Tujina

FOTO: To je 'klub' žena svetovnih diktatorjev

Ljubljana, 07. 01. 2014 11.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Ri Sol, Asma Al Asad, Tatjana Karimova, Grace Mugabe … Žene svetovnih voditeljev, ki so znani, da vladajo s trdo roko, da teptajo človekove pravice, da zapirajo in ubijajo svoje nasprotnike. Prenašati morajo vse to, poleg tega pa velikokrat tudi druge ženske.

Za vsakim uspešnim moškim stoji uspešna ženska. Je tako tudi v primeru svetovnih diktatorjev in despotskih voditeljev? Prenašati morajo marsikaj: politične umore, korupcijo, velikokrat tudi druge ženske.

Prve dame so večinoma vpete v dobrodelne organizacije, nekatere so tarče, da so preveč razsipniške. Business insider je spisal seznam žena diktatorjev, despotskih voditeljev, absolutističnih monarhov, ki so znani po teptanju človekovih pravic.

Ana Paula dos Santos, žena angolskega predsednika Joséja Eduarda dos Santosa

Prva dama Angole je nekdanja manekenka. Svojega moža je spoznala, ko je bila stevardesa na predsedniškem letalu te afriške države. Zdaj ima diplomo iz prava in pedagoških ved. Prva dama je razburila javnost s tem, ko je napovedala, da bo njen sin obiskoval portugalsko šolo v Luandi, češ da je javno šolstvo slabe kakovosti. Santos si je v 34 letih predsedovanja podredil državo. V 27-letni državljanski vojni je umrlo neznano število ljudi, še vedno pa poročajo o mučenju in zatiranju etničnih manjšin.

Chantal Biya, žena kamerunskega predsednika Paula Biye

Znana po svojem slogu, še posebej po pričeski. Obožuje modo, med evropskimi oblikovalci ima najraje Diorja in Chanela, njena oblačila so večinoma narejena po meri. Kamerunska prva dama se rada udeležuje srečanj, tako se je srečala s prvo damo ZDA Michelle Obama, zvezdnico Paris Hilton in nedavno s papežem Frančiškom. Na fotografiji je s partnerico francoskega predsednika Francoisa Hollanda Valerie Trierweiler. Od svojega moža je mlajša 38 let. Biya je na čelu Kameruna že več kot 30 let (še pred tem je bil premier). Leta 2008 je odpravil omejitve, da bi lahko bil na predsedniškem mestu nedoločen čas. Državne sile so bile obtožene usmrtitev protestnikov in številnih drugih nečednih ukrepov, da bi preprečili delovanje opozicije.

Chantal Biya je znana po svoji pričeski in modnem okusu.
Chantal Biya je znana po svoji pričeski in modnem okusu. FOTO: Reuters

Sabika Bint Ibrahim Al Khalifa, žena kralja Bahrajna Hamada Bin Isa Al Khalife

To je prva žena bahrajnskega kralja. Je predana mati njunih štirih otrok. Je glasna zagovornica pravic žensk in otrok. Njen mož je član dinastije Al Khalifa, ki državo vodi že od leta 1783. Človekoljubna organizacija Amnesty International je po uporu leta 2011 vlado okrcala, češ da ni odpravila represije, ki se kaže v prepovedi zbiranja, v odvzemu državljanstva vsem nasprotnikom in v mučenju. Bahrajn ima podporo ZDA.

Hinda Deby, žena predsednika Čada Idrissa Debyja Itna

Debyjeva je četrta prva dama Čada oziroma 13. (odvisno, kdo šteje številne žene njenega moža, ki je kar nekaj let starejši od nje). Je zelo popularna, vsi hvalijo njeno lepoto, zaupa pa ji tudi njen mož, saj mu, kot je dejal, z nasveti pomaga pri vseh odločitvah, ki jih sprejme. Z vojaškim udarom je leta 1990 prevzel oblast. Odigral je ključno vlogo v vojni med Čadom in Sudanom, v njegovi vojski so tudi otroci. Njegova oblast ima podporo ZDA.

Constancia Mangue, žena predsednika Ekvatorialne Gvineje Teodora Obianga Ngueme Mbasoga

Prvo damo hvalijo zaradi organizacij, ki jih je ustanovila za promocijo pravic žensk in otrok. Njesn mož je prav tako izvedel državni udar, da je prevzel oblast od prejšnjega, prav tako krvavega režima. Obtožen je bil kanibalizma, češ da je pojedel dele svojih nasprotnikov. Na mestu predsednika je že skoraj 35 let, tako je afriški voditelj z najdaljšim stažem. Ta bi se lahko kmalu končal zaradi bolezni, imel naj bi raka, a v državi to zanikajo.

Zeinab Suma, žena gambijskega predsednika Yahye Jammeha

To je uradna prva dama Gambije in ima izjemno negativno podobo. Označili so jo celo za ''hudiča, ki uživa v trpljenju Gambijcev''. Njen mož se je leta 2010 poročil z drugo ženo, kar je Sumo vodilo k protestom in grožnjami z ločitvijo, če se ne loči od druge žene. Predsednik je sicer res dosegel stabilnost v državi, a cena je bila visoka, saj je poteptal človekove pravice. Reuters navaja, da je njegovo vodenje prepredeno s paranojo in vraževerjem. Domnevno naj bi zaprl številne, saj naj bi se bal državnega udara. Virus HIV in bolezen aids bi on, kot trdi, lahko ozdravil z zelišči.

Ranija Al Abdulah, žena jordanskega kralja Abdulaha II

Kraljica Ranija se redno uvršča na sezname najlepših žensk. Je visoko izobražena. Despotski kralj Abdulah II, ki je v dobrih odnosih z ZDA, je oblast prevzel od svojega očeta. Hvalijo ga kot progresivnega voditelja, a iz Jordanije še vedno prihajajo poročila o prijetjih, mučenju, vplivanju vlade na medije in drugih nepravilnostih.

Sara Nazarbajeva, žena kazahstanskega predsednika Nursultana Nazarbajeva

Ekonomistka Sara Nazarbajeva je ustanoviteljica mednarodnega dobrodelnega sklada za otroke Bobek. Čeprav skrbi za dobrobit otrok, pa ni naklonjena, da bi kazahstanske otroke posvajali tujci. Njen mož z 21-letnim stažem je bil obtožen kršenja človekovih pravic.

Ri Sol, žena severnokorejskega voditelja Kim Džong Una

o Ri sol se je ugibalo, ali je sploh še živa.
o Ri sol se je ugibalo, ali je sploh še živa. FOTO: Reuters

V zadnjih tednih se je v zahodnih medijih o Ri Sol govorilo, da naj bi bila v nemilosti svojega moža oziroma da naj bi jo celo ubil, ker naj bi mu jo predstavil usmrčeni stric Džang Song Thaek. Potem so se pojavile fotografije, da je živa. O njej se ve malo, stara naj bi bila okoli 30 let, prihajala naj bi iz premožne severnokorejske družine.

Jeannette Kagame, žena predsednika Ruande Paula Kagameja

Leta 1994 je zaradi genocida pobegnila iz države. Po vrnitvi se je zelo zavzela za pravice žensk in otrok. Pomaga v organizacijah, ki se borijo proti aidsu. Njenemu možu pripisujejo uspešno okrevanje države po vojni in genocidu. Zmanjšal je korupcijo, gospodarstvo je okrevalo, a njegova vlada je to dosegla skozi ostre ukrepe, ki vključujejo omejevanje pravice govora. Ob zadnjih volitvah so ukinili številne neodvisne časnike, obtožen je umorov novinarjev in izgona uradnikov. Njegova 93-odstotna zmaga je sumljiva.

Žene kralja Abudlaha iz Savdske Arabije

Kralj Savdske Arabije je v svojem življenju imel več kot 30 žena, a le malo se ve o njih. Poroke (oziroma potomci) so močno orodje za utrjevanje vezi. Njegov oče – kralj Abd Al Aziz – je bil denimo poročen s hčerami vseh poglavarjev plemen v njegovem kraljestvu. Kralj Abdulah naj bi imel več kot 35 otrok. Zgodovinsko gledano so kraljeve žene igrale pomembno vlogo, saj naj bi za zidovi palače pripravljali redne sestanke, na katerih naj bi jim kralji razlagali svoje ideje in prisluhnili njihovim. Kralj Abdulah je prestol od svojega brata prevzel leta 2005. V državi so zatrte predvsem pravice žensk, prav tako imajo strogo kaznovalno politiko, ko še za manjši prekršek odsekajo prte.

Inkhosikati LaMbikiza, žena kralja Svazija Mswatija III

Kraljica Inkhosikati LaMbikiza je ''starešina'' izmed 15 žena kralja Svazija. Pri 16 letih je pustila šolo, da se je lahko poročila z njim. Bila je prva, ki jo je kralj izbral sam, prvi dve je izbrala družina. Po poroki s kraljem državice v južni Afriki je nadaljevala s šolanjem in pridobila diplomo iz prava, a delati ne sme. Je pa izdala album s cerkvenimi pesmimi, prav tako se v zahodnih medijih znajde zaradi modnega okusa. Po zakonu se lahko kralj vsako leto poroči z novo ženo. Lani je v svojo ''zbirko'' dodal 18-letno tekmovalko za lepotno kraljico. 45-letni kralj naj bi za vzdrževanje družine porabil kar 31,7 milijona britanskih funtov iz državnega proračuna letno. Nekaj žena naj bi ga že zapustilo, saj naj bi jih tako fizično kot psihično zlorabljal. Država z okoli milijonom prebivalcev je ena zadnjih absolutističnih monarhij.

Asma Al Asad, žena sirskega predsednika Bašarja Al Asada

Asma Al Asad
Asma Al Asad FOTO: Reuters

Sirski predsedniški par se je spoznal v Londonu, kjer je Asma delala kot bančnica, Bašar pa je študiral okulistiko. Poročila sta se kmalu po prevzemu oblasti leta 2000. Priznavajo ji humanitarno delo, ki ga je seveda zasenčila državljanska vojna, očitajo pa ji bogate nakupe, med tem ko ljudstvo strada. V vojni, ki se je začela leta 2011, je umrlo več kot 126.000 civilistov.

Tatjana Karimova, žena uzbekistanskega predsednika Islama Karimova

Po navedbah uzbekistanskih spletnih strani naj bi Tatjana in Islam živela ločeno. Najstarejša hči Gulnara Karimova je novembra zakuhala škandal, ko je na Twitterju objavila, da njena mater prakticira čarovništvo. Hči naj ne bi bila več v najboljših odnosih s svojim očetom. Karimov je na čelu države že od leta 1989, ko je bil na čelu komunistične stranke. Avtoritarni voditelj vlada s trdo roko, ljudje pa imajo izjemno nizek življenjski standard.

Cilia Flores, žena venezuelskega predsednika Nicolasa Madura

Spoznala sta se pred 19 leti prek skupnega prijatelja: Huga Chaveza. Maduro je bil njegov varnostnik, Floresova pa je bila njegova odvetnica. Njen mož jo je poimenoval ''Prva borka'', lani so jo imenovali na čelo državnega pravobranilstva. Zanikala je nepotizem, pa čeprav je v javno upravo namestila okoli 40 družinskih članov.

Grace Mugabe, žena zimbabvejskega predsednika Roberta Mugabeja

Od svojega moža je mlajša kar 41 let. Njuno razmerje se je začelo v 80. letih prejšnjega stoletja, ko je bila njegova tajnica. Dva otroka od treh sta se jima rodila, med tem ko je bil še poročen z zdaj že pokojno ženo. Mugabe je na čelu države, od kar se je končala bela nadvlada. Red vzdržuje z železno roko, postavil je mučilne tabore, kjer naj bi njegove nasprotnike pretepali in ustrahovali.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (48)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

aaaaaa122121
08. 01. 2014 11.24
+1
Diktarotji? zato ker se ne vdajo Svetovni Banki:)?
Titus56
08. 01. 2014 09.40
+1
Aj, a tko. Pol so pa zdej vsi predsedniki držav diktatorji, nism vedu. A je pol naš predsednik tut diktator? Ne vem, sam vprašam
tapunkljast
08. 01. 2014 07.58
+2
upam da bo ludamila na seznamu
Legalize
07. 01. 2014 23.18
+6
zakaj nepravično napeljujete da je Nicolasa Madura diktator ,če pa je demokratično izvoljen in najpomembneje od ljudstva ljubljen! Pozabljate pa na Bratuškovo ,ki je noben od nas ni volil!!! in ameriške predsednike (clinton,bush,obama),ki so vsi po vrsti vsak 2 mandata kupili! Še en copypaste proameriški članek...sram vas bodi... Legalize!!
Ka pa mislis
07. 01. 2014 22.29
-3
Vsaj ne sirijo demokracije z vojnami, ne lazejo drzavljanom o nekih teroristih in jih ne zastrupljajo z gso. Imajo sigurno bolj varne drzave od znotraj, ni kriminala...
yaks
07. 01. 2014 22.54
+1
...U.D.B.A...
07. 01. 2014 21.59
+3
NOVINARJI nekaterim nemorte prati mozga z nekimi kao diktatorji....
yaks
07. 01. 2014 21.45
+7
Glede na to, da uporabljate širok pojem diktatorstva, bi jih lahko še več našteli.
...U.D.B.A...
07. 01. 2014 21.58
+3
ja seveda prvi je CLINTON in njegova MONIKA
joja11
07. 01. 2014 21.41
+1
a slovenija nespada sem?
24.kur
07. 01. 2014 21.05
+9
Kje pa je Obama?
24.kur
07. 01. 2014 21.08
+17
Za razliko od marsikoga na tem seznamu ima celo svoje koncentracijo taborišče, imenovano Guantanamo!
Castro*
07. 01. 2014 20.23
+7
ta na 2. sliki je ko maškara ali lutka
pravica5
07. 01. 2014 18.42
+2
še tito pa jovanka manjkata
esteller
07. 01. 2014 18.38
+6
Ranya je prelepa.
singer177
07. 01. 2014 18.37
+15
Kje pa je Mišel Obama?
rastafarjanka
07. 01. 2014 17.53
+7
nekatere diktatorje izmed tukaj naštetih takoj zamenjam za našo Alenčico!
ferencz 1
07. 01. 2014 17.44
+8
Janšetove ni na seznamu?
tali?ni tom
07. 01. 2014 17.27
-1
po moje je najlepča od Kima! pol pa od Assada je taka kot una alica mcin nekaj! pol pa angolka! po moje!
galop
07. 01. 2014 17.03
+19
Obamo ste še pozabili.
tali?ni tom
07. 01. 2014 17.26
+7
orehi
07. 01. 2014 17.43
+2
moj i
07. 01. 2014 15.46
-1
prav nič. jim ne zavidam, so preveč na udaru trde diktatorjeve roke
polarmodel
08. 01. 2014 09.38
+1
janezek123@gmail.com
07. 01. 2014 14.49
+13
Ni fer, da lahko imajo savdijci in afričani več žensk, pri nas pa moraš še ljubice skrivat. Enostavno ni fer.
MavritoGazarinni
07. 01. 2014 14.11
+28
in kje je urška?
Manja Kristanc
07. 01. 2014 14.30
-12
tali?ni tom
07. 01. 2014 17.28
+9