Slovenija

Sejo o zdravstvu prekinili, ker so minister in delodajalci odšli

Ljubljana, 30. 08. 2013 07.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Na zahtevo sindikatov so o vprašanju zdravstvenega sistema razpravljali socialni partnerji. Sindikati opozarjajo, da se lahko sistem zlomi, hkrati pa se sprašujejo, ali vlada namerno ne ukrepa. Minister je sejo zapustil po dobri uri in med drugim ujezil tudi obrtnike.

Minister Tomaž Gantar
Minister Tomaž Gantar FOTO: Miro Majcen

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije bo moral na prihodnje leto prenesti 84 milijonov evrov, nelikvidni pa bodo predvidoma že sredi decembra. Kljub temu pa vlada še ni sprejela ukrepov, ki bi prinesli več denarja v zdravstveno blagajno. V zdravstveni blagajni bo prihodnje leto predvidoma zmanjkalo 140 milijonov evrov, do konca leta 2016 pa bodo ob nespremenjenih pogojih beležili že 315 milijonov evrov kumulativnega primanjkljaja.

Ravno zato so se sestali člani Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Na sestanku je bil tudi minister za zdravje Tomaž Gantar.  Po končani seji, ki jo je Gantar zapustil že po eni uri zasedanja, so se oglasili v Obrtno-podjetniški zbornici (OZS).

Njen predstavnik Ivan Jani Ulaga je v imenu zbornice izrazil razočaranje nad odnosom ministra o tako perečem vprašanju, kot je pomanjkanje finančnih sredstev za zdravstveno zavarovanje. OZS sicer odločno nasprotuje nepremišljenemu krčenju pravic iz naslova osnovnega zdravstvenega zavarovanja. Varčevalne ukrepe pa vidijo zlasti v učinkovitejšem ter smotrnejšem upravljanju in izvajanju zdravstvenih storitev. OZS tudi ocenjuje, da interventni zakon ni potreben. Podpirajo pa osebno in odškodninsko odgovornost vodilnih ter vodstvenih kadrov za nepojasnjeno in nedokumentirano ali neupravičeno porabo sredstev.

Sama seje je sicer trajala tri ure, prekinjena pa je bila, ko so jo za ministrom zapustili tudi predstavniki delodajalcev. Njihova predstavnica Tatjana Čerin, ki je tudi predsednica upravnega odbora Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), je ob odhodu povedala, da so sejo zapustili zaradi Gantarjevega odhoda. "Drug drugemu težko pripovedujemo, ker že vse vemo. Mi poznamo problematiko, mi smo želeli, da nas sliši minister," je pojasnila.

Že prihodnje leto naj bi v zdravstveni blagajni zmanjkalo 140 milijonov evrov.
Že prihodnje leto naj bi v zdravstveni blagajni zmanjkalo 140 milijonov evrov. FOTO: Thinkstock

Sicer pa je bila razprava po njenih besedah zanimiva, a meni, da bomo letos in v naslednjih letih težko dobili sistemsko zakonodajo, ki bi dolgoročneje rešila sistem javnega zdravstva v Sloveniji. Po njenih besedah je namreč veliko različnih interesov.

Izvršna sekretarka v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lučka Böhm pa je po prekinitvi razprave povedala, da so želeli od ministra Gantarja odgovore, kako bo ukrepal sam in kako bo ukrepala vlada, da se prepreči kratkoročna in dolgoročna kriza v zdravstvenem sistemu.

"Minister nam je zagotovil, da bo že naslednji teden sproščen postopek sprejemanja interventnega zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju," je povedala in opozorila, da časa zmanjkuje. Gantar je poleg tega po njenih besedah napovedal, da bo do konca leta z interventnimi ukrepi zagotovil nemoteno poslovanje bolnišnic, ki imajo izgubo, v naslednjih mesecih pa bodo začeli tudi s pripravo sistemskega zakona.

Današnja razprava, ki se bo nadaljevala prihodnji petek, je sicer po njenih besedah pokazala, da se večina udeleženih članov zaveda pomena obveznega zdravstvenega zavarovanja kot stebra države. "In nihče tega ne želi razgraditi," je dodala.

Seje se je udeležil tudi generalni direktor ZZZS Samo Fakin, ki je dejal, da za zdaj odgovora, kako napolniti prazno zdravstveno blagajno, ni. Po njegovem mnenju so rešitve enak prispevek za vse državljane ter boljše delovanje zdravstva, iz pravic zdravstvenega zavarovanja pa je treba izključiti vse, kar tja ne spada.

"Mislim, da je današnja situacija pokazala, da je problem v zdravstvu, tega se zavedamo vsi, vendar pa rešitev ni bilo," je povedal in dodal, da bo ZZZS jeseni oziroma v roku enega meseca predstavil svoje poglede na to, kako bi moralo biti videti zdravstvo. Po njegovem mnenju se je treba najprej dogovoriti za temeljna načela, in sicer solidarnost, obveznost, transparentnost, učinkovitost in kakovost poslovanja ter avtonomijo vsakega subjekta posebej.

25. junija je v Ljubljani potekal shod za ohranitev javnega zdravstva.
25. junija je v Ljubljani potekal shod za ohranitev javnega zdravstva. FOTO: Damjan Žibert

Ali vlada namerno ne ukrepa?

Današnjo sejo ESS je sklical ZSSS, kjer svarijo, da bo prišlo do zloma zdravstvenega sistema, če vlada ne bo hitro ukrepala. Tako želijo s sejo spodbuditi vlado in poslance, da še pravočasno preprečijo zlom enega od stebrov socialne države.

Včeraj je Böhmova opozorila, da je to zadnji trenutek, "da se odločimo, da je zdravje ena naših prioritet". Prepričana je namreč, da je reševanje zdravstvene blagajne najmanj toliko pomembno kot reševanje bančnega sistema. Boji se, da "vlada ne ukrepa, ker nekaterim interesnim skupinam v tej državi ustreza, da bi prišlo do zloma obveznega zdravstvenega zavarovanja, saj bi bil to alibi za privatizacijo, ukinjanje pravic in uvajanje nadstandardnih zavarovanj". V ZSSS so prepričani, da bi to povzročilo zaostrovanje revščine, hude socialne stiske ter da bi zdravje postalo privilegij bogatih.

Pred sejo ESS je Böhmova dejala, da bodo vladi predlagali, da se trošarine iz zdravju škodljivih izdelkov zlivajo v zdravstveno blagajno ter nujnost sprejetja interventnega zakona. Sicer pa ne mislijo pristati na črtanje pravic, pač pa pričakujejo ukrepe na drugih segmentih.

Po njenem mnenju je danes tudi priložnost, da "se v širši družbi začne razpravljati, kaj so naše prioritete". Od vlade in poslancev pa pri oblikovanju in sprejemanju zdravstvene reforme pričakuje, da se bo upošteval javni in ne zasebni interes.

Predsednik ZSSS Dušan Semolič pa je včeraj napovedal, da bodo sindikati zaostrili svoje aktivnosti, če se politiki ne bodo odzvali hitro in v skladu z njihovimi pričakovanji. Semolič tudi pravi, da želijo "izvesti pritisk na politike, saj so ti tisti, ki se izmikajo problemu". Po njegovem mnenju je najslabše, kar se zdaj dogaja, da si politiki pravijo: "Pa bo, kar bo". To bo po njegovem prepričanju zagotovo privedlo do zloma zdravstvenega sistema. "Odgovornost ministrstva za zdravje in vlade je, naj nemudoma ukrepata," je dejal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (165)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

unatm
31. 08. 2013 11.53
+5
tistih 140 mio naj kar dajo na slabo banko pa je .
Elias47
01. 09. 2013 10.06
odlična ideja; vidiš, tega pa se ti naši blesavi politiki ne spomnijo oz. se ne smejo...
comment123
31. 08. 2013 09.07
+24
NE RAZUMEM, ENEGA SAMEGA ČLOVEKA V VLADI NI, KI BI DELAL V DOBRO SLOVENIJI.
Gosposvetski
31. 08. 2013 12.35
+2
Seveda ni. Vse so podkupili ,dobro podplačali,samo,da uničijo Slovenijo, kot vidite jim je uspelo.
klldmoll
31. 08. 2013 13.52
ajde, Ivan Janez, lastna hvala ......... :-(
Elias47
01. 09. 2013 10.07
takšnih svije pri koritu ne spustijo zraven...
mijavci
31. 08. 2013 08.36
+14
Vsi vemo kaj storiti a noben ne naredi čisto nič. Potrebujemo človeka ki bo upal storiti prvi korak, se pravi pognal metek u čelo potem pa naprej.........
Elias47
01. 09. 2013 10.08
je tudi komaj čakam to... ali pa da grejo penzionisti na ceste... potem pa se naj spravijo na njih, če se upajo... potem ni več milosti za te dihurje na oblasti, niti za \"pse\", ki jih varujejo.......
Elias47
31. 08. 2013 08.30
+4
Seveda vlada nalašč ne ukrepa... ali še zdaj po petih letih očitnega uničevanja država in državljanov, niste spoznali, da je očitno naloga politikov, po direktivi EU-ja, dokončno uničenje "države" in (pravic) državljanov!!! HALOOOOOOOOOOOOOOOOOO; dobrojutro!!!!!!!
Elias47
31. 08. 2013 08.28
+5
Seveda vlada nalašč ne ukrepa... ali še zdaj po petih letih očitnega uničevanja država in državljanov, niste spoznali, da je očitno naloga politikov, po direktivi EU-ja, dokončno uničenje "države" in (pravic) državljanov!!! HALOOOOOOOOOOOOOOOOOO; dobrojutro!!!!!!!
IlluminatiAllSeeingEye
31. 08. 2013 22.42
+1
ZivelaRevolucija
31. 08. 2013 01.00
+8
Zgrožen in ogorčen sem nad ravnanjem Tomaža Gantarja. Ravnanje te je skrajno zavrženo in podobno kot “Depala vas” in “patrija” skušajo naše sindikaliste politično likvidirati.
zemljemerec
31. 08. 2013 07.44
+0
očitno je admin zadovoljen s tvojim avatarjem...sprijeno do obisti !
unatm
31. 08. 2013 11.55
+5
ZivelaRevolucija
31. 08. 2013 17.38
+1
Sami hater-ji :-( A je že kdaj fufla komu kej slabga nardila?
IlluminatiAllSeeingEye
31. 08. 2013 22.41
antirepresija
31. 08. 2013 00.41
+12
Samo en nasvet vam skorumpiranim politikom: NEHAJTE KRASTI! Vse veje so skorumpirane, zdravstvo pa je leglo korupcije! Reforma mora biti izpeljana v smeri zatiranja KORUPCIJE. V Sloveniji vlada sistemska korupcija in dokler tega ne rešimo, se nimate lopovi pravice pogovarjat o zviševanju prispevkov oz. biločesa v našem imenu. Ni prejšnja vlada naredila nič v smeri korupcije (no razen da so kradli) in tudi trenutna lepo nadaljuje po teh tirih. Nam vlada mafija. Tukaj ne bo nobene rešitve, dokler se ne začnemo vsak dan pogovarjati SAMO O TEM kako rešiti korupcijo. Novinarji, v akcijo. VSAK dan jih sprašujte o korupciji. Kje je končno tista nova, nadgrajena protikorupcijska zakonodaja?? Seveda ,nočete jo sprejeti ,ker bi vam oteževala ropanje države. MAfija pokvarjena.
Elias47
31. 08. 2013 08.29
+5
zakaj bi pa nehali krasti, če jim pa nihče nič ne more oz. noče... na negodovanja in proteste se pa posirjejo....
vutos
31. 08. 2013 09.44
Tole bevskanje o korupcije je zelo podobno kot, če bi otroke dal kopati v sladoled in jim ga obenem prepovedal jesti. Vzrok vseh naših problemov je družbena lastnina. Identično je z zdravstvom. Verjetno ni nikogar od nas, ki bi se raje kot za SLO zdravstvo odločil za zdravljenje v razviti državi, če bi le za to imel možnost! Zakaj le?
Kritik19
30. 08. 2013 22.56
+16
V glavnem so bili na sestanku vsi, ki so povezani z roparji državne lastnine in potem se morajo ti dogovoriti, kako še naprej deliti čim manjšo pogačo. Najbolje je odpustiti par sester in ostalega osebja (čistilke, vzdrževalce, kuharice, itd) v duhu reševanja zdravstva, pa še trapasta raja bo zadovoljna.
Sony 2013
30. 08. 2013 22.54
+10
Slovenska vlada je za en drek.
klldmoll
31. 08. 2013 13.54
+3
Kritik19
30. 08. 2013 22.52
+22
Delam v zdravstvu in dobro poznam sistem ropanja javnega zdravstva. Ogromno je zunanjih parazitov, ki so povezani z vodstvi in zdravniškim lobijem, ki načrtno ropajo javno zdravstvo. Tukaj so ostali zaposleni še najmanj krivi za nastalo situacijo, vendar minister tega noče razumeti, saj je tudi sam vsaj posredno povezan s paraziti.
Ajmomali
30. 08. 2013 23.34
+5
Elias47
31. 08. 2013 09.19
+1
brez skrbi; on to dobro razume; on je tudi vpleten!!!!
izlet29
30. 08. 2013 22.31
+7
A ne bi bilo prav, da bi vsi plačevali enotno v zdravstveno blagajno. Slišimo, da upokojenci ne plačujejo dosti, ali pa nič, samozaposleni prav tako, pa vprašanje kako plačujejo kmetje in še kateri. A res morajo samo redno zaposleni prispevati največ, pa še teh je vedno manj.... Poenotiti sistem in VSI PLAČEVATI, pa bo tudi malo drugače, bo več denarja. Po drugi strani pa temeljito prevretriti vse stroške v zdravstvu, a so res potrebni ... Na delo, kajti veliko je treba narediti ...
CotornoLL
30. 08. 2013 22.33
+4
V Sloveniji je čist preveč nekih posebnih statusov! Pa kaj potem, če si župnik? Pa kaj potem, če si študent? Pa kaj potem, če si kmet? Vsi plačevat!
JV SLOVENIJA
30. 08. 2013 22.36
+12
JV SLOVENIJA
30. 08. 2013 22.27
+6
Petek je, lep sončen dan. In vikend bo tudi sončen. Kdo bi se pa dolgočasil na brezvezunih sejah. Gremo rajše na morje. E, gospod Gantar, vsi skupaj ste zgubili kompas. To kaj se dela zadnje čase je ( sploh ne morem najti prave besede). Mogoče bi pa trebalo izmislit novo besedo za dejanje naših politikov.
Franz Beckenbauer
30. 08. 2013 21.52
+6
Danes je župan Kopra za Siol net nekaj govoril o mafiji, slovenski seveda, ki da je hujša od italijanske. Kaj pa, če je vse to res?
Elias47
31. 08. 2013 09.20
+4
kaj pa, kaj pa če je res??? kakšno sprenavedanje; seveda je res!!!!
Roman Hren
30. 08. 2013 21.49
+7
Zaarovanj je čedalje več in so čedalje dražja, pravic pa je čedalje manj! Pravzaprav to niso pravice, so možnosti! Za tiste, ki imajo denar! Tudi pravice so naprodaj!
Frane Šajn
30. 08. 2013 21.45
+10
Če sem natančen dragi moji, mi,mi navadni smrtniki potrebujemo zdravljenje.Izvajajo še zadno etapo načrtovane kraje v državi in mi še vedno čakamo menda čaj z limono al kaj. Dvignite se že enkrat bukseljni za vas in za vaše pamže gre "HALOOOOOOOOO"!
sparta888
30. 08. 2013 20.46
+7
Prodam ledvico za 120.000 EUR. Ni hec. Gre za preživetje, da bom lahko otroku ki se bo kmalu rodil sploh kaj nudil.
klldmoll
30. 08. 2013 18.58
+8
SAMO FAKIN jim je še ostal ......... :-))
Roman Hren
30. 08. 2013 21.45
+1
parklc
30. 08. 2013 17.39
+12
Prav danes sem mater peljal v bolnišnico na pregled in(ker ji v torek niso napisali da mora biti s praznim želodcem tam in sva danes spet morala narediti 50km v eno smer): 1 prišla sva malo prej in bila na vrsti uro in pol kasneje 2sestra je rekla da bo 15 minut za počakat in tudi res natipkala v 10 minutah izvid in po pol ure grem vprašat kako je z izvidom, je rekla da samo podpisat se še mora doktor 3. po še eni uri je uspelo doktorju podpisati dva izvida(oboji smo čakali eno uro samo na podpis) Pol pa bi oni se neki bunili za plače, se pa norce iz nas delajo in izigravajo male bogove.
Ajmomali
30. 08. 2013 19.21
+3
parklc, ali si videl, kaj je doktor medtem delal, ko si ti čakal ? Ne obsojaj, če ne veš. Mogoče je medtem reševal nujni primer, mogoče dajal inštrukcije mlajšemu kolegu, mogoče ............ sto razlogov. Treba je poznati tudi to, kar se dogaja za vrati ambulante in ne samo to, kaj se dogaja v čakalnici.
Padra
30. 08. 2013 16.45
+14
g. minister, zaradi takega odnosa do službe in ljudi, ZAHTEVAMO vaš takojšen odstop.......pa v penzijo pojdite ker samo za tja ste.....
"brez imena"
30. 08. 2013 16.13
+7
Dokler bodo s požrešnimi cenami storitev ki presegajo vse meje zdravega razuma odžirali javna sredstva (pa kdo ve kam vse gre ta denar, izvajalcem zagotovo ne), lahko pozabimo na javno socialno zdravstvo in da bi se zapolnil finančni primanjkljaj. In pa razbiti monopol kemofarmacije, ki počne več škode kot koristi... In pa še nekaj: UKINITI kemoterapevtsko zdravljenje v trenutku ko se le-to prevesi iz zdravljenja v podaljševanje agonije životarjenja in trpljenja. Taki posegi so nesmiselni tako za paciente kot tudi za smoterno porabo sredstev. Da o absurdnih cenah kemoterapevtskih in drugih "zdravil" sploh ne govorimo...