Okoli 3. ure je izbruhnil požar na Trstelju na Krasu. Namestnik poveljnika Gasilske zveze Slovenije Darko Muhič je za 24ur.com pojasnil, da je gorelo na površini okoli 50 hektarjev. Popoldne je okoli 250 gasilcem požar že uspelo omejiti, rob požarišča sta do noči polivala dva helikopterja. Teren je izredno težko dostopen, saj je poraščen z robidovim grmičevjem in gozdom, zato je z vozili praktično nemogoče gasiti. K hitremu širjenju požara pa je prispeval tudi rahel veter, ki vleče po pobočju.
Muhič je še povedal, da se po gozdu vidi le še posamezen dimček, kljub temu pa so organizirali tudi nočno stražo, nadzor pa bodo nato nadaljevali tudi jutri. Gasilce iz celotne severnoprimorske in kraške regije bodo v naslednjih urah nadomestili gasilci iz notranjske regije. Na Trstelj naj bi jih prišlo do 100.
Vodja operative Boris Budal je za 24UR potrdil, da je požar lokaliziran, vendar je na pogorišču še veliko dela, ki ga bodo morali opraviti ponoči in nato še jutri zjutraj. Kot je dejal, bi se ogenj lahko še razširil, zato bodo postavili stražo, tako da bo čez noč na pogorišču ostalo okoli 150 gasilcev, jutri pa jih bo prišlo 100. Kot je še dejal, gre po njegovem mnenju za namerem požig, nesrečo, pravi, izključuje.
Obrambni minister Roman Jakič je govoril tudi s hrvaškim kolegom Antejem Kotromanovićem glede morebitne pomoči pri gašenju. "V kolikor bi bilo na predlog poveljnika civilne zaščite to potrebno, bo Slovenja tako sprožila tudi postopke za pomoči pri gašenju z letalskimi zmogljivostmi Hrvaške," so sporočili z obrambnega ministrstva. Muhič je povedal, da so bili v stiku tudi z gasilci iz Hrvaške in Italije, predvsem da bi jim pomagali gasiti z letali, vendar pa imajo tudi oni precej težav s svojimi požari. Za zdaj kaže, da njihove pomoči ne bodo potrebovali.
Je bil za požar kriv človek?
Po prvih ogledih terena so ugotovili, da je zagorelo ob glavni cesti. Zato je po neuradnih podatkih zelo verjetno, da je zagorelo zaradi človeškega faktorja, vendar pa za zdaj ni mogoče reči, da je bil požar podtaknjen.
Prisotni so tudi policisti, ki pa imajo tudi veliko dela z radovedneži. Ti namreč ogrožajo sebe in motijo delo gasilcev, zato jih policija poziva, naj krotijo svojo radovednost in se iz varnostnih razlogov ne približujejo ogroženemu območju.
Na tem območju je gorelo že leta 2006, ko so požar gasili gasilci iz skoraj cele države, pogasili pa so ga po dobrem tednu dni. Takrat naj bi več požarov na Krasu podtaknil požigalec. Na terenu so namreč našli tudi "orodje" – rokavice in papir.
KOMENTARJI (317)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.