Slovenija

Invazivne školjke v Blejskem jezeru vse manj

Bled, 21. 12. 2013 11.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Blejski potapljači, ki odstranjujejo invazivno školjko iz blejskega jezera, opozarjajo, da bo nadaljevanje njihovega dela v prihodnje odvisno od financ. Želijo si rešitve na ravni države, ki je za to tudi formalno pristojna.

Zebrasta školjka
Zebrasta školjka FOTO: DPD Bled

Odstranjevanje invazivne školjke zebraste trikotničarke iz Blejskega jezera se je izkazalo za uspešno. Število samih školjk in njihovih žarišč se je namreč v enem letu, odkar školjke odstranjujejo blejski potapljači, precej zmanjšalo. Kljub uspehu pa bo nadaljevanje dela blejskih potapljačev v prihodnje odvisno tudi od finančne podpore.

Rezultate svojega dela bodo blejski potapljači javno predstavili danes ob 16. uri v Kavarni park na Bledu skupaj z blejskim županom Janezom Fajfarjem in predstavnikoma Agencije za okolje Špelo Remec Rekar ter Biotehniške fakultete Mihaelom Jožefom Tomanom. Po predstavitvi bodo odprli prodajno fotografsko razstavo Podvodno življenje v Blejskem jezeru.

Potapljači so zebrasto školjko v Blejskem jezeru prvič opazili leta 2010, posebno pozornost pa so tej invazivni vrsti školjke začeli posvečati lansko poletje. Nanjo so opozorili pristojne organe in sami kot prostovoljci takoj začeli z odstranjevanjem in odkrivanjem žarišč. Ekipa 12 potapljačev je v sto urah potopov pregledala celoten obalni pas.

Na tej podlagi so ob pomoči Remec Rekarjeve uredili enotno bazo podatkov o širitvi školjke. Pozimi so delo zaradi varnosti prekinili in z odstranjevanjem školjk nadaljevali konec februarja, ko se je led na jezeru stopil. V veliki čistilni akciji konec maja so jim na pomoč priskočili še drugi potapljači iz vse države in tedaj je 80 potapljačev nabralo deset kilogramov školjk.

Tako so do pričetka kopalne sezone odstranili približno tri četrtine odkritih školjk in očistili kopalne površine. Poleti so zaradi plavalcev z delom nadaljevali v nočnem času, v jeseni pa so spet začeli z rednim delom. Septembra so opravili še eno večjo čistilno akcijo, v kateri je sodelovali 40 potapljačev.

Čiščenje blejskega jezera
Čiščenje blejskega jezera FOTO: POP TV

Drugi pregled Blejskega jezera v začetku decembra je nato pokazal močno zmanjšanje števila žarišč in školjk. "To pomeni, da je mogoče s stalnim nadzorom in sprotnim odstranjevanjem invazivno zebrasto školjko obvladovali v tolikšni meri, da ne bi imela bistvenega vpliva na ekosistem Blejskega jezera, njegove obiskovalce in uporabnike," je povedal Jure Žvan iz Društva za podvodne dejavnosti Bled.

Vendar pa še ne ve, kako bo z nadaljnjim delom. "Mi smo amaterji, školjke odstranjujemo v prostem času in za to ne dobimo plačila," je pojasnil Žvan. Finančno pomoč, ki jim jo je letos zagotovila občina, so namenili za nov motor na čolnu, ki jim omogoča učinkovitejše delo, in za servis potapljaške opreme.

"Ves čas ne moremo delati brez plačila, pa tudi za opremo je potrebno bolje poskrbeti, saj gre za našo opremo, ki se ob številih potopih poškoduje," je opozoril Žvan in pojasnil, da sedaj tečejo pogovori, da bi vprašanje sodelovanja in plačila rešili na ravni države, ki je za to tudi formalno pristojna. V ta namen je že v pripravi posebna projektna naloga.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kajetan
22. 12. 2013 00.00
+2
Zanimivo je da ko država nekomu da denar za nekaj v tem primeru bi to bilo za vzdrževanje ekosistema, zahteva na eni strani nenormalna poročila, ki jih navaden smrtnik brez kakršnega zelo usposobljenega računovodskega servisa ne more izpolniti. Pol se pojavi problem kako plačati ljudem lastno udelžbo v tem projektu. Skoraj nemogoče brez podjemne pogodbe ki pa ti zviša osnovo za dohodnino in si zopet tam ko ni muh. Če bi uporabljal svojo opremo stroškov brez da si sp ne moreš uveljavljati. Tako pride po mnenju komentatorjev do sistemske korupcije, saj morajo ustanovit društvo izvolit predsedsto narediti program najeti računovodski servis nabaviti opremo, jo servisirato, z ljudmi skleniti podjemne pogodbe, jim zagotoviti zdravniške preglede, izobraževanja in ne nazadnje morajo poskrbeti za varnost, najeti reševalce za čas dela v primeru da se kaj zgodi. Sproti obveščati državo o nameravanih potopih ker gre za izjemno težka in zdravju škodljiva dela. Torej ne takoj pomisliti na sistemsko korupcijo pomislite tudi na to da mogoče pa država postavlja preveč birokratskih ovir in samo delovanje je precej nad povprečjem v ostalih državah.Dokler delajo na šverc še gre dokler jih ne bo kaki delovni inšpektor polovil..
hondica
21. 12. 2013 20.58
+6
Vsi bi takoj pisker pristavljali k državi, pa vemo, da nimajo denarja niti za varstveni dodatek za reveže. Razen 2,5 miljarde za tajkune.
luckyss..
21. 12. 2013 16.57
+0
Japonci te školjke uporabljajo za čiščenje voda, naši jih pa ven mečejo ;)
rajak
21. 12. 2013 16.37
+9
GOSTINCI NAJ PLAČAJO KO IMAJO TAKO ZASOLJENE CENE
Menes
21. 12. 2013 13.11
+8
Ali so mogoče hoteli povedati, da je invazivnih školjk v Blejskem jezeru vse manj?
aojz
21. 12. 2013 13.01
+1
Stalen vir dohodka. Ni kaj. Samo eno pozabijo pa spet na novo. Dovolj je, da par iker raca na perju prinese. Rešitev je naravni sovražnik ali bolezen. To pa jih uniči.
tepee
21. 12. 2013 13.06
+2
Školjke morajo pojest turisti s krožnika.
bojankoder
21. 12. 2013 13.00
+11
ŽIVIM NE DALEČ OD BLEJSKEGA JEZERA NARAVNI SOVRŽNIKI SO RIBE KOT SO SOM OSTRIŽ KRAP, SE PA STRINJAM DA ČE BODO FINANCE OD DRŽAVE SE BO NA NJIH OBESILO CELI KUP VOLUHARJEV, DRUGAČE PA JE SPODAJ CELI KUP BEDNIH KOMENTARJEV, BRAVO BLEJSKI POTAPLJAČI
POŠTENO JEBENO
21. 12. 2013 12.39
+3
Jih kitajci ponoči vn kradejo.
matija888
21. 12. 2013 11.40
-2
A je potočni rak njihov naravni sovražnik?
FDV4Ever
21. 12. 2013 11.35
+19
Invazivne školjke v Blejskem jezeru vse manj - jejo? iztrebljajo? smrdijo? množijo? učijo na fdv-ju?
its.just.me.xD
21. 12. 2013 11.43
+9
Ko sem pogledal naslov, sem si mislil isto kot ti.. Sami nepismeni ljudje na tem portalu... In potem se mnogi sprašujejo, kako da so jih odpustili...
mommmmatke
21. 12. 2013 11.43
+6
Invazivne školjke v Blejskem jezeru vse manj, pač po 24 kursko! Pa sej jih ne odpuščajo, vedno več je nepismenih na tem portalu!
1907955
21. 12. 2013 11.28
+18
Samo rešitve na nivoju države ne: koštalo bo petkrat preveč, biznis bo pa dobil žlahtnik kakšnega politika!!!