacije krčnih žil znaša 342 dni, s to vsoto bi lahko operirali do 1470 tovrstnih bolnikov. S tem denarjem bi lahko naredili tudi med 76 in 457 operacij hrbtenice (spet odvisno od že omenjenih dejavnikov) ter do 4170 operacij karpalnega kanala.
Prav tako bi lahko opravili 1107 oploditev z biomedicinsko pomočjo, do 200 operacij odprtega srca, 15 transplantacij ledvic, 15 transplantacij src in 5870 pregledov glave z magnetno resonanco.
Število posegov je izračunano na podlagi cen zdravstvenih storitev, ki so objavljene na spletni strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Povprečne čakalne dobe pa so objavljene na spletni strani Inštituta za varovanje zdravja.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.