Slovenija

Inšpektorji: hodimo na lažne naslove, podjetja nimajo odgovornih oseb, vse več je nasilja

Ljubljana, 26. 03. 2014 13.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Blaž Garbajs
Komentarji
114

80 delovnih inšpektorjev je v lanskem letu opravilo kar 18.746 pregledov in izdalo za štiri miljone evrov glob. Poravnanih je le 1,6 milijona. Opozarjajo, da na mnogih sedežih družb ni nikogar, podjetja pa kršitve prikrivajo s premeščanjem delavcev na hčerinska podjetja.

Da je bilo leto 2013 najbolj krizno doslej, so pri svojem delu opazili tudi delovni inšpektorji. Število prijav o kršitvah se je v primerjavi z letom 2012 kar podvojilo, sporoča zaskrbljena glavna inšpektorica za delo Nataša Trček. Vse tri inšpekcije, ki skupaj štejejo borih 80 inšpektorjev, so opravile 18.745 pregledov, kar je okoli 1500 nadzorov več, kot leto pred tem. Izrekli so 12.121 različnih ukrepov in izdali skoraj za štiri milijone evrov glob. Družbe so doslej poravnale globe v višini 1,6 milijona evrov, četrtina zaradi zahtev za sodno varstvo ni bila plačana, ostalo pa je v izterjavi. Največ kršitev je na področju gradbeništva, gostinstva in trgovine.

Med 193.412 poslovnimi subjekti v Sloveniji torej ne manjka takšnih, ki kršijo zakone in iščejo bližnjice. Najpogosteje gre za kršitve v zvezi z neizplačilom plač in drugih prejemkov, veliko pa je tudi nepravilnosti v evidencah o zaposlitvah in zaposlenih, kar omogoča kršenje predpisov o delovnem času, počitku, odmoru.

Vrata
Vrata FOTO: Thinkstock

Inšpektorji trkali na vrata podjetij, a so ta pogosto ostala zaprta

Najhuje je to, da so inšpektorji v preteklem letu pogosto dobili občutek, da so v nekaterih primerih nemočni, pravi Trčkova. Pri tem omenja verižno ustanavljanje podjetij, s čimer se popolnoma izgubi sledljivost. V neverjetnem porastu so namreč podjetja, ki ustanavljajo hčerinska podjetja, na katera prestavljajo delavce. "Ko izteče zakonsko določeno obdobje in bi morali delavce redno zaposliti, ustanovijo novo podjetje in jih premestijo tja. Delavec opravlja enako delo, a če ga prestaviš v drugo družbo, ga ni potrebno zaposliti, oziroma je lahko zaposlitev za določen čas," pravi. Poleg tega inšpektorji na številnih naslovih podjetij, ki so jih želeli preveriti, niso našli nikogar. Kot pravi so družbe iz vseh koncev Slovenije pričele seliti sedeže podjetij v Ljubljano. "Tako se poskušajo izogniti inšpektorjem. Ker na teh naslovih ni ničesar, niti poštnega predala, ne moremo storiti ničesar. Posamezen naslov ima prijavljenih tudi do 120 družb, gre pa tudi za stanovanja v blokih, kjer nihče ne ve nič o teh podjetjih," je pojasnila. Eden od takšnih naslovov je Kotnikova 5 v Ljubljani, pravijo in dodajajo, da v številnih primerih podjetje nima odgovorne osebe. "Odgovorne osebe se lahko vpišejo v Ajpes in nato tudi izbrišejo. Še ena od pogostih kršitev pa je ta, da nepošteni delodajalci za odgovorne osebe navajajo tujce, ki jih ni nikjer v državi.Zadeve pošiljamo v tujino, a povsem zaman," pravi. Spremembe zakona, ki to omogoča, so nujne, pravi.

Kot pravijo, je večjemo številu ugotovljenih kršitev sicer pripomogla tudi nova praksa kratkih akcij in sodelovanja s sindikati ter delodajalci. "V primerih, kjer gre za velike kršitve, se odzovemo zelo hitro, že v dnevu ali dveh," pravi vodja delovne inšpekcije.

Tudi na področju nadzora varnosti in zdravja pri delu so raziskali še za polovico več primerov kot lani. Kot pravijo, so dobili tudi več prijav, saj delavci, ki ne dobijo plač, regresa, dodatkov ali dopustov niso pripravljeni prestajati ostalih zadev, kot so na primer neurejena stranišča, hrup, slaba delovna oprema, prav tako hitreje prijavijo trpinčenje na delovnem mestu in tako dalje.

Preiskali 117 nezgod pri delu, 22 je bilo smrtnih

Raziskali so tudi 117 nezgod pri delu. Skupno so sicer delodajalci prijavili skladno z zakonom prijavili 9229 nezgod, od tega 22 smrtnih, 27 poškodb pa je bilo kolektivnih, oziroma je bilo hkrati poškodovanih več delavcev. Vzrok za smrtne nezgode so bile v šestih primerih prometne nesreče, v treh primerih strmoglavljenje ultralahkih letal, v enem primeru povozitev delavca s strojem in v štirih primerih padec z višine. Vse bolj pogosto se med vzroki pojavlja tudi nasilje na delovnem mestu, ki je bilo vzrok smrti treh delavcev.

Sečnja
Sečnja FOTO: Thinkstock

Precej dela so imeli tudi s preiskovanjem nesreč v gozdu. Opažajo, da se je zaradi žledoloma zgodilo ogromno nezgod v gozdovih. "Na žalost se nezgode dogajajo tako pri profesionalnih gozdarjih kot pri lastnihik gozdov. Do konca marca smo našteli 30 nezgod. Naj povemo, da smo v celem lanskem letu obravnavali zgolj 10 nezgod," je dejala in poudarila skrb za delavce v gozdovih.

Na spregledu že prve spremembe

Ker veliko kršitev zaznavajo pri delu na črnem, že nestrpno pričakujejo zakonske spremembe, pokaterih bo moral imeti posameznik, ki bo delal na podlagi civilne pogodbe ali prek študentskega servisa pri sebi dokazilo o tem. Danes se namreč dogaja, da inšpektorji prepogosto naletijo na odgovor, da je delavec prišel šele isti dan in da imajo še osem dni časa, da to uredijo.

Veliko pričakujejo tudi od sprememb zakonodaje, ki prinaša institut strokovnega pomočnika. Ta bo inšpektorje razbremenil administrativnega dela. Veseli pa so tudi zakona o matični evidenci, po katerem morajo biti delavci v zavarovanje prijavljeni že ob nastopu dela.

Poleg naštetega se obetajo tudi spremembe pri preverjanju dela na črno. Strokovnjaki z inšpektorata se namreč že pripravljajo na izobraževanja slovenskih carinikov, da bodo lahko ti prevzeli del njihovih pristojnosti. Enote carine bodo lahko v kratkem na terenu že preverjale delo na črno, saj bo nadzor nad tem prevzela prav sedanja carinska služba. Poleg tega bodo precej višje tudi denarne kazni, ki so tudi najbolj učinkovite, pravijo.

Za razliko od izdanih ukrepov se je precej znižalo število podanih kazenskih ovadb. "Vsi ugotavljamo, da se je število tega zmanjšalo, ker je potrebno vložiti veliko napora, izplen pa velikokrat ni zadosten, oziroma o tem nimamo podatka s sodišč," pojasnjuje Trčkova. Kljub temu so lani podali 53 ovadb, v prav vseh pimerih zaradi neizplačila plač delavcem. Kot je še dodala, o morebitnem neplačevanju socialnih prispevkov nemudoma obvestijo tudi Durs, ki je pristojen za to področje. "Kadar gremo v nadzor zaradi neizplačanih plač skušamo opraviti nadzor čim hitreje. V vsakem primeru preverimo ali so plačani prispevki in preverimo če je durs že pričela postopke, če niso, jih o tem obvestimo," je še dejala.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (114)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Wurz
27. 03. 2014 15.55
najdite sposobne inšpektorje, pa bo lažje...
25letluzerjev
27. 03. 2014 12.44
+2
Krivdo si pripišite sami sebi in si jo prilepite na čelo. Kako lahko oseba z namenom goljufanja registrira par sto podjetji-ali ste normalni? Sedaj pa jih raziščite!!!!!!!!!!!!! Kdo pa je bil tako pameten, da je vse to dovolil. Le komu je služil tak zakon. Mogoče je , da prav tistim, ki so ga napisali.
babi jelci
27. 03. 2014 09.23
+4
ste kar sami krivi inšpektorati, ker do zdaj niste storili nič
Volfek
27. 03. 2014 09.04
+5
Hja,to pa je Slovenija! Država je kriva,ki je dovolila sprejetje takih zakonov,kjer se delavci lahko tako izkoriščajo .Naj si malo ogledajo okrog.Će vodilni krši zakonodajo ali zavozi firmo,ni šans,da bi še kako firmo odprl ali pa kako drugo firmo vodil.Pri nas pa....če vodilni zavozi firmo,dobi za nagrado še dve drugi firmi,da lahko še njih zafura.Pravi BUTALCI so tile naši vladajoči koritniki.
?akimalo
27. 03. 2014 10.38
+1
država je preširok pojem. vsak zakon je podpisan in PODPISNIK je odgovoren za sprejeta pravila. res, NAŠA DRŽAVA so prave BUTALE.
robi1971
27. 03. 2014 08.04
+8
Največji delež krivde je v državi sami, ki to dopušča. Ko sem sam pred cca 20 leti odpiral majhno štacuno, so me pred odprtjem obiskali: tržni, delovni in sanitarni inšpektor. Preden sem lahko začel preko svojega d.o.o. prodajat (zaslužil itak nisem veliko), so mi ti trije možje pregledali prostor, izobrazbo trgovke, mojo izobrazbo, ali so police dobro prišraufane v steno, če je luč pred vhodom v trgovino, če ima moja trgovka opravljen zdravstveni pregled... In ko sem vse to naredil in poslal potrdila, so še enkrat prišli pogledat, če luč nad vhodom v trgovino res sveti, potem so mi pa izdali odločbo, da lahko delam. Kaj pa danes: najdeš eno hišno številko, kjerkoli, nikogar nič ne vprašaš, tam odpreš nekaj d.o.o.- jev in ustvarjaš pufe. To ni več kapitalizem, to je anarhizem. Seveda bojo pa nastradali delavci, ki sploh ne vejo nakateri firmi so prijavljeni.
?akimalo
27. 03. 2014 07.27
+5
ni prav, da se globi podjetja, kjer se delajo kršitve. globiti bi morali izključno odgovorne osebe, ki so zapisane v ustanovnem statutu vsakega podjetja. če nima nič (kot večina teh), pa v zapor na prisilno delo. delovne akcije so še kako potrebne, če samo pogledamo slovenske ceste, bi se marsikaj dalo narediti s pomočjo takih ljudi. naše inšpekcijske službe so tako zelo lesene, da kar boli. smo dali prijavo, pa so rekli, da se tako ne bo dalo nič narediti. halo? to je odgovor nekoga, ki je odgovoren za nadzor?
Jožajoža
26. 03. 2014 21.52
+9
zakaj bi trkali na vrata. priporočam jim, da , ko policaji ustavljajo tovornjake, samo voznika naj povprašajo za delovno pogodbo. je nima, ker že ima urejen status, ali je na spizu, ali dobi iz borze, ali je na sociali......... in seveda .dela na črno. največ dela na črno se poslužujejo pogodbeni prevozniki S.P za mercator.tam vozijo celo invalidi 1. kategorije ,ki dnevno preložijo do 20 ton živil, invalidnino pa jim plačujejmo mi. carinikom priporočam, da se zjutraj oglasijo v veleprodajnih skladiščih in preverijo te "šoferje" privatnikov. pa še kakšno nafto bo bilo treba ven potegnit.
Nauders
26. 03. 2014 21.29
+2
folklora je to, niti ene dobrostoječe firme ni več
tali?ni tom
26. 03. 2014 20.26
+9
je bil pri nas enkrat , niti enega delavca ni vprašal kako je na šihtu , če nas kaj maltretirajo,če je dopust,prost EN dan v tednu pravi čas regres,malica! zakaj je prišel??
osnovna šola
26. 03. 2014 23.08
+1
Verjetno so bile na "tabli" s podatki o podjetju za pol milimetra premajhne črke pa je napisal položnico za par tisoč EUR.
F12
26. 03. 2014 19.56
+7
si zaslužijo nagrado, ker so tako hitro prišli do takih ugotovitev.
BŠK
26. 03. 2014 19.08
+6
Stanje kakršno je naši vladi in njihovi žlahti ugaja Vsak lahko počne kar mu je volja Zavod za zaposlovanje te enostavno sili da si podjetnik, ker se te hoče losati In ker podjetje lahko vsak kreljo odpre in dela kar hoče ni čudno da vlada tako stanje Če bi bili vsi zaposleni in bi bil še vedno socializem do tega ne bi prihajalo Sem za kopijo nemškega ali francoskega zakona
Nauders
26. 03. 2014 21.25
slovenc008
26. 03. 2014 18.55
+1
primer storman mafiski tajkun
konstruktor
26. 03. 2014 18.50
+6
\"kar 18.746 pregledov \" ??? Ja ubogi revčki, če zdelimo z 80, je to dobrih 234 pregledov na enega. Res so se pomatral, ja, ubogi no, jest predlagam, da jim priznamo benificiran staž za to leto.....
9201950313
26. 03. 2014 19.07
+0
kako revčki trpijo .....ne bojo penzije dočakali ....
krtaksn
26. 03. 2014 20.50
+1
Haha pa to ni niti pacient na fan. Toti do res bogi!
tej?i30
26. 03. 2014 18.36
+8
najprej bo potrbno izkoreninit pregovorno korupcijo med inšpektorji pa izterjavo kazni posodobiti pa postopke ustanovitve firm mal bolj nadzorovat !! sicer kaj pa so inšpektorji dlali zadnjih 23 let?? pa država je podpirala odlašanje plačevanje prispevkov in davkov! tak da najprej red narediti pri glavi ne pa pri riti!!
finec
26. 03. 2014 18.14
+13
Vprašanje je, pri kom so inšpektorji na plačilni listi.
tej?i30
26. 03. 2014 18.26
+8
pri štormanu ziher !! pa kakšno kosilo je bilo zastonj al pa prenoščišče!!
tej?i30
26. 03. 2014 18.14
+9
vse kar je lažno oziroma kar nima lastnika ali vsaj odgovorne osebe izbrisati iz ajpesa !!
ezzy5
26. 03. 2014 17.50
+4
Podjetje ni za vsakega. Ali drugace, vsem bolj razumljivo: za goske ni seno! Dobro jutro slovenija!
User112003
26. 03. 2014 17.32
+5
kaj sploh komenterat Pač republika banana!
Nyokiy
26. 03. 2014 17.26
+19
To, da so hodil krače jest, pa po plave kuverte pa ne priznajo.
Nyokiy
26. 03. 2014 17.27
+13
abigail
26. 03. 2014 16.57
+20
In kaj bo naša vlada naredila proti temu? Nič, ker naša vlada pojma nima, kako je narod trpinčen. Naša vlada si upa biti celo užaljena, če se narod norčuje iz s trte zvite prispodobe o skoraj strmoglavljenemu letalu, ki ji ga je uspelo dvigniti v višave!? Resnica je pa prej ta, da smo strmoglavili sredi puščave in se zdaj nesrečni preživeli s kanibalizmom ohranjamo dokler nas ne rešijo...kdo?...morda nekakšni Nezemljani.