Leta 2003 je profesor filozofije Nick Bostrom z oxfordske univerze objavil študijo Argument simulacije (The Simulation Argument), v kateri je zapisal, ''da skoraj gotovo živimo v računalniški simulaciji''. Če je to res ali pa je popolna neumnost, se do zdaj ni dalo objektivno preveriti, a skupina strokovnjakov z univerze Cornell naj bi iznašla metodo, s katero naj bi se dalo realno preveriti, ali človeštvo zares obstaja ali pa je le zaporedje številk, s katerim se v obliki računalniške igrice ''zabava'' neka višje razvita civilizacija.
In kako je videti ta metoda? Raziskovalci gradijo simulacijske modele, pri čemer se poslužujejo teorije kvantne kromodinamike na mreži (gre za teorijo, ki opisuje delovanje močne sile, povezana pa je z osnovnimi delci, iz katerih je zgrajena snov). Trenutno so ti modeli le malenkost večji od jedra atoma, a Martin Savage z univerze Washington je prepričan, da bi po istem principu lahko dobili tudi simulacije na večji ravni.
''To je prva oprijemljiva možnost, da testiramo to idejo,'' je povedal Savage. ''Če je ta simulacija dovolj velika, bi se lahko pojavilo nekaj tako velikega, kot je vesolje.''
Ta metoda testiranja je sicer zelo komplicirana, a povedano preprosto, pri vsem skupaj gre za primerjavo energije simulacij z energijo vesolja.
Savage je še dejal, da je ena od njegovih študentk izpostavila pomembno vprašanje. ''Če ne bomo mogli dokazati našega obstoja, ali bomo potem poskušali vzpostaviti komunikacijo s civilizacijo, ki nas je ustvarila?'' se je vprašala študentka Zohreh Davoudi, ki dodaja, da je naš ''stvaritelj' poleg nas ustvaril tudi druge, s katerimi bi morda tudi lahko poskušali komunicirati: ''Vprašanje je, ali lahko komuniciramo z drugimi vesolji, če so bila osnovana na isti platformi kot mi.''
KOMENTARJI (249)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.