Poslanska skupine SDS v odzivu na predlog davka na nepremičnine, ki ga je danes sprejela vlada, ocenjuje, da bo novi davek najbolj obremenil majhne in srednje podjetnike, kmete in upokojence, slovensko gospodarstvo pa bo zaradi njega še manj konkurenčno.
"Gre še za eno prerazporeditev, ki se dogaja pod to vlado, gre za zaplembo denarja zaposlenim, upokojencem, obrtnikom in kmetom, predvsem pa za pokrivanje lumparij bančnih in ostalih tajkunov, ki so ohranili nedotaknjeno premoženje in se veselo sončijo in smejijo vsem v brk, ne v zaporih, pač pa v svojih vilah in jahtah," je bil nazoren poslanec SDS Zvonko Černač.
V največji opozicijski stranki so kritični tudi do različnih stopenj obdavčitve, ki bodo veljale za različne nepremičnine. "Zakon, ki ga je danes sprejela vlada, globalno za dvakrat povečuje to obremenitev, bistveno bolj pomembno pa je, da je ta obremenitev v posameznih okoljih bistveno bolj povečana, kot je bila doslej," je zaplete zaradi novega davka navedel opozicijski poslanec.
V nekaterih občinah se bo tako obremenitev glede na zdajšnjo odmero nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča povečala tudi za 96-krat. Po Černačevih besedah bodo morali prebivalci desetih občin, v katerih se bo odstotkovno najbolj povečala davčna obremenitev, plačati 13-krat več davka, kot so ga skozi obstoječe davčne obremenitev plačevali doslej.
Kot ocenjujejo v SDS, je izključni namen novega davka krpanje vedno večje proračunske luknje, ne razvoj lokalnih okolij in državnega okolja v infrastrukturnem pomenu, čemur so v osnovi namenjeni ti davki.
Menijo, da bi morala minister za kmetijstvo in okolje ter podpredsednik SD Dejan Židan in minister za gospodarski razvoj in tehnologijo ter član PS Stanko Stepišnik zaradi današnjega sprejetja zakona odstopiti.
NSi bo glasoval proti
Poslanci NSi bodo glasovali proti zakonu o davku na nepremičnine, je dejal vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin. Kot je povedal, vlada ni upoštevala njihovega predloga, da bi se davčna stopnja za stanovanjske objekte, v katerih prebivajo otroci do 18. leta, za vsakega otroka znižala za 0,02 odstotka. "Mislimo, da bi bil to pozitiven pristop države k družinski politiki, ki države ne bi nič stal, bi pa veliko pomagal družini. Več otrok kot imaš, več prostora potrebuješ," je dejal.
Po njegovih besedah so glede obdavčitve kmetijskih objektov kmetje v zadnjih dneh jasno povedali, da so davčne stopnje previsoke in da morajo uradniki v Ljubljani razumeti, da so kmetijski objekti njihovo osnovno sredstvo. Ob tem je opomnil, da gre pri kmečkem prebivalstvu za izrazito starejšo populacijo, ki se težko prebija in je zanjo takšna obremenitev nenormalno visoka.
Novi davek je po oceni stranke tudi velika obremenitev gospodarstva, ki že dalj časa opozarja, da ne bo več dolgo zdržalo pritiska, ki ga prinašajo nove obremenitve. "Lahko se zgodi, da bodo po nepotrebnem pokopale še kakšno podjetje. Na koncu se postavlja vprašanje, od koga bomo na koncu pobirali davke, če bomo uničili še tisti del slovenske družbe, ki danes še edini vplačuje v slovenski proračun," je dejal Tonin.
Obrtniki in podjetniki ogorčeni
Iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) so sporočili, da so ogorčeni in razočarani, da je "vlada ponovno pokazala mačehovski odnos do gospodarstva". "Predlog davka ni bil usklajen s predstavniki obrtnikov in malih podjetnikov, zato je takšna poteza vlade povsem nesprejemljiva in neodgovorna. Vlada se ta hip očitno še ne zaveda, da bodo posledice tako za gospodarstvo kot za celotno državo katastrofalne," je pojasnil Branko Meh, podpredsednik OZS.
GZS: Vlak drvi nazaj!
Tudi Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) ostro protestira proti sprejetemu predlogu, ki bo "povzročil še večjo nestabilnost poslovnega okolja". "Te informacije povzročajo zelo veliko zaskrbljenost in ogorčenost v gospodarstvu. Minister Čufer je dejal, da je zakon sprejet, vlak pa gre naprej. Na GZS smo prepričani, da vlak drvi nazaj," so zapisali.
Strinjajo se, da je treba zavarovati osebe v socialni stiski, zato, pravijo, so podprli idejo o davčnem posojilu. A po drugi strani vnovič opozarjajo, da bo zdajšnja rešitev davka na nepremičnine ob drugih višjih dajatvah povzročila nove izgube delovnih mest, zaradi česar bo še več ljudi v socialni stiski. "Vnovič ugotavljamo, da v Sloveniji žal še vedno velja argument moči posameznih interesnih skupin, ne pa moč argumentov. Apeliramo na poslance, da preprečijo sprejetje zakona o davku na nepremičnine, ki bo dodatno znižal konkurenčnost slovenskih podjetij in podjetnikov ter dodatno ogrozil eksistenco številnih podjetij, podjetnikov in delavcev," so še dodali.
SŠK pozdravlja oprostitev plačila davka na sakralne objekte
Slovenska škofovska konferenca pa pozdravlja odločitev vlade, da v zakon o davku na nepremičnine predvidi oprostitev plačila davka na sakralne objekte in kulturne spomenike. Do samega zakona se še ne želijo opredeliti, dokler ne bo znana vsebina in predvidene davčne stopnje za druge nepremičnine, ki so v lasti njihove verske skupnosti. "Posebej nas zanima, s kolikšno davčno stopnjo bodo obdavčeni pastoralni prostori, župnijski uradi, samostani, kulturni domovi, vrtci in šole," so zapisali. Upajo, da bo nadaljnji postopek sprejema omenjenega zakona potekal v smeri dialoga med različnimi socialnimi partnerji in da bodo nepremičnine tako socialno šibkih družbenih skupin kot tudi šol, socialnih ustanov in drugih družbeno koristnih organizacij izvzete iz plačila davka na nepremičnine.
KOMENTARJI (1261)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.