Vlada po seznanitvi DZ z odstopom premierke Alenke Bratušek opravlja le še tekoče posle. Vladna ekipa je danes, ko se je sestala na zadnji seji s polnimi pooblastili, govorila tudi o vprašanju, kaj sodi med tekoče posle. Nekaj nalog, s katerimi bodo nadaljevali, je Bratuškova izpostavila v nastopu v DZ, napovedala je tudi omejitve pri zaposlovanju.
Med nalogami, s katerimi bo vlada nadaljevala, je Bratuškova omenila delo na razdolževanju in prestrukturiranju slovenskega gospodarstva. Če bo pripravljenost, pa tudi na zakonu o fiskalnem pravilu, kjer morajo poiskati dvotretjinsko soglasje.
Zakon o Slovenskem državnem holdingu jih po njenih besedah zavezuje, da nadaljujejo postopke implementacije tega zakona, vključno s pripravo strategije upravljanja. Prav tako nameravajo nadaljevati z nujnimi spremembami na področju zdravstva.
Ne bo pa Bratuškova, kot je zagotovila, v tem prehodnem obdobju dovolila niti ene zaposlitve iz določenega za nedoločen čas. Če bi se to zgodilo, napoveduje tudi ukrepanje.
Virant: Vlada strateških kadrovskih odločitev ne sme sprejemati
Tudi notranji minister Gregor Virant je po seji vlade poudaril, da "vlada v odhajanju kakšnih strateških kadrovskih odločitev pač ne more in ne sme sprejemati". Dodal je, da bo tokrat zagotovo drugačna in precej bolj odgovorna praksa, kot smo je bili navajeni.
Že pred sejo vlade je Virant kot svojo prioriteto izpostavil dogovor s sindikati javnega sektorja o letu 2015. Dogovor s sindikati o ukrepih za prihodnje leto po njegovih besedah nedvomno sodi v okvir tekočih poslov.
Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je dejal, da vlada brez polnih pooblastil sistemskih zakonov zagotovo ne bo sprejemala oziroma spreminjala. Z njim se je strinjal tudi minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel. Kot pravi, je jasno, da so na področju sprejemanja ali spreminjanja zakonodaje omejeni. Zato bodo sistemski zakoni morali počakati na njihove naslednike.
Na njegovem področju je sicer eden od pomembnejših strateških projektov sistemsko urejanje prostora in gradnje objektov. "To je bila ena dediščina, ki sem si jo močno želel zapustiti tej državi. Projekti so dobro zastavljeni, gredo pravo pot in upam, da bo moj naslednik to znal prepoznati in peljati naprej," je še povedal Omerzel.
Država mora normalno funkcionirati
Sicer pa je na spletnih straneh vlade objavljeno pojasnilo vladne službe za zakonodajo. Slednja med drugim navaja, da mora tudi v obdobju, ko vlada opravlja le še tekoče posle, vlada in vsa država povsem normalno funkcionirati.
V vladni službi za zakonodajo pojasnjujejo, da obdobje, ko vlada opravlja le še tekoče posle, nikakor ne sme pomeniti, da redno delo vlade in ministrstev popolnoma zastane, ampak mora v tem času vlada in vsa država normalno funkcionirati. V tem času naj se vlada ne bi lotevala novih zakonodajnih projektov, uvajala novih politik in se lotevala aktivnosti, ki bi lahko v kakršnemkoli pogledu nakazovale na kakršnokoli zlorabo oblasti.
Kot takšen primer navajajo dodeljevanje sredstev ali zaposlovanje izven tistih okvirov rednega delovanja vlade in ministrstev, ki jih je potrebno (in torej nujno) opraviti za normalno delovanje države in njenih podsistemov v obdobju, ko vlada opravlja tekoče posle.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.