Odstranjevanje invazivne školjke zebraste trikotničarke iz Blejskega jezera se je izkazalo za uspešno. Število samih školjk in njihovih žarišč se je namreč v enem letu, odkar školjke odstranjujejo blejski potapljači, precej zmanjšalo. Kljub uspehu pa bo nadaljevanje dela blejskih potapljačev v prihodnje odvisno tudi od finančne podpore.
Rezultate svojega dela bodo blejski potapljači javno predstavili danes ob 16. uri v Kavarni park na Bledu skupaj z blejskim županom Janezom Fajfarjem in predstavnikoma Agencije za okolje Špelo Remec Rekar ter Biotehniške fakultete Mihaelom Jožefom Tomanom. Po predstavitvi bodo odprli prodajno fotografsko razstavo Podvodno življenje v Blejskem jezeru.
Potapljači so zebrasto školjko v Blejskem jezeru prvič opazili leta 2010, posebno pozornost pa so tej invazivni vrsti školjke začeli posvečati lansko poletje. Nanjo so opozorili pristojne organe in sami kot prostovoljci takoj začeli z odstranjevanjem in odkrivanjem žarišč. Ekipa 12 potapljačev je v sto urah potopov pregledala celoten obalni pas.
Na tej podlagi so ob pomoči Remec Rekarjeve uredili enotno bazo podatkov o širitvi školjke. Pozimi so delo zaradi varnosti prekinili in z odstranjevanjem školjk nadaljevali konec februarja, ko se je led na jezeru stopil. V veliki čistilni akciji konec maja so jim na pomoč priskočili še drugi potapljači iz vse države in tedaj je 80 potapljačev nabralo deset kilogramov školjk.
Tako so do pričetka kopalne sezone odstranili približno tri četrtine odkritih školjk in očistili kopalne površine. Poleti so zaradi plavalcev z delom nadaljevali v nočnem času, v jeseni pa so spet začeli z rednim delom. Septembra so opravili še eno večjo čistilno akcijo, v kateri je sodelovali 40 potapljačev.
Drugi pregled Blejskega jezera v začetku decembra je nato pokazal močno zmanjšanje števila žarišč in školjk. "To pomeni, da je mogoče s stalnim nadzorom in sprotnim odstranjevanjem invazivno zebrasto školjko obvladovali v tolikšni meri, da ne bi imela bistvenega vpliva na ekosistem Blejskega jezera, njegove obiskovalce in uporabnike," je povedal Jure Žvan iz Društva za podvodne dejavnosti Bled.
Vendar pa še ne ve, kako bo z nadaljnjim delom. "Mi smo amaterji, školjke odstranjujemo v prostem času in za to ne dobimo plačila," je pojasnil Žvan. Finančno pomoč, ki jim jo je letos zagotovila občina, so namenili za nov motor na čolnu, ki jim omogoča učinkovitejše delo, in za servis potapljaške opreme.
"Ves čas ne moremo delati brez plačila, pa tudi za opremo je potrebno bolje poskrbeti, saj gre za našo opremo, ki se ob številih potopih poškoduje," je opozoril Žvan in pojasnil, da sedaj tečejo pogovori, da bi vprašanje sodelovanja in plačila rešili na ravni države, ki je za to tudi formalno pristojna. V ta namen je že v pripravi posebna projektna naloga.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.