Slovenija

FOTO in VIDEO: Stavko še najbolj občutili starši

LJubljana, 23. 01. 2013 09.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
N.Š.K./M.M./N.D./V.L./STA
Komentarji
582

Slovenijo je ohromila stavka javnega sektorja. Večina šol in vrtcev je ostala zaprta. Pred kliničnim centrom v Ljubljani se je na shodu zbralo okoli 200 zaposlenih. Medicinske sestre pa so opozorile, da jim je bilo marsikje izvajanje stavkovnih aktivnosti onemogočeno. Stavkali so tudi policisti, gasilci, cariniki in kulturniki.

Večina vrtcev in šol je bila danes zaprta, za stavko se je namreč odločilo 695 zavodov (vrtci, šole, fakultete in kulturne institucije), le 18 vrtcev in šol pa se za stavko ni odločilo. Med vrtci, v katerih so danes organizirali varstvo, je bil Vrtec dr. Franceta Prešerna v Ljubljani, in sicer je bila odprta njihova dežurna enota na Puharjevi ulici. "Ni bilo druge opcije," je povedal oče, ki je pripeljal otroka v varstvo.

Splošna stavka javnega sektorja - 16
Splošna stavka javnega sektorja - 16 FOTO: Blaž Garbajs
Na Twitterju se je ob današnji splošni stavki javnega sektorja odzval tudi minister Žiga Turk, ki je zapisal: "Šolarji, dijaki, naj dan brez šole ne bo dan, ko se ničesar ne naučite. Odprite knjigo, kliknite na splet, bodite radovedni."

Ravnateljica vrtca Maja Kunaver je za 24ur.com dejala, da so v vrtec sprejemali vse tiste otroke, za katere so starši menili, da varstvo potrebujejo nujno. Tako so sprejeli sedem otrok, ki so imeli zagotovljene vse obroke prehrane in varstvo v celotnem poslovalnem času, ki je ostal nespremenjen. Prav tako je Kunaverjeva povedala, da so bila staršem predhodno poslana obvestila o organizaciji poslovanja na dan stavke, pritožb staršev pa niso prejeli.

Ponekod organizirali brezplačno varstvo

Zaradi današnje stavke v študentskem svetu Univerze v Mariboru so danes organizirali brezplačno dnevno varstvo za otroke za zaposlene na univerzi v Mariboru in študentske družine. Za brezplačno varstvo so se odločili tudi v Zavodu Bunker, kjer so sprejeli 20 otrok. Povpraševanje za varstvo je bilo sicer večje, a so morali otroke zavračati, saj so imeli omejene zmožnosti. Vodja stikov z javnostmi Zavoda Bunker Tamara Bračič Vidmar je za 24ur.com dejala, da podpirajo stavko javnih uslužbencev, da pa prav tako razumejo starše, ki so se danes znašli v stiski, zato so jim priskočili na pomoč.

Na Osnovni šoli Prežihovega Voranca v Ljubljani pa zaposleni, ki so stavkali, pravijo, da se bodo borili za svoje pravice. Sindikalna predstavnica Jana Petek je za 24ur.com dejala, da ob običajnem začetku pouka, torej ob 8. uri, še nihče od staršev ni pripeljal otroka v varstvo.

Šole so bile danes večinoma prazne.
Šole so bile danes večinoma prazne. FOTO: Blaž Garbajs

Štrukelj se je staršem opravičil in zahvalil

Na novinarski konferenci sindikata Sviz je glavni tajnik Branimir Štrukelj dejal, da skupna udeležba otrok v vrtcih po napovedih ne bo presegla aprilske, ko je bilo v vrtcih okoli dva odstotka otrok. Po zadnjih podatkih je bilo v slovenskih vrtcih in šolah danes v oskrbi 2.520 otrok. Štrukelj pravi, da si to zasluži takojšnjo zahvalo staršem in opravičilo. "Tokrat nas je vlada prisilila v to stavko," je povedal Štrukelj in dodal, da vlada ni naredila nič, da bi preprečila stavko.

V Zvezi aktivov svetov staršev Slovenije so ob današnji stavki zapisali, da ne oporekajo zakoniti pravici zaposlenih v osnovnih šolah in vrtcih do stavke. "Zaupamo pa vodstvom šol in vrtcev, da bodo poskrbeli za otroke, za katere starši ne moremo organizirati drugega varstva," so poudarili.

Po podatkih, zbranih do 11. ure, je v današnji stavki sodelovalo skoraj štiri petine zaposlenih v vzgoji, izobraževanju, kulturi in raziskovalni dejavnosti. Sviz sporoča, da so stavko izglasovali v 695 zavodih s področja vzgoje in izobraževanja, v 30 zavodih s področja kulture in 10 zavodih iz znanosti oziroma raziskovanja. V stavki je torej danes sodelovalo skupno 735 zavodov, v katerih ima Sviz organizirano svoje članstvo. Podatke imajo za stavkajoče v 661 zavodih. Na delovnem mestu jih je bilo na dan stavke 44.696 zaposlenih iz vzgoje, izobraževanja, kulture in znanosti. Stavkalo jih je 35.278 (78,9 odstotka), za stavko se ni odločilo 9.418 (21,1 odstotka). Od teh, ki niso stavkali, jih je veliko bilo na bolniškem in porodniškem dopustu ter tudi v šoli v naravi. Ti podatki še niso končni, saj jim nekateri zavodi še niso sporočili števila stavkajočih.

Sviz je medijem predstavil tudi nekaj podatkov o tem, koliko otrok je prišlo v vrtce. V Vrtec Velenje jih je od 1320 vpisanih otrok zjutraj prišlo le šest, v Viških vrtcih so zjutraj od 471 vpisanih sprejeli le sedem otrok, v Vrtec Moravske Toplice, ki ima 170 otrok, je prišel le en otrok. Nekoliko več otrok je prišlo v Vrtec Škofja Loka, in sicer 13 od 382 vpisanih. Vrtec Vrhovci ima vpisanih 430 otrok, danes pa so v varstvo sprejeli deset otrok. Vrtec Sežana ima vpisanih 1000 otrok, starši pa so v varstvo pripeljali le pet otrok.

Tudi iz Sindikata VIR so sporočili, da je bila stavka uspešna. Stavka je potekala v 49 zavodih v dejavnosti vzgoje, izobraževanja in znanosti, kjer so zaposleni včlanjeni v Sindikat VIR. Skupaj je stavkalo 2.768 od 3.625 zaposlenih v teh zavodih oz. 76 odstotka zaposlenih. Stavka je potekala tudi v vseh 28 vrtcih, kjer so zaposleni včlanjeni v Sindikat VIR. V teh vrtcih je bilo od skupno 11.550 vključenih otrok prisotnih le 521 otrok.

Pred UKC zaposleni protestirali proti znižanju plač

V zdravstvu je delo potekalo po prazničnem oz. nedeljskem razporedu. Zagotavljali so vse, kar po zakonu morajo, torej nujno medicinsko pomoč, zdravstveno varstvo otrok, nosečnic in porodnic. V zdravstvenem domu Metelkova v središču Ljubljane je bilo zaradi stavke ljudi zelo malo, v laboratoriju pa so obravnavali le nujne primere. Bolnikov niso prenaročali, da ne bi povzročili zmede v prihodnjih dneh.

Sicer v vseh zdravstvenih ustanovah po Sloveniji praktično ni bilo čutiti stavke. Še najbolj opazno so stavkali v ljubljanskem kliničnem centru, kjer se je del zaposlenih zbral pred vhodom v stavbo, da bi izrazili svoje nezadovoljstvo.

Intervencijski zakoni in državni proračun pomenijo veliko grožnjo ne le zaposlenim, ampak področju zdravstva v celoti, ob stavki pravi predsednik Sindikata kliničnega centra Ljubljana Matija Cevc. Zmanjševanje sredstev za področje zdravstva, tudi za maso za plače, "pomeni skok nazaj in oviro, da bi lahko še naprej zagotavljali takšno zdravstvo, kot ga imamo zdaj", poudarja Cevc. Kot dodaja, se zavedajo, da so določena varčevanja potrebna, kje in kako jih doseči, pa je stvar dogovora.

Po besedah predstavnice sindikata medicinskih sester so se danes odlično izkazali v jeseniški bolnišnici ter na Golniku, kjer so organizirali celo varstvo otrok.

Pripravljenost za stavko je načelno priglasilo dobri dve tretjini zaposlenih v zdravstvu, kar pomeni 20.000 ljudi. Po mnenju predstavnikov sindikatov se stavka v več oddelkih UKC Ljubljana skoraj ni poznala, na težave pa so zaposleni opozorili na shodu pred bolnišnico. Okoli 150 zdravstvenih delavcev je oboroženih s transparenti, na katerih so bili napisi "Naši otroci so že lačni", "Živimo v SLO, a zaslužimo kot na Kitajskem", "Lažite sebi ne nam" ter "V zdravstvu crkujemo na obroke", protestiralo proti znižanju plač. 

Zaposleni v UKC Ljubljana so opozorili na nekatere težave, med drugim tudi na podatek, da jim že nekaj časa ne izplačujejo nadurnega dela, prav tako pa ni sprejetih normativov za delo. Zaposlenih primanjkuje, zaradi česar prihaja do preobremenjenosti, nekateri niso plačani za delo, ki ga opravljajo, ker za to nimajo formalne izobrazbe, imajo pa usposobljenost, navajajo predstavniki sindikatov. Poudarjajo tudi, da so se jim plače v nekaj letih znižale za 20 do 25 odstotkov.

Stavkali so tudi zaposleni v UKC Maribor, a tega bolniki po besedah predsednice tamkajšnjega sindikata Darje Pernek niso občutili. Števila stavkajočih ni želela navesti, izvedba stavke pa naj bi bila različna od oddelka do oddelka. "Ponekod so nadrejeni pokazali solidarnost do stavkajočih, ponekod tudi ne. Tisti, ki so lahko zapustili delovišča, so se pridružili shodu na Trgu svobode," je povedala. Nikjer pa naj ne bi bilo zaradi stavke daljših čakalnih dob.

Pred ljubljanskim kliničnim centrom so zagorele sveče.
Pred ljubljanskim kliničnim centrom so zagorele sveče. FOTO: Mira Matković

Neurgentni programi postali urgentni

Medicinske sestre pa so opozorile, da jim je bilo marsikje izvajanje stavkovnih aktivnosti onemogočeno. Kot je pojasnila predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Jelka Mlakar, v posameznih zdravstvenih zavodih niti management niti nosilci zdravstvene dejavnosti namreč niso bili "pripravljeni solidarnostno participirati k temu, da bi medicinske sestre uresničevale svojo ustavno pravico" do stavke. Tako so, denimo, nenadoma "neurgentni programi postali urgentni" in kot taki zavezovali medicinske sestre, da ostanejo v delovnem procesu, je dejala Mlakarjeva.

Stavka v zdravstvu po oceni Gantarja nepotrebna

Dejstvo je, da se moramo prilagajati obstoječim financam, saj se prilivi v zdravstveno blagajno zmanjšujejo. Minister za zdravje Tomaž Gantar

Minister za zdravje Tomaž Gantar ocenjuje stavko v zdravstvu kot nepotrebno in jo dojema bolj kot izraz solidarnosti zaposlenih v dejavnosti zdravstvene nege. Število zdravstvenih delavcev, zlasti sester in tudi zdravnikov, je namreč tik pod povprečjem EU, zato se je vlada odločila, da se v njihovo število ne bo posegalo, je pojasnil minister.

Vsak, ki pozna položaj zdravstvene blagajne in anomalije, ki so se z leti nakopičile v zdravstvu, se zaveda, da so reforme potrebne, je ob robu današnjega vladnega obiska v notranjsko-kraški regiji dejal Gantar. Ministra zato veseli, da so to opazili tudi zdravniki, združeni v sindikat Fides, ki se stavki ni pridružil.

Stavkali tudi policisti, gasilci, cariniki in kulturniki

Stavki so se pridružili tudi nekateri javni zavodi, ki delujejo na področju kulture. Nekatere knjižnice tako nimajo odprtih vseh svojih enot. Prav tako so predstave odpovedala nekatera gledališča, vrata pa so za javnost zaprli tudi nekateri muzeji in galerije, medtem ko zaposleni stavkajo na delovnih mestih.
Policijski sindikat Slovenije stavkovne aktivnosti izvaja že dober teden dni in sodeluje tudi v splošni stavki, Sindikat policistov Slovenije pa v nobeni. V zaporih so opravljali naloge, ki so potrebne za varovanje, najnujnejšo strokovno obravnavo in materialno ter zdravstveno oskrbo zapornikov. Po podatkih predsednika policijskega sindikata Radivoja Uroševiča se je shoda na slovenskih ulicah udeležilo okoli 800 njihovih članov.

Gasilci so delali po nedeljskem urniku, stavkali pa so tako, da življenja niso bila ogrožena. Predsednik sindikata poklicnih gasilcev je dejal, "da varčujemo samo javni uslužbenci, vlada in gospoda pa zelo malo". Stavki so se pridružili tudi v sindikatu veterinarjev, kjer so ustavili delo v klavnicah.

Cariniki bodo s stavko nadaljevali, a manj intenzivno

 

Stavko so že ob polnoči na mejnem prehodu Obrežje začeli tudi cariniki. Sekretar Sindikata carinikov Slovenije Dušan Miščevič je za 24ur.com povedal, da cariniki stavkajo na vseh carinskih izpostavah in mejnih prehodih. Zaradi temeljitega in še bolj natančnega dela carinikov na mejnih prehodih so čakalne dobe daljše kot po navadi, zelo natančni pa so tudi v Luki Koper, kjer prav tako stavkajo.

Miščevič pravi, da je sindikat svoje zahteve že na začetku januarja predstavil ministrstvu za finance, ti pa se do zdaj še niso odzvali. Po njegovem mnenju so problemi rešljivi v petih minutah, a za zdaj na vladni strani ni bilo volje. Miščevič upa, da se bodo po današnji stavki zganili na vladni strani. Cariniki sicer stavke z današnjim dnem ne bodo prekinili. Stavkali bodo še naprej, in sicer vse do izpolnitev stavkovnih zahtev, vendar z manjšo intenzivnostjo.

Shod študentov in zaposlenih na univerzi

Skupno sporočilo študentov je bilo: proti privatizaciji javnega sektorja, proti šolninam in za polno financiranje javne univerze.

Skupina nekaj sto zaposlenih na univerzi in študentov, ki so jim prišli izrazit podporo, se je zbrala pred ljubljansko univerzo. Zbrane je nagovoril tudi rektor Univerze v Ljubljani Stanislav Pejovnik. Poleg Pejovnika so pred poslopjem univerze zbrane nagovorili tudi predstavniki sindikatov, študentov in visokošolske skupnosti. Svobodno in odprto ustvarjanje boljše prihodnosti, kar je naloga vsake družbe in univerze, je mogoče le ob brezpogojnem dialogu, je poudaril predsednik Neodvisnega sindikata delavcev ljubljanske univerze Tomaž Sajovic. Kot je poudaril, pa vlada ne spoštuje dialoga in je avtoritarna.

"Ne stavkamo zato, ker smo lenuhi," je poudaril dekan Akademije za gledališče, radio, film in televizijo Miran Zupanič in dodal, da čeprav delajo več, kot so kadar koli, in zanemarjajo svoje družine bolj kot kadar koli, jim oblast vseskozi dopoveduje, da so "neučinkoviti, dragi in nepotrebni".

Stavkali tudi zaposleni v ljubljanski in celjski mestni upravi

Stavkali so tudi občinski redarji, in sicer na delovnih mestih. Za stavko so se odločili, ker imajo vedno večja pooblastila, plačni razred pa je isti. Prav tako pogrešajo socialni dialog.

Za razliko od zaposlenih v ljubljanski in celjski mestni upravi, ki so se pridružili današnji stavki javnega sektorja, stavke nista podprla sindikata zaposlenih v mariborski in kranjski mestni upravi. Delo v ljubljanski in celjski mestni upravi je kljub stavki potekalo nemoteno. Za stavko javnega sektorja so se med drugimi izrekli tudi člani sindikata Mestne občine Velenje in drugi zaposleni v tamkajšnji občinski upravi.

Množica se je zbrala na Prešernovi ulici v Ljubljani.
Množica se je zbrala na Prešernovi ulici v Ljubljani. FOTO: 24ur.com

Shodi po Sloveniji

Pet minut čez dvanajsto so se v 14 mestih po Sloveniji začeli protestni shodi, ki so se končali v slabi uri. Poleg Ljubljane in Maribora so shodi potekali še v Celju, na Ravnah na Koroškem, v Novi Gorici, Novem mestu, Kopru, Murski Soboti, Krškem, Postojni, Slovenskih Konjicah, Škofji Loki, Velenju in na Ptuju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (582)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

smetkamarjetka
25. 01. 2013 23.07
-1
In potem se zaradi pijavk, ki rušijo našo državo, vsuje plaz kritik na celoten javni sektor... in bi bilo lepo, da tisti, ki ne veste, ne govorite o delovniku, delovni obveznosti in dopustu v šolstvu in vzgoji. Ker je vse skupaj en bla bla! in da JS ni samo šolstvo in vzgoja, je tudi zdravstvo, tu mislim predvsem medicinske sestre in njihova dežurstva, praznike in nedelje, pa policisti, gasilci, vojska (tisti najnižje na lestvici)...ki delajo, medtem ko vi (vsaj večina) mirno spite, in veste kaj, njihove plače so daleč od tistih 1500, ki jih tako radi navajate! Pa še in še... pa še to - otroci staršev, ki niso imeli varstva in dopusta, so imeli možnost priti v vrtec, tisti ki niso prišli, pa brez skrbi, tega dne vam ne bodo obračunali! Z vsem ostalim, kar se tiče višjega ranga, se pa popolnoma strinjam, da je to nč od nč! Samo ne nas vse v isti koš metat. Tudi mi se pošteno nadelamo za svojo plačo...je pa res da je vsaj ob mesecu in bomo veseli, dokler bo tako! Pa itak se ni šlo za višanje plač, ampak za že obstoječe zadeve, da ne bi šlo na slabše. Kaj nam res privoščite? Tisti brezposelni...si res želite, da je takih še več?
Huey
25. 01. 2013 16.25
+0
Leta 91...60 000 JU/JS....aparat laufa. Leta 2013....blizu 200 000 državnih uslužbencev...aparat je na infuziji in hrom! V dobi interneta in računalnikov. Paraziti...se boste zbudili?
24vohomurckov
24. 01. 2013 11.58
+2
...a veste,da delavci,ki po dvanajst ur skupaj pečejo kruh,nimajo za kruh.......?
Samo.Jst
24. 01. 2013 10.16
+11
Super, uspelo je skregat delavca z medicinsko sestro, učiteljem, reševalcem..bravo, čudovito.. Tako bo 210 županov, njihovih podžupanov, birokratov in poslancev, ki niti ne vedo ali so hodili v šolo ali ne, veselo kradlo naprej, tako enim kot drugim.. Slovenija bi se res lahko preimenovala v Butale.. Pa kaj je z vami?
24vohomurckov
24. 01. 2013 10.38
-1
ne posplošuj......nihče ne oporeka temu,da mora medicinska sestra za svoj denar veliko delati.....ampak...poglejmo tiste v zdravstvenih domovih...za primer........pravimo,da delavec v realnem sektorju,na katerem sloni JU in JS ,v povprečju zasluži MANJ........in,da jih to..očitno...prav nič ne briga!!
Samo.Jst
24. 01. 2013 09.57
+6
Ne vem, vsi, ki jih poznam in imajo otroke, stavko podpirajo.. Razmišljanje, če je meni slabo naj bo tudi drugim, ne vodi nikamor.. Vzgojiteljice, medicinske sestre in reševalci niso krivi za nastalo stanje.. Krivi so tisti, ki so vse pokradli, 210 županov, njihovih podžupanov in tajnic itd, od katerih nima nihče nič.. Je treba znat ločit.. (ne delam v javnem sektorju). NYC ima 8 milijonov ljudi in enega župana, dejte malo razmislit kdo vam krade..
spicka
24. 01. 2013 10.31
+3
Pa saj to vsi vemo, ampak z včerajšnjo stavko NISTE REŠILI TEGA....stavkali ste (med drugim) PROTI ODPUŠČANJU V JS......Saj ne vem, a župani spadajo pod gospodarstvo ali kaj? Saj zadeva je kontradiktorna.....štrajkate proti SVOJIM....prizadanete pa gospodarstvo, ki vas plačuje.....
Samo.Jst
24. 01. 2013 10.38
+3
Nisem stavkal, ne delam v javnem sektorju, hotel sem samo opozorit, da je treba pazit z besedami, koga je v javnem sektorju potrebno podpret in koga ne.. Da se ne meče vseh v isti koš, da se ne skrega med sabo delavca in medicinske sestre npr., ker so oboji zelo pomembni..
spicka
24. 01. 2013 10.52
+2
Se čisto strinjam, ampak moraš razumeti, da je PROBLEM ZNOTRAJ JS.....TAM NAJ POČISTIJO KOGA SE POTREBUJE IN KOGA NE.....ne pa, da ZOPET gospodarstvo nasrka, kot včeraj....tisti ki plačujemo smo imeli otroke doma.....ZNOTRAJ JS pa je še vedno ŠTALA..... Upam, da razumeš kaj hočem povedati...
Samo.Jst
24. 01. 2013 11.02
+3
Ja se popolnoma strinjam, znotraj JS bo treba počistit, to je v pristojnosti vlade, ki ne vem zakaj nikoli ne reče ukinimo teh 210 županov in vseh zraven, ukinimo subvencionirano hrano poslancev in druge bonitete, da bo za otroke več.. Ne vem zakaj tega ne naredijo :( Vedno se mi zdi, da začnejo zategovat pas pri otrocih in bolnih..pri dnu, namesto na vrhu..
FatBoySlim
24. 01. 2013 16.59
spicka
24. 01. 2013 09.22
+5
Jaz se spet oglašam, ker me nekateri (JS) na tem forumu ne razumejo. Jaz (privat sektor) podpiram vaš boj za boljši jutri in vaše pravice, ampak ta način mi ne odgovarja. ZAPRETI ŠOLE IN VRTCE JE NEDOPUSTNO. Kako lahko pravite, da naj vas podpremo in smo na vaši strani, če ste NAM naprtili, da se znajdemo kam z otroci. Vladajoči eliti (tisti zaradi katerih stavkate pravite) včeraj ni bilo treba skrbeti kje bodo otroci...so jih dali pa v privat varstvo. Jaz si tega ne morem privoščiti. Včeraj sem absolutno naredila manj svojega dela, ker sem se ukvarjala z otroci. KDO bo meni plačal nadure. JAZ pa (kot davkoplačevalec) moram plačati vaše včerajšnje NEDELO. Razumite vendar, da z vsako tako stavko škodujete tistim za katere pravite naj vas PODPREMO. Jaz ne vidim logike. Pa še nekaj. Zakaj govorite STOPIMO SKUPAJ, PODPRITE NAS in ostale floskule.... Povejte mi KDAJ, KJE in KAKO ste VI podprli delavca v gospodarstvu, ki je zgubil službo, KDAJ, KJE IN KAKO ste podprli privat sektor.....POVEJTE MI PROSIM.......KDAJ, KJE, KAKO, S ČIM......Včeraj ste spet pokazali DA VAM ZA NAS NI MAR......mar vam je samo in edino za lastne riti......TAKO......Pa še nekaj...ta stavka tudi NI NIKAKRŠEN VZGLED našim otrokom....sinu sem včeraj rekla: Kaj boš počel? Pa pravi: Ja NIČ....saj zato je stavka. PROSIM LEPO....VZGOJNO IZOBRAŽEVALNE USTANOVE PA TAKE..........
24vohomurckov
24. 01. 2013 10.39
+1
FatBoySlim
24. 01. 2013 17.09
+3
Ne moreš si privoščiti privat... a ko se bo uvedlo privat šolstvo, vrtci, zdravstvo, potem si boš pa lahko privoščila? JS (učitelji, vzgojitelji, gasilci, medicinske sestre...) se bori za to... ne za dvig plač, ne za ohranjanje privilegijev... če spremljaš novice si najbrž zasledila, da so se sindikati pripravljeni pogajati.... Ampak vlade to ne zanima...
meta37
24. 01. 2013 08.09
+1
15 javnih uslužbencev za 1 državljana... V šolah jih sedi po 15 max 20 otrok v razredu... Pa naj mi še kdo reče, da to ni potrata!!! Kje so tisti časi, ko je bilo javne uprave za polovico manj, ko nas je v razredu sedelo 30 in več??? Vsi smo se naučili, vsi smo imeli dovolj pozornosti in predvsem, imeli smo dovolj za življenje!
Samo.Jst
24. 01. 2013 09.53
+3
Kako zavajajoč podatek.. Ti je jasno, da imamo 210 županov in koliko to znese podžupanov, tajnic itd.. To nima nobene veze z učitelji, medicinskimi sestrami, gasilci, reševalci.. Je treba znat ločit.. (pa ne delam v javnem sektorju)
žuga
24. 01. 2013 01.57
+8
Vsem je jasno da je javni sektor v Sloveniji rak ki nagriza zdrave dele Slovenije......od leta 1991 so se namnožili 4x in za posedanje dobivajo nadpovprečne plače ,.......
Samo.Jst
24. 01. 2013 10.07
+7
Ja, ampak kje so se namnožili? Je treba ločit šolstvo, zdravstvo in varnost (gasilci, reševalci..) od 210 županov in njihovih podrepnikov.. Ne metat vsega v isti koš..
GetYourFactsRight
24. 01. 2013 10.30
+0
Sej to je problem. Folk ne ve kaj JS je. To da posedajo in dobivajo nadpovprečne plače je dejansko kazatelj da žuga ne ve, kaj je JS.
lalala90
24. 01. 2013 00.03
-3
Se ljudje zavedate, da smo učitelji in vzgojitelji vsak dan odgovorni za vaše otroke. Veste kakšna odgovornost je to??? Očitno ne. Peljati več kot 20 otrok - neplavalcev, na plavalne dneve niti približno ni enostavno. Doma imate pa npr. po dva otroka. Si jih predstavljate imeti 20????
3.142
24. 01. 2013 00.35
-2
In to ti daje pravico, da protestiraš, medtem ko njihovi starši delajo zate, zraven pa še opravljajo tvoje delo, hkrati pa ne vejo, ali bodo ta mesec še dobili plačo ?
ajnajs
24. 01. 2013 07.34
+1
se zavedam, da je vzgoja otrok pomembna, vprašam pa se ali vi opravljate svoje delo tako kot pravite. Imam pet otrok in glede na to, kaj vse moramo straši početi z njimi popoldne za šole ne bi niti govorila, pa so otroci odliči oz. pravdobri učenci. Kar se pa tiče šol v naravi, tečajev palvanja pa mislim da jih je znatno preveč, predvsem za moj žep, vsako leto nekam gredo v vsakem razredu. Lani smo na koncu šole izpolninli anketo da ne bi več hodili vsako leto nekam, pa se ni upoštevala. Ti izleti vam pa pravi pridejo, ker dobite dnevnice, pa še kaj. Glede na to, da ste včeraj stavkali in ste bili 8 ure na delovnem mestu boste mogoče lahko začutili, kako se počutim jaz , ko pridem domov po 16:00 uri in se ukvarjam s šolo do večera z razlago in nalogami, ki jih ne razumejo, v šoli pa po 12:00 uri ni nikogar več da bi ga lahko vprašali. Tudi jaz bi imela 22 urni teden (ura pa bi bila dolga 45 minut, potem pa so odmori). Carji ste, denarja ni, meni ste zvišali prispevke, da komaj shajam z s.p., da boste vi imeli za polovičen dleovni čas tako plačo, ki jo jaz včasin ne morem izplačati za 8 ali več ur na dan.
Samo.Jst
24. 01. 2013 10.09
+3
Super, uspelo je skregat delavca z medicinsko sestro, učiteljem, reševalcem..bravo, čudovito.. Tako bo 210 županov, njihovih podžupanov, birokratov in poslancev, ki niti ne vedo ali so hodili v šolo ali ne, veselo kradlo naprej, tako enim kot drugim..
spicka
24. 01. 2013 10.19
+0
Potem pa povej kaj storiti.....ZAKAJ PA POTEM NISO SINDIKATI VČERAJ POZVALI GOSPODARSTVO NAJ ŠTRAJKA....(aja, saj jih nimamo) .POTEM BI STOPILI SKUPAJ.....TAKO pa žal ne....jaz od včerajšnje stavke zopet nisem imela nič...same minuse.......
FatBoySlim
24. 01. 2013 16.59
+2
Zombijinapohodu... včeraj je bil krvavec poln osnovnošolskih in srednješolskih otrok... očitno tudi realnemu sektorju ne gre tako slabo... jaz si smučanje težko privoščim.
lalala90
24. 01. 2013 18.07
+4
ajnajs. delo opravljam več kot odlično. Kakšne dnevnice, ti nevednica???? v šoli sem vsak dan od okol 7. do 14.30/15.00. Ko imamo seminarje, govorilne, roditeljske itd. pa cel dan - do večera.. Pa še zvečer sedim, tako da res ne bi več razpravljala o bedarijah. Kolikokrat moram povedat, da mi nimamo odmorov??? Da stokrat napišem,da boste razumeli??? Polovičen delovni čas??? Hahahha, prej bi rekla polni delovni čas pa pol. Vidiš kako si nevedna ... ne morem verjet ... jaz ne pišem bedarij o gospodarstvu, če jih ne vem. Vi pa vsi ste tako pametni, da veste točno kako se streže po šolah ... Sprašujem se, če je tukaj tako super ... ne bi raje zamenjala poklica????
3.142
23. 01. 2013 23.29
+16
Siti protestirajo proti lačnim.
meta37
24. 01. 2013 08.03
+1
periot22
23. 01. 2013 20.34
+15
Veliko preveč vas je na določenih delovnih mestih v javnem sektorju!!!!!!!
smetkamarjetka
23. 01. 2013 20.44
+2
Samo.Jst
24. 01. 2013 10.11
+7
Na občinah jih je preveč. ne pa v zdravstvu, šolstvu itd.. dejte ločit in ne bit take ovce.. (ne delam v javnem sektorju).
GetYourFactsRight
24. 01. 2013 10.34
+5
Delam v privat sektorju in se strinjam s Samo.Jst
mackon08
23. 01. 2013 20.30
+17
Ko se stavka je treba vse aktivnosti prekiniti. Takšna stavka da se nemoteno dela je možna samo v Sloveniji. Lep primer je ta da zdravniki niso štrajkali, zakaj pa bi saj jim predobro gre, sestre ki pa delajo s temo zdravniki zaradi tega niso štrajkale ker zdravniki nebi mogli v tem primeru delati. Saj namen štrajka je v tem da se delo prekine pa se vidijo posledice tega nedela. Ko se štrajka je trerba štrajkati ne pa delati.
evergrin
23. 01. 2013 20.10
+9
Že res, da smo starši malo čutili štrajk, je pa tudi res, da je čas, da se to bando zradira in začne ZNOVA.
general_war
24. 01. 2013 00.23
-1
ajnajs
24. 01. 2013 07.36
-2
ta banda pa je verjeno javna uprava a ne, ker jih je tam znatno preveč
uma21
23. 01. 2013 20.03
+12
JS te stavke so bv, popolno je treba prenehati z delom, vrtci, bi morali biti zaprti- kam bojo dali starši svoje otrioke, njihov problem, bolnice, domovi brez sester, zt, kdo bo poskrbel za bolnike, stvar svojcev, zdravnikov..., policija, carina nč delat, gasilci naj gori...
ansev88
23. 01. 2013 21.14
+6
Tako, tako. Itak so vsi menda nepotrebni in zažirajo zasebni sektor.
slo_veter
23. 01. 2013 21.19
-5
ja najbolj, da se vse naštete službe ukinejo.itak delajo tako da se komaj opazi pri čemer zapravijo pol predračuna cca 4 Mrd Eur letno Denar za vse našteto naj ostane nam uporabnikom storitev.. in koliko plačam jaz davkov ima lahko moj otrok dva vzgojitelja pa še trenerja.
FatBoySlim
23. 01. 2013 21.23
-1
Veš, zaposlil bi se v JS, pa ti ne bi bilo treba davkov plačevat
ansev88
23. 01. 2013 21.27
+1
smetkamarjetka
23. 01. 2013 21.44
+2
slo_veter, sram te bodi za tak odgovor! Razmisli, ko boš plačeval privat ostale službe (zdravstvo, itn.) te kmalu tudi neplačevanje davkov ne reši več.
slo_veter
23. 01. 2013 22.00
+1
delam v mednarodnem podjetju, kjer do zadnjega centa plačajo vse davke. Seveda moram jaz za njih narediti za bruto bruto plačo in še 40 % maržo da me imajo na plačilni listi .. to je zelo veliko in dela se praktično 7 dni v tednu celo leto, tudi dopust ne mine brez službe in to leto za letom. .. zatorej natančno vem kaj govorim .. Vrtec plačujem po najvišji tarifi danes sem pa moral vzet dopust in sam paziti otroka. torej pustite mi 50% prihodkov pa sam plačam zobarja, socialno v tujini je to 5Kevr letno in še zasebno varstvo za otroka .. vi se pa igrajte javno upravo ..
smetkamarjetka
23. 01. 2013 22.09
+3
Si vsaj dobil dopust! In če imaš vrtec po najvišji tarifi, vsaj veš, zakaj toliko delaš. Nekateri tega žal ne vedo :( Če ti je pa služba prenaporna, pa najbolje da jo zamenjaš, a ne. Kar se pa tiče varstva na domu, Buena vita, pa najbolje da kar prevzameš, ko je tako enostavno- predvsem pa poceni za starše :) Nekdo ki ima sedaj vrtec npr. 80 eur, ne bo dal 200 ali več za privat varstvo...če želiš dobiti več kot plačo!
lalala90
23. 01. 2013 23.26
+10
SLO-VETER: Še en biser. V jaslih imata vzgojiteljici 14 pleničarjev. Sami dve morata nahraniti vseh 14 otrok naenkrat!!! Če se ti dve ne nadelata, potem ne vem kaj je zate delo. Da o učiteljih sploh ne začnem govoriti!!!
spicka
24. 01. 2013 10.22
-1
smetkamarjetka
23. 01. 2013 19.57
+4
zdej sem pa res šokirana, kakšno sovraštvo se goji do uslužbencev javnega sektorja. Žal mi je vseh tistih, ki se borijo z minimalcem, ki več mesecev niso dobili plače, regresa, ki so ostali brez službe - vem kako je to. Ampak za vraga, kaj vam ni jasno, ljudje, da je JS različen glede na plačila, da so nekatere plače primerljive s tistimi v gospodarstvu, da ima marsikdo v gospodarstvu višjo plačo in da služba v JS ni zagarantirana. Predvsem pa to, da nekateri v JS prav tako dajo vse od sebe in upravičeno zaslužijo svojo plačo.
Huey
23. 01. 2013 20.04
-1
Žal ne poznaš realne situacije. JS/JU je iz delavcev naredil sužnje!
smetkamarjetka
23. 01. 2013 20.10
+7
lej poznam realno situacijo pri meni in me je zmotilo da je tako sovraštvo meni enakim ki nikomur nismo storili hudega, le to da so nas zaposlili v JS, ker imamo pač izobrazbo za tja. In to za dobrih 600 eur, kar se meni ne zdi nek velik denar, za kakega nas obtožujejo da ga imamo. In verjemi, takih je veliko. Naj se opredelijo na tiste, ki so odgovorni za potop gospodarstva!
Huey
23. 01. 2013 20.33
+0
JS/JU je odgovoren za potop gospodarstva! Kje so inšpektorji, kje je zakonodaja, kje so tožilci, kje so direktorati? Vse to je JU/JS! In še bolj bizarno...to elito plačuje suženj na minimalcu!
smetkamarjetka
23. 01. 2013 20.47
+2
lej jaz sem samo svoje mnenje napisala in mi ni do pregovarjanja, ampak a ti sploh veš kaj vse zajema JS?
ansev88
23. 01. 2013 21.16
+3
Huey a razne Hilde pa Zidarji nimajo pa nič s tem? Dej še mal bolj na široko poglej zadeve, ne pa sam čez eno špranjo škilt.
smetkamarjetka
23. 01. 2013 22.24
+1
ja čist brez veze se dajat s takimi, ki na žalost nič ne razmišljajo...
GetYourFactsRight
24. 01. 2013 10.40
+1
Huey, da nimaš pojma kaj je JS. Mogoče bi spoznal če bi ti hiša gorela in ti gasilci nabi prihiteli na pomoč, ker se je ukinil javni sektor. No, mogoče pa bi se v privat sektorju pol zorganiziralo in bi začeli ustanavljat firme ala gasilci d.o.o. Pol pa za eno gašenje 10% vrednosti objekta. :P
Huey
25. 01. 2013 16.24
+0
Pijavke, sanjajte svoje mokre sanje. Sužnji ki garajo za vaše plače se bodo dvignili! Gotofi ste!
gIich
23. 01. 2013 19.30
+1
brezvezne slike imate
?unta
23. 01. 2013 19.23
-1
Mater je totih šolnikov treba jim preverit diplome
lalala90
23. 01. 2013 23.28
+2
Mad biker
23. 01. 2013 19.21
-1
90% javne uprave ni bilo na protestih ampak so se smučali in kopali ali pa drugače izkoriščali čas ki je bil namenjen za doseganje ciljev .Prevelike plače imajo ne gre jim hudega če ne bi prišlo 150000 ljudi na cesto in ne slabih 10 tisoč
smetkamarjetka
23. 01. 2013 19.31
+1
ietsspesiaals
23. 01. 2013 18.40
+4
kdo pa neb rd večjih plač sam bl pametn bi blo začet pr najnižjih
titi87
23. 01. 2013 18.44
+1
kitty007
23. 01. 2013 19.03
+0
Očitno se zakajaš, ker pišeš nerazumljivo...
Huey
23. 01. 2013 18.36
+12
Leta 91...60 000 JU/JS....aparat laufa. Leta 2013....blizu 200 000 državnih uslužbencev...aparat je na infuziji in hrom! V dobi interneta in računalnikov. Paraziti...se boste zbudili?