24 ur na križišču sveta

Gorazd Drevenšek napovedal kandidaturo

Ljubljana, 17. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Seznam možnih kandidatov, ki so se pripravljeni podati v boj za položaj predsednika republike, je od danes daljši še za eno ime. Predsedniško kandidaturo je na današnji novinarski konferenci napovedal Gorazd Drevenšek, sopredsednik zunajparlamentarne Nove stranke (Nova).

Gorazd Drevenšek Drevenšek izpostavlja zlasti preprečevanje zmanjševanja ustavno zagotovljenih pravic državljanov
Gorazd Drevenšek Drevenšek izpostavlja zlasti preprečevanje zmanjševanja ustavno zagotovljenih pravic državljanov FOTO: 24ur.com

Stranka je v javnosti v zadnjem času znana zlasti po zavzemanju za predhodni zakonodajni referendum o predlogu zakona o začasni prepovedi privatizacije NLB in NKBM. Kot je zapisano v njegovem življenjepisu, je predsedniški kandidat Nove "eden izmed tiste dobre polovice Slovencev, ki ne vidi tehtnih razlogov za članstvo Slovenije v zvezi NATO, pa tudi v slepem rinjenju v EU za vsako ceno ne". Na neuradnem predsedniškem seznamu je tako že 16 kandidatov, ki so doslej napovedali kandidaturo. Skrajni rok za oddajo kandidatur se izteče 16. oktobra opolnoči. Dokončni uradni seznam potrjenih kandidatov pa bo znan 22. oktobra, saj se lahko kandidat še 21. oktobra premisli in umakne iz predsedniške tekme.

Potem ko je v ponedeljek kandidaturo napovedal doslej najstarejši kandidat, leta 1923 rojeni France Bučar, se je za kandidaturo odločil za zdaj eden izmed najmlajših izmed šestnajsterice možnih predsedniških kandidatov. Leta 1962 v Mariboru rojeni Drevenšek, trenutno zaposlen kot raziskovalec na Inštitutu za farmakologijo Medicinske fakultete, meni, da je kot kandidat "politično že dovolj izkušen, dozorel in pripravljen na težo odgovornosti, ki jo ta funkcija zahteva". Vodja volilnega štaba predsedniškega kandidata Roman Kukovič je v prid Drevenšku dejal, da ni obremenjen s političnim delovanjem v preteklosti oz. opravljenjem kakšnih javnih funkcij. Za Drevenška pa bi po njegovem mnenju tudi težko rekli, da je politično neprepoznaven.

Med razlogi, zakaj se je odločil za kandidaturo, je Drevenšek izpostavil zlasti preprečevanje zmanjševanja ustavno zagotovljenih pravic državljanov. "Smo v obdobju, ko se bo moral predsednik republike zagnano in odločno zavzemati za temeljne ustavne pravice in vrednote ljudi," je opozoril. "V zadnjem desetletju se v Sloveniji soočamo s krizo ustavnih, socialnih in tudi pravnih vrednot. Priča smo politikantskemu vmešavanju v praktično vsa področja civilnega življenja - šolstvo, zdravstvo, socialo, gospodarstvo. Pripadnost politični usmeritvi je danes postala bolj pomembna kot kadarkoli doslej," je med drugim dejal. Predsednik republike je po njegovem mnenju tisti, ki mora biti vzor spoštovanja ustavnega, pravnega reda in si mora z vsemi svojimi močmi prizadevati za blaginjo Slovenije. Na novinarski konferenci je sodelovala tudi soproga predsedniškega kandidata Nove Martina Drevenšek, ki je javno podprla svojega moža pri tej odločitvi.

Drevenšek je uradni predsedniški kandidat izvenparlamentarne stranke Nova. Posamezna politična stranka mora, kot pravi zakon, predlog kandidature podpreti s podpisi najmanj treh poslancev državnega zbora ali s podpisi najmanj 3000 volivcev. Kljub temu, da to predstavlja velik logistični zalogaj za stranko, pa v Novi zagotavljajo, da bodo do 16. oktobra uspeli zbrati zahtevano število podpisov.

Doslej je kandidaturo na predsedniških volitvah napovedalo že 16 kandidatov, in sicer France Arhar, Anton Bebler, Barbara Brezigar, Jure Cekuta, Janez Drnovšek, Štefan Hudobivnik, Zmago Jelinčič, Lev Kreft, Marko Kožar, Dušan Mihajlovič, Tomaž Rozman, Stane Sevčnikar, Blaž Svetek, Joško Joras, France Bučar in Gorazd Drevenšek.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10