Slovenija

FOTO: Naselje 16 dvojčkov, ki so si podobni v vsem, razen v ceni

Ljubljana, 13. 01. 2014 08.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nina Šašek Kocbek
Komentarji
153

16 hiš dvojčkov na videz povsem enakih, s skoraj enako razporeditvijo, s skoraj enakim atrijem in dovozom pred hišo. Podobni so si v vsem, razen v ceni. Razlika je namreč kar 56.770 evrov. Razlog? Napaka pri popisu, pri vnosu podatkov, ali pa je nekdo sporočil napačne podatke.

Med 16 dvojčki na obrobju Ljubljane ima najcenejša hiša ocenjeno vrednost po podatkih Geodetske uprave RS (Gurs) 230.720 evrov, najdražja pa 287.490 evrov. Razlika v vrednosti je kar 56.770 evrov oziroma dobra petina.

Bralec je ugotovil precejšnja odstopanja med podatki v sicer zelo majhnem naselju tipskih dvojčkov. Na napake je opozoril Gurs, ti pa za opozorila niso bili zainteresirani. A predstojnik Gursa sedaj opozarja, da bodo takšna opozorila preverili.
Bralec je ugotovil precejšnja odstopanja med podatki v sicer zelo majhnem naselju tipskih dvojčkov. Na napake je opozoril Gurs, ti pa za opozorila niso bili zainteresirani. A predstojnik Gursa sedaj opozarja, da bodo takšna opozorila preverili. FOTO: Miro Majcen

"Razumel bi, v kolikor bi notranja razporeditev in ureditev stavb lahko pomenila največ 10-odstotno razliko med najcenejšo in najdražjo stavbo, vsekakor pa ne skoraj 25 odstotkov," pravi naš bralec, ki je decembra Gurs opozoril na razlike v vrednostih in ga pozval, naj mu pojasnijo, kako je lahko do takšnih razlik prišlo. Gre za 16 dvojčkov, ki so bili dokončani leta 2000, torej neke prenove ali obnove še niso bili deležni, da bi lahko sklepali, da se tu skriva razlog za takšno razliko v ceni. Na Gursu odgovarjajo, da na vrednost hiše pomembno vpliva razmerje med uporabno in neto tlorisno površino, ki je pokazatelj o dejanski izkoriščenosti stavbe za osnovno funkcijo, in to je bivanje. V primeru teh 16 dvojčkov so vrednosti nepremičnin drugačne, ker so različni podatki o posameznih nepremičninah v registru nepremičnin oziroma je način evidentiranja nepremičnin različen. Tako na Gursu navajajo, da ima najcenejši dvojček vrednost 230.720 evrov, ker ima najmanjšo uporabno površino, in sicer 82 kvadratnih metrov, medtem ko je neto površina 138 kvadratnih metrov. Z uvedbo nepremičninskega davka bo največ v državni proračun prispeval lastnik najdražjega dvojčka z neto površino 146 kvadratnih metrov in uporabno površino 132 kvadratnih metrov.

Razlike med podatki pri hišah s praktično enakimi zunanjimi gabariti so naravnost neverjetne. V nekaterih primerih pa tudi popolnoma nelogične, saj gre za enostanovanjske hiše, zato bi morali biti neto tlorisna površina stavbe in dela stavbe v vseh primerih enaki, pa nista, pravi bralec. Prav tako je neverjetna razlika med neto in uporabno površino. V primeru enega dvojčka je neto površina 180,9 kvadratnih metrov, uporabna površina pa 93,8 kvadratnih metrov. "Očitno v programu ni nikakršnih logičnih kontrol in sprejme vse, kar so popisovalci vnašali," se jezi bralec.

Bralec opozarja, da se je pri popisih in vnosu podatkov dogajalo marsikaj, saj je Gurs pri prvem vnosu podatkov popisa njegovo hišo pripisal kar na sosedovo parcelo. Takoj je urgiral in Gursu poslal podatke o izmerah, ti pa so nato podatke popravili. Zanimivo bi bilo ugotoviti, koliko je takšnih primerov, ko napake sploh niso opazili.
Kako je možno, da je razlika v uporabni površini med dvema tipskima dvojčkoma tudi 50 kvadratnih metrov? Odgovor Gursa je zelo posplošen. "Trenutne vrednosti, ki so zapisane v registru nepremičnin, so izračunane na podlagi veljavnih modelov vrednotenja in se nanašajo na datum 1. 7. 2010, pri čemer se pri izračunu uporabijo podatki o nepremičninah iz registra nepremičnin," pravijo na Gursu. Je torej možno, da se je nekdo zmotil med popisom nepremičnin, ali pa je prišlo do napake pri vnosu podatkov? Kaj pa, če je nekdo Gursu sporočil napačne podatke?

Na Gursu pravijo, da so leta 2010 obvestili vse lastnike o njihovih vrednostih nepremičnin. Takrat so imeli lastniki možnost, da podajo pripombe in predloge, ki so se nanašale tudi na modele vrednotenja. A verjetno nekdo ne bo popravil podatka v svojo škodo? Bi pa lahko Gurs ukrepal na osnovi opozoril našega bralca, zato smo jih vprašali, če bodo podatke preverili na terenu. Morda bi potem tudi njim pogled na 16 dvojčkov praktično identičnih zunanjih gabaritov, ki stojijo v 90 metrov dolgi ulici, vzbudil dvom v metodologijo množičnega vrednotenja nepremičnin.

Na Gursu se zanašajo na poštenost lastnikov nepremičnin

Predstojnik Gursa Aleš Seliškar na vprašanje, kaj lahko v tem primeru stori lastnik, odgovarja, da mora lastnik, če ugotovi, da ima svoje podatke napačne, le-te popraviti in uskladil. Če pa gre za sosedove podatke, pa lahko Gurs sosedu pošlje poziv, naj podatke uskladi. Če tega ne stori, sledi prijava inšpektorju. Po mnenju Seliškarja odstopanja v podatkih izhajajo ali iz popisa, ali pa iz spreminjanja podatkov, kar so lahko lastniki nepremičnin storili prek spleta sami. "Kar so na Gursu skozi kontrolo ugotovili napačnih podatkov, so lastnike nepremičnin opozorili, naj jih popravijo, a vsega pač ne morejo ugotoviti," pravi Seliškar in dodaja, "da mora biti lastnik pač toliko pošten, da prijavi resnične podatke." Cilj Gursa nikoli ni bil, da bi imeli vse podatke v evidenci stoodstotno pravilne, ker je to iluzorno, pravi Seliškar. "Naš cilj je, da bi v evidenci zajeli podatke o vseh nepremičninah." In sankcije? Obstajajo za vse, ki sporočajo nepravilne podatke, pravi Seliškar.

Takšnih praktično identičnih naselij, kjer so takšna odstopanja v podatkih, je v Sloveniji verjetno kar nekaj.
Takšnih praktično identičnih naselij, kjer so takšna odstopanja v podatkih, je v Sloveniji verjetno kar nekaj. FOTO: Miro Majcen

Razlike tudi pri prevrednotenju nepremičnin

A našega bralca niso toliko zmotile razlike v ceni nepremičnin, kot razlike pri prevrednotenju nepremičnin. Ko je vlada sprejela uredbo, da se zaradi sprememb na trgu nepremičnin popravijo vrednosti nepremičnin, so popravki zajeli tudi to majhno naselje. In ker gre za popravke, ki so vezani na območje, naj bi bili za vse nepremičnine isti. Bralec opozarja, da se je za večino od dvojčkov (torej za 11 dvojčkov) vrednost znižala za 19 odstotkov, dvema dvojčkoma so vrednost povečali, saj sta v času od prejšnje ocene vrednosti nepremičnine postala bivalna, enemu so vrednost znižali za 18,97 odstotkov, enemu za 18,39 odstotkov, enemu pa kar za 24,26 odstotkov.

Na Gurs opozarjajo, da so vsi dvojčki na enaki lokaciji oziroma v isti vrednostni coni. Zato lahko po njihovem mnenju razlike v vrednostih nastopijo izključno samo zaradi različnih podatkov o dvojčkih, ki so evidentirani v registru nepremičnin. "Če pa so vsi podatki za vse dvojčke popolnoma enaki na enaki lokaciji z enako površino parcel, potem bi bile vrednosti popolnoma enake," še opozarjajo na Gursu in dodajajo, da mora biti indeksacija za vse dvojčke enaka.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (153)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kolcamož
14. 01. 2014 10.44
+2
na GURSU spet ne dela nič......
Tonček Balonček
14. 01. 2014 10.39
-2
Zradi teh anomalij pri popisih bo Janša od Bratuškove zahteval odgovornsot, ministre za okolje naj pa odstopi, sicer bo sledila interpelacija! JAnša s tem niam nič, on jr predsedoval Evropi takrat!
Terezinka
14. 01. 2014 09.37
+8
Ti popisi so odraz Slovencev, ki so dajali ali smo dajali podatke. Nekateri so svoje premoženje popisovalcu napovedali zaokroženo navzgor, drugi navzdol. Nekateri so se delali velike, drugi pa preračunljivo skromne. Nekateri so napovedali, da imajo na dvorišču garažo tudi če ni bila zaprta, drugi pa so prijavili nadstrešek. To je eden od prikazov popisa, drugo pa je nepripravljenost in nestrokovnost s strani države. Rezultat obojega pa je končno stanje popisa
bibagre
14. 01. 2014 09.37
O tole so pa Savlje.
Important notice
14. 01. 2014 07.55
+7
Štalo so naredili študentki ob popisu nepremičnin. Sploh je bilo to metanje denarja stran. Na našem popisu se je znašla zidana garaža na dvorišču. Kje jo je tisti študentek videl, ne vemo! Niti ne vemo, kje je videl tretjo etažo v enonadstropni hiši.... Ob pridobitvi gradbenega dovoljenja smo vsi oddali načrte hiš. V načrtu so navedene točne izmere prostorov in napisana razdelitev. Vsako spremembo izgleda ali načrta je treba javiti. Zakaj že???
drage
14. 01. 2014 09.14
+1
>Ja, tudi pri nas je poslopje na šestih lesenih podpornikih dvonadstropna stavba. Spodaj so pa drva, traktor in prikolica. >Nobenih oken in vrat. Samo tri strani so zabite z deskami.
Terezinka
14. 01. 2014 09.33
+1
Draga, tisti popis ti je bil dan v podpis. Takrat si povedala, da je v prostoru kmetijsko skladišče ali pa delavnica. Odvisno kaj si rekla. Tista "študentka" je kljub vsemu napisala kar si sama rekla
tapravac
14. 01. 2014 05.45
+5
Banana država, ni sposobna zbrati niti enih točnih podatkov radi bi pa premoženje obdavčili.
Bourne
14. 01. 2014 00.50
+9
Predstojnik Gursa Aleš Seliškar dodaja, "da mora biti lastnik pač toliko pošten, da prijavi resnične podatke." :)))) Itak, v tej državi vsi sami poštenjakarji. S Seliškarjem na čelu.
Bibosan
14. 01. 2014 05.29
+2
METKA102
13. 01. 2014 21.54
+2
Kaj pa če bi ustanovili iniciativo vseh lastnikov nepremičnin, ki niso pravilno ovrednotene?
Biofanatik
13. 01. 2014 21.47
Akterji te štale bi moral letet!
Penzic 007
13. 01. 2014 18.08
+3
Naša ulica se je gradila med leti 74 in 76, takrat je v glavnem bilo na vrsto samo nekaj različnih načrtov, tako da so si tudi hiše dokaj podobne, sicer je vsak nekaj malega dogradil v vseh teh letih, menjal strehe in okna, vendar pa so cene sedaj nenormalne in daleč od tega, da odražajo realno stanje, saj je nekaterim uspelo ceno znižat na okoli 50.000, nekateri pa so na okoli 200.000. Ko smo poskušali opozoriti, da nekaj ne štima, smo dobili odgovor, da vsak lahko zahteva popravke, sem pa prepričan, da tisti, ki so bili ugodno ucenjenjeni, sigurno ne bodo javili, da jim naj zvišajo za eno 100.000. Sam popis bi itak morali izvesti usposobljeni, pravilno je bilo, da so bili podatki javni, kasneje pa bi morali vzpostaviti neke vrste proces prijave in izvesti postopek preverjenja, kajti že iz pisarne bi se lahko preverilo dejansko stanje in sicer če v hiši živijo 3 družine in je ocena 50k, pri sosedu pa zivita dve osebi in je 150k, poleg tega bi morali to preverjat ljudi, ki so lokalci, saj najboljše poznajo razmere.
HooplaToopla
13. 01. 2014 17.39
+11
"Kako je možno, da je razlika v uporabni površini med dvema tipskima dvojčkoma tudi 50 kvadratnih metrov?" ---> Kako, kako, kako??? .....popisovalcu človek pač stisne 20 evrski bankovček. ---> Kje pa živite? Saj smo vendar v Sloveniji.
ThePikzibner .
14. 01. 2014 07.25
+1
Popisovalcu ni bilo potrebno nič stisniti, ker je napisal podatke, katere si mu sam dal. So eni pač napisali za mansardo da je postrešje in ne bivalna oz. uporabna površina. Tu je caka. Pa so zmanjšali uporabno površino skoraj za polovico.
Tonček Balonček
13. 01. 2014 16.35
+11
JAnševa hišica v Šentilju je ovcenejna na 69.000 EUR, 3x manj kot moja. Napaka pri popisu, pri vnosu podatkov, ali pa je nekdo sporočil napačne podatke. Morda so podatkje vcelo podtaknili iz Murgel, da bi ga kompromitirali! ZA anmeček naj povem, d aso popiss izumili še v prvi JAnševi valdi, za 60 mio EUR, približno toliko je stal, kot tisto slavno predsedovanej Uniji. Seveda nikoli niso mislili uvesti kakšnih višjih davkov na nepremičnine, popisali so le za hec!
drdra
13. 01. 2014 19.32
pa saj je moje stanovanje ocenjeno več, ne pa hiša
Giggy
13. 01. 2014 16.32
+3
In pol se zapelješ domov pa zapelješ na sosedovo dvorišče :).
k_komet
13. 01. 2014 16.27
+4
Pa še marsikaj ne štima. Večstanovanjska zgrada a različni načini ogrevanja stanovanj. Ko želiš, da se pri tvojem stanovanju zabeleži, da nimaš centralnega ogrevanja, pravjo.."....ja to pa ni predvideno. Sej ostala stanovanja v zgradbi ga pa imajo".......!?! ....jaaaa ...pa kaj mene briga sosed...moje ga pa nima...a vseeno to v obrazcih ni predvideno. Pol se pa pejmo....:(
bitnabit
13. 01. 2014 15.28
+16
Moj pes bo več plačal za svojo uto, kot pa sosed Franca za svojo bajto...pa...to
00246
13. 01. 2014 14.57
+11
dejte no popise so delali navadni občani nekdo jih je pač določil tako zdej pa si ti strokovno usposobljen za nek popis na podlagi te strokovne usposoblenosti bomo pač mi davkoplačevalci plačali davek
Biofanatik
13. 01. 2014 21.42
koreninc1
13. 01. 2014 13.57
+54
Tisti ki so bili pametni so sami opravili izmero in popos svoje nepremičnine, kontrole seveda ni bilo in je ne bo, kdor je pa to opravil pošteno, pa bo danes tudi pošteno plačal, vsi ostali se pa smejijo.
Komentator987
13. 01. 2014 15.39
+3
Sara Rebek
13. 01. 2014 17.08
+9
Še en dokaz, da poštenost v tej državi pomeni, da si neumen.
koreninc1
13. 01. 2014 13.55
+7
V življenju sta dve stvari, ki se jih ne moreš izognit, DAVEK in SMRT.
Biofanatik
13. 01. 2014 21.43
Pikova dama
13. 01. 2014 13.51
+7
Tudi jaz imam problem. Živim v 10 nadstropnem bloku. V eni etaži je 7 stanovanjin tako je v vseh 10 etažah. Od 20 popolnoma enako velikih kot je moje samo moje odstopa za 6.000,00€. Ko sem pregledovala, sem ugotovila, da imamo vsi enako vpisamo stanovanjsko površino. Vsi imamo enako velik balkon in klet. Čeprav sem kar nekaj časa porabila, ko sem gledala primerjave, sem ugotovila, da pri meni ni vpsanega blakona in ne kleti, ter ni vpisane zamenjave oken. torej po zdravi kmečki pameti, bi bila vrednost takega stanovanja kvečjemu lahko samo manjša in ne večja, tako kot je moja. Nisem pisala pritožbe ampak se bom naročila, da mi povedo v čem je več vredno.
yaks
13. 01. 2014 14.42
+7
Pitaj Boga. Naša hiša in kozolec sta ocenjena za 60€ več, kot pa skoraj 1x večja in novejša sosedova hiša, ki ima zraven velika gospodarska poslopja (kmetija). Drugi sosedi, ki imajo hišo primerljivo naši pa imajo hišo ocenjeno 1x manj kot mi.
Ustavimo-IPCC
13. 01. 2014 15.38
+4
"Več vredno" je zato, ker se ti balkon šteje kot soba... sobe so pa "dražje".......
Ševednonaskradejo
13. 01. 2014 18.22
+3
Napaka. Podajam celotno besedilo: Pikova dama. Ko sem izvedela, da je novo izgrajena, cca 200 m2 velika razkošna VILA slovenjegraške sodnice v Mislinji pri Slovenj Gradcu ocenjena le malo višje (51.000 EUR), kot 46 let staro, 37m2 veliko enosobno stanovanje pri stadionu v Mariboru, sem se lotila preračunavanja po GURS-ovih normativih (vsa navodila so na njihovi spletni strani). Stanovanje je bilo ocenjeno na 49.004 EUR, a po mojih izračunih (in GURS-ovih faktorjih!) bi moralo biti ocenjeno na 30.743,60 EUR. Gre za kar 59% razliko! Naredila sem dvoje: na GURS sem podala pritožbo, istočasno pa sem na njihovi spletni strani brkljala in korigirala podatke, ki jih je moč korigirati. Suma sumarum je izpadlo, da sem znižala vrednost stanovanja za cca 5000 EUR v primerjavi s zgornjim in spodnjim sosedom, ki imata še sedaj ocenjeno vrednost 49.000 EUR, moje stanovanje pa je trenutno za okoli 5000 EUR cenejše. Mislim, da je znižanje posledica spreminjanja podatkov in ne pritožbe. Ker če bi GURS obravnaval in ugodil moji pritožbi, potem bi to stanovanje moralo biti ocenjeno na 30.743,60 EUR in niti stotina več. Pritožba je v vsakem primeru NUJNA. Če namreč ne bomo podajali pritožb, bodo obveljale dosedanje cenitve. Lp.
mzurry
13. 01. 2014 13.49
+10
Ma sej nas drzava nateguje na vsakem koraku.....beee beee beee beeee