Kuhajmo

Idrijski žlikrofi

Radovljica, 01. 03. 2007 12.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Žlikrofi so že od nekdaj in še sedaj priljubljena praznična jed, ki jo pripravljamo tudi ob nedeljah.

SESTAVINE za 10 porcij:

Rezančevo testo:
0,80 kg moke
8 jajc
0,05 l vode
0,04 l olja
ščep soli

Nadev:
1 kg krompirja
0,20 kg ocvirkov ali zaseke
0,20 kg čebule
Začimbe: sol, poper, majaron, drobnjak

Sestavine za Idrijske žlikrofe (Foto: Marija Arh Ivanšek)
Sestavine za Idrijske žlikrofe (Foto: Marija Arh Ivanšek) FOTO:


PRIPRAVA:
Zamesimo rezančevo testo in ga dobro ugnetemo (ob prerezu je brez luknjic) ter ga pol ure pustimo počivat. V tem času skuhan krompir olupimo, nato pretlačimo, dodamo na ocvirkih ali zaseki prepraženo sesekljano čebulo in začinimo. Sestavine dobro premešamo. Iz krompirjevega nadeva oblikujemo krogljice, ki so v velikosti višnje ali lešnika.

VIR: Stara mama dijaka Matica gospa Ana Sedej jih večkrat pripravlja, in sicer 500 do 1000 žlikrofov, tako da njena družina pogosta uživa ob tej dobroti.


Testo tanko razvaljamo, v ravno vrsto približno 1cm od roba testa položimo krompirjeve krogljice, med katerimi je za 0.5 cm presledka. Iz testom pokrijemo in zavijemo krogljice, pustimo za slab centimeter testa, ostalo površino testa odrežemo. Z mezincem pritisnemo na testo med posameznimi krogljicami, da iztisnemo zrak in se testo sprime, nato na istem mestu odrežemo. Vsak posamezen žlikrof nato oblikujemo tako, da na ostanek testa pritisnemo ˝krogljico˝ tako da je nadev dobro zavit in ob enem stisnemo oba robova ter na vrhu naredimo vdolbinico s prstom.


Žlikrofe skuhamo v veliki količini slanega kropa z malo olja. Kuhani so, ko priplavajo na vrh, jih takoj serviramo in uživamo ob tej tradicionalni slovenski jedi, ki so jo pripravljale z veliko ljubeznijo in spretnostjo žene rudarjev, saj so znale iz skromnih sestavin pripraviti pravo specialiteto.

Poleg žlikrofov lahko pripravimo svinjsko pečenko ali pečenega zajca, čeprav so včasih ob tej jedi servirali bakalco, danes pa jo pogosto serviramo s pečenkino omako ali gorgonzolino omako. (Foto: Marija Arh Ivanšek)
Poleg žlikrofov lahko pripravimo svinjsko pečenko ali pečenega zajca, čeprav so včasih ob tej jedi servirali bakalco, danes pa jo pogosto serviramo s pečenkino omako ali gorgonzolino omako. (Foto: Marija Arh Ivanšek) FOTO:

OMAKA IZ GORGONZOLE:
Potrebne sestavine
0,05 kg masla
0,30 kg gorgonzole
0,5 l sladke smetane

Na maslu razstopimo na kocke narezano gorgonzolo, zalijemo s sladko smetano in toliko časa kuhamo, da se zgosti.

Veliko uspeha pri pripravi in užitkov pri degustaciji žlikrofov vam želijo dijaki 2. a GT razreda<a href="http://www.sgtsr.si" target="_blank">Srednje gostinske in turistične šole Radovljica</a>: Bojan Černelč, Matic Kleindiest, Monika Maček, Anel Mešinovič, Elmerina Midžan, Peter Podobnik, Grega Pšenica, Matic Sedej z mentorico Marijo Arh Ivanšek. (Foto: Marija Arh Ivanšek)
Veliko uspeha pri pripravi in užitkov pri degustaciji žlikrofov vam želijo dijaki 2. a GT razreda<a href="http://www.sgtsr.si" target="_blank">Srednje gostinske in turistične šole Radovljica</a>: Bojan Černelč, Matic Kleindiest, Monika Maček, Anel Mešinovič, Elmerina Midžan, Peter Podobnik, Grega Pšenica, Matic Sedej z mentorico Marijo Arh Ivanšek. (Foto: Marija Arh Ivanšek) FOTO:
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

saska.c
06. 03. 2007 13.52
Najprej pohvale mladim kuharskim mojstrom. Upam, da bodo še dolgo uživali pri ustavrjanju svojih mojstrovin. Sedaj pa ena mala dobronamerna pripombica. Moja babica je Idrijčanka in se s predstavljenim receptom ne bi strinjala. Namesto ocvirkov ali zaseke se veliko bolje prileže na drobno sesekljan suh špehec. Joj, pa tudi nobena gorgonzolna omaka ne paše zraven (premočan okus, ki uniči aromo žlikrofov). Raje specite pečenko in žlikrofe potem namakajte v omakico, ki nastane med pečenjem. Obvezna je seveda popečena čebula, ki doda še piko na i. Če pa se morate že odločati za alternativo, potem obstajajo še repnati žlikrofi in golaž.