Kranj, 31. 01. 2014 19.03 |

V Kranju se v prvem krogu evroafriške skupine Davisovega pokala merita reprezentanci Slovenije in Portugalske. Po prvem dvoboju so povedli gostje z 1:0, Sousa je v štirih nizih premagal Semrajca, Blaž Kavčič je v drugem dvoboju izid izenačil (1:1).

V prvi partiji je najboljši portugalski igralec Joao Souza premagal Janeza Semrajca s 3:1 v nizih, dvoboj pa je nato izenačil najvišjepostavljeni slovenski igralec Blaž Kavčič, ki je s 3:0 ugnal Gastaa Eliasa. Razplet prvega dne je torej pričakovan in takšen, kakršnega si je želel slovenski kapetan Blaž Trupej, ki v Kranju more računati na dva od štirih najboljših slovenskih igralcev (Aljaž Bedene, Blaž Rola), Grega Žemljo pa bo lahko uporabil le v igri dvojic, saj je Žirovničan zaradi zdravstvenih težav že dlje časa izven teniških aren.

Polovično pripravljen oziroma po dveh mesecih neigranja je nastopil tudi 24-letni Janez Semrajc, ki je prvič v karieri igral proti tako visokouvrščenemu igralcu. V uvodnih dveh nizih je Sousa pokazal, zakaj je 51. na lestvici ATP, v tretjem nizu je svoje priložnosti izkoristil tudi Semrajc (305.), v četrtem pa je Portugalec zmagal s 6:0.

"Težko je igrati tako pomemben dvoboj za svojo državo, če nisi v tekmovalnem ritmu. Niti v tretjem nizu se nisem počutil suverenega. Nisem čutil žoge in tako je nemogoče premagati tako kakovostnega igralca. Ne glede na poraz sem optimističen pred nadaljevanjem sezone," je dejal Ljubljančan.

Blaž Kavčič
Blaž Kavčič FOTO: Damjan Žibert

Veliko bolj prepričljiv je bil Blaž Kavčič, ki si je pomembno psihološko prednost priigral z zmago v podaljšani igri prvega niza s 16:14. Z dotikom žogice na mreži je rešil dve zaključni žogi Portugalca ter na koncu ob bučni podpori občinstva v dvorani TK Triglav dobil niz po uri in 20 minutah igre. Nato je bilo vse veliko lažje - 6:1 in 6:4.

"Prvi niz je bil zagotovo pomemben, nikakor pa ne odločilen. Ko se igra na tri nize, vedno veš, da boš imel še kakšno priložnost. Letos sem to že nekajkrat občutil na svoji koži, zato ne bi bilo nič strašnega, če bi ga izgubil. Zdaj je najbolj pomembno, da čim prej pozabim na ta dvoboj in da se začnem pripravljati na naslednjega. Če bova z Žemljo igrala približno tako, kot sva nazadnje na Poljskem, potem se nimamo česa bati," je povedal Kavčič.

V soboto je na sporedu igra dvojic, ki je lahko v tovrstnih izenačenih dvoboj marsikdaj odločilna. Slovenijo bosta zastopala Blaž Kavčič in Grega Žemlja, Portugalci pa bodo verjetno stavili na ista igralca, kot sta igrala prvi dan. Spored se bo začel ob 16. uri, vstop v dvorano pa je prost.