Slovenija

FOTO: Zaradi grozečega plazu izselili družino

Murska Sobota/Ptuj, 07. 04. 2013 09.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Čeprav se gladina podtalnice počasi niža, pa so morali na Radenskem Vrhu zaradi grozečega zemeljskega plazu izseliti štiričlansko družino. Gasilci so odvodnjavali tudi plaz v Gresovščaku.

Čeprav danes v Pomurju ni deževalo, številni plazovi niso mirovali. Gasilci so odvodnjavali in pokrivali s folijo plazova v Gresovščaku v ljutomerski občini ter na Radenskem Vrhu v občini Radenci. Tam so zaradi grozečega plazu izselili tudi štiričlansko družino.

Zemeljski plaz
Zemeljski plaz FOTO: POP TV

Omenjeno družino so morali izseliti, ker je geolog ocenil, da hiša ni več varna za bivanje. Plaz, ki je globok okoli šest metrov, širok pa okoli 800 metrov, naj bi se še širil, hiša pa je že močno razpokana. Kot so ugotovili pripadniki civilne zaščite občine Radenci, so se v zadnjem dnevu razpoke na plazu zelo razširile, zemlja pa se kot na nekakšni blazini pomika proti hišam v dolino. Plaz, ki se je sprožil pred dnevi, so popoldne dodatno zaščitili s plastično folijo.

O številu plazov v Pomurju ni natančnih podatkov, saj zemlja drsi na številnih mestih. Samo v dveh najbolj ogroženih občinah, Puconcih in Gradu, imajo skupaj okoli 160 večjih in manjših plazov.

Kot je povedal župan občine Grad Daniel Kalamar, imajo pri njih okoli 20 nevarnih plazov, ki resno ogrožajo hiše in infrastrukturo, pet družin pa se je iz hiš že izselilo. Za eno od njih so priskrbeli bivalni zabojnik. V občini Puconci pa je po besedah župana Ludvika Novaka resno ogroženih 18 hiš, zlasti nevaren je plaz v Pečarovcih, širok okoli 350 metrov. Eno družino, njihovi hiši se je plaz povsem približal, so izselili in jo namestili v bivalnik.

Oba župana opozarjata, da je škoda zaradi plazov ogromna in da bo pri sanaciji nujno potrebna pomoč države, saj občine za to nimajo denarja.

Gladine podtalnice se počasi znižujejo

Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) podzemna voda na ravninskih predelih Pomurja in Podravja ponekod še vedno poplavlja. Gladine vode se počasi znižujejo, a bodo na tem območju v prihodnjih dneh še vedno visoke.

Hidrološko opozorilo
Hidrološko opozorilo FOTO: ARSO

Tudi pretoki Ljubljanice in Krke s pritoki se počasi zmanjšujejo. Poplavljena območja na Ljubljanskem barju, ob spodnjem toku Krke ter na kraških poljih Notranjskega in Dolenjskega krasa se bodo ohranjala še v prihodnjih dneh, pravijo na Arsu.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (49)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tatjana peki
08. 04. 2013 10.24
+3
Sama sem doživela, kako je ko te preseneti plaz. Gre za eno najtežjih preizkušenj v življenju, v igri ne gre samo za vprašanje koliko škode je nastalo, kaj vse je uničilo...Hudo je, ko trepetaš za življenje... Nas je plaz presenetil teden pred katastrofalnimi poplavami, kako sem si želela suhe zime, a kaj ko je bilo dežja še več kot običajno.. Koliko noči sem prebedela, vsak šum te zdrami, ker misliš da spet vse vleče... Verjemite ni lahko tistemu, ki sam doživi to grozno izkušnjo. Predvsem me pa zmotijo komentarji grajeno na črno, pa saj ni bilo železja v škarpi ipd... Pri meni je del škarpe pred mojimi očmi prepolovilo, ostalo položilo, pa je bila armirana, moč zemlje namočeno z vodo je nepopisna, verjemite mi. In zakaj ljudje ne gradijo tam kjer ni nikakršnih možnosti poplav, potresov, plazov? Ja če bi bil denar pa to, folk večinoma ne bi iskal alternativ
Jaka Planinc
08. 04. 2013 09.27
-2
BOG je NEUSMILJEN. ZAKAJ STE SI IZMISLILI,IZNAŠLI,PRIKLICALI,USTVARILI BOGA,DA NAS SEDAJ TAKO HUDO KAZNUJE IN SODI.
Kwaj
08. 04. 2013 08.38
-2
Vse je spravil na kolena!!
Veliki Putin
08. 04. 2013 08.31
-1
vsa čast PJONGJANGU,KAPO DOL!
divus
08. 04. 2013 07.46
+5
vsega tega bi bilo dosti manj, če bi bilozasajeno s drevjem- tako pa je samo travica in betonska škarpa brez železa hja kriza
umadbro?
08. 04. 2013 10.13
-1
kaj te ti veš o naravi. kaj ti bo drevo spremenlo? idi spat
?akimalo
08. 04. 2013 10.57
tesarka, če bi bilo tvoje razmišljanje pravilno, se Mangart ne bi zgodil. Drevesa branijo površinsko, ne pa v globino. Mislim vsaj.
Domzalcan
08. 04. 2013 07.16
+2
Mah....folk, zemlja se spreminja, narava je vse bolj kruta... v Domžalah se SPB, torej beli bloki v centru tudi posedajo, pa noben nič ne reče... Če bo pa Tuš šel garažo delat kot jo misli kjer je makadamsko parkirišče za tušem...potem bo šele sranje...
reducto
08. 04. 2013 00.20
+12
In kako lahko pride sploh do tega? Če bi se PRED gradnjo naredile potrebne geološke raziskave terena bi se ugotovilo, da teren NI primeren za gradnjo, hiše pa tu ne bi bilo. Pa ne leti na ljudi, ki so izgubili hiše, ampak na odgovorne tam više. Tako za plazove, isto je na poplavnih območjih, ljudje vejo, da gre reka preko, pa še kar tam gradijo hiše, potem pa se čudijo ko jih zalije. Včasih smo bili veliko bolj pametni kje se lahko gradijo hiše, sedaj pa smo stalno bolj neumni pa se gradi vsepovsod, zato pa je toliko hiš, ali na plazovitem terenu ali pa ob poplavnih vodah pol pa jok in stok, ko grejo stvari narobe.
slovenc79
08. 04. 2013 00.45
+7
točno tako! za hiše na takih krajih ne bi smel izdajat gradbenega dovoljenja. ljudje pa itak povečini raje mislijo na razgled kot na varnost.
vezuv_
08. 04. 2013 01.22
+5
oba sta velika telebana - ti plazovi so na skoraj na ravnini, razen tega so se pojavili na območjih, kjer nikoli ni bilo plazov. In plaz ki je globok 6 m - kako na bi ocenili da bo leta 2013 tu plaz ko prej nikoli ni bil. Druga zadeva je pa še tisto od ministerstev - to je zeleno območje, tukaj se ne more graditi, to je kmetijska površina, tukaj se ne sme graditi itd.... in področja, ki so stabilna niso zagrajena.
peregrinus
08. 04. 2013 10.25
+1
Te \"raziskave\", ki jih vedno omenjate - teorija je eno, praksa pa drugo. Pri geomehanskem poročilu pred temeljenjem se preverja nosilnost terena neposredno pod objektom, ki bo zgrajen, ne preverja pa se stabilnost zemljine na širšem območju, torej se s tako raziskavo ne moreš izogniti plazu. Pa tudi cene zemljišč so ponekod takšne, da si ljudje ne morejo privoščiti nakupa zemljišča na \"elitni lokaciji\", zato gradijo tam, kjer imajo možnost (na domačiji, kakšne podedovane parcele). In večina teh objektov, ki so zdaj ogroženi, je tam že stala npr. 30 ali več let.
reducto
08. 04. 2013 20.06
Vezuv_ teleban si potem lahko samo ti, kako je lahko plaz na ravnini, kako pa lahko polzi brez naklona? Meni so vse te slike na hribovitem terenu, ne vem če gledava enake fotografije? Da začne plaz potovati oz. se sproži je potrebno, da se poklopijo določeni parametri, bo potrebno kak predmet v povezavi z geologijo opraviti. Seveda se da oceniti, zemljišče se sondira, potem gre v analizo in se vidi, če je primerno ali neprimerno. Ja to je vse zelo DRAGO, zato pa sem napisal, da če bi bile narejene raziskave tukaj hiše nebi bilo, gradbeno dovoljenje pa dobiš brez tega, kar se meni ne zdi prav, ker bi lahko preprečili marsikatero izgubo hiše. Še glede zelenih območij in prepovedi gradenj, koliko so vzeli kmetijskih zemlišč na račun avtocest? Samo en primer, potem pa bi si radi hrano pridelovali in bili samooskrbovalni? Težka bo. Peregrinus, se strinjam, to je težava, ker "pogledajo" samo kaj je pod hišo pol pa hiša gre. Ne vem, elitna lokacija meni ne zveni kot da maš ti v tem imenu to, da bo hiša stala dokler je sam ne podreš. Z zadnim se ne bi strinjal, včasih so ljudje vedeli kje na slemenu, glede na lego osojna/prisojna glede kje tele površinska voda, kje podzemna, glede na rastje če lahko hiša tam stoji al ne. Tako sta jo pradedek in babica zrihala, hiša še stoji nič posedanja nič premikanja, pa še na bregu je.
MiniMe89
07. 04. 2013 23.45
+16
Zakaj jim država ne da kakšnega izmed mnogih praznih stanovanj, ki jih ima???
slovenc79
08. 04. 2013 00.56
+10
ker ni dobička. dobrodošel v kapitalizmu (če maš denar)
srecnii
07. 04. 2013 23.14
-27
Kaj je s tem folkm, kaj se sploh cmera, ko 2 let star otroc, v glavnem, da so oni živi in da se ni na njih podrla hiša....zdaj jih čaka, da si zgradijo novo hišo. Imam sorodnike, ki so delavci pa so si 10 let odpovedoval morju, avtom vse na račun gradnje hiše, zdaj so končno notri in pride na vrsto tud že kakšen dopust po teh letih.
vezuv_
08. 04. 2013 01.25
+4
me pa prav zanima kako bi pisal tako ironične komentarje, če bi bil ti v njihovi koži - izgubiti dom, nov hišo in vse kar si ustvarjal leta in leta, da boš na stara leta lahko mirno živel....ja to je noro, kot je rekla gospa
marocanac
08. 04. 2013 07.27
+4
srecnii ti si boš mogo kaj zgradit,šele pol boš vedo kak je če se ti hiša ruši.
Silvester89
07. 04. 2013 22.30
+19
četrta slika pove vse... vi še pa kar naprej hodite v cerkev... On vam pa na tak način vrača!!
Important notice
07. 04. 2013 22.18
+24
Tukaj bi bilo treba poklicati na odgovornost tistega, ki je podpisal gradbeno dovoljenje na tem območju!
Frankly
07. 04. 2013 22.35
+6
Ne razumem kdo ti je dal minus, ker je tvoja, zapisana, misel, popolnoma na mestu!
slovenc79
08. 04. 2013 00.58
+1
minus je dal tisti, ki misli da je nepošteno če ima človeška neumnost negativne posledice.
142
08. 04. 2013 09.16
+1
Minus sem dal tudi jaz, ker geološke raziskave ne moreš delati za vsako hišo posebej in tudi če bi, le te niso nikoli 100%. Pod površino zemlje še ne vidimo in lahko iz nekaj vrtin le bolj točno predvidimo. Ali se sploh zavedate kaj je pod površjem? Najprej je lahko zemlja, potem kak nepropusten fliš pa nato kaka kraška jama ali velik osamelec in vse te razlike skupaj pod določenimi pogoji, privedejo do problemov ki jih vidimo. Nekaj pa je res, tak zid kot je na sliki delajo neuki ljudje. Tudi če jim poveš, da je za tako zemljino potreben bistveno debelejši zid, z nekaj ton armature ti odgovorijo da si zmešan in da je predrago. Strokovnjaki smo, samo na nas lajate ko je prepozno.
srecnii
07. 04. 2013 22.09
+2
Pomagajamo jim, že za kakšnih 20000-30000 evrov se lahko postavi manjšo leseno hišo.
vojer2
07. 04. 2013 21.14
+35
Žalostno, da ti v teh že tako težkih časih nese hišo...vso srečo družinam!
Chad Reed
07. 04. 2013 22.12
+0
sreča danes ne pomaga nič...pomaga pa denar nakaži kaj, jaz sem že!!!!
guroguro
07. 04. 2013 21.09
+10
ta dež in sneg je res naredil en veliko sranje
?ale
07. 04. 2013 21.07
+27
zalostno sam 4 slike iz prekmurja!! ko pa se dogaja v lj..... je pa 1000+ slik tak da 24 ur mislim da vam je cas odelal planet tv vas počasi dohiteva!!
converse94
07. 04. 2013 21.17
+14
bolje rečeno iz pomurja, govora je tudi o Radencih, ki pa ne spadajo k prekmurju
Bostjan Tatjana Novak
07. 04. 2013 21.22
+13
čale se strinjam s tabo.Še čudno da je sploh bilo po televiziji ko pa se ne dogaja v lj.
slovenc79
08. 04. 2013 01.00
to pa zato, čalček, ker je lj MALENKOST večja vasica kot prekmurje, z NEKAJ več prebivalci.
krekerji2
07. 04. 2013 20.31
+0
Nam, ki pa imamo zidove nekaj čez kot so predpisani pa nam hočejo podret. Vprašala za na ministrstvo kaj bodo naredlil, če so nam to zgodi ponoči če bodo rušili in kako bomo prišli iz hiše jaz ki imam težave s hojo, ter mama in tata ki sta starejša
vezuv_
08. 04. 2013 01.28
+0
Na ministerstvu bi rušili vse povprek - če so zidovi pretanki, če so predebeli...... nori so, da bolj nori ne morejo biti: Debelejši zidovi so bolj izolativni.tako pozimi kot poleti
paix
07. 04. 2013 20.06
+10
Zakaj pa izdajo gradbeno dovoljenje na takih predelih?!
?ale
07. 04. 2013 21.28
+8
TI POVEM, ČE PA IMAMO TAK ODLIČNE GEODETE IN JAVNO UPRAVO SAM DAJ DNAR IN BO VSEE, SAJ VIDIŠ KAJ SE DOGAJA V SLO.!!!
kum11
07. 04. 2013 19.55
-8
gradnja hiše voda pav ponikalnico zato je tikaj plaz.
SBR
07. 04. 2013 20.41
+11
če bi v slovenščini govoril/a, bi morda celo kdo razumel kaj si želel/a povedati :)
hotchilipoper
07. 04. 2013 19.51
+6
Tut bog jim ne pomaga,kaj šele država
Anonimnež1
07. 04. 2013 21.28
-9
Bog pomaga tistim,kateri ga prosijo,malo drugače bi bilo če bi ga vsi prosili,zato pa je vse v dreku,ker noben več ne zaupa v Vsemogočnega...
JV SLOVENIJA
07. 04. 2013 17.15
+1
Če je oficir mogo bit predsednik vlade, potem je vsak lahko novinar. Lep pozdrav.