Nacionalni preiskovalni urad (NPU) je v okviru obsežnega predkazenskega postopka na območju Ljubljane opravil sedem hišnih preiskav, tako pri fizičnih kot pri pravnih osebah. Iskali so dokaze kaznivih dejanj na škodo gospodarske družbe pri sklenitvi pogodb glede najema prostorov v Stožicah. Med preiskavami so dvema osumljenima osebama odvzeli prostost, vendar pa so nato tudi obe pridržani osebi izpustili.
Direktor NPU Darko Majhenič je razložil, da so iskali dokaze za utemeljitev suma zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti in preslepitve pri pridobitvi posojila. Za prvo kaznivo dejanje je zagrožena zaporna kazen do osem let, za drugo kaznivo dejanje pa zapor do treh let.
Kar se tiče suma zlorabe položaja, je preiskava usmerjena zoper odgovorno osebo javnega podjetja iz Ljubljane, ki se ukvarja z energetiko in je leta 2010 podpisala pogodbo o najemu prostorov v Stožicah v vrednosti skoraj tri milijone evrov. S tem je, kot je dejal Majhenič, gospodarski družbi podpisnik pridobil protipravno premoženjsko korist. "Pri tem je vedel, da sklenitev teh pogodb ni potrebna, saj je bilo jasno, da bo javno podjetje te prostore dobilo brezplačno v uporabo," je poudaril direktor NPU.
V zvezi s preslepitvijo pri pridobitvi ugodnosti pa je osumljenih več oseb. Osumljeni družbi sta, kot ugotavljajo kriminalisti, pogodbo o najemu posojila z banko sklenili, čeprav sta vedeli, da družbi ne izpolnjujeta vseh pogojev. "Kljub temu so predstavnikom bank predložili lažni dogovor o upravljanju in najemu parkirnih mest, čeprav so vedeli, da je dogovor namenjen le za izpolnitev pogojev črpanja posojila. Pri tem so jim pomagale tri osebe," je pojasnil Majhenič.
Podlaga za današnje aktivnosti so izsledki, do katerih so se kriminalisti dokopali na podlagi ugotovitev iz lanskega septembra, ko so preiskovalci NPU opravili več hišnih preiskav.
Čeprav preiskovalci o konkretnih imenih niso želeli govoriti, pa so ta čez dan le prišla na dan. Preiskovalci po poročanju 24UR preiskujejo dve zgodbi. V prvi je ljubljanska Energetika pod vodstvom Hrvoja Draškovića in v lasti ljubljanskega holdinga leta 2010 z Grepom podpisala pogodbi v vrednosti 1,4 in 1,6 milijona evrov. Šlo naj bi za najem prostorov za strojnico v Stožicah, čeprav je Drašković po trditvah policije vedel, da taka pogodba – in plačilo najema – sploh nista potrebna. Grep je s temi tremi milijoni dobil krvavo potreben denar za dokončanje objekta.
V drugi zgodbi kriminalisti sumijo pet oseb preslepitve: Zoran Janković v imenu Mestne občine Ljubljana, Roman Jakič v imenu Zavoda Tivoli, Samo Lozej kot direktor podjetja Ljubljanske tržnice in parkirišča – obe podjetji sta v lasti občine – so z Grepom oziroma prvima možema podjetja Urošem Ogrinom in Zlatkom Srako podpisali sporne pogodbe v višini najmanj 1,8 milijona za domnevno fiktivni najem parkirišč v Stožicah. S to potezo je Grep postal kreditno sposobno podjetje in je pri NLB lahko najel 50 milijonov kredita. Banka je namreč v zameno za odobritev zahtevala podpisane pogodbe oziroma sklenjene posle.
Draškovič in Lozej sta bila tista, ki sta bila v času preiskav pridržana. Lozej je okrog 12.30 zapustil prostore NPU, njegov odvetnik Gorazd Fišer pa je dejal, da je preiskava potekala korektno.
S kriminalisti se je danes pogovarjala tudi nekdanja prva dama Darsa in zdajšnja direktorica Javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice (LPT) Mateja Duhovnik. Dejala je, da je bila s kriminalisti več ur, da pa izjave ne bo dala, saj v tej fazi postopka to za preiskovance ni primerno.
Kriminalisti na domu ministra Jakiča, a Jakiča tam ni bilo
Največ pozornosti je med današnjimi preiskavami pritegnil minister Jakič. Kriminalisti so se zgodaj zjutraj oglasili na njegovem domu, čeprav Jakiča sploh ni bilo doma. Policija je vedela, da je bil Jakič včeraj odsoten, saj je bil v Rusiji, in da bi se danes moral vrniti, a zjutraj se je izkazalo, da se celotna delegacija še ni vrnila zaradi okvare letala. Če bi razpolagali s to informacijo, bi morda operativne aktivnosti izvajali kasneje, pravijo.
Dodajajo, da sama odsotnost Jakiča na rezultat preiskave ni vplivala. Napovedali so, da bodo z ministrom vzpostavili stik, ko se vrne v Ljubljano. Letalo z delegacijo, v kateri je bil Jakič, je na brniškem letališču pristalo okoli 15. ure, tam pa so ministra pričakali kriminalisti. Z njim so se pogovarjali, a dogovorili le, da se bo v naslednjih dneh zglasil na NPU, kjer bodo z njim opravili zaslišanje.
Jakič prepričan v zakonitost svojih ravnanj v prejšnji službi
Jakič je v izjavi za javnost napisal, da se je današnja preiskava nanašala na obdobje, ko je vodil Javni zavod Šport Ljubljana. Čeprav v času preiskave ni bil doma, je dal dovoljenje zanjo.
Zagotovil je, da preiskovalci niso našli nobenega gradiva, ki bi ga bremenilo. Dodal je, da je še naprej pripravljen sodelovati s preiskovalnimi institucijami, v zakonitost in transparentnost svojega ravnanja v prejšnji službi pa je prepričan.
"Pogodba, katere podpis se mi očita, ni bila, zaradi odložilnih pogojev, ki jih nedvoumno vsebuje in niso bili nikoli izpolnjeni, realizirana," pravi Jakič. Zagotovil je, da pogodba ni povzročila nikakršnih finančnih posledic ne MOL ne zavodu, ki ga je vodil, in niti ne davkoplačevalcem. Dodal je, da se z njo v tem smislu nihče ni mogel okoristiti.
KPK: Preiskave glede Stožic tečejo dolgo
Namestnik predsednika KPK v odstopu Rok Praprotnik je dejal, da preiskave glede Stožic v MOL in pri županu tečejo dolgo časa, sumi ostajajo nepotrjeni, posledično pa je ogroženo zaupanje. Želi si, da ti postopki vedno potekajo zakonito, ampak čim hitreje, da je čim manj prostora za špekulacije.
Minister za zunanje zadeve in prvak DeSUS Karl Erjavec je glede današnje preiskave seznanjen le iz medijev in tudi ne ve, za kaj gre. Pričakuje, da bodo organi pregona korektno opravili svoje delo in da bo minister Jakič ministrskim kolegom pojasnil, za kaj gre pri vsej zadevi.
Glede Stožic je prvak SD Igor Lukšič dejal, da je najbolj skrb vzbujajoče v državi to, da je stopnja nezaupanja tako zelo velika. "To je najhuje, kar se nam je lahko zgodilo. Vlada je ravnokar dobila zaupnico. Na ravni, ko se preiskuje posamezne ministre, pa so posamezni ministri pred odstopom ali pa so odstopili ... Tu imamo velik problem," je poudaril Lukšič.
Lukšič meni, da ima lahko Jakič, ki prihaja iz kvote ministrov PS, težave tudi zaradi ljubljanskega župana Jankovića. "Mislim, da je zadeva povezana. Jakič je opravljal funkcijo, ki jo je dobil s strani MOL, in v sklopu zaupanja, ki ga je delil skupaj z Jankovićem. Kakšna pa je njegova konkretna odgovornost, pa bodo pokazale preiskave," je dodal.
KOMENTARJI (1148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.