V vodni ujmi, ki je zajela Srbijo, je življenje doslej izgubilo 16 ljudi, od tega 12 v najhuje prizadetem Obrenovcu. "Situacija je katastrofalna. Imamo 12 trupel in še več jih bo," je v Obrenovcu dejal srbski premier Aleksandar Vučić. Med umrlimi so še ljudje iz Uba, Vlajkovca, Umčara, Loznice in Topole, pogrešano osebo pa iščejo v Varvarinu.
Iz različnih delov poplavljenega območja medtem prihajajo pozivi na pomoč. "Nujno potrebujemo ljudi, ki bodo v Makišu napolnili 50.000 vreč s peskom. Lopate imamo. Pomagajte!" se glasi eno od sporočil.
Reševalci so v Srbiji doslej evakuirali več kot 24.000 ljudi, pod vodo je okoli 2.300 objektov, še več kot 1700 je ogroženih.
Krepijo obrambo
V več mestih v Srbiji v pričakovanju novega poplavnega vala pozno popoldne krepijo obrambo. Narasle vode naj bi dosegle Beograd in Obrenovac.
Srbski hidrometeorološki zavod predvideva, da današnji poplavni val ne bo višji od obrambnih nasipov. V prihodnjih dneh pa lahko v Srbiji pričakujejo še en poplavni val na Savi, ki bo odvisen od količine padavin v BiH in na Hrvaškem, ter poplavni val na Donavi. Po napovedih bodo reke v Srbiji v prihodnjih dneh močno upadle, razen Save, kjer bo gladina sicer upadla, a znatno manj kot drugod.
Po besedah namestnika vodje sektorja za izredne razmere Đorđeja Babića termoelektrarna Nikola Tesla pri Obrenovcu, kjer pri črpanju vode pomagajo tudi slovenski pripadniki civilne zaščite, za zdaj ni ogrožena, varna je tudi termoelektrarna v Kostolcu vzhodno od Beograda. Od tam sicer evakuirajo naselje zaposlenih.
Najhujše še ni mimo
V Obrenovcu, ki so ga poplave najhuje prizadele, se vode počasi umikajo, a notranje ministrstvo opozarja, da vrnitev na domove še ni mogoča.
Vučić je opozoril, da nevarnosti še ni konec. "Konec ni še niti blizu, a danes imamo več upanja kot včeraj," je poudaril na seji srbskega štaba za izredne razmere. Ob tem se je zahvalil vsem posameznikom in tudi državam, ki so po njegovih besedah s svojo pomočjo omogočile Srbiji, "da se je na poplave odzvala bolje in bolj organizirano kot nekatere znatno bogatejše države, ki so se soočile z manjšimi težavami", poroča Tanjug.
Vučić je še dejal, da prebivalci prizadetih območij v Srbiji trenutno najbolj potrebujejo hrano, zdravila in oblačila. Po vsej Srbiji so doslej evakuirali že približno 20.000 ljudi.
Na MZZ odsvetujejo potovanja v Srbijo
Zaradi kritičnih razmer na slovenskem zunanjem ministrstvu odsvetujejo potovanja v Srbijo oz. na območja, ki so poplavljena. Tistim, ki se kljub temu odpravljajo na pot v Srbijo ali se tam že nahajajo, pa svetujejo, da redno spremljajo medije in spletno stran Avto moto zveze Srbije.
Slovenskim državljanom, ki se nahajajo na prizadetih območjih, na zunanjem ministrstvu svetujejo izredno previdnost in upoštevanje navodil lokalnih organov pri izvajanju ukrepov reševanja in zaščite. Prizadeti slovenski državljani se lahko obrnejo tudi na slovensko veleposlaništvo v Beogradu, Dositejeva 41, dežurni telefon pa je +381 63 373 165.
Slovenija je bila med prvimi državami, ki so na poplavljena območja v Srbiji in BiH poslale pomoč.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.