Hamiltonu zmaga na VN Madžarske

Hungaroring, 28. 07. 2013 15.31 |

Lewis Hamilton je zmagal na dirki formule 1 za VN Madžarske. Britanec, ki je bil najhitrejši že v kvalifikacijah, je prehitel Finca Kimija Raikkonena in aktualnega prvaka Nemca Sebastiana Vettla.

Voznik Mercedesa Lewis Hamilton si je zelo zanesljivo in z veliko prednostjo privozil novo zmago na dirkah formule 1. Britanec je na dirkališču Hungaroring za skoraj 11 sekund prehitel Finca Kimija Raikkonena (Lotus) na drugem in aktualnega prvaka Nemca Sebastiana Vettla (Red Bull), ki je zasedel tretje mesto. Hamilton je dobil tudi sobotne kvalifikacije, drugi je bil aktualni svetovni prvak, Nemec Vettel, tretji pa Francoz Romain Grosjean (Lotus).

V hudi vročini, ki je konec tedna povzročala težave tako dirkačem kot njihovim dirkalnikom, pa tudi gledalcem, se je na startu najbolje znašel Hamilton. Vettel je nekoliko zaspal, a vseeno obdržal drugo mesto, čeprav mu je za ovratnik dihal Romain Grosjean. Po prvih postankih je bil v vodstvu Mark Webber, a je imel drugačno taktiko in je na prvih kompletih pnevmatik zdržal 23 krogov. Vettel je imel nato težave še z Jensonom Buttonom, saj ga nekaj krogov ni mogel prehiteti, Hamilton pa si je nabiral prednost. Ko se je Nemec le prebil naprej, je imel Hamilton že 13 sekund naskoka, pred Nemcem je bil na koncu tudi "ledeni Finec" Raikkonen, ki že vso sezono vztrajno nabira točke; svetovni prvak pa se je znebil vsaj Grosjeana, ki mu je vodstvo dirke naložilo kazensko vožnjo skozi bokse. Hamilton pa je znal obdržati vodstvo do konca in se veselil zmage, prve letošnje in prve za svoje novo moštvo, vse prejšnje je namreč dosegel še z McLarnom.

"Odličen občutek, rad bi se zahvalil vsem, ki so me podpirali. Neverjetno, po kvalifikacijah smo razmišljali, kako bi tudi na dirki ostali prvi. Odlično sem startal, vse se je dobro izšlo, vedel pa sem, da moram po postankih hitro prehitevati, ker bi sicer obtičal zadaj," je bil po zmagi zadovoljen nekdanji svetovni prvak iz leta 2008, ki ima zdaj na madžarskem dirkališču že štiri zmage, najboljši je bil tudi že v letih 2007, 2009 in 2012. Pod stopničkami je na četrtem mestu končal Webber, peti je bil Španec Fernando Alonso (Ferrari), šesti Grosjean, sedmi Button, osmi drugi Ferrarijev dirkač Felipe Massa, na devetem mestu je dirko končal Sergio Perez v drugem McLarnu, z desetim pa je za prvo točko v sezoni za Williams poskrbel Venezuelec Pastor Maldonado.

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton FOTO: Reuters

V skupnem seštevku SP je Vettel obdržal vodstvo, zdaj ima 172 točk. Za Hamiltona je to 22. zmaga v karieri in prva z Mercedesom, skupno pa že četrta na madžarskem dirkališču po letih 2007, 2009 in 2012. Raikkonen se je s 134 točkami prebil na skupno drugo mesto v SP, tretji je s 133 zdaj Španec Fernando Alonso (Ferrari), ki je bil danes peti, današnji zmagovalec Hamilton pa se mu je približal in ima 126 točk.