Pop in

Gospodar prstanov pobral 11 oskarjev

Los Angeles, 01. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
0

Gospodar Prstanov: Kraljeva vrnitev je na 76 podelitvi oskarjev pobral kar 11 pozlačenih kipcev. Fotografije s prireditve si oglejte v <a href=http://24ur.com/naslovnica/popin/20040301_2036890.php?Arf=2i15 target=_blank>fotozgodbi</a>.

Režiser Peter Jackson je bil sinoči zelo zadovoljen, saj je film zmagal v vseh enajstih kategorijah, v katerih je bil predlagan za oskarja (Foto: Reuters)
Režiser Peter Jackson je bil sinoči zelo zadovoljen, saj je film zmagal v vseh enajstih kategorijah, v katerih je bil predlagan za oskarja (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
V ljubljanskem kinu Vič bodo med 11. in 24. marcem v štirinajstdnevnem ciklusu, ki so ga naslovili Oskarji 2004, ponovno prikazali nominirance in s tem dobitnike letošnjih oskarjev.

Najbolj dragoceno nagrado ameriške akademije filmskih znanosti in umetnosti za najboljši film leta je tako prvič doslej dobil fantazijski film Gospodar prstanov: Kraljeva vrnitev, poleg tega pa je oskarja dobil še njegov režiser Peter Jackson.

Film Gospodar prstanov: Kraljeva vrnitev, je prejel oskarje v vseh 11 kategorijah, v katerih je bil nominiran in se z 11 kipci izenačil z rekordom filmov Titanik in Ben Hur.

Sean Penn prejema oskarja iz rok Nicole Kidman
Sean Penn prejema oskarja iz rok Nicole Kidman FOTO: Reuters
"Zelo sem počaščen, da so člani akademije videli mimo trolov, čarovnikov in hobitov in so letos nagradili fantazijski film," je na podelitvi povedal Jacson.

Poleg režije in najboljšega filma še za priredbo scenarija, izvirno pesem, izvirno glasbo, vizualne učinke, montažo, scenografijo, kostumografijo, masko in zvok. Oskarja za najboljšo moško vlogo je dobil Sean Penn (Mystic River), za najboljšo žensko vlogo pa Charlize Teron (Monster).

Oskarja za življenjsko delo je letos dobil filmar Blake Edwards, za stransko moško vlogo pa Tim Robbins za portret tragičnega, po krivem obtoženega morilca prijateljeve hčerke, v filmu "Mystic River".

Charlize Theron s kipcem za najboljšo glavno vlogo in Renee Zellweger z nagrado za najboljšo stransko vlogo
Charlize Theron s kipcem za najboljšo glavno vlogo in Renee Zellweger z nagrado za najboljšo stransko vlogo FOTO: Reuters

V ženski kategoriji stranske vloge je zmagala Renee Zellweger z vlogo v filmu "Cold Mountain". V kategoriji kratkih igranih filmov, kjer je bil nominiran tudi film (A)torzija Beograjčana Stefana Arsenijevića v slovenski produkciji, je zmagal film "Two Soldiers" Aarona Schneiderja in Andrewa Sacksa, v kategoriji kratkih animiranih filmov pa "Harvie Krumpet" Adama Elliota. Za najboljši animirani film je bila razglašena celovečerna risanka o popotovanjih zlate ribice "Finding Nemo". Oskarja za montažo zvoka je prejel film "Master and Commander, the far side of the world".

V kategoriji dokumentarnih filmov je zmagal film Errola Morrisa in Michaela Williamsa "The Fog of War", ki pripoveduje zgodbo o naukih vietnamske vojne nekdanjega obrambnega ministra ZDA Roberta McNamare. Za najboljši tuji celovečerni film je bil razglašen film "The Barbarian Invasions" kanadskega režiserja Denysa Arcanda. Za najboljši kratki dokumentarni film pa je bila nagrajena Maryann De Leo za film "Chernobyl Heart". Oskarja za najboljši scenarij je prejela Sofia Coppola za film "Lost in Translation."

Zamik v prenosu zaradi dojk in politike

Letošnja podelitev zlatih kipcev, ki so jih razdelili v 24 kategorijah, je potekala v vsem nekdanjem tradicionalnem blišču, potem ko sta bili proslavi filmskih dosežkov leta 2002 zaradi terorističnih napadov 11. septembra 2001 in leta 2003 zaradi vojne z Irakom precej zamorjeni.

Vendar pa so dogodki zunaj filmske umetnosti tudi letos vplivali na oskarje, saj se je televizija ABC odločila, da neposredni prenos podelitve prenaša z nekajsekundnim zamikom. Na to odločitev je vplivala pevka Janet Jackson, ki je med polčasom finala ameriškega nogometa razkrila svojo dojko, kar je povzročilo val nezadovoljstva z mediji, ki so sedaj malce bolj previdni.

Bill Crystal si ni mogel kaj, da ne bi prefinjeno kritiziral Busha mlajšega (Foto: Reuters)
Bill Crystal si ni mogel kaj, da ne bi prefinjeno kritiziral Busha mlajšega (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Zamik pri prenosu je bil uveden tudi zaradi tega, da se komu iz hollywoodske množice slavnih, ki se radi mešajo v politiko, vendar ne marajo administracije predsednika Georgea Busha, ne bi zgodila kakšna protestna izjava. Vsi ti ukrepi pa voditelju podelitve, igralcu in komiku Billu Crystalu niso preprečili norčevanja. "Ko sem pred 13 leti vodil podelitev oskarjev, je bila Amerika povsem drugačna. Predsednik je bil Bush, gospodarstvo je šlo po zlu, mi smo pa pravkar zmagali v vojni proti Iraku," je Crystal primerjal predsednika Georgea Busha starejšega in sedanjega mlajšega. 56-letni Crystal je tokrat že osmič vodil podelitev oskarjev in je poskrbel, da ni bilo dolgčas, saj se je pošalil na račun svojih kolegov, politikov, znanih osebnosti in tekočih dogodkov.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja