Zimski športi

AVDIO in FOTO: Teja Gregorin bronasta v zasledovanju!

Soči, 11. 02. 2014 16.32 |

Biatlonka Teja Gregorin je na olimpijskih igrah v Sočiju osvojila bronasto medaljo v zasledovanju in slovenskemu biatlonu priborila prvo olimpijsko kolajno v zgodovini. Zmagala je Belorusinja Darja Domračeva pred Norvežanko Toro Berger.

Ihanka Teja Gregorin je na stadionu Laura do medalje prišla po izrednem finišu. V zadnji krog se je podala kot šesta. Neulovljiva je bila 27-letna Darja Domračeva, prvič v bogati karieri olimpijska prvakinja, ki je bila v Vancouvru bronasta na 15 km. Za drugouvrščeno Ukrajinko Vito Semerenko je Gregorinova zaostajala za navidez neulovljivih 20 sekund na zadnjih dveh kilometrih. Odprta je bila pot do brona, kjer sta s strelišča pet sekund pred njo krenile Tora Berger in Čehinja Gabriela Soukalova, debelo sekundo prednosti je imela Rusinja Olga Viluhina, tesno je zaostajala zmagovalka sprinta, Slovakinja Anastazija Kuzmina. A že na naslednjem kilometru se je zgodilo nepojmljivo. Semerenkova ni zdržala napornega ritma na težki progi, Bergerjeva in 33-letna Gregorina pa sta imeli na zadnjem merjenju medalji takorekoč zagotovljeni. Do cilja se vrstni red ni spremenil in Gregorinova je osvojila "največjo" medaljo v karieri, drugo na velikih tekmovanjih po srebru na svetovnem prvenstvu leta 2009 v Koreji.

Teja Gregorin je poskrbela za prvo biatlonsko olimpijsko odličje za Slovenijo v zgodovini. FOTO: Reuters

"Najtežja sta bila zadnja dva kilometra, saj nisem vedela, koliko imam še moči in kako močne so ostale tekmovalke," je po tekmi povedala izkušena športnica, ki je morala v zadnjem krogu prehiteti tri tekmovalke. "A, ko sem zavohala medaljo, sem dala vse od sebe," je še povedala prva slovenska biatlonka z medaljo na olimpijskih igrah. Gregorinova je startala s 15. mesta po sprintu, s ciljem, da zadane vseh 20 strelov. "Vedela sem, da če mi to ne bo uspelo, bo medalja zelo težko dosegljiva. Kljub temu, da sem zgrešila en strel, pa je medalja tukaj," je dejala nasmejana Gregorinova. Začetek tekme je bil po načrtih. Na uvodnih dveh streljanjih je tekmovalka iz Ihana zadela vse 10 tarč in se prebila na peto mesto, spredaj je izstopala le Domračeva. Na prvem strelskem postanku stoje je nato morala v kazenski krog in zdrsnila na 11. mesto. "Takrat sem si rekla, da bo očitno spet nekaj zmanjkalo do medalje. Nisem obupala, sem pa vedela, da bo zelo težko, a na koncu se je vse izšlo, kot smo si zamislili že ne vem kdaj," še je dejala. Pomagale so ji tudi tekmice, saj so Bergerjeva, Soukalova in Kuzmina zavile v kazenski krog in pot do brona je bila odprta, spredaj je bila kasnejša zmagovalka iz Minska. Družba na zmagovalnem odru pa je bila imenitna. Ob njej sta stali olimpijska prvakinja iz Vancouvra na 15-km Bergerjeva in takrat v isti disciplini bronasta Domračeva, ki se je na današnjo tekmo podala kot deveta.