Gospodarstvo

Gorenje Surovina osem mesecev po požaru še vedno deluje okrnjeno

Maribor, 22. 03. 2014 10.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Gorenju Surovina po lanskem požaru še vedno ne delujejo s polno paro. Proizvodno halo so nadomestili s šotori, kmalu pa bodo končani projetki za gradnjo objektov, ki bodo nadomestili pogorelo halo.

Lanski požar v družbi Gorenje Surovina.
Lanski požar v družbi Gorenje Surovina. FOTO: Saša V.

V mariborskem podjetju Gorenje Surovina še vedno čutijo posledice lanskega požara. Na pogorišču so začasno postavili šotore, v katerih nadaljujejo s proizvodnjo v okrnjeni obliki. Kot je povedal direktor Jure Fišer, pravkar končujejo projekte za nadomestno gradnjo objektov, s katerimi bodo celovito sanirali območje požara.

Požar je izbruhnil sredi vroče nedelje 21. julija lani v hali za predelavo plastike in papirja na Teznu, kasneje pa se je razširil še na sosednjo deponijo. Gasilci, za katere je bila to ena najzahtevnejših intervencij do takrat, so ga uspeli v veliki meri pogasiti šele dva dni kasneje. Kljub obsežnosti in zahtevnosti požara poškodovanih k sreči ni bilo.

V požaru je zgorela hala, kjer je potekala razgradnja odpadne električne in elektronske opreme, v enem delu pa je bil skladiščni prostor za alternativno gorivo. Prav tako je v požaru zgorelo nekaj strojev in druge opreme.

"Neposredno po požaru smo predelavo električnih in elektronskih odpadkov prenesli na dve lokaciji v Ljubljani in Žalcu. Po delni sanaciji pogorišča, torej na območju, kjer je prej stala hala, ki je zgorela v požaru, pa smo postavili tri šotore, v katerih nadaljujemo s proizvodnjo v nekoliko okrnjeni obliki," je pojasnil direktor.

Trenutno so nadomestili nekaj strojev in opreme. "Objekte bomo začeli sanirati takoj po pridobitvi ustreznih gradbenih dovoljenj," je dodal.

Stroške za nadomestne objekte in opremo krijejo s sredstvi od zavarovalnice. O vsotah Fišer ni želel govoriti. "Zavarovalnica je pokrila materialno škodo po načelu nove nadomestitvene vrednosti, zato bo družba lahko nadomestila premoženje, ki je zgorelo v požaru," je dejal.

Poleg gmotne škode so v požaru utrpeli tudi škodo zaradi okrnjenega poslovanja. "Tu je zavarovalno kritje podano, ker pa obdobje obratovalnega zastoja še ni zaključeno, z zavarovalnico še nismo sklenili končne poravnave," je pojasnil direktor.

Števila zaposlenih po požaru niso zmanjševali, saj so delavcem, ki so delali na Teznu, začasno našli delo v drugih poslovnih enotah.

Čeprav so sprva domnevali, da so zagorele fotovoltaične celice na strehi hale, je kriminalistična preiskava pokazala, da je bil vzrok za požar tehnične narave v notranjosti hale. Konkretno je do požara prišlo zaradi kratkega stika na napajalnem kablu enega od strojev.

Ker je bila s tem ovržena krivda podjetja za nastanek požara, po Fišerjevih besedah niso prejeli kakšnih odškodninskih tožb.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.