Tujina

FOTO in VIDEO: Bojijo se, da bo število smrtnih žrtev močno naraslo

Sarajevo, 17. 05. 2014 15.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Razmere v BiH so zelo kritične. Številne prebivalce so morali evakuirati, prek družbenih omrežij pa se vrstijo klici na pomoč. Ogroženih je najmanj 1,2 milijona ljudi. Poplave so tudi na vzhodu Hrvaške.

Bosna in Hercegovina je pod vodo. Potem ko so pred dvema dnevoma to storili že v Federaciji BiH, so danes izredne razmere razglasili še v celotni Republiki srbski. V tej entiteti so poplave močno prizadele že več kot 20 občin.

Zmeda glede števila smrtnih žrtev

Razmere so izjemno resne, podatki o številu smrtnih žrtev pa se razlikujejo. Skupno naj bi umrlo najmanj 17 ljudi, vključno s šestimi, katerih trupla so po delnem umiku voda našli v Doboju. A ravno iz Doboja prihajajo najbolj nasprotujoče si informacije.

Župan Doboja Obren Petrović je namreč za portal Klix.ba dejal, da so našli kot 20 trupel. "Vseh trupel nismo mogli potegniti iz vode, v vodi je še trupel," je povedal. Na vprašanje, ali drži, da so v enem od avtomobilov našli mrtvo celotno družino, je odgovoril: "Tudi takšni primeri so. Bojimo se, da je na južnem delu mesta še več mrtvih." A nato je predstavnica notranjega ministrstva Republike srbske Mirna Šoja zanikala informacije, da so našli več kot 20 trupel. Dodala je, da policija trupel ni našla in da bi Petrović lahko tudi odgovarjal zaradi posredovanja takšnih informacij. Petrović pa je na to odgovoril: "Sodelovanje lokalnih in višjih oblasti je oteženo. Vemo, koliko krst smo dostavili."

V BiH se sicer bojijo, da bo število smrtnih žrtev močno naraslo. Zdaj je sicer že jasno, da bo tudi materialna škoda ogromna. Ljudje se sprašujejo, kje bodo dobili sredstva za obnovo.

Razmere so izredno kritične v Bijeljini in njeni okolici. Župan Mića Mičić je dejal, da so najbolj ogrožene vasi, ki so neposredno ob Savi. "Tam smo evakuirali že 600 ljudi. Če bo Sava še naprej rasla, bodo te vasi popolnoma pod vodo," je povedal. Portal Klix.ba poroča, da ljudje množično bežijo iz ogroženih krajev, pri tem pa skušajo rešiti, kar se rešiti da.

Močno je ogrožen tudi Bosanski Šamac. Od jutra so evakuirali okoli 400 ljudi, med njimi tudi nosečnico. "Ljudje prihajajo premraženi in mokri. Lačni so, žejni, zelo izčrpani. Pomagamo, kolikor lahko, da bi jim lahko vsaj malo olajšali to težko situacijo," je povedal tamkajšnji župan Savo Minić.

Prebivalstvo so popoldne začeli evakuirati tudi v Brčkem. V klinični center v Banja Luki so doslej s poplavljenih območij prepeljali že več kot 80 ljudi.

V Doboju in Maglaju, ki sta še vedno pod vodo, se je mogoče premikati le s čolni in nimajo niti elektrike niti pitne vode. V številnih delih BiH varnost ogrožajo tudi zemeljski plazovi, ki so se začeli sprožati zaradi dolgotrajnega deževja.

Po besedah pomočnika ministra BiH za zaščito in reševanje Samirja Agića je na takšen ali drugačen način ogroženih najmanj 1,2 milijona ljudi. Na družbenih omrežjih se vrstijo klici na pomoč.

Prebivalce evakuirajo tudi sile Eufor.
Prebivalce evakuirajo tudi sile Eufor. FOTO: Reuters

Tako kot Srbiji so številne države priskočile na pomoč v poplavah tudi BiH, prebivalce evakuirajo tudi sile Eufor.

Na prizadeta območja v Bosno in Hercegovino so odšli slovenski pripadniki civilne zaščite, s policijskim helikopterjem pa je tja odšlo še osem dobro izurjenih policistov. Že sinoči pa sta se v reševanje na poplavljenih območjih v BiH in tudi v Srbiji vključila dva helikopterja Slovenske vojske.

Slovenija je v BiH poslala dve enoti s čolni za reševanje in z 12 pripadniki civilne zaščite, helikopter vojske s posadko ter policijski helikopter z dvema posadkama. Vodja ekipe Jernej Hudohmet je dejal, da s čolni pomagajo pri evakuaciji prebivalstva v poplavljenem Prijedoru na severozahodu BiH, helikopterja pa sodelujeta v reševalnih akcijah v Doboju.

Izredne razmere tudi na vzhodu Hrvaške

Zaradi nadaljnjega naraščanja Save pri obmejnih Slavonskem Šamcu in Sikirevcih so danes razglasili izredne razmere v Brodsko-posavski županiji na vzhodu Hrvaške, kjer z vrečami peska utrjujejo nasipe.

Ogrožen je tudi Slavonski Brod, kjer vodostaj Save narašča za štiri centimetre na uro. "To je najvišji vodostaj, kar smo jih kdaj izmerili, in je že 30 centimetrov višji od zadnjega rekorda," je pojasnil župan Mirko Duspara.

V kraju Županja je Sava na več mestih že prebila nasipe, zato so tamkajšnje oblasti ukazale evakuacijo nekaterih krajev.

Ogrožena območja je danes obiskal hrvaški premier Zoran Milanović in se zahvalil vsem, ki so se priključili akciji utrjevanja nasipov. Kot je dejal, je država zaenkrat naredila največ, kar je mogla, za razbremenitev tega območja, med drugim pa je poslala tudi reševalne ekipe v Srbijo in BiH.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1